2024 July 14 - يکشنبه 24 تير 1403
زندگينامه امام جواد علیه السلام
کد مطلب: ٥٩٠٧ تاریخ انتشار: ٠١ بهمن ١٤٠٢ - ٠٩:١٥ تعداد بازدید: 325295
يادداشت » عمومي
زندگينامه امام جواد علیه السلام


حضرت امام محمد تقي جوادالأئمه علیه السلام

امام نهم شيعيان حضرت جواد (ع ) در سال 195هجري در مدينه ولادت يافت .
نام نامي اش محمد معروف به جواد و تقي است .
القاب ديگري مانند : رضي و متقي نيز داشته ، ولي تقي از همه معروفتر مي باشد . مادر گرامي اش سبيكه يا خيزران است كه اين دو نام در تاريخ زندگي آن حضرت ثبت است .
امام محمد تقي (ع ) هنگام وفات پدر 8 ساله بود . پس از شهادت جانگداز حضرت رضا عليه السلام در اواخر ماه صفر سال 203ه مقام امامت به فرزند ارجمندش حضرت جوادالأئمه (ع ) انتقال يافت .
مأمون خليفه عباسي كه همچون ساير خلفاي بني عباس از پيشرفت معنوي و نفوذ باطني امامان معصوم و گسترش فضايل آنها در بين مردم هراس داشت ، سعي كرد ابن الرضا را تحت مراقبت خاص خويش قرار دهد .
" از اينجا بود كه مأمون نخستين كاري كه كرد ، دختر خويش ام الفضل را به ازدواج حضرت امام جواد (ع ) درآورد ، تا مراقبي دايمي و از درون خانه ، بر امام گمارده باشد . رنجهاي دايمي كه امام جواد (ع ) از ناحيه اين مأمور خانگي برده است ، در تاريخ معروف است " .
از روشهايي كه مأمون در مورد حضرت رضا (ع ) به كار مي بست ، تشكيل مجالس بحث و مناظره بود .
مأمون و بعد معتصم عباسي مي خواستند از اين راه - به گمان باطل خود - امام (ع ) را در تنگنا قرار دهند .
در مورد فرزندش حضرت جواد (ع ) نيز چنين روشي را به كار بستند . به خصوص كه در آغاز امامت هنوز سني از عمر امام جواد (ع ) نگذشته بود . مأمون نمي دانست كه مقام ولايت و امامت كه موهبتي است الهي ، بستگي به كمي و زيادي سالهاي عمر ندارد .
باري ، حضرت جواد (ع ) با عمر كوتاه خود كه همچون نوگل بهاران زودگذر بود ، و در دوره اي كه فرقه هاي مختلف اسلامي و غير اسلامي در ميدان رشد و نمو يافته بودند و دانشمندان بزرگي در اين دوران ، زندگي مي كردند و علوم و فنون ساير ملتها پيشرفت نموده و كتابهاي زيادي به زبان عربي ترجمه و در دسترس قرار گرفته بود ، با كمي سن وارد بحثهاي علمي گرديد و با سرمايه خدايي امامت كه از سرچشمه ولايت مطلقه و الهام رباني مايه گرفته بود ، احكام اسلامي را مانند پدران و اجداد بزرگوارش گسترش داد و به تعليم و ارشاد پرداخت و به مسائل بسياري پاسخ گفت .
براي نمونه ، يكي از مناظره هاي ( = احتجاجات ) حضرت امام محمد تقي (ع ) را در زير نقل مي كنيم : " عياشي در تفسير خود از ذرقان كه همنشين و دوست احمد بن ابي دؤاد بود ، نقل مي كند كه ذرقان گفت : روزي دوستش ( ابن ابي دؤاد ) از دربار معتصم عباسي برگشت و بسيار گرفته و پريشان حال به نظر رسيد .
گفتم : چه شده است كه امروز اين چنين ناراحتي ؟
گفت : در حضور خليفه و ابوجعفر فرزند علي بن موسي الرضا جرياني پيش آمد كه مايه شرمساري و خواري ما گرديد .
گفتم : چگونه ؟ گفت : سارقي را به حضور خليفه آورده بودند كه سرقتش آشكار و دزد اقرار به دزدي كرده بود .
خليفه طريقه اجراي حد و قصاص را پرسيد . عده اي از فقها حاضر بودند ، خليفه دستور داد بقيه فقيهان را نيز حاضر كردند ، و محمد بن علي الرضا را هم خواست . خليفه از ما پرسيد : حد اسلامي چگونه بايد جاري شود ؟
من گفتم : از مچ دست بايد قطع گردد . خليفه گفت : به چه دليل ؟ گفتم : به دليل آنكه دست شامل انگشتان و كف دست تا مچ دست است ، و در قرآن كريم در آيه تيمم آمده است : فامسحوا بوجوهكم و ايديكم . بسياري از فقيهان حاضر در جلسه گفته مرا تصديق كردند .
يك دسته از علماء گفتند : بايد دست را از مرفق بريد . خليفه پرسيد : به چه دليل ؟ گفتند : به دليل آيه وضو كه در قرآن كريم آمده است : ... و ايديكم الي المرافق . و اين آيه نشان مي دهد كه دست دزد را بايد از مرفق بريد .
دسته ديگر گفتند : دست را از شانه بايد بريد چون دست شامل تمام اين اجزاء مي شود . و چون بحث و اختلاف پيش آمد ، خليفه روي به حضرت ابوجعفر محمد بن علي كرد و گفت : يا اباجعفر ، شما در اين مسأله چه مي گوييد ؟
آن حضرت فرمود : علماي شما در اين باره سخن گفتند . من را از بيان مطلب معذور بدار . خليفه گفت : به خدا سوگند كه شما هم بايد نظر خود را بيان كنيد .
حضرت جواد فرمود : اكنون كه من را سوگند مي دهي پاسخ آن را مي گويم .
اين مطالبي كه علماي اهل سنت درباره حد دزدي بيان كردند خطاست . حد صحيح اسلامي آن است كه بايد انگشتان دست را غير از انگشت ابهام قطع كرد .
خليفه پرسيد : چرا ؟ امام (ع ) فرمود : زيرا رسول الله (ص ) فرموده است سجود بايد بر هفت عضو از بدن انجام شود : پيشاني ، دو كف دست ، دو سر زانو ، دو انگشت ابهام پا ، و اگر دست را از شانه يا مرفق يا مچ قطع كنند براي سجده حق تعالي محلي باقي نمي ماند ، و در قرآن كريم آمده است " و ان المساجد لله ... " سجده گاه ها از آن خداست ، پس كسي نبايد آنها را ببرد .
معتصم از اين حكم الهي و منطقي بسيار مسرور شد ، و آن را تصديق كرد و امر نمود انگشتان دزد را برابر حكم حضرت جواد (ع ) قطع كردند .
ذرقان مي گويد : ابن ابي دؤاد سخت پريشان شده بود ، كه چرا نظر او در محضر خليفه رد شده است
. سه روز پس از اين جريان نزد معتصم رفت و گفت : يا اميرالمؤمنين ، آمده ام تو را نصيحتي كنم و اين نصحيت را به شكرانه محبتي كه نسبت به ما داري مي گويم .
معتصم گفت : بگو . ابن ابي دؤاد گفت : وقتي مجلسي از فقها و علما تشكيل مي دهي تا يك مسأله يا مسائلي را در آنجا مطرح كني ، همه بزرگان كشوري و لشكري حاضر هستند ، حتي خادمان و دربانان و پاسبانان شاهد آن مجلس و گفتگوهايي كه در حضور تو مي شود هستند ، و چون مي بينند كه رأي علماي بزرگ تو در برابر رأي محمد بن علي الجواد ارزشي ندارد ، كم كم مردم به آن حضرت توجه مي كنند و خلافت از خاندان تو به خانواده آل علي منتقل مي گردد ، و پايه هاي قدرت و شوكت تو متزلزل مي گردد .
اين بدگويي و اندرز غرض آلود در وجود معتصم كار كرد و از آن روز در صدد برآمد اين مشعل نوراني و اين سرچشمه دانش و فضيلت را خاموش سازد . اين روش را - قبل از معتصم - مأمون نيز در مورد حضرت جوادالأئمه (ع ) به كار مي برد ، چنانكه در آغاز امامت امام نهم ، مأمون دوباره دست به تشكيل مجالس مناظره زد و از جمله از يحيي بن اكثم كه قاضي بزرگ دربار وي بود ، خواست تا از امام (ع ) پرسشهايي كند ، شايد بتواند از اين راه به موقعيت امام (ع ) ضربتي وارد كند . اما نشد ، و اما از همه اين مناظرات سربلند درآمد .
روزي از آنجا كه " يحيي بن اكثم " به اشاره مأمون مي خواست پرسشهاي خود را مطرح سازد مأمون نيز موافقت كرد ، و امام جواد (ع ) و همه بزرگان و دانشمندان را در مجلس حاضر كرد . مأمون نسبت به حضرت امام محمد تقي (ع ) احترام بسيار كرد و آنگاه از يحيي خواست آنچه مي خواهد بپرسد . يحيي كه پيرمردي سالمند بود ، پس از اجازه مأمون و حضرت جواد (ع ) گفت : اجازه مي فرمايي مسأله اي از فقه بپرسم ؟ حضرت جواد فرمود : آنچه دلت مي خواهد بپرس .
يحيي بن اكثم پرسيد : اگر كسي در حال احرام قتل صيد كرد چه بايد بكند ؟ حضرت جواد (ع ) فرمود : آيا قاتل صيد محل بوده يا محرم ؟ عالم بوده يا جاهل ؟ به عمد صيد كرده يا خطا ؟ محرم آزاد بوده يا بنده ؟ صغير بوده يا كبير ؟ اول قتل او بوده يا صياد بوده و كارش صيد بوده ؟ آيا حيواني را كه كشته است صيد تمام بوده يا بچه صيد ؟ آيا در اين قتل پشيمان شده يا نه ؟ آيا اين عمل در شب بوده يا روز ؟ احرام محرم براي عمره بوده يا احرام حج ؟ يحيي دچار حيرت عجيبي شد . نمي دانست چگونه جواب گويد .
سر به زير انداخت و عرق خجالت بر سر و رويش نشست . درباريان به يكديگر نگاه مي كردند .
مأمون نيز كه سخت آشفته حال شده بود در ميان سكوتي كه بر مجلس حكمفرما بود ، روي به بني عباس و اطرافيان كرد و گفت : - ديديد و ابوجعفر محمد بن علي الرضا را شناختيد ؟ سپس بحث را تغيير داد تا از حيرت حاضران بكاهد . باري ، موقعيت امام جواد (ع ) پس از اين مناظرات بيشتر استوار شد .
امام جواد (ع ) در مدت 17سال دوران امامت به نشر و تعليم حقايق اسلام پرداخت ، و شاگردان و اصحاب برجسته اي داشت كه : هر يك خود قله اي بودند از قله هاي فرهنگ و معارف اسلامي مانند :
ابن ابي عمير بغدادي ، ابوجعفر محمد بن سنان زاهري ، احمد بن ابي نصر بزنطي كوفي ، ابوتمام حبيب اوس طائي - شاعر شيعي مشهور - ابوالحسن علي بن مهزيار اهوازي و فضل بن شاذان نيشابوري كه در قرن سوم هجري مي زيسته اند .
اينان نيز ( همچنانكه امام بزرگوارشان هميشه تحت نظر بود ) هر كدام به گونه اي مورد تعقيب و گرفتاري بودند .
فضل بن شاذان را از نيشابور بيرون كردند .
عبدالله بن طاهر چنين كرد و سپس كتب او را تفتيش كرد و چون مطالب آن كتابها را - درباره توحيد و ... - به او گفتند قانع نشد و گفت مي خواهم عقيده سياسي او را نيز بدانم .
ابوتمام شاعر نيز از اين امر بي بهره نبود ، اميراني كه خود اهل شعر و ادب بودند حاضر نبودند شعر او را - كه بهترين شاعر آن روزگار بود ، چنانكه در تاريخ ادبيات عرب و اسلام معروف است - بشنوند و نسخه از آن داشته باشند .
اگر كسي شعر او را براي آنان ، بدون اطلاع قبلي ، مي نوشت و آنان از شعر لذت مي بردند و آن را مي پسنديدند ، همين كه آگاه مي شدند كه از ابوتمام است يعني شاعر شيعي معتقد به امام جواد (ع ) و مروج آن مرام ، دستور مي دادند كه آن نوشته را پاره كنند .
ابن ابي عمير - عالم ثقه مورد اعتماد بزرگ - نيز در زمان هارون و مأمون ، محنتهاي بسيار ديد ، او را سالها زنداني كردند ، تازيانه ها زدند . كتابهاي او را كه مأخذ عمده علم دين بود ، گرفتند و باعث تلف شدن آن شدند و ... بدين سان دستگاه جبار عباسي با هواخواهان علم و فضيلت رفتار مي كرد و چه ظالمانه !

شهادت حضرت جواد علیه اسلام
اين نوگل باغ ولايت و عصمت گرچه كوتاه عمر بود ولي رنگ و بويش مشام جانها را بهره مند ساخت .
آثار فكري و رواياتي كه از آن حضرت نقل شده و مسائلي را كه آن امام پاسخ گفته و كلماتي كه از آن حضرت بر جاي مانده ، تا ابد زينت بخش صفحات تاريخ اسلام است .
دوران عمر آن امام بزرگوار 25سال و دوره امامتش 17سال بوده است . معتصم عباسي از حضرت جواد (ع ) دعوت كرد كه از مدينه به بغداد بيايد .
امام جواد در ماه محرم سال 220هجري به بغداد وارد شد . معتصم كه عموي ام الفضل زوجه حضرت جواد بود ، با جعفر پسر مأمون و ام الفضل بر قتل آن حضرت همداستان شدند . علت اين امر - همچنان كه اشاره كرديم - اين انديشه شوم بود كه مبادا خلافت از بني عباس به علويان منتقل شود .
از اين جهت ، درصدد تحريك ام الفضل برآمدند و به وي گفتند تو دختر و برادرزاده خليفه هستي ، و احترامت از هر جهت لازم است و شوهر تو محمد بن علي الجواد ، مادر علي هادي فرزند خود را بر تو رجحان مي نهد .
اين دو تن آن قدر وسوسه كردند تا ام الفضل - چنان كه روش زنان نازاست - تحت تأثير حسادت قرار گرفت و در باطن از شوهر بزرگوار جوانش آزرده خاطر شد و به تحريك و تلقين معتصم و جعفر برادرش ، تسليم گرديد .
آنگاه اين دو فرد جنايتكار سمي كشنده در انگور وارد كردند و به خانه امام فرستاده تا سياه روي دو جهان ، ام الفضل ، آنها را به شوهرش بخوراند . ام الفضل طبق انگور را در برابر امام جواد (ع ) گذاشت ، و از انگورها تعريف و توصيف كرد و حضرت جواد (ع ) را به خوردن انگور وادار و در اين امر اصرار كرد .
امام جواد (ع ) مقداري از آن انگور را تناول فرمود . چيزي نگذشت آثار سم را در وجود خود احساس فرمود و درد و رنج شديدي بر آن حضرت عارض گشت .
ام الفضل سيه كار با ديدن آن حالت دردناك در شوهر جوان ، پشيمان و گريان شد ، اما پشيماني سودي نداشت .
حضرت جواد (ع ) فرمود : چرا گريه مي كني ؟ اكنون كه مرا كشتي گريه تو سودي ندارد . بدان كه خداوند متعال در اين چند روزه دنيا تو را به دردي مبتلا كند و به روزگاري بيفتي كه نتواني از آن نجات بيابي . در مورد مسموم كردن حضرت جواد (ع ) قولهاي ديگري هم نقل شده است .

زنان و فرزندان حضرت جواد علیه السلام

زن حضرت جواد (ع ) ام الفضل دختر مأمون بود . حضرت جواد (ع ) از ام الفضل فرزندي نداشت .
حضرت امام محمد تقي زوجه ديگري مشهور به ام ولد و به نام سمانه مغربيه داشته است .
فرزندان آن حضرت را 4 پسر و 4 دختر نوشته اند بدين شرح :

1 - حضرت ابوالحسن امام علي النقي ( هادي )
2 - ابواحمد موسي مبرقع
3 - ابواحمد حسين
4 - ابوموسي عمران
5 - فاطمه
6- خديجه
7- ام كلثوم
8- حكيمه حضرت جواد (ع ) مانند جده اش فاطمه زهرا زندگاني كوتاه و عمري سراسر رنج و مظلوميت داشت .


بدخواهان نگذاشتند اين مشعل نوراني نورافشاني كند . امام نهم ما در آخر ماه ذيقعده سال 220ه . به سراي جاويدان شتافت . قبر مطهرش در كاظميه يا كاظمين است ، عقب قبر منور جدش حضرت موسي بن جعفر (ع ) زيارتگاه شيعيان و دوستداران است .Share
1 | سجاد | Iran - Rasht | ١٢:٠٠ - ٠٨ ارديبهشت ١٣٨٨ |
با سلام آرزوي تحيات بسيار بسيار متشكر
2 | احسان جعفري | Iran - Khorramshahr | ١٢:٠٠ - ٢٧ تير ١٣٨٨ |
خوب بهترين سايت عالي عالي
موفق باشيد.

احسان از شهريار
3 | ك | The Netherlands - Voorburg | ١٢:٠٠ - ٢٦ آبان ١٣٨٨ |
اميدوارم بتوانم راه شما را ادامه دهم آقا جانم؛امام جواد عليه السلام
4 | محمد حسين | Iran - Tehran | ١٢:٠٠ - ٠١ آذر ١٣٨٨ |
مطالب خوب بود
5 | مسعود رويگري | United Arab Emirates - Abu Dhabi | ١٢:٠٠ - ١٩ دي ١٣٨٨ |
يا جوادالائمه ادركني
6 | محمد رضا حشمت خواه | | ١٢:٠٠ - ١١ فروردين ١٣٨٩ |
السلام عليك يا ابا جعفر محمد بن علي الجواد
7 | مهدي سليمي | Iran - Pardīs | ١١:١٦ - ٠١ تير ١٣٨٩ |
خجسته ميلاد با سعادت جواد الائمة بر تمامي محبان اهل البيت (عليهم السلام) مبارک باد
8 | مصطفي قهرماني | Iran - Tehran | ١٥:٢٧ - ٠٢ تير ١٣٨٩ |
سلام و درود خدا بر محمد و آل محمد(ع) خدا را سپاس كه بر ما منت نهاد ما را از محبان و دوستداران امام جواد(ع) و پدران و فرزندان گرامي ايشان قرارداد.
9 | موسي آقاياري | Iran - Tehran | ٢١:٢٠ - ١٥ آبان ١٣٨٩ |
واقعا نمي دانم دربرابر اين همه زحماتي كه مدير محترم اين سايت مي كشندوازمذهب شيعه دفاع مي كنندچطوري تشكركنم.
10 | محسن توسلي | | ٢٣:٣٠ - ١٥ آبان ١٣٨٩ |
سلام بر پسر شاه خراسان
11 | طبقيان | | ٠٨:١٥ - ١٦ آبان ١٣٨٩ |
اجرتان بافرزندش مهدي فاطمه
12 | سعيد | Iran - Bandar Abbas | ٠٩:٢١ - ١٦ آبان ١٣٨٩ |
با اجازتون اين مطلبو تو وبلاگم گذاشتم intezaremonji.blogfa.com
13 | بهزاد بيات تله جردي از بروجرد | Iran - Tehran | ٠٩:٢٧ - ١٦ آبان ١٣٨٩ |
از اينكه به فرمايش هاي و سفارش هاي پيامبر اعظم حضرت محمد مصطفي(ص) كه همانا پيروي از قرآن و پيروي از اهل بيت شريف ايشان ميباشد عمل كرده و نام و زندگي ايشان را زنده نگه ميداريد تشكر كرده واميدوارم خداوند متعال پاداش دنيوي و اخروي اين ثواب عظيم را جلوي چشم شما بياورد و همانگونه كه ما بهره اي از زندگينامه امامان بزرگ خود ميبريم زندگي شما نيز سراسر شادي كاميابي باشد.
14 | خادم حسين محمدي | Iran - Galleh Dār | ١٠:١٨ - ١٦ آبان ١٣٨٩ |
خدا شما دوست داران اهل بيت را حفظ کند
15 | زا | | ١٨:١٩ - ١٥ بهمن ١٣٨٩ |
متن قشنگي بود
16 | عليرضا رنجبر جمال آبادي | | ١٣:٢٣ - ١٩ فروردين ١٣٩٠ |
سلام بسيار عالي بود با تشكر
17 | سيد جواد غلامي | | ١٥:٣٤ - ٠٨ ارديبهشت ١٣٩٠ |
تشکر

علي يار و نگهدارتون باشد
18 | سيد محمد ميرسعيد قاضي | Iran - Tehran | ١٣:٠٠ - ٢٦ ارديبهشت ١٣٩٠ |
ضمن تشکر يا امام جواد
19 | عباس زرگاني | Iran - Kerman | ٢٤:٢١ - ٠٢ خرداد ١٣٩٠ |
جالب بود
20 | عليرضا حسيني | | ٠٣:٥٧ - ١٦ خرداد ١٣٩٠ |
عالي بود.خدا خيرتون بده
21 | حسين جليلوند | | ٠١:٢٤ - ٢٠ خرداد ١٣٩٠ |
اسم حقير رو هم بذاريد جزو هواداراي حضرت رضا(ع)
22 | محمدولي ايزانلو | Iran - Tehran | ٠٩:٥٨ - ٢٣ خرداد ١٣٩٠ |
ضمن عرض سلام و تبريك ولادت امام محمد تقي عليه السلام -به عمه جانشان حضرت معصومه سلام الله عليها-و برادر بزرگوارشان-
لطفا بعد از نام ائمه عليهم السلام (ع) نگذاريد و عليه السلام را كامل بنويسيد
ممنون
23 | مير بهمن مير شفيعي | | ١١:٤٥ - ٢٣ خرداد ١٣٩٠ |
با سلام: خداوند منان با تولد امام جواد (ع) دل امام رضا (ع) را شاد کرد. و گروه واقفيه و.... از گمراهي نجات داد .خداوندا در هر مقطعي بصيرت لازم به ما ارزاني فرما : آمين. در پايان از مدير اين سايت و مجموعه اش تشکر نموده و اجرشان با اهل بيت طاها
24 | عبدالرضايي ازياسوج | | ١٥:٣٥ - ٢٣ خرداد ١٣٩٠ |
خداشماراباانبياواوليامشهوركند كه ازمذاهب شيعه دفاع مي كني
25 | ميثم | The Netherlands - Amsterdam | ١٦:٠٨ - ٢٣ خرداد ١٣٩٠ |
سجاده بياريد که تا صبح نخوابيم
در بين سحرها سحري بهتر از اين نيست

ما درد نگفتيم ولي باز دوا کرد
در شهر طبيب دگري بهتر از اين نيست

حق داشت بنازد پدر پير مدينه
در هيچ کجايي پسري بهتر از اين نيست

گفتند جواد است و سر راه نشستيم
در جمع گدايان خبري بهتر از اين نيست

پر کرد به اکرام خودش کيسۀ ما را
در کوچۀ ما رهگذري بهتر از اين نيست

گفتند سلامي بده و زائر او باش
ديديم در عالم سفري بهتر از اين نيست...
26 | دينا | United Arab Emirates - Dubai | ٢٤:٥٢ - ٠٢ آبان ١٣٩٠ |
سلام
از مطالب مفيد و ارزنده شما استفاده کرديم
با آرزوي توفيق روز افزون براي شما که در ترويج و اطلاع رساني ائمه اطهار خدمت مي کنيد
حق يارتان
27 | علي عابدي | | ١٩:١٩ - ٠٣ آبان ١٣٩٠ |
باتشكرازسايت خوبتان
28 | محمد جواد از كابل | | ٢٠:٤١ - ٠٤ آبان ١٣٩٠ |
با تشكر از مطالب خوب و ارزنده
29 | سونيا | | ١٤:٥٦ - ٢٢ آذر ١٣٩٠ |
ممنون از مطالب خوبتون.با آرزوي موفقيت روز افزون براي شما.
30 | شبنم | | ٢٢:٢٤ - ٠١ بهمن ١٣٩٠ |
مطالب سايت شما بسيار مفيد بود.با تشکر
31 | محمود | | ١٠:١٥ - ٠٢ بهمن ١٣٩٠ |
ممنون.خيلي خوب بود.
32 | محمد دژاكام | Iran - Tehran | ١٩:٥٦ - ١٦ اسفند ١٣٩٠ |
ممنون

بسيار عالي
33 | محمد | | ٢٣:٣٨ - ٠٨ فروردين ١٣٩١ |
حضرت قائم نگهدارتان
34 | حميد | | ٢٣:٥٤ - ١٥ فروردين ١٣٩١ |
خدا يارتان باشد حضرت حق نگهدارتان باشد
35 | رضا مشعلچي قم | | ٠٣:٤١ - ١١ ارديبهشت ١٣٩١ |
واقعا دمتون گرم خيلي مطالب پر باري بود آقا اميرالمومنين نگهدارتون باشه الهم عجل لوليک الفرج التماس دعا
36 | امير حسين طاهري | | ٠٣:١٤ - ١٧ ارديبهشت ١٣٩١ |
خيلي ممنون
37 | جواد شاعري قره تپه | | ١٩:٢٩ - ١١ خرداد ١٣٩١ |
قالَ (عليه السلام): الاْدَبُ عِنْدَ النّاسِ النُّطْقُ بِالْمُسْتَحْسَناتِ لا غَيْرُ، وَ هذا لا يُعْتَدُّ بِهِ ما لَمْ يُوصَلْ بِها إلى رِضَااللهِ سُبْحانَهُ، وَ الْجَنَّهِ، وَ الاْدَبُ هُوَ أدَبُ الشَّريعَهِ، فَتَأدَّبُوا بِها تَكُونُوا أُدَباءَ حَقّاً.([3])
فرمود: مفهوم و معناى ادب از نظر مردم، تنها خوب سخن گفتن است كه ركيك و سبك نباشد، وليكن اين نظريّه قابل توجّه نيست تا مادامى كه انسان را به خداوند متعال و بهشت نزديك نگرداند.
بنابر اين ادب يعنى رعايت احكام و مسائل دين، پس با عمل كردن به دستورات الهى و ائمّه اطهار (عليهم السلام)، ادب خود را آشكار سازيد.38 | مائده | | ٠٢:٢٥ - ١٢ خرداد ١٣٩١ |
ضمن تبريك ولادت حضرت امام جواد(ع) مطالبتون عاليه.
39 | قربانسياهي | | ٠٩:٠٦ - ١٢ خرداد ١٣٩١ |
سلام ممنون بسيار عالي بود.
40 | علZ رزازZ | | ٢٠:٠٣ - ١٢ خرداد ١٣٩١ |
نمZ خواهم حرف تکرارZ بزنم لZکن چه کنم که بهترZن سخن اZن است(آجرک ا . . .)
  بعدی [1] [2] [3] [4] [5] [6]  
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها