2024 June 19 - چهار شنبه 30 خرداد 1403
فقه الحکومه
کد مطلب: ١٤٤٣٨ تاریخ انتشار: ١٨ مهر ١٤٠٠ - ١٥:٤٥ تعداد بازدید: 1975
خارج فقه الحکومه » فقه
فقه الحکومه

(جلسه اول- 18/ 7 / 1400)

بسم الله الرحمن الرحیم

(جلسه اول- 18/ 7 / 1400)

موضوع: فقه الحکومه

اللهم صلّ علی محمدٍ وآل محمد وعجل فرجهم اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین و هو خیر ناصر و معین الحمدلله والصلاة علی رسول الله وعلی آله آل الله لاسیما علی مولانا بقیة الله واللعن الدائم علی اعدائهم اعداء الله إلی یوم لقاء الله.

از همه عزیزان به خاطر تأخیر پیش آمده عذر خواهی می‌کنیم، ما دیشب «تهران» آمدیم الان در کنار امام زاده صالح هستیم، اولین درس‌مان را از همین جا شروع می‌کنیم، ان شاء الله به یمن برکت این امام زاده بزرگوار بتوانیم امسال برنامه‌های خوب و موفقی داشته باشیم و موضوع بحث ‌مان همان‌طوری که اشاره داشتم «فقه الحکومة» است.

یکی از مسائلی که امروز در جهان، نه تنها در شیعه بلکه در کشورهای اسلامی، دانشگاه‌های اسلامی و غیر اسلامی مطرح است این است که اسلام را همانند دین مسیحیت مطرح کنند. کار قیصر به قیصر واگذار شود و کار پاپ به پاپ واگذار شود؛ یعنی تفکیک دین از سیاست!

کتاب‌های زیادی در این دو سه سال نوشته شده مخصوصا روی کتاب «الاسلام واصول الحکم - آقای علی عبدالرزاق از اساتید برجسته الازهر» زیاد مانور می‌دهند. متأسفانه بعضی از آقایان شیعه هم همین بحث را ادامه می‌دهند، امثال بازرگان و دیگران و امروزه عابدینی و غیره در داخل کشور همین تفکر را دارند و ادامه می‌دهند.

بعضی از آقایان اصلاح طلب که خیلی با ولایت فقیه میانه‌ی خوشی ندارند دنبال این هستند که بحث سیاست را از دیانت جدا کنند و بگویند کار آقایان مراجع و علما و حوزه‌های علمیه بیان احکام است، این‌ها نباید در مسائل سیاسی کشور دخالت کنند. کار این‌ها فقط این است که بیایند امر به معروف و نهی از منکر کنند و کارهای سیاسی را به عهده فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها بگذارند، آن‌هایی که در امور سیاسی از داخل و خارج مدرک دارند و می‌توانند کشور را اداره کنند.

لذا من به این نتیجه رسیده‌ام که این قضیه دارد خیلی حاد می‌شود، با این‌که در خود عربستان سعودی وهابی‌ها در برابر این تفکر قیام کردند و کتاب‌هایی نوشته شده که ان شاء الله من در جلسه فردا تصویر بعضی از کتاب‌ها را نشان می‌دهم.

بعضی از اساتید هم ورود پیدا کرده‌اند حتی رساله‌هایی در ارشد و همچنین در دکترا در نقد تفکرات جدایی دین از سیاست نوشته شده است.

قضیه‌ی محاکمه آقای علی عبدالرزاق در دانشگاه الازهر توسط شیخ الازهر و بیست و چهار نفر از اساتید، فقها، بزرگان و قضات مطرح شد و از آن طرف آقای محمد عبده به دفاع از علی عبدالرزاق به میدان آمد. آقای رشید رضا به میدان آمد و امروز هم اتباع آن‌ها در میدان هستند و دارند این بحث را ادامه می‌دهند.

ما فقط خواستیم امروز شروع بحث را از کنار مرقد مطهر امام زاده صالح داشته باشیم، الان فرصت آن چنانی هم نیست که به ادامه بحث بپردازیم.

ان شاء الله تلاش می‌کنیم بحث‌هایمان را به حول قوه الهی از جلسه فردا ساعت هشت و ربع شروع کنیم، مثل روش سال‌های قبل ده دقیقه تا یک ربع سوالاتی که عزیزان دارند در خدمت‌شان باشیم و نیم ساعت هم اصل بحث را ان شاء الله خدمت عزیزان تقدیم می‌کنیم.

امیدوارم که ان شاء الله مورد رضایت ولی عصر (ارواحنا لتراب مقدمه الفداء) و صدیقه طاهره (سلام الله علیها) قرار بگیرد و حضرت عنایتی بکند که بتوانیم بحث «فقه الحکومة» را خوب از آب در بیاوریم.

من لازم می‌دانم یک نکته‌ ای را اشاره کنم، آن‌هایی که تفکرات سکولاری دارند و دنبال این هستند که ما باید سیاست را به سیاست مداران و مسائل دینی را به علما بسپاریم ، ما به آن‌ها کار نداریم و الان مشکل اساسی ما درون مذهبی است.

متأسفانه بعضی از علماء و بعضی از اساتید دانشگاه‌ها و بعضی از طلبه‌های ما دارند از این قضیه پیروی می‌کنند و در فضای مجازی تبلیغ می‌کنند. در بعضی از مجلات این‌ها این بحث‌ها را دارند مطرح می‌کنند.

ما ان شاء الله در ابتدای امر اصل بحث‌مان بر این است که ثابت کنیم حاکمیت بر کل جهان هستی به عهده الله تبارک و تعالی است

«الا لله الحکم»

خدای عالم این حکومتی که حق ذاتی او است به انبیاء (علیهم السلام) واگذار کرده و در پایان هم به نبی مکرم (صلی الله علیه واله و سلم) واگذار شده و نبی مکرم هم حکومت و تشکیل حکومت و مسئله سیاسی را به ائمه (علیهم السلام) واگذار کردند و در زمان غیبت هم این مسؤلیت به عهده فقهاء بویژه ولی فقیه واگذار شده است.

داخلی‌های ما عمدتا دنبال زدن ولایت فقیه و ولایت فقهاء هستند و می‌بینند مستقیم نمی‌توانند با ولایت فقیه مبارزه کنند می‌روند ولایت ائمه را می‌زنند، ولایت پیغمبر را می‌زنند و چه موقع نوبت برسد که ولایت خدا را هم زیر سوال ببرند!

از این‌ها بعید نیست که یک روزی بیایند ولایت خدا را هم زیر سوال ببرند و بگویند خدای عالم ولایتی ندارد فقط تکلیفش این است که مردم را راهنمایی کند و مردم خودشان بیایند انتخاب کنند ولو این‌که بخواهند برای خدای عالم تعیین تکلیف کنند!

ان شاء الله بحث‌های ما روی این سه چهار محور به حول و قوه الهی دور می‌زند و اصل بحث ما هم روی کتاب «الاسلام واصول الحکم» است.

عزیزان این کتاب را مطالعه کنند اصل و ریشه این تفکر همین کتاب است اگر ما ریشه را بزنیم دیگر قطعا تمام فروعات را زده ایم. لذا عزیزان این کتاب را خوب ملاحظه و مطالعه کنند، ما ابتدا ایاتی که ایشان از قرآن در نفی حکومت انبیاء و حتی خلفاء آورده را نقل می‌کنیم و پاسخ می‌دهیم البته بخشی از این مباحث را ما سال گذشته مطرح کردیم.

بعد آقای علی عبدالرزاق آمده از نظر سنت بحث کرده، می‌گوید ما در سنت هیچ دلیلی نداریم که پیامبران حق حکومت و حق اداره سیاسی امور جامعه مسلمین داشتند. بعد ما می‌رسیم ببینیم که واقعا این‌ روایاتی که ایشان استدلال می‌کند، این روایات چقدر هم از نظر سند و هم از نظر دلالت معتبر است که مورد استناد واقع شود.

مشکل اساسی اقایانی که به علی عبدالرزاق جواب دادند، چه رشید رضا باشد و چه محمد عبده باشد و چه مجله البیان و دیگران این است که در رابطه با خلیفه اول این‌ها معتقدند به صورت انتخابی بوده و مردم انتخاب کرده‌اند و بعد آمدند در رابطه با خلیفه دوم با نصب خلیفه اول انجام شده خلیفه سوم هم شورایی شده ولذا معطل مانده‌اند نتوانسته‌اند جواب بدهند.

من به دوستان توصیه می‌کنم کتابی را که رشید رضا تحت عنوان خلافت نوشته است حتما مطالعه کنند. شما می‌دانید که رشید رضا از نخبه‌ها و از متفکرین به نام اهل‌سنت است پیرو هم زیاد دارد هم از وهابی‌ها این‌ها پیرو دارند و هم از اهل‌سنت.

بعضی از شیعیان ما هم عمدتا روی مسئله افکار اقای رشید رضا مانور می‌دهند، این‌ها وقتی می‌خواهند جواب بدهند معطل می‌مانند؛ چون چه در عصمت خلفاء، چه در امامت خلفاء و چه در خلافت خلفاء نمی‌دانند چه کار کنند، انتخابی است، شورایی است، انتصابی است یا به زور و غلبه است! وقتی این‌ها از اهل‌بیت جدا شدند و از ثقلین فاصله گرفتند، این مشکلات را دارند.

من بیش از این آقایان را معطل نمی‌کنم ان شاء الله به حول و قوه الهی دیدار ما با عزیزان در جلسه فردا باشد. ما عرض کردیم این بحث را از فضای مبارک و منور امام زاده صالح داریم آغاز می‌کنیم نائب الزیاره همه آقایان هستیم از مدیریت و تولیت محترم امام زاده صالح هم تشکر ویژه داریم و همچنین از مسؤلینی که بزرگواری کردند و تیم فیلمبرداری ما را از «قم» این‌جا آوردند تشکر می‌کنیم.

قابل یاد آوری است که بحث‌های ما امسال علاوه بر اسکای روم و اینترنت از طریق شبکه جهانی حضرت ولی عصر هم مستقیم پخش خواهد شد. دوستان می‌توانند مباحث را از این کانال‌ها پیگیری کنند، همه عزیزان را به خدای منان می‌سپارم خدا نگهدار.

والسلام علیکم ورحمة الله و برکاته
Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها