2024 July 14 - يکشنبه 24 تير 1403
زندگينامه امام جواد علیه السلام
کد مطلب: ٥٩٠٧ تاریخ انتشار: ٠١ بهمن ١٤٠٢ - ٠٩:١٥ تعداد بازدید: 325296
يادداشت » عمومي
زندگينامه امام جواد علیه السلام


حضرت امام محمد تقي جوادالأئمه علیه السلام

امام نهم شيعيان حضرت جواد (ع ) در سال 195هجري در مدينه ولادت يافت .
نام نامي اش محمد معروف به جواد و تقي است .
القاب ديگري مانند : رضي و متقي نيز داشته ، ولي تقي از همه معروفتر مي باشد . مادر گرامي اش سبيكه يا خيزران است كه اين دو نام در تاريخ زندگي آن حضرت ثبت است .
امام محمد تقي (ع ) هنگام وفات پدر 8 ساله بود . پس از شهادت جانگداز حضرت رضا عليه السلام در اواخر ماه صفر سال 203ه مقام امامت به فرزند ارجمندش حضرت جوادالأئمه (ع ) انتقال يافت .
مأمون خليفه عباسي كه همچون ساير خلفاي بني عباس از پيشرفت معنوي و نفوذ باطني امامان معصوم و گسترش فضايل آنها در بين مردم هراس داشت ، سعي كرد ابن الرضا را تحت مراقبت خاص خويش قرار دهد .
" از اينجا بود كه مأمون نخستين كاري كه كرد ، دختر خويش ام الفضل را به ازدواج حضرت امام جواد (ع ) درآورد ، تا مراقبي دايمي و از درون خانه ، بر امام گمارده باشد . رنجهاي دايمي كه امام جواد (ع ) از ناحيه اين مأمور خانگي برده است ، در تاريخ معروف است " .
از روشهايي كه مأمون در مورد حضرت رضا (ع ) به كار مي بست ، تشكيل مجالس بحث و مناظره بود .
مأمون و بعد معتصم عباسي مي خواستند از اين راه - به گمان باطل خود - امام (ع ) را در تنگنا قرار دهند .
در مورد فرزندش حضرت جواد (ع ) نيز چنين روشي را به كار بستند . به خصوص كه در آغاز امامت هنوز سني از عمر امام جواد (ع ) نگذشته بود . مأمون نمي دانست كه مقام ولايت و امامت كه موهبتي است الهي ، بستگي به كمي و زيادي سالهاي عمر ندارد .
باري ، حضرت جواد (ع ) با عمر كوتاه خود كه همچون نوگل بهاران زودگذر بود ، و در دوره اي كه فرقه هاي مختلف اسلامي و غير اسلامي در ميدان رشد و نمو يافته بودند و دانشمندان بزرگي در اين دوران ، زندگي مي كردند و علوم و فنون ساير ملتها پيشرفت نموده و كتابهاي زيادي به زبان عربي ترجمه و در دسترس قرار گرفته بود ، با كمي سن وارد بحثهاي علمي گرديد و با سرمايه خدايي امامت كه از سرچشمه ولايت مطلقه و الهام رباني مايه گرفته بود ، احكام اسلامي را مانند پدران و اجداد بزرگوارش گسترش داد و به تعليم و ارشاد پرداخت و به مسائل بسياري پاسخ گفت .
براي نمونه ، يكي از مناظره هاي ( = احتجاجات ) حضرت امام محمد تقي (ع ) را در زير نقل مي كنيم : " عياشي در تفسير خود از ذرقان كه همنشين و دوست احمد بن ابي دؤاد بود ، نقل مي كند كه ذرقان گفت : روزي دوستش ( ابن ابي دؤاد ) از دربار معتصم عباسي برگشت و بسيار گرفته و پريشان حال به نظر رسيد .
گفتم : چه شده است كه امروز اين چنين ناراحتي ؟
گفت : در حضور خليفه و ابوجعفر فرزند علي بن موسي الرضا جرياني پيش آمد كه مايه شرمساري و خواري ما گرديد .
گفتم : چگونه ؟ گفت : سارقي را به حضور خليفه آورده بودند كه سرقتش آشكار و دزد اقرار به دزدي كرده بود .
خليفه طريقه اجراي حد و قصاص را پرسيد . عده اي از فقها حاضر بودند ، خليفه دستور داد بقيه فقيهان را نيز حاضر كردند ، و محمد بن علي الرضا را هم خواست . خليفه از ما پرسيد : حد اسلامي چگونه بايد جاري شود ؟
من گفتم : از مچ دست بايد قطع گردد . خليفه گفت : به چه دليل ؟ گفتم : به دليل آنكه دست شامل انگشتان و كف دست تا مچ دست است ، و در قرآن كريم در آيه تيمم آمده است : فامسحوا بوجوهكم و ايديكم . بسياري از فقيهان حاضر در جلسه گفته مرا تصديق كردند .
يك دسته از علماء گفتند : بايد دست را از مرفق بريد . خليفه پرسيد : به چه دليل ؟ گفتند : به دليل آيه وضو كه در قرآن كريم آمده است : ... و ايديكم الي المرافق . و اين آيه نشان مي دهد كه دست دزد را بايد از مرفق بريد .
دسته ديگر گفتند : دست را از شانه بايد بريد چون دست شامل تمام اين اجزاء مي شود . و چون بحث و اختلاف پيش آمد ، خليفه روي به حضرت ابوجعفر محمد بن علي كرد و گفت : يا اباجعفر ، شما در اين مسأله چه مي گوييد ؟
آن حضرت فرمود : علماي شما در اين باره سخن گفتند . من را از بيان مطلب معذور بدار . خليفه گفت : به خدا سوگند كه شما هم بايد نظر خود را بيان كنيد .
حضرت جواد فرمود : اكنون كه من را سوگند مي دهي پاسخ آن را مي گويم .
اين مطالبي كه علماي اهل سنت درباره حد دزدي بيان كردند خطاست . حد صحيح اسلامي آن است كه بايد انگشتان دست را غير از انگشت ابهام قطع كرد .
خليفه پرسيد : چرا ؟ امام (ع ) فرمود : زيرا رسول الله (ص ) فرموده است سجود بايد بر هفت عضو از بدن انجام شود : پيشاني ، دو كف دست ، دو سر زانو ، دو انگشت ابهام پا ، و اگر دست را از شانه يا مرفق يا مچ قطع كنند براي سجده حق تعالي محلي باقي نمي ماند ، و در قرآن كريم آمده است " و ان المساجد لله ... " سجده گاه ها از آن خداست ، پس كسي نبايد آنها را ببرد .
معتصم از اين حكم الهي و منطقي بسيار مسرور شد ، و آن را تصديق كرد و امر نمود انگشتان دزد را برابر حكم حضرت جواد (ع ) قطع كردند .
ذرقان مي گويد : ابن ابي دؤاد سخت پريشان شده بود ، كه چرا نظر او در محضر خليفه رد شده است
. سه روز پس از اين جريان نزد معتصم رفت و گفت : يا اميرالمؤمنين ، آمده ام تو را نصيحتي كنم و اين نصحيت را به شكرانه محبتي كه نسبت به ما داري مي گويم .
معتصم گفت : بگو . ابن ابي دؤاد گفت : وقتي مجلسي از فقها و علما تشكيل مي دهي تا يك مسأله يا مسائلي را در آنجا مطرح كني ، همه بزرگان كشوري و لشكري حاضر هستند ، حتي خادمان و دربانان و پاسبانان شاهد آن مجلس و گفتگوهايي كه در حضور تو مي شود هستند ، و چون مي بينند كه رأي علماي بزرگ تو در برابر رأي محمد بن علي الجواد ارزشي ندارد ، كم كم مردم به آن حضرت توجه مي كنند و خلافت از خاندان تو به خانواده آل علي منتقل مي گردد ، و پايه هاي قدرت و شوكت تو متزلزل مي گردد .
اين بدگويي و اندرز غرض آلود در وجود معتصم كار كرد و از آن روز در صدد برآمد اين مشعل نوراني و اين سرچشمه دانش و فضيلت را خاموش سازد . اين روش را - قبل از معتصم - مأمون نيز در مورد حضرت جوادالأئمه (ع ) به كار مي برد ، چنانكه در آغاز امامت امام نهم ، مأمون دوباره دست به تشكيل مجالس مناظره زد و از جمله از يحيي بن اكثم كه قاضي بزرگ دربار وي بود ، خواست تا از امام (ع ) پرسشهايي كند ، شايد بتواند از اين راه به موقعيت امام (ع ) ضربتي وارد كند . اما نشد ، و اما از همه اين مناظرات سربلند درآمد .
روزي از آنجا كه " يحيي بن اكثم " به اشاره مأمون مي خواست پرسشهاي خود را مطرح سازد مأمون نيز موافقت كرد ، و امام جواد (ع ) و همه بزرگان و دانشمندان را در مجلس حاضر كرد . مأمون نسبت به حضرت امام محمد تقي (ع ) احترام بسيار كرد و آنگاه از يحيي خواست آنچه مي خواهد بپرسد . يحيي كه پيرمردي سالمند بود ، پس از اجازه مأمون و حضرت جواد (ع ) گفت : اجازه مي فرمايي مسأله اي از فقه بپرسم ؟ حضرت جواد فرمود : آنچه دلت مي خواهد بپرس .
يحيي بن اكثم پرسيد : اگر كسي در حال احرام قتل صيد كرد چه بايد بكند ؟ حضرت جواد (ع ) فرمود : آيا قاتل صيد محل بوده يا محرم ؟ عالم بوده يا جاهل ؟ به عمد صيد كرده يا خطا ؟ محرم آزاد بوده يا بنده ؟ صغير بوده يا كبير ؟ اول قتل او بوده يا صياد بوده و كارش صيد بوده ؟ آيا حيواني را كه كشته است صيد تمام بوده يا بچه صيد ؟ آيا در اين قتل پشيمان شده يا نه ؟ آيا اين عمل در شب بوده يا روز ؟ احرام محرم براي عمره بوده يا احرام حج ؟ يحيي دچار حيرت عجيبي شد . نمي دانست چگونه جواب گويد .
سر به زير انداخت و عرق خجالت بر سر و رويش نشست . درباريان به يكديگر نگاه مي كردند .
مأمون نيز كه سخت آشفته حال شده بود در ميان سكوتي كه بر مجلس حكمفرما بود ، روي به بني عباس و اطرافيان كرد و گفت : - ديديد و ابوجعفر محمد بن علي الرضا را شناختيد ؟ سپس بحث را تغيير داد تا از حيرت حاضران بكاهد . باري ، موقعيت امام جواد (ع ) پس از اين مناظرات بيشتر استوار شد .
امام جواد (ع ) در مدت 17سال دوران امامت به نشر و تعليم حقايق اسلام پرداخت ، و شاگردان و اصحاب برجسته اي داشت كه : هر يك خود قله اي بودند از قله هاي فرهنگ و معارف اسلامي مانند :
ابن ابي عمير بغدادي ، ابوجعفر محمد بن سنان زاهري ، احمد بن ابي نصر بزنطي كوفي ، ابوتمام حبيب اوس طائي - شاعر شيعي مشهور - ابوالحسن علي بن مهزيار اهوازي و فضل بن شاذان نيشابوري كه در قرن سوم هجري مي زيسته اند .
اينان نيز ( همچنانكه امام بزرگوارشان هميشه تحت نظر بود ) هر كدام به گونه اي مورد تعقيب و گرفتاري بودند .
فضل بن شاذان را از نيشابور بيرون كردند .
عبدالله بن طاهر چنين كرد و سپس كتب او را تفتيش كرد و چون مطالب آن كتابها را - درباره توحيد و ... - به او گفتند قانع نشد و گفت مي خواهم عقيده سياسي او را نيز بدانم .
ابوتمام شاعر نيز از اين امر بي بهره نبود ، اميراني كه خود اهل شعر و ادب بودند حاضر نبودند شعر او را - كه بهترين شاعر آن روزگار بود ، چنانكه در تاريخ ادبيات عرب و اسلام معروف است - بشنوند و نسخه از آن داشته باشند .
اگر كسي شعر او را براي آنان ، بدون اطلاع قبلي ، مي نوشت و آنان از شعر لذت مي بردند و آن را مي پسنديدند ، همين كه آگاه مي شدند كه از ابوتمام است يعني شاعر شيعي معتقد به امام جواد (ع ) و مروج آن مرام ، دستور مي دادند كه آن نوشته را پاره كنند .
ابن ابي عمير - عالم ثقه مورد اعتماد بزرگ - نيز در زمان هارون و مأمون ، محنتهاي بسيار ديد ، او را سالها زنداني كردند ، تازيانه ها زدند . كتابهاي او را كه مأخذ عمده علم دين بود ، گرفتند و باعث تلف شدن آن شدند و ... بدين سان دستگاه جبار عباسي با هواخواهان علم و فضيلت رفتار مي كرد و چه ظالمانه !

شهادت حضرت جواد علیه اسلام
اين نوگل باغ ولايت و عصمت گرچه كوتاه عمر بود ولي رنگ و بويش مشام جانها را بهره مند ساخت .
آثار فكري و رواياتي كه از آن حضرت نقل شده و مسائلي را كه آن امام پاسخ گفته و كلماتي كه از آن حضرت بر جاي مانده ، تا ابد زينت بخش صفحات تاريخ اسلام است .
دوران عمر آن امام بزرگوار 25سال و دوره امامتش 17سال بوده است . معتصم عباسي از حضرت جواد (ع ) دعوت كرد كه از مدينه به بغداد بيايد .
امام جواد در ماه محرم سال 220هجري به بغداد وارد شد . معتصم كه عموي ام الفضل زوجه حضرت جواد بود ، با جعفر پسر مأمون و ام الفضل بر قتل آن حضرت همداستان شدند . علت اين امر - همچنان كه اشاره كرديم - اين انديشه شوم بود كه مبادا خلافت از بني عباس به علويان منتقل شود .
از اين جهت ، درصدد تحريك ام الفضل برآمدند و به وي گفتند تو دختر و برادرزاده خليفه هستي ، و احترامت از هر جهت لازم است و شوهر تو محمد بن علي الجواد ، مادر علي هادي فرزند خود را بر تو رجحان مي نهد .
اين دو تن آن قدر وسوسه كردند تا ام الفضل - چنان كه روش زنان نازاست - تحت تأثير حسادت قرار گرفت و در باطن از شوهر بزرگوار جوانش آزرده خاطر شد و به تحريك و تلقين معتصم و جعفر برادرش ، تسليم گرديد .
آنگاه اين دو فرد جنايتكار سمي كشنده در انگور وارد كردند و به خانه امام فرستاده تا سياه روي دو جهان ، ام الفضل ، آنها را به شوهرش بخوراند . ام الفضل طبق انگور را در برابر امام جواد (ع ) گذاشت ، و از انگورها تعريف و توصيف كرد و حضرت جواد (ع ) را به خوردن انگور وادار و در اين امر اصرار كرد .
امام جواد (ع ) مقداري از آن انگور را تناول فرمود . چيزي نگذشت آثار سم را در وجود خود احساس فرمود و درد و رنج شديدي بر آن حضرت عارض گشت .
ام الفضل سيه كار با ديدن آن حالت دردناك در شوهر جوان ، پشيمان و گريان شد ، اما پشيماني سودي نداشت .
حضرت جواد (ع ) فرمود : چرا گريه مي كني ؟ اكنون كه مرا كشتي گريه تو سودي ندارد . بدان كه خداوند متعال در اين چند روزه دنيا تو را به دردي مبتلا كند و به روزگاري بيفتي كه نتواني از آن نجات بيابي . در مورد مسموم كردن حضرت جواد (ع ) قولهاي ديگري هم نقل شده است .

زنان و فرزندان حضرت جواد علیه السلام

زن حضرت جواد (ع ) ام الفضل دختر مأمون بود . حضرت جواد (ع ) از ام الفضل فرزندي نداشت .
حضرت امام محمد تقي زوجه ديگري مشهور به ام ولد و به نام سمانه مغربيه داشته است .
فرزندان آن حضرت را 4 پسر و 4 دختر نوشته اند بدين شرح :

1 - حضرت ابوالحسن امام علي النقي ( هادي )
2 - ابواحمد موسي مبرقع
3 - ابواحمد حسين
4 - ابوموسي عمران
5 - فاطمه
6- خديجه
7- ام كلثوم
8- حكيمه حضرت جواد (ع ) مانند جده اش فاطمه زهرا زندگاني كوتاه و عمري سراسر رنج و مظلوميت داشت .


بدخواهان نگذاشتند اين مشعل نوراني نورافشاني كند . امام نهم ما در آخر ماه ذيقعده سال 220ه . به سراي جاويدان شتافت . قبر مطهرش در كاظميه يا كاظمين است ، عقب قبر منور جدش حضرت موسي بن جعفر (ع ) زيارتگاه شيعيان و دوستداران است .Share
121 | علي حسني | | ١١:٢٤ - ١٢ مهر ١٣٩٢ |
ممنون ازمطلب زيباتون كه دراختيارماگذاشتيد
122 | ع.رستم پور | | ١٢:١٨ - ١٢ مهر ١٣٩٢ |
احسنت به شما به خاطر اين سايت زيبا و پر محتوا
123 | حمزه سرگزي | | ١٣:٤٣ - ١٢ مهر ١٣٩٢ |
باسلام خيلي عالي بود استفاده کردم و به معلوماتم اضافه شد خدا شما را حفظ کند ممنون
124 | ابراهيم | | ١٤:٣٢ - ١٢ مهر ١٣٩٢ |
سلام.خسته نباشيد.انشالله اجرتان باپدربزرگوارش علي بن موسي الرضا عليه الاف التحيه و الثنا باشد.
125 | علي اكبر سليمي نژاد | Hong Kong - Sham Shui Po | ٢١:٠٠ - ١٢ مهر ١٣٩٢ |
سلام و درود خدا برامام جواد متن قشنگي وکاملا درست ولي اي کاش چند حديث از امام جواد نوشته مي شد متشکرم

پاسخ:
با سلام

دوست گرامي

چهل روايت از امام جواد عليه السلام در آدرس ذيل درج شده است جهت اطلاع به آنجا رجوع کنيد


موفق باشيد

گروه پاسخ به شبهات
126 | احمدرضا كاكلي | Iran - Tehran | ٠٩:٣٩ - ١٣ مهر ١٣٩٢ |
بسيارخوب بود خداوند به عموم شيعيان راستين ائمه عليم السلام توفيق روز افزون عنايت فرمايد
127 | مصطفي | | ١١:١٣ - ١٣ مهر ١٣٩٢ |
سلام باتشکر از مطالب اما لطف کنيد به سرنوشت ام فضل، که توسط امام جواد ع به آن اشاره شده بپردازيد

پاسخ:
با سلام

دوست گرامي

ام فضل بعد از اينکه امام جواد عليه السلام را مسموم کرد، پشيمان شد و شروع به گريه کرد حضرت فرمود: گريه ات براي چيست؟ سوگند بخدا، خداوند آنچنان تو را به دردي دچار سازد که جبران پذير نباشد و به بلايي گرفتارت کند که قابل کتمان نباشد. بر اثر همين نفرين امام جواد عليه السلام ام فضل در بدترين مواضع بدنش بيماري و مشکلي پيدا کرد که بخاطر آن دارايي اش را هزينه کرد تا آنجا که نيازمند کمک ديگران شد و بر اثر همين بيماري از دنيا رفت

علامه مجلسي در اين خصوص چنين نقل مي کند المناقب لابن شهرآشوب رُوِيَ أَنَّ امْرَأَتَهُ أُمَّ الْفَضْلِ بِنْتَ الْمَأْمُونِ سَمَّتْهُ فِي فَرْجِهِ بِمِنْدِيلٍ فَلَمَّا أَحَسَّ بِذَلِكَ قَالَ لَهَا أَبْلَاكِ اللَّهُ بِدَاءٍ لَا دَوَاءَ لَهُ فَوَقَعَتِ الْأَكِلَةُ فِي فَرْجِهَا وَ كَانَتْ تَرْجِعُ إِلَى الْأَطِبَّاءِ وَ يُشِيرُونَ بِالدَّوَاءِ عَلَيْهَا فَلَا يَنْفَعُ ذَلِكَ حَتَّى مَاتَتْ مِنْ عِلَّتِه . بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏50، ص: 10

موفق باشيد

گروه پاسخ به شبهات
128 | NaZaNiN | | ١٢:٥٠ - ١٣ مهر ١٣٩٢ |
ممنون براي تحقيق مدرسه اي از قسمتيش استفاده کردم فقط کاش يکم مرتب تر بود
129 | محمد ملايو سفي حوزه علميه امام خميني(ره)رفسنجان | Iran - Tehran | ١٣:٥١ - ١٣ مهر ١٣٩٢ |
سلام عالي بود انشاا...با حضرت جواد (ع)محشور شوي
130 | نرگس | | ١٤:٥٥ - ١٣ مهر ١٣٩٢ |
با تشکر و سپاس
خدايا مارا از ياران اهل بيت قرار بده.آمين.
131 | مريم اكبرياغن | | ١٥:٤٠ - ١٣ مهر ١٣٩٢ |
سلام از مطلبت استفاده کردم ممنون
132 | ابوطالب ممشلي | | ١٨:٥٩ - ١٣ مهر ١٣٩٢ |
با سلام مطالب بسيار خوب بود تماما مطالعه كردم تا فردا موقع مراسم صبحگاه ب مناسبت شهادت آن امام شهيد براي دانش آ موزان بيان نمايم . متشكرم
133 | عباس ظاهري عبده وند | Iran - Tehran | ٢٠:٠٤ - ١٣ مهر ١٣٩٢ |
ياسلام ودورد فراوان برشما خسته نباشيد خيلي عالي تشکر
134 | منتظر | Iran - Gorgan | ٢٠:٢٠ - ١٣ مهر ١٣٩٢ |
دورود و سپاس به تمام کساني که در راه خدا تلاش مي کنند.
وَالَّذِينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَا وَإِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِينَ (عنکبوت 69)
135 | yasaman | Iran - Rasht | ٢١:١٥ - ١٣ مهر ١٣٩٢ |
باتشکر از شما و اطلاعات جامعي که در اختيار همه ي ما گذاشتيد.خسته نباشيد و ممنونم از همه ي شما
136 | مهسا | United Arab Emirates - Abu Dhabi | ٢١:٣٢ - ١٣ مهر ١٣٩٢ |
شهادت امام محمد تقي را به همه شما تسليت ميگويم
متن مفيدي بود
با تشکر ازمدير سايت
137 | طوبي بهارلو | | ٢٢:٢٧ - ١٣ مهر ١٣٩٢ |
باسلام مطالب خيلي پرمحتوابود.فردابراي بجه هاي پيش دبستاني بازگوميکنم
138 | محمد احمديان | Iran - Tajrīsh | ٢٢:٥١ - ١٣ مهر ١٣٩٢ |
سلام ودرود بر شما
اميدوارم در ظل توجهات خاصه حضرت ولي عصر (عج) رهرو وشيعه خاص ان امام همام باشيد
139 | Hiva roze | Iran - Bandar-e Anzali | ٢٢:٥١ - ١٣ مهر ١٣٩٢ |
بسيار خوب ....مرسي از اين مطالب زيبا و جذابتون.
140 | محمود مرادزاده | | ٢٣:٢٨ - ١٣ مهر ١٣٩٢ |
بسيارتشكروالتماس دعادارم.
141 | مرتضي | | ٠٦:١٣ - ١٤ مهر ١٣٩٢ |
خيلي خوب بود ممنون چيزهاي زيادي آموختم.
142 | سيد اسماعيل موسوي خليق | Germany - Falkenstein | ١٠:٤٩ - ١٤ مهر ١٣٩٢ |
با سلام و عرض احترام از اطلاع رساني خوب شما متشکرم انشااله فرهنگ تشيع با گوشت و خون ما آميخته شود.
143 | فاطمه عبدي | Iran - Isfahan | ١١:٢٠ - ١٤ مهر ١٣٩٢ |
خيلي خوب بود با تشکر از شما و براي کوري چشم ؟؟؟؟؟ و وهابيت الهم عجل لوليک الفرج
144 | bisetareh | Iran - Qom | ١١:٤٣ - ١٤ مهر ١٣٩٢ |
خيلي ممنون از مطالب پر محتوا
سه روزه ديگه کامنت هاي من تاييد نميشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ياعلي مدد
145 | ابو يوسف | Iran - Tehran | ١١:٥١ - ١٤ مهر ١٣٩٢ |
با سلام و عرض احترام ، بنده اين چند سال است به جواد الائمه توسل جوسته ام و آثار برکت آن بزرگوار توي زندگي ام ديده ام . مخصوصا حضرت معصومه(س) .
146 | در خانه اگر كس است يك حرف بس است | | ١٢:١١ - ١٤ مهر ١٣٩٢ |
سلام
بزرگوار بنده زندگي نامه ي اين امام معصوم را در وبم همراه منبع قرار دادم
اللهم عجل لوليک الفرج
147 | رضا | Iran - Khorramshahr | ١٢:١٧ - ١٤ مهر ١٣٩٢ |
باسلام
خداراشاکرم که مسلمان آفريده شدم و ممنون از سايت شما
148 | elham | | ١٣:٥٠ - ١٤ مهر ١٣٩٢ |
بسيار زيبا بود. ممنون از اطلاعات قشنگتون
149 | حسين كريمي | | ١٤:٠٤ - ١٤ مهر ١٣٩٢ |
اين مطالب نغز مزيد معرفت است. اجرتان با آل ا.. .
150 | محمد محمدي | | ١٤:١١ - ١٤ مهر ١٣٩٢ |
با توسل به امامان معصوم درد دوري از خانواده ام را تسكين ميدهم التماس دعا
151 | احمد | Iran - Tehran | ١٤:١٢ - ١٤ مهر ١٣٩٢ |
سلام
قبول باشد
152 | سعيد | Iran - Tehran | ١٤:٢٧ - ١٤ مهر ١٣٩٢ |
باعرض سلام ممنون از مطالب مفيدتون
153 | مبينا | | ١٤:٥٤ - ١٤ مهر ١٣٩٢ |
ممــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــنوووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووون
154 | نوكر حسين | | ١٥:٢٣ - ١٤ مهر ١٣٩٢ |
التماس دعا
155 | گلناز | Iran - Bāft | ١٥:٢٥ - ١٤ مهر ١٣٩٢ |
خيلي استفاده کردم.ممنون از مطالب زيبايتان.
156 | لادن | | ١٥:٣٥ - ١٤ مهر ١٣٩٢ |
سلام با تشکر فراوان از اطلاع خوبيتون . من براي تحقيق مدرسه ام از اين اطلاعات خوب استفاده کردم و خيلي سودمند بود .
157 | محمدرضاعطايي | Iran - Tehran | ١٧:٠٥ - ١٤ مهر ١٣٩٢ |
باسلام وخسته نباشيد
بسيار ممنون ومتشکرم ازمطالب مفيد ومختصرشما هميشه مطالب شما را ميخونم
158 | داود علي آقا | Iran - Rafsanjān | ١٧:٢٨ - ١٤ مهر ١٣٩٢ |
lمطالب شما مختصر ولي کامل بود .اجر شما با امام زمان. تاريخ :92/07/14
159 | گل محمد كلاگر | United States - Fremont | ١٧:٣١ - ١٥ مهر ١٣٩٢ |
ياعلي خدا نگهدار دوستدار آل علي باد
160 | نگين اردلاني | | ١٨:٥٣ - ١٥ مهر ١٣٩٢ |
شهادت جوان ترين حجت خدا را به شما دوست داران اهل بيت تسليت ميگوييم متن شما خيلي جالب من نمي دونستم امام جواد با ام الفضل ازدواج کرده بود
  بعدی [1] [2] [3] [4] [5] [6]   قبلی
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها