2024 July 14 - يکشنبه 24 تير 1403
زندگينامه امام جواد علیه السلام
کد مطلب: ٥٩٠٧ تاریخ انتشار: ٠١ بهمن ١٤٠٢ - ٠٩:١٥ تعداد بازدید: 325297
يادداشت » عمومي
زندگينامه امام جواد علیه السلام


حضرت امام محمد تقي جوادالأئمه علیه السلام

امام نهم شيعيان حضرت جواد (ع ) در سال 195هجري در مدينه ولادت يافت .
نام نامي اش محمد معروف به جواد و تقي است .
القاب ديگري مانند : رضي و متقي نيز داشته ، ولي تقي از همه معروفتر مي باشد . مادر گرامي اش سبيكه يا خيزران است كه اين دو نام در تاريخ زندگي آن حضرت ثبت است .
امام محمد تقي (ع ) هنگام وفات پدر 8 ساله بود . پس از شهادت جانگداز حضرت رضا عليه السلام در اواخر ماه صفر سال 203ه مقام امامت به فرزند ارجمندش حضرت جوادالأئمه (ع ) انتقال يافت .
مأمون خليفه عباسي كه همچون ساير خلفاي بني عباس از پيشرفت معنوي و نفوذ باطني امامان معصوم و گسترش فضايل آنها در بين مردم هراس داشت ، سعي كرد ابن الرضا را تحت مراقبت خاص خويش قرار دهد .
" از اينجا بود كه مأمون نخستين كاري كه كرد ، دختر خويش ام الفضل را به ازدواج حضرت امام جواد (ع ) درآورد ، تا مراقبي دايمي و از درون خانه ، بر امام گمارده باشد . رنجهاي دايمي كه امام جواد (ع ) از ناحيه اين مأمور خانگي برده است ، در تاريخ معروف است " .
از روشهايي كه مأمون در مورد حضرت رضا (ع ) به كار مي بست ، تشكيل مجالس بحث و مناظره بود .
مأمون و بعد معتصم عباسي مي خواستند از اين راه - به گمان باطل خود - امام (ع ) را در تنگنا قرار دهند .
در مورد فرزندش حضرت جواد (ع ) نيز چنين روشي را به كار بستند . به خصوص كه در آغاز امامت هنوز سني از عمر امام جواد (ع ) نگذشته بود . مأمون نمي دانست كه مقام ولايت و امامت كه موهبتي است الهي ، بستگي به كمي و زيادي سالهاي عمر ندارد .
باري ، حضرت جواد (ع ) با عمر كوتاه خود كه همچون نوگل بهاران زودگذر بود ، و در دوره اي كه فرقه هاي مختلف اسلامي و غير اسلامي در ميدان رشد و نمو يافته بودند و دانشمندان بزرگي در اين دوران ، زندگي مي كردند و علوم و فنون ساير ملتها پيشرفت نموده و كتابهاي زيادي به زبان عربي ترجمه و در دسترس قرار گرفته بود ، با كمي سن وارد بحثهاي علمي گرديد و با سرمايه خدايي امامت كه از سرچشمه ولايت مطلقه و الهام رباني مايه گرفته بود ، احكام اسلامي را مانند پدران و اجداد بزرگوارش گسترش داد و به تعليم و ارشاد پرداخت و به مسائل بسياري پاسخ گفت .
براي نمونه ، يكي از مناظره هاي ( = احتجاجات ) حضرت امام محمد تقي (ع ) را در زير نقل مي كنيم : " عياشي در تفسير خود از ذرقان كه همنشين و دوست احمد بن ابي دؤاد بود ، نقل مي كند كه ذرقان گفت : روزي دوستش ( ابن ابي دؤاد ) از دربار معتصم عباسي برگشت و بسيار گرفته و پريشان حال به نظر رسيد .
گفتم : چه شده است كه امروز اين چنين ناراحتي ؟
گفت : در حضور خليفه و ابوجعفر فرزند علي بن موسي الرضا جرياني پيش آمد كه مايه شرمساري و خواري ما گرديد .
گفتم : چگونه ؟ گفت : سارقي را به حضور خليفه آورده بودند كه سرقتش آشكار و دزد اقرار به دزدي كرده بود .
خليفه طريقه اجراي حد و قصاص را پرسيد . عده اي از فقها حاضر بودند ، خليفه دستور داد بقيه فقيهان را نيز حاضر كردند ، و محمد بن علي الرضا را هم خواست . خليفه از ما پرسيد : حد اسلامي چگونه بايد جاري شود ؟
من گفتم : از مچ دست بايد قطع گردد . خليفه گفت : به چه دليل ؟ گفتم : به دليل آنكه دست شامل انگشتان و كف دست تا مچ دست است ، و در قرآن كريم در آيه تيمم آمده است : فامسحوا بوجوهكم و ايديكم . بسياري از فقيهان حاضر در جلسه گفته مرا تصديق كردند .
يك دسته از علماء گفتند : بايد دست را از مرفق بريد . خليفه پرسيد : به چه دليل ؟ گفتند : به دليل آيه وضو كه در قرآن كريم آمده است : ... و ايديكم الي المرافق . و اين آيه نشان مي دهد كه دست دزد را بايد از مرفق بريد .
دسته ديگر گفتند : دست را از شانه بايد بريد چون دست شامل تمام اين اجزاء مي شود . و چون بحث و اختلاف پيش آمد ، خليفه روي به حضرت ابوجعفر محمد بن علي كرد و گفت : يا اباجعفر ، شما در اين مسأله چه مي گوييد ؟
آن حضرت فرمود : علماي شما در اين باره سخن گفتند . من را از بيان مطلب معذور بدار . خليفه گفت : به خدا سوگند كه شما هم بايد نظر خود را بيان كنيد .
حضرت جواد فرمود : اكنون كه من را سوگند مي دهي پاسخ آن را مي گويم .
اين مطالبي كه علماي اهل سنت درباره حد دزدي بيان كردند خطاست . حد صحيح اسلامي آن است كه بايد انگشتان دست را غير از انگشت ابهام قطع كرد .
خليفه پرسيد : چرا ؟ امام (ع ) فرمود : زيرا رسول الله (ص ) فرموده است سجود بايد بر هفت عضو از بدن انجام شود : پيشاني ، دو كف دست ، دو سر زانو ، دو انگشت ابهام پا ، و اگر دست را از شانه يا مرفق يا مچ قطع كنند براي سجده حق تعالي محلي باقي نمي ماند ، و در قرآن كريم آمده است " و ان المساجد لله ... " سجده گاه ها از آن خداست ، پس كسي نبايد آنها را ببرد .
معتصم از اين حكم الهي و منطقي بسيار مسرور شد ، و آن را تصديق كرد و امر نمود انگشتان دزد را برابر حكم حضرت جواد (ع ) قطع كردند .
ذرقان مي گويد : ابن ابي دؤاد سخت پريشان شده بود ، كه چرا نظر او در محضر خليفه رد شده است
. سه روز پس از اين جريان نزد معتصم رفت و گفت : يا اميرالمؤمنين ، آمده ام تو را نصيحتي كنم و اين نصحيت را به شكرانه محبتي كه نسبت به ما داري مي گويم .
معتصم گفت : بگو . ابن ابي دؤاد گفت : وقتي مجلسي از فقها و علما تشكيل مي دهي تا يك مسأله يا مسائلي را در آنجا مطرح كني ، همه بزرگان كشوري و لشكري حاضر هستند ، حتي خادمان و دربانان و پاسبانان شاهد آن مجلس و گفتگوهايي كه در حضور تو مي شود هستند ، و چون مي بينند كه رأي علماي بزرگ تو در برابر رأي محمد بن علي الجواد ارزشي ندارد ، كم كم مردم به آن حضرت توجه مي كنند و خلافت از خاندان تو به خانواده آل علي منتقل مي گردد ، و پايه هاي قدرت و شوكت تو متزلزل مي گردد .
اين بدگويي و اندرز غرض آلود در وجود معتصم كار كرد و از آن روز در صدد برآمد اين مشعل نوراني و اين سرچشمه دانش و فضيلت را خاموش سازد . اين روش را - قبل از معتصم - مأمون نيز در مورد حضرت جوادالأئمه (ع ) به كار مي برد ، چنانكه در آغاز امامت امام نهم ، مأمون دوباره دست به تشكيل مجالس مناظره زد و از جمله از يحيي بن اكثم كه قاضي بزرگ دربار وي بود ، خواست تا از امام (ع ) پرسشهايي كند ، شايد بتواند از اين راه به موقعيت امام (ع ) ضربتي وارد كند . اما نشد ، و اما از همه اين مناظرات سربلند درآمد .
روزي از آنجا كه " يحيي بن اكثم " به اشاره مأمون مي خواست پرسشهاي خود را مطرح سازد مأمون نيز موافقت كرد ، و امام جواد (ع ) و همه بزرگان و دانشمندان را در مجلس حاضر كرد . مأمون نسبت به حضرت امام محمد تقي (ع ) احترام بسيار كرد و آنگاه از يحيي خواست آنچه مي خواهد بپرسد . يحيي كه پيرمردي سالمند بود ، پس از اجازه مأمون و حضرت جواد (ع ) گفت : اجازه مي فرمايي مسأله اي از فقه بپرسم ؟ حضرت جواد فرمود : آنچه دلت مي خواهد بپرس .
يحيي بن اكثم پرسيد : اگر كسي در حال احرام قتل صيد كرد چه بايد بكند ؟ حضرت جواد (ع ) فرمود : آيا قاتل صيد محل بوده يا محرم ؟ عالم بوده يا جاهل ؟ به عمد صيد كرده يا خطا ؟ محرم آزاد بوده يا بنده ؟ صغير بوده يا كبير ؟ اول قتل او بوده يا صياد بوده و كارش صيد بوده ؟ آيا حيواني را كه كشته است صيد تمام بوده يا بچه صيد ؟ آيا در اين قتل پشيمان شده يا نه ؟ آيا اين عمل در شب بوده يا روز ؟ احرام محرم براي عمره بوده يا احرام حج ؟ يحيي دچار حيرت عجيبي شد . نمي دانست چگونه جواب گويد .
سر به زير انداخت و عرق خجالت بر سر و رويش نشست . درباريان به يكديگر نگاه مي كردند .
مأمون نيز كه سخت آشفته حال شده بود در ميان سكوتي كه بر مجلس حكمفرما بود ، روي به بني عباس و اطرافيان كرد و گفت : - ديديد و ابوجعفر محمد بن علي الرضا را شناختيد ؟ سپس بحث را تغيير داد تا از حيرت حاضران بكاهد . باري ، موقعيت امام جواد (ع ) پس از اين مناظرات بيشتر استوار شد .
امام جواد (ع ) در مدت 17سال دوران امامت به نشر و تعليم حقايق اسلام پرداخت ، و شاگردان و اصحاب برجسته اي داشت كه : هر يك خود قله اي بودند از قله هاي فرهنگ و معارف اسلامي مانند :
ابن ابي عمير بغدادي ، ابوجعفر محمد بن سنان زاهري ، احمد بن ابي نصر بزنطي كوفي ، ابوتمام حبيب اوس طائي - شاعر شيعي مشهور - ابوالحسن علي بن مهزيار اهوازي و فضل بن شاذان نيشابوري كه در قرن سوم هجري مي زيسته اند .
اينان نيز ( همچنانكه امام بزرگوارشان هميشه تحت نظر بود ) هر كدام به گونه اي مورد تعقيب و گرفتاري بودند .
فضل بن شاذان را از نيشابور بيرون كردند .
عبدالله بن طاهر چنين كرد و سپس كتب او را تفتيش كرد و چون مطالب آن كتابها را - درباره توحيد و ... - به او گفتند قانع نشد و گفت مي خواهم عقيده سياسي او را نيز بدانم .
ابوتمام شاعر نيز از اين امر بي بهره نبود ، اميراني كه خود اهل شعر و ادب بودند حاضر نبودند شعر او را - كه بهترين شاعر آن روزگار بود ، چنانكه در تاريخ ادبيات عرب و اسلام معروف است - بشنوند و نسخه از آن داشته باشند .
اگر كسي شعر او را براي آنان ، بدون اطلاع قبلي ، مي نوشت و آنان از شعر لذت مي بردند و آن را مي پسنديدند ، همين كه آگاه مي شدند كه از ابوتمام است يعني شاعر شيعي معتقد به امام جواد (ع ) و مروج آن مرام ، دستور مي دادند كه آن نوشته را پاره كنند .
ابن ابي عمير - عالم ثقه مورد اعتماد بزرگ - نيز در زمان هارون و مأمون ، محنتهاي بسيار ديد ، او را سالها زنداني كردند ، تازيانه ها زدند . كتابهاي او را كه مأخذ عمده علم دين بود ، گرفتند و باعث تلف شدن آن شدند و ... بدين سان دستگاه جبار عباسي با هواخواهان علم و فضيلت رفتار مي كرد و چه ظالمانه !

شهادت حضرت جواد علیه اسلام
اين نوگل باغ ولايت و عصمت گرچه كوتاه عمر بود ولي رنگ و بويش مشام جانها را بهره مند ساخت .
آثار فكري و رواياتي كه از آن حضرت نقل شده و مسائلي را كه آن امام پاسخ گفته و كلماتي كه از آن حضرت بر جاي مانده ، تا ابد زينت بخش صفحات تاريخ اسلام است .
دوران عمر آن امام بزرگوار 25سال و دوره امامتش 17سال بوده است . معتصم عباسي از حضرت جواد (ع ) دعوت كرد كه از مدينه به بغداد بيايد .
امام جواد در ماه محرم سال 220هجري به بغداد وارد شد . معتصم كه عموي ام الفضل زوجه حضرت جواد بود ، با جعفر پسر مأمون و ام الفضل بر قتل آن حضرت همداستان شدند . علت اين امر - همچنان كه اشاره كرديم - اين انديشه شوم بود كه مبادا خلافت از بني عباس به علويان منتقل شود .
از اين جهت ، درصدد تحريك ام الفضل برآمدند و به وي گفتند تو دختر و برادرزاده خليفه هستي ، و احترامت از هر جهت لازم است و شوهر تو محمد بن علي الجواد ، مادر علي هادي فرزند خود را بر تو رجحان مي نهد .
اين دو تن آن قدر وسوسه كردند تا ام الفضل - چنان كه روش زنان نازاست - تحت تأثير حسادت قرار گرفت و در باطن از شوهر بزرگوار جوانش آزرده خاطر شد و به تحريك و تلقين معتصم و جعفر برادرش ، تسليم گرديد .
آنگاه اين دو فرد جنايتكار سمي كشنده در انگور وارد كردند و به خانه امام فرستاده تا سياه روي دو جهان ، ام الفضل ، آنها را به شوهرش بخوراند . ام الفضل طبق انگور را در برابر امام جواد (ع ) گذاشت ، و از انگورها تعريف و توصيف كرد و حضرت جواد (ع ) را به خوردن انگور وادار و در اين امر اصرار كرد .
امام جواد (ع ) مقداري از آن انگور را تناول فرمود . چيزي نگذشت آثار سم را در وجود خود احساس فرمود و درد و رنج شديدي بر آن حضرت عارض گشت .
ام الفضل سيه كار با ديدن آن حالت دردناك در شوهر جوان ، پشيمان و گريان شد ، اما پشيماني سودي نداشت .
حضرت جواد (ع ) فرمود : چرا گريه مي كني ؟ اكنون كه مرا كشتي گريه تو سودي ندارد . بدان كه خداوند متعال در اين چند روزه دنيا تو را به دردي مبتلا كند و به روزگاري بيفتي كه نتواني از آن نجات بيابي . در مورد مسموم كردن حضرت جواد (ع ) قولهاي ديگري هم نقل شده است .

زنان و فرزندان حضرت جواد علیه السلام

زن حضرت جواد (ع ) ام الفضل دختر مأمون بود . حضرت جواد (ع ) از ام الفضل فرزندي نداشت .
حضرت امام محمد تقي زوجه ديگري مشهور به ام ولد و به نام سمانه مغربيه داشته است .
فرزندان آن حضرت را 4 پسر و 4 دختر نوشته اند بدين شرح :

1 - حضرت ابوالحسن امام علي النقي ( هادي )
2 - ابواحمد موسي مبرقع
3 - ابواحمد حسين
4 - ابوموسي عمران
5 - فاطمه
6- خديجه
7- ام كلثوم
8- حكيمه حضرت جواد (ع ) مانند جده اش فاطمه زهرا زندگاني كوتاه و عمري سراسر رنج و مظلوميت داشت .


بدخواهان نگذاشتند اين مشعل نوراني نورافشاني كند . امام نهم ما در آخر ماه ذيقعده سال 220ه . به سراي جاويدان شتافت . قبر مطهرش در كاظميه يا كاظمين است ، عقب قبر منور جدش حضرت موسي بن جعفر (ع ) زيارتگاه شيعيان و دوستداران است .Share
41 | يوسف ده باشيان | | ٢٣:٤٣ - ١٢ خرداد ١٣٩١ |
مطلب بسيار مفيدي بود.شب ولادت آقا در حرم پدر بزرگشان امام رضا بودم...اجرتون با آقا امام زمان(عج ا...)
42 | احمد آذرنيوش | | ٠٣:٤١ - ١٣ خرداد ١٣٩١ |
مطالب بسيار خوب و ارزشمند است از زحماتتان در تدوينش تشکر مي کنم اجرتان با امام جواد (ع)
43 | محمد | | ١٢:٢٨ - ١٣ خرداد ١٣٩١ |
خوب بود
44 | اميراخوان آملي | | ١٦:٤٩ - ١٣ خرداد ١٣٩١ |
با سلام مطالب از زندگي ائمه اطهار خيلي براي جوانان مناسب وخوب مي باشد شناخت از زندگي آنها راه سعادت هست اين کارشما عزيزان اجر اخروي فراوان دارد که خداوند متعال انشا به شما کرامت عطا نمايد.
45 | ثارلله محمدجاني | | ٢١:٠٧ - ١٣ خرداد ١٣٩١ |
باعرض سلام : ممنون از مطالب خوبتون، باآرزوي موفقيت روز افزون براي شما ((اجرکم عندالله))
46 | فريدون | | ٢١:٤٦ - ١٣ خرداد ١٣٩١ |
با تشکر از متن خوبتون . وقتي به تاريخ نظرات نگاه مي کنم بيشتر به اهميت کارتون پي مي برم .
47 | اسماءتقي زاده | | ١٢:٠٥ - ٠٤ تير ١٣٩١ |
با سلام مطالب خوبي بوداعيادشعبانيه برشيعيان جهان مبارك باد
48 | احمد جهاني فر | | ٠١:٢٥ - ٢٥ تير ١٣٩١ |
متن خوبتون را مطالعه کردم .اميدوارم موفق باشيد.
49 | محسن برشدي بن حاج خصاف العبدالمحسن | | ٢٢:٥١ - ١٧ مهر ١٣٩١ |
سلام عليکم مطلب خوبي بود انشاالله با نشر تعاليم و زندگينامه اهل بيت پيامبر(ص) بتوانيم خود را محب انها نشان دهيم (اجرکم عندالله)
50 | مريم | | ١١:٣٤ - ١٩ مهر ١٣٩١ |
خيلي ممنون از متن خوبتون خسته نباشيد منتظر متون ديگر در اين موضوعات هستيم
51 | عادل البوعلي | | ٢٢:٠٦ - ٢٢ مهر ١٣٩١ |
با تشكر از متن خوبتون .اميد وارم هميشه موفق باشيد
52 | محبوب سادات حسيني زهرايي | | ٢٢:٤٦ - ٢٢ مهر ١٣٩١ |
سلام عليکم متشکر از مطالب خوبتون انشاالله به مناسبت هاي ديگر شاهد مطالب شما باشيم .ارزووي موفقيت شما در نشر مطالب ديني مخصوصا زندگي نامه ائمهمعصومين سلام الله عليه
53 | علي رعيت علي آبادي | | ٢٣:١٢ - ٢٣ مهر ١٣٩١ |
سلام از زحمتي كه كشيده ايد تشكر مي كنم . پيشنهاد مي كنم در پايان اين جور مطالب مدح يا مرثيه اي را بنويسيد .
54 | محمد حسن حق جو | | ١١:٤١ - ٢٤ مهر ١٣٩١ |
البته مطالب ارائه شده از زندگاني امام جواد بسيار مفيد و ارزنده بود اما در پايان چنانچه اشعاري در مدح ومنقبت آن حضرت آورده ميشد سنگ تمام بود
55 | سيد | | ١٩:٥٧ - ٢٤ مهر ١٣٩١ |
خدا همه دشمنان امامان(ع) را لعنت کند.
56 | m.m.j | | ٢٠:٢٥ - ٢٤ مهر ١٣٩١ |
متن خيلي خوبي بود.ممنون از زحماتتون
57 | عادل | | ٢٠:٣٤ - ٢٤ مهر ١٣٩١ |
ممنون از زحمتان براي گرداوري اين مطالب ارزشمند و سودمند.
58 | زهرا | | ٢٢:١٥ - ٢٤ مهر ١٣٩١ |
امشب 24 مهر ماه , تولد من و شهادت حضرت جواد .
با خود گفتم جرا امروز اينقدر شاد نيستم خوشحالم که شاد نيستم , جون شهادت آقا بوده است .
به همه بجه هاي سايت و به امام زمان تسليت مي گويم ......
59 | ناصر صلحي | | ٢٢:٢٤ - ٢٤ مهر ١٣٩١ |
خيلي عالي بود .لعنت خدا بر معمون انشاالله
60 | فايزه كاشاني | | ٢٢:٣٣ - ٢٤ مهر ١٣٩١ |
با سلام
ضمن تشكر,لطفا از كرامات و سيره و روش حضرات (صلوات الله عليهم اجمعين) بيشتر بفرماييد.
61 | حميدمريدي | | ٢٢:٣٥ - ٢٤ مهر ١٣٩١ |
باسلام در اين شب شهادت مطالب ارزشمندي بود خدا خيرتان دهد
62 | عيسي تقي زاده | | ٢٢:٤٦ - ٢٤ مهر ١٣٩١ |
ممنون ازنويسنده اين مطلب موسق بوده وقابل استفاده
63 | حميده تقي زاده | | ٢٢:٥٤ - ٢٤ مهر ١٣٩١ |
مطالب واقعا مفيد وبي نقص هستند از زحمات شما دست اندر كاران عزيز كمال تشكر رو دارم
64 | صالح طلايي | | ٢٣:٠٦ - ٢٤ مهر ١٣٩١ |
خداوند پدر شمارابيامرزد كه اين مطالب مفد رادر اختيار ما دانش آموزان گذاشته ايد
65 | اذين معراجي | | ٠١:٠٢ - ٢٥ مهر ١٣٩١ |
ممنون از مطالب زيباتون
اجرتون با جوادالائمه
66 | هادي طالبي | | ٠٢:٥٥ - ٢٥ مهر ١٣٩١ |
در شب شهادت حضرت جواد ، زندگينامه ايشان را در اين مجموعه ( سايت ) براي آشنايي بيشتر خودم با فرزند امام هشتم ، بسيار مفيد ديدم ، اجرتان با جواد الائمه - نفستان حق
67 | عليرضا جعفري ندوشن | | ٠٧:١٤ - ٢٥ مهر ١٣٩١ |
سلام و تشكر از زحماتي كه در اين راه مي كشيد.
لطفا منابع مطالبي كه مي نويسيد را ذكر فرماييد.
68 | مطهره درودي | | ٠٧:٤١ - ٢٥ مهر ١٣٩١ |
از مطالب مفيدي گرد آوري شده استقاده کردم دست مريزاد
69 | عليرضا بهروزي | | ١٠:٠٠ - ٢٥ مهر ١٣٩١ |
مطالب گوياي تمامي شخصيت امام نبود بايستي بيشتر از فضايل اخلاقي ومعنوي ان حضرت گفت
70 | رسول قرباني | | ١١:١٢ - ٢٥ مهر ١٣٩١ |
آقا خسته و دلشكسته و زارم گره افتاده است در كارم جز به كويت كجا پناه آرم يا جواد الائمه ادركني
71 | منصوره ايران نژاد | | ١٢:٥١ - ٢٥ مهر ١٣٩١ |
مطالب بسيار خوبي بود با تشكر اجرتون با خدا
72 | محمد رضا صادقي | | ١٢:٥١ - ٢٥ مهر ١٣٩١ |
ضمن عرض تسليت شهادت آقا از درج مطالب مفيد فوق از جناب عالي تشکر مينمايم
73 | مسلم فتحي | | ١٤:١٦ - ٢٥ مهر ١٣٩١ |
باب الجواد باب الرضا باب بهشت است بوسيدن ضريح تو آخر سرنوشت است
74 | مهدي يعقوبي | | ١٧:٣٩ - ٢٥ مهر ١٣٩١ |
انشاا... مولامون تشريف بيارن تا داغ دل تمام اءمه و شيعيانشون رفع بشه
75 | سعيده هاشمي | | ٢٢:١٧ - ٢٥ مهر ١٣٩١ |
خيلي ممنون ازمطالبتون عالي بود
76 | مصطفي غلاميان | | ١٣:٠٤ - ٢٨ مهر ١٣٩١ |
با تشكر.........................ممنون
77 | پريسا نورمحمدي | | ١١:٢٧ - ٢٩ مهر ١٣٩١ |
ممنون خيلي عالي بود با تشکر
78 | سعيده زارع پيشه | | ٢٠:٤٥ - ٠١ آبان ١٣٩١ |
سلام ممنون بخاطر زحمتاتون اما كاشكي راجبه خصوصيات بارز اخلاقي ايشان بيشتر مطلب بود.
79 | شهريار اتش سودا | | ١٢:٠٩ - ٠٢ آبان ١٣٩١ |
خيلي خوب بود از مطالب شما عزيزان
80 | حسين | | ١٦:٥٩ - ٠٢ آبان ١٣٩١ |
سلام ممنون
  بعدی [1] [2] [3] [4] [5] [6]   قبلی
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها