2024 June 13 - پنج شنبه 24 خرداد 1403
بیعت با امیر المومنین علیه السلام در غدیر خم
کد مطلب: ١٥٣٨٢ تاریخ انتشار: ١٦ آبان ١٤٠١ - ١٤:٤٤ تعداد بازدید: 1867
خارج فقه الحکومه » فقه
بیعت با امیر المومنین علیه السلام در غدیر خم

(جلسه بیستم 16 08 1401)

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

درس خارج فقه آیت الله حسینی قزوینی (دام عزه)- سال نوزدهم

 (جلسه بیستم  16 08 1401)

موضوع:  بیعت با امیر المومنین علیه السلام در غدیر خم

اللهم صل علی محمدٍ وآل محمد وعجل فرجهم اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین و هو خیر ناصر و معین الحمدلله والصلاة علی رسول الله وعلی آله آل الله لاسیما علی مولانا بقیة الله واللعن الدائم علی اعدائهم اعداء الله إلی یوم لقاء الله، الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذی هَدانا لِهذا وَ ما کُنَّا لِنَهْتَدِیَ لَوْ لا أَنْ هَدانَا اللَّه‏، وَ أُفَوِّضُ أَمْری إِلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصیرٌ بِالْعِباد حَسْبُنَا اللَّهُ وَ نِعْمَ الْوَکیل‏ نِعْمَ الْمَوْلى‏ وَ نِعْمَ النَّصیر

پرسش:

استاد! در زمان پیامبر و امام علی (علیه السلام) این بزرگواران از افراد غیر مسلمان مثلا از مسیحیت یا خارجی در حکومت استفاده می کردند مثلا در قضیه بدر داریم که رسول اکرم به کفار گفتند شما اگر سواد به مسلمانان یاد بدهید آزاد می شوید یک همچنین استفاده کردند آیا همچنین استفاده ای بعدا هم می کردند؟

پاسخ:

در رابطه با اقای عمر است که می گوید:

« نستعین بقوة المنافق وإثمه علیه»

الکتاب المصنف فی الأحادیث والآثار؛ اسم المؤلف: أبو بکر عبد الله بن محمد بن أبی شیبة الکوفی الوفاة: 235، دار النشر: مکتبة الرشد - الریاض - 1409، الطبعة: الأولى، تحقیق: کمال یوسف الحوت، ج6، ص200، ح30653

از منافقین هم در حکومتش استفاده می کرد.

پرسش:

منظور پیامبر و ائمه هستند

پاسخ:

رسول اکرم بعد از فتح مکه از همین ها که نفاق شان قطعی است در آن لا شک و لا ریب استفاده کرده است یعنی مسلمه مکه مسلمة الفتح

پرسش:

در هر صورت مسلمان بودند

پاسخ:

منافق بودند حضرت امیر قسم می خورد...

پرسش:

از یهودی و مسیحی چطور؟

پاسخ:

در مسائل طبی پزشکی و این طور موارد از این ها استفاده شده است؛ ولی در مسائل جنگی یا حکومتی بنده ندیدم و نشنیدم که بزرگان مانند پیامبر و حضرت امیر از غیر مسلمان استفاده شده باشند.

پرسش:

(...)

پاسخ:

عزیز من ببینید بارها گفتیم ولی گوش نمی دهند مثلا آن مرتبه هم عرض کردم در کارخانه ایران شرق مدیریتش را به اهل سنت دادند هفته اول همه بچه شیعه ها را بیرون ریخت. یک دانه بچه شیعه نگذاشت در آن جا سر کار بماند.

ما این طور مشابه زیاد داریم، دارم مثال عرض می کنم موارد متعددی بوده که این ها سر کار آمدند با بهانه مختلف بچه شیعه ها را بیرون کردند.

این دفعه هم مقام معظم رهبری در هفده ربیع الاول خیلی خوب بحث وحدت را ترسیم کرد در سر این تقریبی های احمق نفهم تخریبی زد که به نام تقریب دارند سنی ها را بر گردنشان سوار می کنند.

ما هدف مان این است که با این ها در رو در رویی با دشمن مشترک در یک صف قرار بگیریم و هم سو باشیم این که ما بیاییم از این ها وزیر درست کنیم وکیل درست کنیم و واقعا اختیار شیعه را دست این ها بدهیم صحیح نیست یعنی هنوز سطح فرهنگ اهل سنت به آن جا نرسیده است. شاید در میان این ها افرادی باشند که این ظرفیت را داشته باشند ولی چون غالب نیست ما می بینیم تجربه هم نشان داده است این ها وقتی می آیند تمام تلاش شان بر این است که نیروهای خودشان را بیاورند و بچه شیعه را از آن جا بیرون کنند.

پرسش:

همین کار را شیعیان هم می کنند در سازمانی که می روم سنی را راه نمی دهند

پاسخ:

عزیزم حکومت، حکومت شیعه است. شما ببینید به تناسب جمعیت در این هشت سال دفاع مقدس از اهل سنت چقدر شهید شدند سربازها را کار نداریم سرباز اصلا جدا است چون اجباری بود. از این ها اقایان اهل سنت به عنوان بسیجی و داوطلب چند تا شهید داشتیم؟

ما نباید کاری کنیم که این ها را برنجانیم که این ها در موضع انتقام بیفتند این خلاف شرع و حرام است این که به این ها توهین کنیم اهانت کنیم تحقیر کنیم این ها هم در موضع مخالف قرار بگیرند و تلاش کنند انتقام بگیرند.

بله در بعضی از جاها بوده شیعه ها آمدند روی تعصب مذهبی هرچه سنی بوده بیرون ریختند این هم کارشان درست نیست ما این را هم محکوم می کنیم. اگر یک سنی در یک جایی است و تسلط بر شیعه ندارد کارمند عادی است کارش را هم خوب انجام می دهد او را که نباید بر داریم بیرون کنیم.

همین کارها بهانه می شود نارضایتی درست شود. اگر ما بیاییم الغاء خصوصیت کنیم  

 (وَلَنْ یجْعَلَ اللَّهُ لِلْکَافِرِینَ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ سَبِیلًا)

خداوند هرگز کافران را بر مؤمنان تسلطی نداده است.

سوره نساء (4): آیه 141

کلمه کفار را اگر بیاوریم الغاء خصوصیت کنیم به غیر شیعه ببریم در یک جایی که این ها هستند افراد زیر دست دارند این طور پست ها نباید به این ها داده بشود ولی اگر در یک اداره است که سی تا کارمند دارد و ده تای آن هم سنی است کار خودش را هم به خوبی انجام می دهد در بعضی جاها از شیعه هم بهتر انجام می دهد اشکال ندارد.

در بعضی جاها این ها وجدان کاری شان بهتر است اهل رشوه نیستند یا کم هستند ما این مسائل را در کشور داریم تمام این ها را ما باید در نظر بگیریم ولی این قضیه که نباید غیر مؤمن بر مؤمن مسلط بشود این را ما باید رعایت کنیم.

ببینید بعضی وقت ها است که این ها می آیند خصیصین ما را گول می زنند درد این جا است یعنی می آیند یک کاری انجام می دهد از یک آقایی چهار تا عکس با برنامه هایی می گیرند عکس های مستهجن و یا کارهای از این قبیل و بعد می گوید با ما همکاری کنید در غیر این صورت این ها را افشا می کنیم.

شاید هفتاد - هشتاد درصد کسانی که جذب سازمان های جاسوسی می شوند از همین کانال است. الان شما ببینید جلوی تلویزیون تان اگر زن و بچه شما بدون پوشش باشند خیلی راحت می توانند از زن و بچه شما فیلم بگیرند با همین تلویزیون های عادی این کار را می کنند.

اضافه بر این یک نکته ای است که آقایان خیلی باید مراقب باشند این را دیگر باید به خدای عالم واگذار کرد این ها می توانند در صد متری منزل شما بیایند یک موجی بفرستند تمام آن چه که در خانه شما است فیلمبرداری کنند.

الان علم کاملا پیشرفت کرده است دیگر لازم نیست دوربین مخفی در خانه شما نصب کنند که تحرکات شما را فیلم بگیرند یعنی این ها اگر بخواهند از یک کسی آتو بگیرند و یک مسائلی را انجام بدهند خیلی راحت این کار را می کنند.

لذا اولا باید بر خدای عالم توکل بکنیم، من خودم همواره بین اذان و اقامه دعای ابو درداء را مرتب می خوانم اصلا ملتزم هستم شاید جزء واجبات خودم می دانم که خیلی دعای عجیب و مجرب است.

خواندنش شاید به اندازه 30 ثانیه هم بیشتر طول نمی کشد حالا بگوییم یک دقیقه طول می کشد خیلی دعای عجیبی است حتی در شرح حالش دارد که همه نقل کردند ابو دردا یک روزی بیرون بود به ایشان گفتند در محله شما همه خانه ها آتش گرفته است گفت خانه من آتش نمی گیرد گفتند تمام خانه ها آتش گرفته و سوخت گفت خانه من آتش نمی گیرد. بعد رفتند آتش را خاموش کردند دیدند که همه خانه ها آتش گرفته سوخته مال ابودردا سالم است.

گفتند قضیه چیست؟ گفت پیغمبر یک دعایی به من داده است آن دعا را وقتی من می خوانم یکی از خاصیت های دعا این است که زندگی من از دچار حریق شدن مصون می ماند. عزیزان این دعا را حتما   بخوانند.

«وَ رُوِیَ عَنْ أَبِی الدَّرْدَاءِ أَنَّهُ قِیلَ لَهُ ذَاتَ یَوْمٍ احْتَرَقَتْ دَارُکَ فَقَالَ لَمْ تَحْتَرِقْ فَجَاءَ مُخْبِرٌ آخَرُ فَقَالَ احْتَرَقَتْ دَارُکَ فَقَالَ لَمْ تَحْتَرِقْ فَجَاءَ ثَالِثٌ فَأَجَابَهُ بِذَلِکَ ثُمَّ انْکَشَفَ الْأَمْرُ عَنِ احْتِرَاقِ جَمِیعِ مَا حَوْلَهَا سِوَاهَا فَقِیلَ لَهُ بِمَ عَلِمْتَ بِذَلِکَ قَالَ سَمِعْتُ النَّبِیَّ ص یَقُولُ مَنْ قَالَ هَذِهِ الْکَلِمَاتِ صَبِیحَةَ یَوْمِهِ لَمْ یُصِبْهُ سُوءٌ فِیهِ وَ مَنْ قَالَهَا فِی مَسَاءِ لَیْلَتِهِ لَمْ یُصِبْهُ سُوءٌ فِیهَا وَ قَدْ قُلْتُهَا وَ هِیَ اللَّهُمَّ أَنْتَ رَبِّی لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ عَلَیْکَ تَوَکَّلْتُ وَ أَنْتَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِیمِ وَ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ مَا شَاءَ اللَّهُ کَانَ وَ مَا لَمْ یَشَأْ لَمْ یَکُنْ أَعْلَمُ‏ أَنَّ اللَّهَ عَلى‏ کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیرٌ وَ أَنَّ اللَّهَ قَدْ أَحاطَ بِکُلِّ شَیْ‏ءٍ عِلْماً اللَّهُمَّ إِنِّی أَعُوذُ بِکَ مِنْ شَرِّ نَفْسِی وَ مِنْ شَرِّ کُلِّ دَابَّةٍ أَنْتَ‏ آخِذٌ بِناصِیَتِها إِنَّ رَبِّی عَلى‏ صِراطٍ مُسْتَقِیمٍ‏.»

بحار الأنوارالجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار (ط - بیروت)؛ نویسنده: مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، ناشر: دار إحیاء التراث العربی، محقق/ مصحح: جمعی از محققان، ج83، ص298

بین اذان و اقامه دعا را بخوانیم و دقت کنیم اذان و اقامه را هم با حضور قلب بخوانیم نه این که فکر مان جای دیگر باشد و اشهد ان لا اله الا الله بگویم.

«إن الله لا یعطی الغافل شیئا»

خدا به کسی که غافل است چیزی نمی دهد.

«وَ عَنْ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ (علیه السلام) أَنَّهُ قَالَ: إِذَا أَحْرَمْتَ فِی الصَّلَاةِ فَأَقْبِلْ عَلَیْهَا فَإِنَّکَ إِذَا أَقْبَلْتَ أَقْبَلَ اللَّهُ عَلَیْکَ وَ إِذَا أَعْرَضْتَ أَعْرَضَ اللَّهُ عَنْکَ فَرُبَّمَا لَمْ یُرْفَعْ مِنَ الصَّلَاةِ إِلَّا الثُّلُثُ أَوِ الرُّبُعُ أَوِ السُّدُسُ عَلَى قَدْرِ إِقْبَالِ الْمُصَلِّی عَلَى صَلَاتِهِ وَ لَا یُعْطِی اللَّهُ الْغَافِلَ شَیْئا»

مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل؛ نورى، حسین بن محمد تقى، محقق/ مصحح و ناشر: مؤسسة آل البیت علیهم السلام‏، ج‏3، ص57

پنج تا آیت الکرسی هم خوب است، حتی دارد هرکس یک آیت الکرسی بخواند خداوند یک ملکی را موکل می کند، دو تا بخواند دو تا ملک موکل می کند، سه تا بخواند سه تا ملک موکل می کند، اگر چهار تا بخواند یکی از راست و یکی از چپ و یکی از جلو و یکی از عقب مراقب او هستند. اگر پنج تا آیت الکرسی بخواند خداوند به ملائکه می گوید شما بروید محافظت این بنده به عهده من است.

مگر خستگی و زحمت زبانش را شاید خدای عالم بدهد. این دعا، خیلی دعای عجیبی است. همچنین دعای مجربی در مفاتیح است که حضرت می گوید اگر کسی این دعا را بخواند تمام خلائق جن و انس جمع بشوند به او ضرر نمی رساند.

«و من ذلک دعاء مجرب رواه أنس عن النبی (صلی الله علیه واله وسلم) أَنَّهُ قَالَ مَنِ اسْتَعْمَلَهُ کُلَّ صَبَاحٍ وَ مَسَاءٍ وَکَّلَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ بِهِ أَرْبَعَةَ أَمْلَاکٍ یَحْفَظُونَهُ مِنْ بَیْنِ یَدَیْهِ وَ مِنْ خَلْفِهِ وَ عَنْ یَمِینِهِ وَ عَنْ شِمَالِهِ وَ کَانَ فِی أَمَانِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ لَوِ اجْتَهَدَ الْخَلَائِقُ مِنَ الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ أَنْ یُضَارُّوهُ مَا قَدَرُوا وَ هُوَ هَذَا الدُّعَاءُ- بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ‏ بِسْمِ اللَّهِ خَیْرِ الْأَسْمَاءِ بِسْمِ اللَّهِ رَبِّ الْأَرْضِ وَ السَّمَاءِ بِسْمِ اللَّهِ الَّذِی لَا یَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ سَمٌّ وَ لَا دَاءٌ بِسْمِ اللَّهِ أَصْبَحْتُ وَ عَلَى اللَّهِ تَوَکَّلْتُ بِسْمِ اللَّهِ عَلَى قَلْبِی وَ نَفْسِی بِسْمِ اللَّهِ عَلَى دِینِی وَ عَقْلِی بِسْمِ اللَّهِ عَلَى أَهْلِی وَ مَالِی بِسْمِ اللَّهِ عَلَى مَا أَعْطَانِی رَبِّی بِسْمِ اللَّهِ الَّذِی لَا یَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ‏ شَیْ‏ءٌ فِی الْأَرْضِ وَ لا فِی السَّماءِ- وَ هُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ‏ اللَّهُ اللَّهُ رَبِّی لَا أُشْرِکُ بِهِ شَیْئاً اللَّهُ أَکْبَرُ اللَّهُ أَکْبَرُ أَعَزُّ وَ أَجَلُّ مِمَّا أَخَافُ وَ أَحْذَرُ عَزَّ جَارُکَ وَ جَلَّ ثَنَاؤُکَ وَ لَا إِلَهَ غَیْرُکَ اللَّهُمَّ إِنِّی أَعُوذُ بِکَ مِنْ شَرِّ نَفْسِی وَ مِنْ شَرِّ کُلِّ سُلْطَانٍ شَدِیدٍ وَ مِنْ شَرِّ کُلِّ شَیْطَانٍ مَرِیدٍ وَ مِنْ شَرِّ کُلِّ جَبَّارٍ عَنِیدٍ وَ مِنْ شَرِّ قَضَاءِ السَّوءِ وَ مِنْ کُلِّ دَابَّةٍ أَنْتَ‏ آخِذٌ بِناصِیَتِها إِنَّکَ عَلَى صِرَاطٍ مُسْتَقِیمٍ وَ أَنْتَ‏ عَلى‏ کُلِّ شَیْ‏ءٍ حَفِیظٌ- إِنَّ وَلِیِّیَ اللَّهُ الَّذِی نَزَّلَ الْکِتابَ وَ هُوَ یَتَوَلَّى الصَّالِحِینَ‏- فَإِنْ تَوَلَّوْا فَقُلْ حَسْبِیَ اللَّهُ لا إِلهَ إِلَّا هُوَ عَلَیْهِ تَوَکَّلْتُ وَ هُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِیم‏»

مهج الدعوات و منهج العبادات؛ ابن طاووس، على بن موسى، دار الذخائر - قم، چاپ: اول، 1411 ق، ص75

 امام صادق می گوید امام سجاد فرمود وقتی من این دعا را می خوانم باکی ندارم تمام جن و انس بر ضد من بر خیزند.

الان مشکل اساسی مان بحث های حوزه مان هست که من آن هفته یکی دو مورد آوردم.

هر روزی هر دم از این باغ بری می رسد تازه تر از تازه تری می رسد. نمی خواهیم خیلی زیاد قلب آقایان را به درد بیاوریم نمی دانم نفوذ هست یا نه این آقایان اجیر بی اجر هستند نمی دانیم قضیه چه است.

یک سری کارها می بینیم در داخل حوزه از بعضی از اساتید سر می زند و از افرادی که واقعاً معلوم الحال هستند از این ها در برنامه های آموزشی استفاده می شود و مدرک رسمی هم برای افراد می دهند. این ها خیلی برای ما درد است واقعاً نمی دانم تا کی ما بخواهیم این مسائل را در حوزه داشته باشیم؟

 برای من خیلی عجیب است کسی بگوید: مثلاً پیامبر و ائمه افراد با برکتی هستند، برکت در گوسفند هم هست هندوها هم برکت دارند یعنی چقدر باید آدم وقیح باشد که بیاید مقدسات شیعه را این شکلی مورد تمسخر قرار بدهد.

پرسش:

عنوان مقاله اش چه است؟

پاسخ:

مقاله نیست برای اساتید سخنرانی کرده

پرسش:

این که مقدسات اسلامی است

پاسخ:

وقتی حوزه ما بی در و پیکر است می گوید من 20 سال است از این حرف ها می زنم اتفاقی هم نیفتاده است.

مسئولان حوزه اولاً کرسی آزاد اندیشی بگذارند مناظره بگذارند.

 دیروز که ما بندر عباس سر سخنرانی بودیم جناب آقای دکتر رفیعی زنگ زد من بعداً با ایشان تماس گرفتم گفتم با این آقا بنا بود مناظره ای صورت بگیرد چه شد؟ گفت می خواهد مناظره خصوصی باشد شما باشید ایشان و من و آقای دکتر جباری.

گفتم من همچنین مناظره ای حاضر نیستم. همچنین مناظره ای که دو سه نفر همه اش هم از شما باشد به هیچ وجه حاضر نیستم. برای مناظره 5 نفر شما بیاورید 5 نفر هم من می آورم  ضبط بشود در فضای مجازی منتشر بشود اگر حاضر هستید یا علی، اگر حاضر نیستید من مصاحبه مطبوعاتی می گذارم این ها را می گویم.

 یا در همین جلسه صحبت می کنم جواب می دهم به دوستان می گویند نتیجه جواب ها را در فضای مجازی منتشر کنید ما نمی توانیم ساکت بنشینیم.

این ها دارند اعتقادات را زیر سوال می برند. این ها را چه کار کنیم؟ همه این ها را هم صوتش را جدا گذاشتیم که اگر انکار کرد صوتش را پخش کنیم هم متن عبارت را آوردیم تمامش را عین عبارت هایش که چه بوده حتی یک واوش را هم حذف نکردیم و هم جواب هایش را مفصل آوردیم.

اصلاً این چه تعبیری است که شما در مورد برکت دارید؟ روایت صحیح کافی است

«بِنَا أَثْمَرَتِ الْأَشْجَارُ وَ أَیْنَعَتِ الثِّمَارُ وَ جَرَتِ الْأَنْهَارُ وَ بِنَا یَنْزِلُ غَیْثُ السَّمَاءِ وَ یَنْبُتُ عُشْبُ الْأَرْضِ وَ بِعِبَادَتِنَا عُبِدَ اللَّهُ وَ لَوْ لَا نَحْنُ مَا عُبِدَ اللَّهُ.»

الکافی (ط - الإسلامیة)؛ نویسنده: کلینى، محمد بن یعقوب بن اسحاق، محقق/ مصحح: غفارى على اکبر و آخوندى، محمد، ناشر: دار الکتب الاسلامیة، ج1، ص144، بَابُ النَّوَادِر‏، ح5

اگر ما می گوییم ائمه با برکت هستند این است.  در زیارت جامعه کبیره داریم:

«بِکُمْ یُنَزِّلُ الْغَیْثَ وَ بِکُمْ یُمْسِکُ السَّماءَ أَنْ تَقَعَ عَلَى الْأَرْضِ‏  إِلَّا بِإِذْنِهِ وَ بِکُمْ یُنَفِّسُ الْهَمَّ وَ یَکْشِفُ الضُّر  بِکُمْ فَتَحَ اللَّهُ، وَ بِکُمْ یَخْتِمُ اللَّه‏»

المزار الکبیر (لابن المشهدی)؛ نویسنده: ابن مشهدى، محمد بن جعفر، ناشر: دفتر انتشارات اسلامى وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، محقق/ مصحح: قیومى اصفهانى، ص532

ما می گوییم ائمه (سلام الله علیهم اجمعین) برکت دارند مراد از برکت این نیست که بگوییم بله گوسفند هم برکت دارد سگ برکت ندارد، یک میلیارد و اندی هندو داریم مگر در آن ها آدم با برکت نیست؟ یعنی پیغمبر و امام را در این حد پایین بیاوریم!

پرسش:

استاد! آقای صفری شاید بعدش این اشکالات را جواب داده باشد

پاسخ:

نه هیچ جوابی نداده اصلاً و ابداً ما 40 تا نوار به قولی

(یخْرِبُونَ بُیوتَهُمْ بِأَیدِیهِمْ وَأَیدِی الْمُؤْمِنِینَ)

به گونه‌ ای که خانه ‌های خود را با دست خویش و با دست مؤمنان ویران می ‌کردند.

سوره حشر (59):‌ آیه 2

با دست خودش خدمت آقای رفیعی داد آقای رفیعی به آقای دکتر جباری داد آقای جباری هم داد ما پیاده کردیم خودش داد گفت این نوارهای من، اشکالات کار من کجاست؟

یعنی این که بیاید جواب بدهد خیلی خوب است ما خوشحال می شویم یک کسی بیاید جواب بدهد. ما عین عبارتش صدر و ذیلش همه را به دقت گوش کردند آن هم دادیم افراد خاص،‌ آقای ابوالقاسمی که اعتماد صد در صد داریم ندادیم طلبه های عادی گوش کنند.

یا یک فرد مبتدی گوش کند یک کسی که خودش مسلط بر این اوضاع است گوش کرده هم ویدئو تفکیک کرده صوتش را گرفته و هم دادیم عیناً همین را از نوار پیاده کردند.

پرسش:

قبل و بعدش را خودتان شنیدید؟

پرسش:

آقای دکتر صفری یک چیزی را نقل کرده که مرتاض ها این کارها را انجام می دهند اما شأن ائمه این نیست بالاتر از این است ایشان خیلی ولایی هست.

پاسخ:

نه اتفاقاً من با آقای علیدوست این جا صحبت می کردیم گفت من بعضاً کتاب های ایشان را معرفی می کنم گفتم کتاب هایش پر از انحرافات است.

 در رابطه با بیعت خواندیم ایشان در چند جا گفته نه یک جا حتی در جلسه سخنرانی اش گفته، صحبتی که ایشان در 8 ماه محرم در تلویزیون کرد از اول تا آخرش را گوش کنید چقدر مطالب انحرافی دارد؟

اصلاً ما کاری با هیچ چیزش نداریم فقط شما بروید شب 8  ماه محرم برنامه سوره را بروید از اول تا آخر گوش کنید ، همین یک برنامه را گوش کنید ایشان در واتساپ برای من به قولی تبلیغش را فرستاده بود من هم نوشتم (انا لله وانا الیه راجعون) همین را شما بر دارید می بینید چقدر مطالب خلاف عقیده مسلم شیعه هست؟

یعنی ایشان در رابطه با توابین در مورد سلیمان بن صُرَد بن جون خُزاعی آن چنان این شخص را بی آبرو کرده اصلاً می گوید به شیعیان خیانت کرد ایشان خائن است.

دیروز داشتم صحبت های رهبری را می دیدم در اول کتاب کوفه مال پسر آقای دوانی توصیه می کنم دوستان این کتاب را تهیه کنند بخوانند خیلی کتاب خوبی است

پرسش:

آقای صفری هم کتابی به نام کوفه دارند

پاسخ:

بله، بحث سر این است که ما دعوای شخصی با این ها نداریم آقای عابدینی بود 6 ساعت ما با ایشان در اصفهان مناظره کردیم حرف های ایشان را ببینید روی سایت گذاشتیم، حرف هایی هم که ما زدیم ببینید شما قضاوت کنید.

آقای صفری می گوید در غدیر اصلاً بیعت نبوده من می توانم ده جا صحبت های ایشان را برای شما بیاورم می گوید در غدیر بیعتی صورت نگرفته همه دروغ است چون از نقض بیعت خبری نیست. آیا واقعاً‌ این است؟

حداقل ما 40- 50 تا روایت در رابطه با بیعت داریم روایت صد در صد صحیح است سندش را هم بررسی کردیم

«ثُمَّ أَمَرَ النَّاسَ یُبَایِعُونَ عَلِیّاً فَبَایَعَهُ النَّاسُ لَا یَجِی‏ءُ أَحَدٌ إِلَّا بَایَعَه‏»

قرب الإسناد (ط - الحدیثة)؛ حمیرى، عبد الله بن جعفر، محقق / مصحح: مؤسسة آل البیت علیهم السلام‏، ناشر: مؤسسة آل البیت علیهم السلام ص57

بحار الأنوارالجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار (ط - بیروت)؛ نویسنده: مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، ناشر: دار إحیاء التراث العربی، محقق/ مصحح: جمعی از محققان، ج37، ص119

آقای رفیعی که به من زنگ زده بود خیلی ناراحت بود با بغض می گفت رئیس شان ایشان است با بغض می گفت ایشان هر کجا می نشیند صحبت می کند در غدیر بیعتی نبوده بیعت فقط معاویه بوده که برای یزید بیعت گرفته غیر از این بیعتی در کار نیست.

 حداقل بیعت پیغمبر در عقبه اولیٰ، عقبه ثانیه این ها چه است؟ یعنی این طور ما بیاییم قداست شکنی کنیم.

عرض کردم ما به هیچ وجه با این ها نه پدر کشتگی داریم و نه چیز دیگر است ما مکلف هستیم در حد توان مان که هر کسی را خدای عالم یک توان و قدرتی داده بر مبنای قدرتش باید از اهل بیت دفاع کند. روایت هم مال قُرب الإسناد است دو تا راوی هم بیشتر ندارد سِندی ابن محمد است نجاشی می گوید:

«کان ثقة وجها»

صفوان ابن مهران هست که:

 «کوفی ثقة»

 قُرب الإسناد معمولاً دو واسطه یا حداکثر سه واسطه است که آقای مؤمن می گوید این ها «صحیحة صفوان ابن مهران». مزار مشهدی که زیارت غدیریه هست از آقا امام عسکری (سلام الله علیه) است سندش هم صد در صد صحیحه اعلایی است.

«اللَّهُمَّ الْعَنْ قَتَلَةَ أَنْبِیَائِکَ وَ أَوْصِیَاءِ أَنْبِیَائِکَ بِجَمِیعِ لَعَنَاتِکَ، وَ أَصْلِهِمْ حَرَّ نَارِکَ، وَ الْعَنْ مَنْ غَصَبَ وَلِیَّکَ حَقَّهُ، وَ أَنْکَرَ عَهْدَهُ، وَ جَحَدَهُ بَعْدَ الْیَقِینِ، وَ الْإِقْرَارِ بِالْوَلَایَةِ لَهُ یَوْمَ أَکْمَلْتَ لَهُ الدِّینَ.»

المزار الکبیر (لابن المشهدی)؛ نویسنده: ابن مشهدى، محمد بن جعفر، ناشر: دفتر انتشارات اسلامى وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، محقق/ مصحح: قیومى اصفهانى، ص282

سلیم ابن قیس، حضرت امیر

«أَ لَمْ تُبَایِعْنِی بِالْأَمْسِ بِأَمْرِ اللَّهِ وَ أَمْرِ رَسُولِ اللَّه‏ ... أَنْشُدُکُمُ اللَّهَ أَ سَمِعْتُمْ رَسُولَ اللَّهِ ص یَقُولُ یَوْمَ غَدِیرِ خُمٍّ کَذَا وَ کَذَا»

کتاب سلیم بن قیس، نویسنده: هلالى، سلیم بن قیس، محقق / مصحح: انصارى زنجانى خوئینى، محمد؛ ناشر: الهادى‏؛ ج‏2، ص 589

دوباره سلیم دارد:

«قَامَ رَسُولُ اللَّهِ (صلی الله علیه واله وسلم) فِی وَقْتِ الظَّهِیرَةِ وَ أَمَرَ بِنَصْبِ خَیْمَةٍ وَ أَمَرَ عَلِیّاً (علیه السلام) أَنْ یَدْخُلَ فِیهَا وَ أَوَّلُ مَنْ أَمَرَهُمْ رَسُولُ اللَّهِ (صلی الله علیه واله وسلم)  هُمَا أَبُو بَکْرٍ وَ عُمَرُ فَلَمْ یَقُومَا إِلَّا بَعْدَ مَا سَأَلَا رَسُولَ اللَّهِ (صلی الله علیه واله وسلم)  هَلْ مِنْ أَمْرِ اللَّهِ هَذِهِ الْبَیْعَةُ فَأَجَابَهُمَا نَعَمْ مِنْ أَمْرِ اللَّهِ جَلَّ وَ عَلَا وَ اعْلَمَا أَنَّ مَنْ نَقَضَ هَذِهِ الْبَیْعَةَ کَافِرٌ وَ مَنْ لَمْ یُطِعْ عَلِیّاً کَافِرٌ فَإِنَّ قَوْلَ عَلِیٍّ قَوْلِی وَ أَمْرَهُ أَمْرِی فَمَنْ خَالَفَ قَوْلَ عَلِیٍّ وَ أَمْرَهُ فَقَدْ خَالَفَنِی وَ بَعْدَ مَا أَکَّدَ عَلَیْهِمْ هَذَا الْکَلَامَ أَمَرَهُمْ بِالْإِسْرَاعِ فِی الْبَیْعَةِ فَقَامَا وَ دَخَلَا عَلَى عَلِیٍّ (علیه السلام) وَ بَایَعَاهُ بِإِمْرَةِ الْمُؤْمِنِینَ وَ قَالَ عُمَرُ عِنْدَ الْبَیْعَةِ بَخْ بَخْ لَکَ یَا عَلِیُّ أَصْبَحْتَ مَوْلَایَ وَ مَوْلَى کُلِّ مُؤْمِنٍ وَ مُؤْمِنَةٍ ثُمَّ أَمَرَ رَسُولُ اللَّهِ (صلی الله علیه واله وسلم) سَلْمَانَ وَ أَبَا ذَرٍّ بِالْبَیْعَةِ فَقَامَا وَ لَمْ یَقُولَا شَیْئاً ....»

کتاب سلیم بن قیس، نویسنده: هلالى، سلیم بن قیس، محقق / مصحح: انصارى زنجانى خوئینى، محمد؛ ناشر: الهادى‏؛ ج‏2، ص 829

سید ابن طاوس:

«وَ عَقَدَ لَهُ عَلَیْهِمُ الْخِلَافَةَ فِی عَشَرَةِ مَوَاطِن‏»

باز سید ابن طاوس:

وَ نَحْنُ فِی مَسْجِدِهِ فَقَالَ مَنْ هَاهُنَا فَقُلْتُ أَنَا یَا رَسُولَ اللَّهِ وَ سَلْمَانُ الْفَارِسِیُّ فَقَالَ یَا سَلْمَانُ اذْهَبْ فَادْعُ لِی مَوْلَاکَ عَلِیَّ بْنَ أَبِی طَالِب‏...  وَ مَدُّوا أَیْدِیَهُمْ وَ بَایَعُوهُ بِإِمْرَةِ الْمُؤْمِنِینَ وَ شَهِدُوا لَهُ بِالْوَلَایَةِ»

الیقین باختصاص مولانا علیّ علیه السلام بإمرة المؤمنین‏؛ نویسنده: ابن طاووس، على بن موسى‏ (تاریخ وفات مؤلف: 664 ق‏)، محقق / مصحح: انصاری زنجانی خوئینی، اسماعیل، ناشر دار الکتاب، ایران – قم: 1413ق، ص378

ارشاد القلوب دیلمی دارد:

«وَ قَدْ أَخَذَ بَیْعَتِی عَلَیْکَ فِی أَرْبَعَةِ مَوَاطِنَ وَ عَلَى جَمَاعَةٍ مِنْکُم‏»

باز دیلمی دارد:

«إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ (صلی الله علیه واله وسلم) أَمَرَکُمْ بِبَیْعَتِی وَ فَرَضَ عَلَیْکُمْ طَاعَتِی‏»

«فَأَنَا إِنْ أَلْقَى اللَّهَ بِنَقْضِ بَیْعَتِکَ أَحَبُّ إِلَیَّ مِنْ نَقْضِ عَهْدِه وَ عَهْدِ رَسُولِهِ وَ عَهْدِ وَصِیِّهِ وَ خَلِیلِه‏»

نام کتاب: إرشاد القلوب إلى الصواب( للدیلمی)؛ نویسنده: دیلمى، حسن بن محمد (تاریخ وفات مؤلف: 841 ق‏)، محقق / مصحح: ندارد، ناشر: الشریف الرضی‏ مکان چاپ: قم‏: 1412 ق‏، ج2، ص264 و 281 و  383

شاذان ابن جبرئیل:

«وَ اللَّهِ إِنَّ عَلِیّاً هُوَ الصِّدِّیقُ الْأَکْبَرُ وَ الْفَارُوقُ الْأَزْهَرُ وَ اللَّهِ إِنَّ عَلِیّاً خَلِیفَةُ رَسُولِ اللَّهِ (صلی الله علیه واله وسلم) وَ إِنَّهُ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ أَمَرَنَا وَ أَمَرَهُمْ بِهِ رَسُولُ اللَّهِ فَسَلَّمْنَا جَمِیعاً عَلَیْهِ بِإِمْرَةِ الْمُؤْمِنِینَ یَوْمَ بَایَعْنَاهُ فِی غَدِیرِ خُم‏»

الفضائل( لابن شاذان القمی)؛ نویسنده: ابن شاذان قمى، أبو الفضل شاذان بن جبرئیل‏، تاریخ وفات مؤلف: حدود 600 ق‏، محقق / مصحح: ندارد، ناشر: رضى‏، قم‏: 1363 ش‏، ص146

واژه بیعت در غدیر حداقل بیش از 30 تا روایت داریم واژه بیعت آمده می گویید نقض بیعت نبوده این ها را ما جمع کردیم. بیعت با دست، آمدند تبریکی گفتند، گفتند مبارک باد سید ابن طاوس از امام باقر (سلام الله علیه)

«إِنِّی أَدْعُوکُمْ عِنْدَ انْقِضَاءِ خُطْبَتِی إِلَى مُصَافَقَتِی»

به من دست بدهید

 «إلى [عَلَى‏] بَیْعَتِه‏»

برای بیعت با امیر المؤمنین

«وَ قَدْ أُمِرْتُ فِیهِ أَنْ آخُذَ عَلَیْکُمْ بِالْبَیْعَةِ وَ الصَّفْقَةِ بِقَبُولِ مَا جِئْتُ بِهِ مِنَ اللَّهِ فِی عَلِیٍّ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ»

بعد دارد:

«إِنَّکُمْ أَکْثَرُ مِنْ أَنْ تُصَافِقُونِی بِکَفٍّ وَاحِدٍ فِی وَقْتٍ وَاحِدٍ وَ قَدْ أَمَرَنِی اللَّهُ أَنْ آخُذَ مِنْ أَلْسِنَتِکُمْ الْإِقْرَارَ بِمَا عَقَدْتُ لِعَلِیٍّ مِنْ إِمْرَةِ الْمُؤْمِنِینَ وَ لِمَنْ جَاءَ بَعْدَهُ مِنْ وُلْدِهِ الْأَئِمَّةِ مِنْ ذُرِّیَّتِی فَقُولُوا بِأَجْمَعِکُمْ بِأَنَّا سَامِعُونَ مُطِیعُونَ رَاضُونَ مُنْقَادُونَ لِمَا بَلَّغْتَ عَنْ رَبِّنَا وَ رَبِّکَ فِی إِمَامِنَا وَ أَئِمَّتِنَا مِنْ وُلْدِهِ نُبَایِعُکَ عَلَى ذَلِکَ بِقُلُوبِنَا وَ أَنْفُسِنَا وَ أَلْسِنَتِنَا وَ أَیْدِینَا»

روایت هم صحیحه است

«فَتَبَادَرَ النَّاسُ إِلَى بَیْعَتِهِ وَ قَالُوا سَمِعْنَا وَ أَطَعْنَا لِمَا أَمَرَنَا اللَّهُ وَ رَسُولُهُ بِقُلُوبِنَا وَ أَنْفُسِنَا وَ أَلْسِنَتِنَا وَ جَمِیعِ جَوَارِحِنَا ثُمَّ انْکَبُّوا عَلَى رَسُولِ اللَّهِ وَ عَلَى عَلِیٍّ بِأَیْدِیهِمْ وَ کَانَ أَوَّلَ مَنْ صَافَقَ رَسُولَ اللَّهِ (صلی الله علیه واله وسلم) أَبُو بَکْرٍ وَ عُمَرُ وَ عُثْمَانُ وَ طَلْحَةُ وَ الزُّبَیْرُ ثُمَّ بَاقِی الْمُهَاجِرِینَ وَ الْأَنْصَارِ وَ النَّاسُ عَلَى طَبَقَاتِهِم‏»

دوستان دقت کنند

«وَ لَمْ یَزَالُوا یَتَوَاصَلُونَ الْبَیْعَةَ وَ الْمُصَافَقَةَ ثَلَاثا ً وَ رَسُولُ اللَّهِ (صلی الله علیه واله وسلم) کُلَّمَا بَایَعَهُ فَوْجٌ بَعْدَ فَوْجٍ یَقُولُ الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی فَضَّلَنَا عَلَى جَمِیعِ الْعَالَمِین‏»

یعنی 3 شبانه روز این ها در آن جا بیعت می کردند.

«وَ صَارَتِ الْمُصَافَقَةُ سُنَّةً وَ رَسْما»

الیقین باختصاص مولانا علیّ علیه السلام بإمرة المؤمنین‏؛ نویسنده: ابن طاووس، على بن موسى‏ (تاریخ وفات مؤلف: 664 ق‏)، محقق / مصحح: انصاری زنجانی خوئینی، اسماعیل، ناشر دار الکتاب، ایران – قم: 1413ق، ص358 و 359 و 360

سید ابن طاوس، احتجاج طبرسی، سعید ابن جبر، حلی (برادر علامه حلی)، فیض کاشانی، علامه مجلسی، حویزی، بحرانی، قمّی مشهدی، در ... محمد تقی مجلسی دارند. سید جعفر مرتضی مفصل آورده و سید ابن طاوس دارد الی ماشاء الله این ها بحث بیعت با دست است را آورده اند.

 نقض بیعت هم در منابع آمده است. ابن مشهدی دارد:

« وَ لَعَنَ اللَّهُ مَنْ عَدَلَ بِکَ مَنْ فَرَضَ اللَّهُ عَلَیْهِ وَلَایَتَکَ. وَ أَنْتَ وَلِیُّ اللَّهِ وَ أَخُو رَسُولِهِ، وَ الذَّابُّ عَنْ دِینِهِ، وَ الَّذِی نَطَقَ الْقُرْآنُ بِتَفْضِیلِه‏... وَ الْعَنْ مَنْ غَصَبَ وَلِیَّکَ حَقَّهُ، وَ أَنْکَرَ عَهْدَهُ، وَ جَحَدَهُ بَعْدَ الْیَقِینِ، وَ الْإِقْرَارِ بِالْوَلَایَةِ لَهُ یَوْمَ أَکْمَلْتَ لَهُ الدِّینَ.»

المزار الکبیر (لابن المشهدی)؛ نویسنده: ابن مشهدى، محمد بن جعفر، ناشر: دفتر انتشارات اسلامى وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، محقق/ مصحح: قیومى اصفهانى، ص270 و 282

این ها چه است؟ باز در روایت دیگری از آقا امام حسین (سلام الله علیه)

«وَ لَهُ فِی رِقَابِ النَّاسِ الْبَیْعَةُ عَلَى عَهْدِ رَسُولِ اللَّهِ نَزَلَ بِهَا جَبْرَئِیلُ مِنْ عِنْدِ اللَّهِ تَعَالَى لَا یُنْکِرُهَا إِلَّا جَاحِدٌ بِالْکِتَابِ قَدْ عَرَفَهَا النَّاسُ بِقُلُوبِهِمْ وَ أَنْکَرُوهَا بِأَلْسِنَتِهِمْ»

الإحتجاج علی أهل اللجاج؛ نویسنده: طبرسی، احمد بن علی، ناشر: نشر مرتضی، محقق / مصحح: خرسان، محمد باقر،ج2، ص292

این نقض بیعت نیست؟ روایتی دیگر:

«ثُمَّ آمَنُوا بِالْبَیْعَةِ لِأَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ (علیه السلام) ثُمَّ کَفَرُوا حَیْثُ مَضَى رَسُولُ اللَّهِ (صلی الله علیه واله وسلم) فَلَمْ یَقِرُّوا بِالْبَیْعَةِ ثُمَّ ازْدادُوا کُفْراً بِأَخْذِهِمْ مَنْ بَایَعَهُ بِالْبَیْعَةِ لَهُمْ فَهَؤُلَاءِ لَمْ یَبْقَ فِیهِمْ مِنَ الْإِیمَانِ شَیْ‏ءٌ.»

الکافی (ط - الإسلامیة)؛ نویسنده: کلینى، محمد بن یعقوب بن اسحاق، محقق/ مصحح: غفارى على اکبر و آخوندى، محمد، ناشر: دار الکتب الاسلامیة، ج1، ص 420

«...باظهار نقض البیعة»

«نقض البیعة» نقض بیعت نیست؟ می گوید ما روایت نداریم که بیعت نقض شده باشد نمی دانم این ها را می دانند این حرف ها را می زنند یا نمی دانند این حرف ها را می زنند؟ اگر نمی دانند جاهل هستند جاهل که نمی آید یک همچنین ادعایی بکند.

 آن وقت همه جا سخنرانی می کند در مقالاتش و ... آورده البته در خیلی از مقالاتش در آوردیم همین تعبیر را دارد.

 در تفسیر امام عسکری (سلام الله علیه)

«فَأَخْبَرَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ مُحَمَّداً عَنْهُمْ، فَقَالَ: یَا مُحَمَّدُ وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ یَقُولُ آمَنَّا بِاللَّهِ الَّذِی أَمَرَکَ بِنَصْبِ عَلِیٍّ إِمَاماً، وَ سَائِساً لِأُمَّتِکَ وَ مُدَبِّراً وَ ما هُمْ بِمُؤْمِنِینَ بِذَلِکَ، وَ لَکِنَّهُمْ یَتَوَاطَئُونَ عَلَى إِهْلَاکِکَ وَ إِهْلَاکِهِ، یُوَطِّنُونَ أَنْفُسَهُمْ عَلَى التَّمَرُّدِ عَلَى عَلِیٍّ (علیه السلام) إِنْ کَانَتْ بِکَ کَائِنَة»

التفسیر المنسوب إلى الإمام الحسن العسکری علیه السلام؛ نویسنده: حسن بن على علیه السلام، امام یازدهم، ناشر: مدرسة الإمام المهدی عجل الله تعالى فرجه الشریف، محقق/ مصحح: مدرسه امام مهدی، ص113

«عَنْ جَابِرٍ: عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ علیه السلام، قَالَ: «لَمَّا أَخَذَ رَسُولُ اللَّهِ صلى الله علیه و آله بِیَدِ عَلِیٍّ علیه السلام یَوْمَ الْغَدِیرِ، صَرَخَ إِبْلِیسُ فِی جُنُودِهِ صَرْخَةً، فَلَمْ یَبْقَ مِنْهُمْ أَحَدٌ فِی بَرٍّ وَ لَا بَحْرٍ إِلَّا أَتَاهُ، فَقَالُوا: یَا سَیِّدَهُمْ وَ مَوْلَاهُمْ‏، مَا ذَا دَهَاکَ‏، فَمَا سَمِعْنَا لَکَ صَرْخَةً أَوْحَشَ‏ مِنْ صَرْخَتِکَ هذِهِ؟ فَقَالَ لَهُمْ: فَعَلَ هذَا النَّبِیُّ فِعْلًا إِنْ تَمَّ لَمْ یُعْصَ اللَّهُ أَبَداً، فَقَالُوا: یَا سَیِّدَهُمْ، أَنْتَ کُنْتَ لآِدَمَ‏ فَلَمَّا قَالَ الْمُنَافِقُونَ: إِنَّهُ یَنْطِقُ عَنِ الْهَوى‏، وَ قَالَ أَحَدُهُمَا لِصَاحِبِهِ: أَمَا تَرى‏ عَیْنَیْهِ تَدُورَانِ فِی رَأْسِهِ کَأَنَّهُ مَجْنُونٌ یَعْنُونَ رَسُولَ اللَّهِ صلى الله علیه و آله، صَرَخَ إِبْلِیسُ صَرْخَةً بِطَرَبٍ‏  فَجَمَعَ أَوْلِیَاءَهُ، فَقَالَ‏: أَ مَا عَلِمْتُمْ أَنِّی کُنْتُ لآِدَمَ مِنْ قَبْلُ؟ قَالُوا: نَعَمْ‏، قَالَ: آدَمُ نَقَضَ الْعَهْدَ  وَ لَمْ یَکْفُرْ بِالرَّبِّ، وَ هؤُلَاءِ نَقَضُوا الْعَهْدَ، وَ کَفَرُوا بِالرَّسُولِ‏.»

الکافی (ط – دار الحدیث)، نویسنده: کلینى، محمد بن یعقوب بن اسحاق، محقق/ مصحح: دار الحدیث، ناشر: دار الحدیث، ج15، ص761

روایت کافی هست از همه این ها می گوید ما نقض بیعت نداریم قضیه:

«أَمَرَنِی رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ بِقِتَالِ‏ النَّاکِثِینَ‏ وَ الْقَاسِطِینَ وَ الْمَارِقِینَ».

کتاب سلیم بن قیس الهلالی؛ هلالى، سلیم بن قیس، محقق / مصحح: انصارى زنجانى خوئینى، محمد، ناشر: الهادى، ج‏2 ؛ ص890

ناکثین چه کسانی هستند؟ کسانی که بیعت شکنی کردند بیعت شکنی در غدیر نبود در روز بیعت امیر المؤمنین بود، ایشان می گوید اصلاً بیعتی در اسلام نبود غیر از بیعت با یزید!

پرسش:

استاد آیه 18 سوره فتح هم که (لَقَدْ رَضِی اللَّهُ عَنِ الْمُؤْمِنِینَ إِذْ یبَایعُونَکَ تَحْتَ الشَّجَرَةِ) یبَایعُونَکَ  دارد

پاسخ:

عرض کردم مشکل اساسی ما این است که به این ها توجه نمی کند. می گوید بیعتی غیر از این نبوده الی ماشاء الله ما روایت داریم که این ها بیعت کردند با دست هم بیعت کردند با زبان هم بیعت کردند، زن ها هم بیعت کردند مردها هم بیعت کردند.

حالا 120 هزار نفر همه با دست بیعت نکردند آن ها که نزدیک بودند با دست و آن ها که امکان پذیر نبود و نتوانستند همان طور که روایت مرحوم مشهدی در المزار دارد این ها با زبان شان گفتند

«بایعنا بالسنتنا و ایدینا»

به این اقرار کردند. بیعت یعنی همین. حالا چرا ما بیاییم هر کجا بنشینیم بگوییم اصلاً بیعتی در غدیر در کار نبوده دنبال چه هستیم؟ هدف ما چه است؟ یک دفعه یک مشکل کلامی داریم، مشکل تاریخی داریم، مشکل فقهی و اصولی داریم، این ها را داریم مطرح می کنیم خیلی خوب است ما با این صحبت مان می خواهیم فلان مشکل کلامی - تاریخی را حل کنیم آیا این برای جوان شیعه تحملش به این سادگی هست؟

آیا وهابی ها اگر از این مطالب آگاه باشند خوراک چندین ماهه شبکه هایشان نیست؟ الان هم شما می بینید شبکه من و تو، وآ و بی بی سی هم وارد شدند دارند حرف های مصطفی طباطبائی و ابوالفضل برقعی و امثال این ها را می زنند.

 آن ها هم همین حرف ها را زدند. ابوالفضل برقعی مگر چه حرفی زد که آقای میلانی و دیگر مراجع ما ارتدادش را فتوا دادند غیر از این حرف ها بود؟

یعنی با این که بگوییم بیعتی در غدیر نبوده و این ها خلاف و دروغ است این یعنی تمام مشکلات جامعه ما حل شده فقط یک مشکل مانده که شیعه ها معتقد هستند در غدیر بیعت بوده و این خلاف است.

یعنی از زمان ائمه، دوران ائمه را کنار می گذاریم، از زمان شیخ مفید تا الان هیچ کدام از بزرگان و فقهای ما متوجه این نشدند که در غدیر بیعتی نبوده، ما آمدیم این را کشف کردیم به من جواب بدهید.

 ما می خواهیم بگوییم این حرف ها، حرف های صحیحی نیست یا می گوید شاگردهای من، قوی ترین شاگردهای کره زمین هستند از نظر علمی از همه قوی تر هستند. قوی تر هستند در این جا؟ یک مورد دو مورد اگر باشد ما می گوییم صرف نظر می کنیم.

دارد بله قیام امام حسین این بود که خلافت موروثی نشود. من از شما سوال می کنم آیا واقعاً قیام امام حسین برای این بود که خلافت موروثی نشود؟ اگر بنا بود حضرت برای موروثی بودن قیام بکند آن وقتی که داشتند برای یزید بیعت می گرفتند آن زمان حضرت قیام می کرد. روزی که یزید روی کار آمد قیام می کرد.

می گوید علی جانشینی سیاسی برای خودش تعیین نکرد این را به مردم واگذار کرد. آیا این چوب حراج به تراث شیعه نیست؟ یعنی شماها در مخیله تان می آید که همچنین حرفی بزنید؟

 ما 300 تا روایت داریم از زبان رسول اکرم، از زبان ائمه، نام ائمه از حضرت امیر تا ولی عصر برده شده روایات صحیح، فوق متواتر اگر حدیث غدیر ما 110 تا روایت داریم حدیث ائمه اثنی عشر 300 تا روایت جمع کردیم.

300 تا روایت کم نیست آن وقت ما بگوییم حضرت علی جانشین سیاسی برای خودش تعیین نکرد این را به مردم واگذار کرد یعنی واقعاً خدا، پیغمبری این است؟ ولی همه مشکلات مان حل شد این را باید مطرح کنیم؟ یا نه دنبال این هستیم طلبه هایمان را به طرف اهل سنت سوق بدهیم؟

پرسش:

ما دیگر نیاز به مبلغین وهابی و اهل سنت نداریم.

پاسخ:

این فرمایش رهبری است: " ...در فرهنگ شیعی را زمامداری و اداره امور امت مسلمانان دانسته و امامان اهل بیت را صاحبان حقیقی حکومت معرفی کرده است؛ به طوری که برای جستجوگر منصف جای تردید باقی نمی‌گذارد که ادعای امامت از طرف ائمه اهل بیت، فراتر از مرتبت فکری و معنوی، دقیقاً ادعای حق حکومت نیز هست"

می گوید بله در رابطه با امام حسن یک روایتی داریم که مثلاً وصی و خلیفه بود، امام حسن وصی و خلیفه معنوی بود!

ما تا به حال نفهمیدیم وصی و خلیفه معنوی چیست اگر دوستان شما می دانید توضیح بدهید ما متوجه بشویم.

پرسش:

در پاکستان صوفی ها می گویند

پاسخ:

آن ها را کار نداریم من به عنوان یک شیعه می خواهم مطرح کنم آن ها ده تا حرف های غلط هم می زنند.

ایشان درباره امام حسن می گوید. با این که کلمه خلیفه و وصی در کافی استعمال شده معلوم است این روایت ها را دیده ولی می گوید این جا مراد، خلافت معنوی هست یعنی امیر المؤمنین فرمود حسن جان تو خلیفه معنوی مردم هستی، شما وصی معنوی من هستی.

من از عزیزان تقاضا دارم یک کمی هوشیار باشیم اولاً خودمان در این فاز نیافتیم، من بارها و بارها گفتم منِ قزوینی که 95 درصد عمرم را در بحث ولایت گذراندم واقعاً والله می ترسم قسم می خورم.

 نداند بجز ذات پروردگار/ که فردا چه بازی کند روزگار

 یک دفعه یک قضایایی پیش آید منِ قزوینی هم همه این ها را کنار بگذارم برقعی دوم بشوم.

باید توکل بر خدا کنیم ما از خودمان باید بترسیم خدای ناکرده یک قضایایی پیش نیاید یک بازیچه هایی نیاید ما از راه صحیح خارج شویم این خطرناک است از خدا بخواهیم

«اللَّهُم‏ ثَبِّتْنِی عَلَى دِینِکَ وَ لَا تُزِغْ قَلْبِی بَعْدَ إِذْ هَدَیْتَنِی‏»

در جامعه کبیره می خوانیم:

«وَ ثَبَّتَنِیَ اللَّهُ أَبَداً مَا حَیِیتُ وَ بَعْدَ وَفَاتِی عَلَى مُوَالاتِکُمْ وَ مَحَبَّتِکُمْ وَ دِینِکُمْ وَ وَفَّقَنِی لِطَاعَتِکُمْ وَ رَزَقَنِی شَفَاعَتَکُمْ»

مهمترین دعای ما باید عاقبت بخیری باشد. دوستان عزیز یعنی بنده واقعاً از خودم هیچ خاطر جمع نیستم که فردا برایم چه قضایایی پیش بیاید اگر او از دست ما نگیرد سرنوشت ما چه می شود.

ما باید توکل مان بر خدای عالم باشد تفویض امرمان به خدای عالم باشد. شما ببینید تعابیری که امام دارد از لغزش وحشت دارد دیگر:

 جایی که عقاب پر بریزد/ از پشه لاغری چه خیزد

 امام در آخرین لحظه ای که بیمارستان رفت گفت آقای دامغانی را بگویید بالای سر من بیاید دعای عدیله بخواند خدای ناکرده شیطان من را نلغزاند.

ما قضیه را خیلی ساده گرفتیم.

لذا اولاً از خدا بخواهیم خودمان در وادی گمراهی از راه اهل بیت علیهم السلام گرفتار نشویم چون یک دفعه یک مطلبی گفتیم در رو در بایسی و این ها قرار می گیریم می رویم «بلغَ ما بلغ» دیگر این که قضایایی که هست بی تفاوت نباشیم این ها را در فضای مجازی مطرح کنیم.

حالا بنا است مناظره ای صورت بگیرد مناظره هم صورت بگیرد من معتقد هستم مناظره باید به صورت زنده پخش بشود، همان طوری که مناظره با عابدینی را زنده پخش کردیم شاید بیننده های خارج از کشور بیش از ایران بودند.

مناظره با عابدینی را ما زنده از طریق اینترنت پخش کردیم، در قضیه تاریخ (نقد کتاب تاریخ اسلام) اشتباه کردیم پخش نکردیم هنوز هم که هنوز است مناظره ما با این ها روی سایت نرفته است. نه ما روی سایت گذاشتیم و نه مرکز پژوهش های حوزه و دانشگاه روی سایت گذاشته است.

  الان هم این ها وحشت دارند که این مطالب منتشر بشود. اگر یک خبرگزاری هم می آید بخش هایی از این را منتشر می کند داد و بیداد شان به آسمان می رود.

آقا اگر شما حرف حق زدید بگذارید حرف حق منتشر بشود اگر حرف تان ناحق است چرا حرف ناحق زدید؟

این را مرکز تدوین حوزه متصدی جلسه بود از آن طرف هم آقای دکتر صادقی که مسئول میز آزاد اندیشی حوزه است هیچ کدامشان یک خلاصه و چکیده ای منتشر نکردند. از سه ساعت و نیم بحث ما یک ده سطر- هشت سطر مطلب نا تمام منتشر کردند که ای کاش این را هم در اینترنت نمی نوشتند.

ایا واقعا این است؟ حالا کسی می آید داد می زند دادش را طلبه ها نباید بدانند چه خبر بوده است؟ اساتید نباید بفهمند در آن جلسه چه خبر بوده است؟ آیا ما این را باید مخفی کنیم؟

«والسلام علیکم ورحمة الله و برکاته»

 

 Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها