2024 May 26 - يکشنبه 06 خرداد 1403
احمد بصری یدعو الی الطاغوت
کد مطلب: ١٥٣١٧ تاریخ انتشار: ١٠ مهر ١٤٠١ - ١٤:٤٧ تعداد بازدید: 1106
خارج فقه الحکومه » فقه
احمد بصری یدعو الی الطاغوت

درس فقه الحکومه (جلسه دوم 10 07 1401)

 
 
 بسم الله الرحمن الرحیم

درس خارج فقه آیت الله حسینی قزوینی (دام عزه)- سال نوزدهم

(جلسه دوم  10 07 1401)

موضوع:  درس خارج فقه الحکومة  - احمد بصری یدعو الی الطاغوت

اللهم صل علی محمدٍ وآل محمد وعجل فرجهم اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین و هو خیر ناصر و معین الحمدلله والصلاة علی رسول الله وعلی آله آل الله لاسیما علی مولانا بقیة الله واللعن الدائم علی اعدائهم اعداء الله إلی یوم لقاء الله، الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذی هَدانا لِهذا وَ ما کُنَّا لِنَهْتَدِیَ لَوْ لا أَنْ هَدانَا اللَّه‏، وَ أُفَوِّضُ أَمْری إِلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصیرٌ بِالْعِباد حَسْبُنَا اللَّهُ وَ نِعْمَ الْوَکیل‏ نِعْمَ الْمَوْلى‏ وَ نِعْمَ النَّصیر

در رابطه با مرگ مهسا امینی ... مثلا یکی از هنرمندان (سلبریتی) خیلی سنگ آن دختر را به سینه می زد! اصالتاً هم افغانی است ولی برای 50 تا دختر شهیدی که در افغانستان شهید شدند خفه خون گرفتند و سکوت کردند و هیچ حرفی نزدند نمی دانم او و امثال او فقط دلش برای یک دختر کُرد مهابادی می سوزد می گوید جگر من کباب شد او دختر من بود!

مگر 50 نفر دختران افغانستانی دختر ایشان نیستند؟ آن زنی که تهران چادرش را بر داشتند و حدقه چشمش را مجروح کردند برای همیشه نابینا شد این دختر جای دفاع نداشت که هیچ حرکتی نکردند.

 اگر زن یا دختر خود این ها در وسط این طوری شده بود چه می کرد؟ دیدم یکی از هنرمندان مطلب زیبایی گذاشته بود، گفت این آقایانی که دارند دعوت به اغتشاش می کنند اول زن و بچه خودشان را به خیابان ها بفرستند بعد از مردم بخواهند زن و بچه شان به خیابان ها بیایند.

چرا این ها حاضر نیستند؟

آقا این ها قصور داشتند مقصر بودند کسی را کشتند مملکت قانون دارد، آن کسی که آمده این جنایت را کرده مجازات بشود. حالا اگر در نیروی انتظامی، یک فردی ظلم و جنایتی کرد باید بیایند گردن نیروی انتظامی را بزنند و حزب اللهی و سپاه و  این ها را بکشند؟

 قضیه زاهدان در حقیقت اصل قضیه درگیری بین نقش بندی و عبد الحمید است. قضیه نظام و مهسا امینی اصلاً مطرح نیست.

...  همین که نماز تمام شد یا نشده این ها بیرون می ریزند اسلحه توزیع می کنند دیوار پاسگاه را با ماشین خراب می کنند می خواستند پاسگاه را تصرف کنند و نیروی انتظامی را خلع سلاح بکنند دو سه تا از افسران ارشد سپاه را ترور کردند.

این قضیه، قضیه اغتشاشات کشوری نبود اختلافی است که نقش بندی و عبدالحمید بود که این مسائل زاهدان را بار آورد.

یعنی مسئله، مسئله داخلی خودشان هست ولی می خواهند عقده را از عموم مردم در بیاورند این مصیبت است.

«اللهم اشغل الظالمین بالظالمین»

به هیچ وجه راضی نیستیم حتی وهابی هم خونش به زمین ریخته بشود. ما از خدای عالم درخواست صلاح و اصلاح این ها را داریم ولی این دفعه این ها با تمام توان به میدان آمدند.

الان تقریباً بر خلاف اغتشاشات دوره های قبل مردم یک مقداری آگاه شدند و در قضایا هستند و می دانند قضیه چه است. مخصوصاً‌ قرآن را آتش زدند به ائمه (علیهم السلام) و رسول اکرم توهین کردند پرچم را آتش زدند. این در حقیقت احساسات توده مردم را جریحه دار کرده است. این ها خودشان را به دست خودشان رسوا کردند.

 

پرسش:

نقش بندی ها احناف هستند؟

پاسخ:

همه احناف هستند.

پرسش:

با این که از یک مذهب هستند ولی با هم اختلاف دارند

پاسخ:

اختلاف که هیچ اگر شیعه هم کنار برود در طول تاریخ درگیری فراوانی بین احناف و شافعی ها بوده است. در نیشابور همدیگر را کشتند خانه ها را ویران کردند بازار را آتش زدند. در اصفهان به همین شکل بازار را آتش زدند خانه ها را ویران کردند.

 کشت و کشتاری که در تاریخ بین سنی ها انجام شده بیش از درگیری بین شیعه و سنی

مثل صاحب معجم البلدن و ابن کثیر همه این ها را نقل کردند. یعنی اگر شیعه در برابر نباشد که دشمن مشترک خودشان می دانند بین خودشان عقده گشایی زیاد دارند.

آغاز بحث...

در رابطه با کسانی که حدیث «کُلُّ رَایَةٍ تُرْفَعُ قَبْلَ قِیَامِ الْقَائِمِ فَصَاحِبُهَا طَاغُوت‏» را ملاک قرار دادند و می گویند حکومت جمهوری اسلامی، حکومت غیر مشروع است عرض کردیم این روایات دو دسته است یک سری روایات مطلقه است یک سری روایات مقید است. روایات مقیّد با عنوان: «فَصَاحِبُهَا طَاغُوت؛ یُعْبَدُ مَنْ دُونِ اللَّهِ» است.

یا:

«مَنْ رَفَعَ رَایَةَ ضَلَالَةٍ فَصَاحِبُهَا طَاغُوتٌ.»

الکافی (ط - الإسلامیة)، نویسنده: کلینى، محمد بن یعقوب بن اسحاق، محقق/ مصحح: غفارى على اکبر و آخوندى، محمد، ناشر: دار الکتب الاسلامیة، ج8، ص297

یا:

«مَنِ ادَّعَى مَقَامَنَا یَعْنِی الْإِمَامَةَ فَهُوَ کَافِرٌ أَوْ قَالَ مُشْرِکٌ.»

الغیبة( للنعمانی)؛ ابن أبی زینب، محمد بن ابراهیم، محقق- مصحح: غفارى، على اکبر، ناشر: نشر صدوق، ص115، باب 5 دما روی فیمن ادعى الإمامة و من زعم أنه إمام و لیس بإمام و أن کل رایة ترفع قبل قیام القائم فصاحبها طاغوت‏، ح11

این ها نشان می دهد که: «کُلُّ رَایَةٍ تُرْفَعُ قَبْلَ قِیَامِ الْمَهْدی» یعنی کُلُّ رَایَةٍ تُرْفَعُ دعوت به شخص بکند نه دعوت به اسلام، نه دعوت به اهل بیت.

روایت امام هشتم (سلام الله علیه) در رابطه با زید ابن موسی ابن جعفر برادرش که مأمون داشت سر امام رضا منت می گذاشت که اگر احترام شما نبود من برادرت زید را می کشتم و - به قول امروزی ها- آشوبگر بود همان طور که زید ابن علی هم آشوب کرد و کشته شد.

 امام فرمود زید ابن علی آدم صالحی بود و دعوت به آل محمد می کرد:

«وَ لَوْ ظَفِرَ لَوَفَى بِمَا دَعَا إِلَیْه‏»

ولکن برادرم زید ابن موسی:

«یَدْعُو إِلَى غَیْرِ دِینِ اللَّهِ وَ یُضِلُّ عَنْ سَبِیلِهِ بِغَیْرِ عِلْمٍ»

عیون أخبار الرضا (علیه السلام)؛ نویسنده: ابن بابویه، محمد بن على، مصحح: لا جوردی، مهدی، ناشر: نشر جهان، ج1، ص249- 250

این دیگر برای ما ملاک است اگر هر امامی قبل از قیام حضرت ولی عصر بیاید این «یَدْعُو إِلَى الرِّضَا مِنْ آلِ مُحَمَّدٍ (صلوات الله علیهم اجمعین)»؛ دعوت به فرهنگ اهل بیت کند و پیاده شدن دستورات اهل بیت در جامعه، اقامه حدود و اجرای عدل این قیام، قیام مشروع است.

 هر قیامی دعوت به غیر دین الله بکند «وَ یُضِلُّ عَنْ سَبِیلِهِ» باشد این قیام، قیام طاغوتی است. این روایت مسئله را روشن می کند.

 الان در قضیه احمد بصری امسال هم در راهپیمایی اربعین این ها چندین موکب زده بودند، موکب هایی که خیلی عریض و طویل و بسیاز پر هزینه بود. بروشورهایی را پخش کردند که نایب آقا امام زمان قیام کرده ظهور کرده ایمان بیاورید!

البته الحمد لله بچه های ما هم خوب از عهده اش بر آمدند و خدا را شاکر هستیم بچه های حشد الشعبی (بچه شیعه ها) و طلبه هایی که از قم رفته بودند و در بحث مناظره و مباحثه با تیم احمد بصری بودند خیلی خوب بودند.

 البته این ها کتک هم خوردند نوش جان شان اشکالی ندارد! برای امام حسین آدم کتک بخورد این کتک خوردن لذت دارد. همچنین کتک خوردنی کیف دارد.

ولی در برابر، کارهای خیلی خوبی کردند و الان هم ما در ایران هر چه داریم از طلبه ها، غیر طلبه ها که جذب این فرقه ضاله احمد بصری شدند، تمام این ها محصول تعلیمات این ها در ایام اربعین بودند.

یعنی با هر کدام از این ها دوستان ما مراجعه داشتند و بحث داشتند گفتند این ها در ایام اربعین یک سری اطلاعاتی به ما دادند و این ها امکاناتی در کنار موکب شان داشتند هر کسی از کنار موکب رد می شد شماره موبایل ها را می گرفتند و به موبایل ها پیامک می دادند.

یعنی امکاناتی که انگلیس و آمریکا در اختیارشان قرار دادند، بچه شیعه های ما همچنین امکاناتی ندارند. هر کسی از کنار موکب رد می شد شماره موبایلش را دریافت می کردند و به موبایلش هم پیام می دادند. پیام شان این بود که نایب حضرت ولی عصر ظهور کرده است!

 همه دوستان ما، بسیج شده بودند نیروهای شان کم بود ولی الحمد لله با این نیروی کم، عملکردشان خیلی خوب بود. ما هر روز پی گیر کارهای این آقایان بودیم.

 یک همچنین آدمی بیاید حضرت ولی عصر خودش غایب است بنا باشد یک نایبی هم بفرستد آن هم غایب باشد!

شما ببینید از سال 1999 ایشان می گوید من ظهور کردم الان 2022 هست یعنی 23 سال است این آقا قیام کرده در این 23 سال یک عکس از ایشان منتشر نشده، یک ثانیه فیلم از ایشان منتشر نشده، چند تا صوت از ایشان منتشر شد، آیات قرآن یک آیه را هفت - هشت جایش را غلط خوانده است.

مردم اعتراض کردند. گفت: شما نمی فهمید این هم یک نوعی از قرائت است!!

ما هم سال گذشته ایشان را دعوت به مناظره کردیم با این که ایشان در سال 1426 هجری قمری، 17 یا 18 سال قبل می شود ایشان یک پیامی برای علما داده بود اسم بنده را هم نفر دوم نوشته بود.

سال گذشته ما با ایشان اعلان مناظره کردیم گفتیم حاضر هستیم با شخص ایشان مناظره کنیم و موضوع مناظره مان اثبات کفر و ارتداد ایشان هست. هم حاضر هستیم مناظره کنیم هم حاضر هستیم مباهله کنیم.

 به مکتب نجف شان که رسماً خودش گفته مکتب نجف نماینده رسمی من است حرف مکتب نجف حرف من است در برنامه زنده شبکه حضرت ولی عصر ایمیل زدیم همه هم دیدند چون قبلاً دوستان تمدید کرده بودند یک هفته هم فرصت دادیم در این یک هفته هیچ خبری نشد.

همین نیامدن به مناظره باعث شد افراد زیادی شاید بگویم بالای هزار و اندی نفر از طرفدارانش ریزش کردند و خیلی برای شان سنگین بود.

 البته یک روزی یکی از اساتید منزل ما آمده بود گفت من دیشب یا پریشب دیدم برایم پیامکی آمده فلانی نایب حضرت ولی عصر احمد الحسن قیام کرده شما به او بپیوندید. فوری من پیام دادم گفتم چرا ایشان با آقای قزوینی حاضر نشد مناظره بکند. دیدم پیامک داد گفت این پدر سوخته هم از آن پدر سوخته ها است دیگر برای من پیام نفرستاد.

دو تا از اساتید نجف تابستان منزل ما آمده بودند می گفتند الان در عراق بیش از 150 نفر مدعی مهدویت داریم. احمد الحسن باز هم یک مقداری کوتاه آمده می گوید من فرزند حضرت مهدی  و نایب حضرت مهدی هستم.

آن دو نفر می گفتند ما 150 نفر شاخص داریم بعضی طلبه هستند بعضی بعثی ها هستند بعضی عوام هستند و مدعی هستند که ما حضرت مهدی هستیم برای ظهور آمده ایم و این دولت ها و حکومت ها را به من تحویل بدهند.

الان در زندان اوین حدود 25 نفر از همین امام زمان ها آن جا دارند آب خنک میل می کنند. یک روزی به این جا می آمدیم بحث رجال داشتیم در ذهنم هست سال 88 یا 87 بود دیدم یک آقایی دم مدرسه دار الشفاء من را دید آمد سلام کرد گفت من حضرت مهدی هستم به مقام معظم رهبری پیام بدهید که حکومت را تحویل من بدهد من هم به او نگاه کردم گفتم خدا ان شاء الله شفایت بدهد.

حتی در ایام اربعین در جمکران تبلیغات خیلی گسترده داشتند، یعنی تبلیغات بی نظیر حتی یکی از لیدرهای شان را آن جا آورده بودند بروشورهایی توزیع کرده بودند که الحمد لله بچه های امنیت همه شان را دستگیر کردند یک موفقیت خوبی بود، یعنی این ها رو آمدند لیدرهای اصلی شان که از شهرهای دیگر آمده بودند الحمد لله همه شان به تله افتادند.

در هر صورت ...

هر قیامی که دعوت به اهل بیت عصمت و طهارت کند، دعوت به فرهنگ اهل بیت کند دعوت به اجرای حدود و رفع ظلم بکند این قیام، طبق این روایاتی که ما خواندیم قیام، قیام مشروعی است. و همه هم باید از او حمایت کنند.

 اما اگر نه این ها دعوت به شخص کنند، یا دعوت به نا هنجاری ها و امثال این ها بکنند مشخص است که قیام شان، قیام باطلی است .

ما یک سری روایاتی هم داریم در سال گذشته هم آوردیم خیلی زیاد نتوانستیم رویش مانور بدهیم. یکی از این ها قضیه یمانی هست که دیروز هم بحث کردیم امام صادق (سلام الله علیه) می فرماید اگر کسی به ندای یمانی پاسخ ندهد

«فَهُوَ مِنْ أَهْلِ النَّارِ»

چرا؟

«لِأَنَّهُ یَدْعُو إِلَى الْحَقِّ وَ إِلى‏ طَرِیقٍ مُسْتَقِیمٍ»

الغیبة (للنعمانی)؛ ابن أبی زینب، محمد بن ابراهیم، محقق- مصحح: غفارى، على اکبر، ناشر: نشر صدوق، ص255، باب 14 ما جاء فی العلامات التی تکون قبل قیام القائم (علیه السلام) و یدل على أن ظهوره یکون بعدها کما قالت الأئمة (علیهم السلام)، ح13

بحار الأنوارالجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار (ط - بیروت)؛ نویسنده: مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، ناشر: دار إحیاء التراث العربی، محقق/ مصحح: جمعی از محققان، ج52، ص232

 

این هم باز یک ملاکی است هر قیامی قبل از قیام حضرت ولی عصر «یَدْعُو إِلَى الْحَقِّ وَ إِلى‏ طَرِیقٍ مُسْتَقِیمٍ»؛ باشد این قیام، قیام مشروعی است ولی اگر «یَدْعُو إِلَى الْباطل وَ إِلى‏ طَرِیقٍ ضلال» باشد این مشروع نیست.

من اتفاقا یک دفعه برای این ها پیام دادم گفتم شما می گویید فلان پیرزن روستایی یا فلان طلبه خواب می بیند و در خواب هم به او چنین و چنان می گویند. یا خود احمد الحسن به خواب این ها می آید می گوید من نایب حضرت مهدی هستم چرا این احمد الحسن به خواب مراجع نمی آید؟ به خواب دو تا از آقایان مراجع بیاید بگوید من فرستاده حضرت مهدی هستم آقایان مراجع نه تنها قبول می کنند دستش که هیچ پایش را هم می بوسند.

همه مردم هم دست و پای کسی که از طرف حضرت مهدی (ارواحنا فداه) بیاید می بوسند دیدم این ها در فضای مجازی پیام داده بودند، شاید حضرت مهدی به خواب مراجع آمده ولی مراجع کتمان می کنند. من پاسخ دادم: خودشان اعلام بکنند بگویند ما به خواب فلان مرجع رفتیم این مرجع کتمان کرده حقیقت را نگفته است.

بعد از آن:

(فَبُهِتَ الَّذِی کَفَرَ)

مبهوت و وا مانده شد.

سوره بقره (2): آیه 258

شدند هیچ جوابی نداشتند بدهند.

 یک سری روایاتی داریم که نشان می دهد از ناحیه مشرق زمین حالا مراد از مشرق زمین ایران سابق هست که شامل ایران، افغانستان، پاکستان و بعضی از کشورهای آسیای میانه هم خواهد شد.

 مراد از مشرق در روایات هست این قسمت ایران در عصر رسالت بود، بر این که ابو بصیر روایت معتبری دارد که البته حسن ابن علی ابن ابی حمزه و پدرش واقفی مذهب هستند. اما واقفی ها غالباً ثقه هستند

این ها نماینده خاص امام کاظم (سلام الله علیه) بودند.

 اموال زیادی از بیت المال در اختیار این ها بوده و این ها خواستند که این اموال را تصاحب کنند، گفتند حضرت کاظم از دنیا نرفته غایب شده و به ما گفته که این اموال را به امام رضا ندهید نگه دارید من قیام می کنم در اختیار خود من قرار بدهید!

خود امام هشتم و امام جواد هم با این ها درگیری های زیادی داشتند این ها تقریباً تا زمان امام عسکری (سلام الله علیه) مضمحل و مندرس شدند و رفتند. در غیبت صغرا هم اسمی از واقفی ها به هیچ وجه نداریم.

از یکی از آقایان مراجع نقل شد الان یادم نیست چه کسی بود گفت این همه اموالی که در اختیار من هست حضرت ولی عصر بیاید نمی دانم آیا از من می خواهد تمام اموالی که در اختیار من هست خدمت حضرت بدهم آیا دلم می آید بدهم یانه؟ می گویم آقا جان زود آمدی برو چند سال دیگر بعداً تشریف بیاور!

خلاصه گذشتن از مال به قول برخی ها مال دادن است جان دادن نیست به راحتی آدم بتواند تقدیم بکند.

در هر صورت...

در رابطه با واقفی ها نظر آقای شبیری (حفظه الله تعالی) این است نظر خود ما هم این است روایاتی که از واقفی ها نقل شده همه از دوران استقامت این ها بوده بعد از انحراف این ها مطرود شدند صحابه برای این ها ارزش قائل نبودند.

 ایشان مثال می زد مثلاً مسعود رجوی در دوران انقلاب خیلی احترام و آبرو داشت، همه انقلابییون با ایشان بودند ولی وقتی در برابر نظام قرار گرفت مطرود شد دیگر هیچ انقلابی با او رابطه نداشت همه برائت جستند.

می گفتند واقفی ها هم شبیه به منافقین بودند، یک دوران اصلاحی داشتند دوران استقامت داشتند به تعبیر رجال یک دوران انحراف داشتند و بعد از دوران انحراف دیگر کسی از روایات این ها نقل نکرد.

 حتی پیش صفوان ابن یحیی آمدند گفتند ما پول کلانی به شما می دهیم شما از امام رضا دست بر دار به گروه ما بپیوند. به غیر از صفوان، دیگران هم بودند گفتند ما پول کلان می دهیم چنین و چنان هیچ کس حاضر نشد دعوت این واقفی ها را بپذیرد.

در هر صورت...

روایاتی که از این ها نقل می شود روایات، مربوط به دوران استقامت این ها است نه دوران انحراف این ها در این جا تعبیری از امام باقر (سلام الله علیه) است

«إِذَا رَأَیْتُمْ نَاراً مِنْ قِبَلِ الْمَشْرِقِ شِبْهَ الْهُرْدِیِّ الْعَظِیمِ»

مثل رنگ زرد چوبه

«تَطْلُعُ ثَلَاثَةَ أَیَّامٍ أَوْ سَبْعَةً فَتَوَقَّعُوا فَرَجَ آلِ مُحَمَّدٍ (علیهم السلام) إِنْ شَاءَ اللَّه‏ قَالَ خُرُوجُ السُّفْیَانِیِّ وَ الْیَمَانِیِّ وَ الْخُرَاسَانِیِّ فِی سَنَةٍ وَاحِدَةٍ وَ فِی شَهْرٍ وَاحِدٍ فِی یَوْمٍ وَاحِدٍ»

عزیزان خوب دقت کنند یکی از احادیثی که تمام مدعیان مهدویت و بابیت را باطل می کند مخصوصاً احمد بصری که می گوید من همان یمانی هستم که پیغمبر بشارت آمدن من را داده یکی از روایاتی که باطل می کند این است خروج سفیانی، یمانی و خراسانی «فِی سَنَةٍ وَاحِدَةٍ وَ فِی شَهْرٍ وَاحِدٍ فِی یَوْمٍ وَاحِدٍ» است.

«نِظَامٍ کَنِظَامِ الْخَرَزِ»

مثل دانه های تسبیح همه به هم پیوسته هستند. آقای احمد بصری شما که می گویی من یمانی هستم خراسانی ات چه کسی است؟ سفیانی شما کجا است؟ این متن روایت است.

«یَتْبَعُ بَعْضُهُ بَعْضاً»

 این ها به دنبال هم می آیند. مفصل هست می گوید:

«وَ لَیْسَ فِی الرَّایَاتِ أَهْدَى مِنْ رَایَةِ الْیَمَانِیِّ هِیَ رَایَةُ هُدًى لِأَنَّهُ یَدْعُو إِلَى صَاحِبِکُمْ»

الغیبة (للنعمانی)؛ ابن أبی زینب، محمد بن ابراهیم، محقق- مصحح: غفارى، على اکبر، ناشر: نشر صدوق، ص255، باب 14 ما جاء فی العلامات التی تکون قبل قیام القائم (علیه السلام) و یدل على أن ظهوره یکون بعدها کما قالت الأئمة (علیهم السلام)، ح13

بحار الأنوارالجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار (ط - بیروت)؛ نویسنده: مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، ناشر: دار إحیاء التراث العربی، محقق/ مصحح: جمعی از محققان، ج52، ص232

باز هم این جا برای ما ملاک می دهد می گوید: کل قیامی که یدعو الی صاحبکم این قیام، قیام مشروع است و اگر یدعوا الی غیر صاحبکم؛ یعنی دعوت به غیر از مهدویت، امام زمان و فرهنگ اهل بیت بکند این قیام، قیام باطل هست.

 این را هم مرحوم نعمانی (رضوان الله تعالی علیه) آورده غیبت نعمانی، صفحه 262 مفصل چند صفحه در رابطه با قضیه یمانی آورده است.

پرسش:

خراسانی چه؟

پاسخ:

خراسانی مشخص نیست مراد از خراسانی آیا سید حسنی هست؟ یا خراسانی برای یک فرد دیگر هست این خیلی واضح نیست

«والسلام علیکم ورحمة الله وبرکاته»

 Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها