2024 July 16 - سه شنبه 26 تير 1403
حضرت محمد و آل محمد (علیهم السلام) مظهر اتم صفات خداوند عالم!
کد مطلب: ١٥٧١٩ تاریخ انتشار: ٢٦ بهمن ١٤٠٢ - ١٠:١٢ تعداد بازدید: 711
سخنراني ها » شبکه جهانی حضرت ولی عصر عج
حضرت محمد و آل محمد (علیهم السلام) مظهر اتم صفات خداوند عالم!

برنامه اخلاق علوی و سیره مهدوی 1401/04/16

 
 
 

 

لينک دانلود
  

بسم الله الرحمن الرحیم

16/04/1401

موضوع: حضرت محمد و آل محمد (علیهم السلام) مظهر اتم صفات خداوند عالم!

برنامه اخلاق علوی و سیره مهدوی

فهرست مطالب این برنامه:

روایاتی جالب و امیدوار کننده درباره حکومت جهانی امام زمان (سلام الله علیه)

خلاصه ای از مطالب مطرح شده در جلسات گذشته!

اگر این کار را از صمیم قلب انجام بدهید، یقیناً درهای رحمت باز می شود!

حضرت محمد و آل محمد (علیهم السلام) مظهر اتم صفات خداوند عالم

برای دور شدن خطورات شیطانی از ذهن، چه کنیم!؟

راهکار فوق العاده زیبا، برای کسب حضور قلب در نماز

تماس بینندگان برنامه

مجری:

أَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيم‏، بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ الْحَمْدلِلَّهِ رَبِّ العالَمين‏ وَ صَلَّى اللَّهُ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِينَ

عرض سلام، ادب و احترام دارم خدمت همه شما بینندگان عزیز شبکه جهانی حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف).

شهادت حضرت امام باقر (علیه السلام) را خدمت شما تسلیت عرض می کنیم. ان شاءالله که بتوانیم برنامه ای در خور شأن اهل بیت و مورد رضایت حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) تقدیم حضورتان بکنیم.

در خدمت شما هستیم با برنامه اخلاق علوی و سیره مهدوی و در محضر استاد گرانقدر حضرت آیت الله حسینی قزوینی هستیم. ان شاءالله بتوانیم نهایت بهره و استفاده را از محضرشان ببریم.

ابتدا دلهایمان را روانه ساحت مقدس حضرت صدیقه شهیده (سلام الله علیها) خواهیم کرد و از سخنان حضرت استاد بهرمند می شویم. سلام عرض می کنم در خدمتتان هستیم.

حضرت آیت الله حسینی قزوینی:

سلام علیکم ورحمة الله وبرکاته.

السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا بَقِيَّةَ اللَّهِ فِي أَرْضِه،‏ السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا مِيثَاقَ اللَّهِ الَّذِي أَخَذَهُ وَ وَكَّدَهُ- السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا وَعْدَ اللَّهِ الَّذِي ضَمِنَه‏، السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا صَاحِبَ الْمَرْأَى وَ الْمَسْمَع‏ فَمَا شَيْ‏ءٌ مِنَّا إِلَّا وَ أَنْتُمْ لَهُ السَّبَبُ وَ إِلَيْهِ السَّبِيل السَّلَامُ عَلَيْكَ یَا مَنْ بِيُمْنِهِ رُزِقَ الْوَرَى وَ بِوُجُودِهِ ثَبَتَتِ الْأَرْضُ وَ السَّمَاء

خدمت بینندگان عزیز و گرامی خالصانه ترین سلامم را تقدیم می کنم، موفقیت بیش از پیش برای همه گرامیان از خدای منان خواهانم. طبق برنامه همیشگی مان یادی از صدیقه طاهره (سلام الله علیها) کرده باشیم، باشد که گوشه چشمی و عنایتی به ما بکنند دین، دنیا و آخرت مان را بیمه کنند.

روز روشن خانه ام را از جفا آتش زدند * این چنین بی حرمتی با خانه اعداء نشد

بهر ذی القربی مودت خواست قرآنت ولی * جز به قتل من ادا حق ذوی القربی نشد

همسری چون من به راه شوهر خود جان نداد * کودکی چون محسنم قربانی بابا نشد.

ای قلم بنویس ای تاریخ در خود ثبت کن * یک نفر در موج دشمن حامی زهراء نشد

وسيعلم الّذين ظلموا أَي منقلب ينقلبون

مجری:

احسنتم، طیب الله انفاسکم. خیلی ممنون و متشکر، بینندگان عزیز حتماً با روال و سیر برنامه آشنا هستید. بعد از این که ذکر و نامی از حضرت صدیقه شهیده (سلام الله علیها) می کنیم به یاد منتقم آن حضرت، حضرت آقا ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) می افتیم ان شاءالله که بتوانیم اشتیاق و دلتنگی های خودمان را نسبت به آن وجود نازنین، نسبت به آن حکومت سراسر عدل بیشتر و بیشتر کنیم که همین حس درونی بر انگیزاننده ما برای کمک و یاری آن حضرت باشد. استاد در خدمتتان هستیم.

روایاتی جالب و امیدوار کننده درباره حکومت جهانی امام زمان (سلام الله علیه)

حضرت آیت الله حسینی قزوینی:

أَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيم‏، بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ وَبِهِ نَسْتَعين وَهُوَ خَيرُ نَاصِرٍ وَ مُعِينْ الْحَمْدُلِلَّه ‏وَ الصَّلَاةِ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ وَعلَیٰ آلِهِ آل الله لَا سِيَّمَا علَیٰ مَوْلانَا بَقِيَّةَ اللَّه‏ وَ الّلعنُ الدّائمُ‏ علَیٰ أَعْدائِهِمْ أعداءَ الله إلىٰ يَوم لِقَاءَ اللّه، وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصِيرٌ بِالْعِبَادِ، حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ، نِعْمَ الْمَوْلَى وَنِعْمَ النَّصِيرُ

یکی از روایاتی که خیلی جالب و امیدوار کننده است و در حقیقت بشارت بزرگی برای منتظرین قدوم شریف حضرت بقیة الله الأعظم (ارواحنا لتراب مقدمه الفداء) است، روایتی است که مرحوم «علامه مجلسی» در «بحار»، جلد 51، صفحه 71 نقل می کند.

«ابن عباس» از رسول اکرم نقل می کند که فرمود خلفاء، اوصیاء و حجتهای خدا بر خلق دوازده نفر هستند، اول آنها برادر من و آخرینشان فرزند من هست. سوال کردند یا رسول الله:

 «وَمَنْ أخُوکَ؟»

برادر شما کیست؟

«قَالَ عَلِيُّ بْنُ أَبِي طَالِب‏»

فرمود امیر المؤمنین

«قِيلَ فَمَنْ وَلَدُكَ»

فرزند تو کیست؟

«قَالَ الْمَهْدِيُّ»

 آخرین این دوازده نفر، فرزندم مهدی است که:

«يَمْلَأُهَا قِسْطاً وَ عَدْلًا كَمَا مُلِئَتْ جَوْراً وَ ظُلْماً»

کره زمین را از عدالت پر می کند همان طوری که از ظلم و جور پر شده است.

«وَ الَّذِي بَعَثَنِي بِالْحَقِّ نَبِيّاً لَوْ لَمْ يَبْقَ مِنَ الدُّنْيَا إِلَّا يَوْمٌ وَاحِدٌ لَأَطَالَ اللَّهُ ذَلِكَ الْيَوْمَ حَتَّى يَخْرُجَ فِيهِ وَلَدِي الْمَهْدِيُّ»

قسم به خدایی که مرا به حق به رسالت مبعوث کرد، اگر از دنیا یک روز بیشتر نمانده باشد خداوند به قدری این روز را طولانی خواهد کرد تا فرزندم حضرت مهدی ظهور کند.

 این یک نکته. نکته دیگر:

«فَيَنْزِلَ رُوحُ اللَّهِ عِيسَى ابْنُ مَرْيَمَ فَيُصَلِّيَ خَلْفَهُ وَ تُشْرِقَ الْأَرْضُ بِنُورِ رَبِّها»

حضرت عیسی نازل می شود و پشت سر امام مهدی نماز می خواند.

«وَ ما قَتَلُوهُ وَ ما صَلَبُوهُ وَ لكِنْ شُبِّهَ لَهُم»

نه حضرت عیسی را کشتند و نه به دار زدند بلکه به آسمان چهارم رفت!

قرآن هم فرمود:

(وَ ما قَتَلُوهُ وَ ما صَلَبُوهُ وَ لكِنْ شُبِّهَ لَهُم‏)

در حالي که نه او را کشتند، و نه بر دار آويختند؛ لکن امر بر آنها مشتبه شد.

سوره نساء (4): آیه 157

اهل سنت هم بر این عقیده هستند که حضرت عیسی، زنده است و پس از ظهور حضرت ولی عصر، از آسمان خواهد آمد و پشت سر حضرت مهدی نماز خواهد خواند.

اهل سنت هم بر این عقیده هستند که امام باید افضل از مأموم باشد و این نشان می دهد که جایگاه حضرت مهدی (ارواحنا لتراب مقدمه الفداء) افضل و بالاتر از حضرت عیسی پیغمبر است این نکته، نکته خیلی ظریفی است.

بعد می گوید کره زمین با نور حضرت ولی عصر روشن خواهد شد، روشن خواهد شد مراد از این است که مگر کره زمین تاریک است؟ یا نه شب ها مثل روز روشن می شود یا نه مراد از این نور، همان:

(اللَّهُ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ)

خداوند نور آسمانها و زمين است

سوره نور (24): آیه 35

خدایی که نور آسمان و زمین است مراد وجود مقدس حضرت ولی عصر است جهان را با عدالت، حکمت و گسترش فرهنگ اسلامی نورانی می کند. قلب ها نورانی می شود. عقل ها کامل می شود. انسان ها احساس آرامش می کنند در نهاد انسان ها و در قفسه سینه انسان ها نور ایجاد می شود.

انسان وقتی از یک مسئله ای خوشحال می شود اتفاق خیلی خوبی برای آدم می افتد احساس می کند درون انسان روشن و نورانی شده است درون انسان از خوشحال موج می زند.

مراد این که زمین به نور خدای عالم روشن خواهد شد یعنی دیگر غصه، ناراحتی، گرفتاری و مشکلاتی برای مردم روی زمین نخواهد بود. چون این مشکلات است که برای انسان تاریکی می آورد، گرفتاری هایی است که دل آدم می گیرد، درد سرهایی است که سینه آدم تنگ می شود. وقتی مشکل، ناراحتی و گرفتاری نباشد همه رفاه، همه عدالت، همه مساوات، همه صفاء، همه صمیمیت و همه نعمت ناراحتی، ظلم و تاریکی در دل ها نیست.

 بعد دارد:

«وَ يَبْلُغَ سُلْطَانُهُ الْمَشْرِقَ وَ الْمَغْرِبَ.»

سلطنت حضرت تمام شرق و غرب عالم را فرا خواهد گرفت.

بحار الأنوارالجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار (ط - بيروت)؛ نویسنده: مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، ناشر: دار إحياء التراث العربي، محقق/ مصحح: جمعی از محققان، ج51، ص71

یعنی در کره زمین دیگر قاره فلان و فلان، حکومت «ایران، عربستان، آمریکا» و ... همه برچیده خواهد شد. در کره زمین یک دین، آن هم به نام اسلام، سراسر زمین یک پرچم آن هم پرچم توحید. در تمام دنیا یک قانون آن هم قانون اسلام و قرآن خواهد بود.

امیدواریم که ان شاءالله خدای عالم به ما توفیق بدهد این چنین حکومت را درک کنیم و در رکاب حضرت افتخار سربازی و نوکری آن حضرت را داشته باشیم.

مجری:

چهره با گل لبخند همه باز شدند * بلبلان چمن حزن در آواز شدند

نور شادی به زمین و به فلک موج زند * از فلک تا به زمین فوج ملک موج زند

باز هم شاهد غیبی به شهود آمده است * پیک شادی به سلام و به درود آمده است.

حضرت استاد روایاتی که خواندید این اشتیاق و شور ما را نسبت به وجود نازنین حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بیشتر و فزون تر کرد.

در بحث شب های جمعه، اخلاق علوی و سیره مهدوی را در خدمت شما بینندگان هستیم. الحمد لله این توفیق را داریم از محضر حضرت استاد استفاده می کنیم مباحث بسیار زیبا، شیرین، جذاب و راه گشا برای زندگی تا اینجا مطرح شده است اگر لطف بفرمایید مختصری از آن چیزی که گذشته است مطرح بفرمایید.

خلاصه ای از مطالب مطرح شده در جلسات گذشته!

حضرت آیت الله حسینی قزوینی:

در گذشته حدیث مشهوری از «غیبت نعمانی» نقل کردیم که فرمود:

«مَنْ سَرَّهُ أَنْ يَكُونَ مِنْ أَصْحَابِ الْقَائِمِ فَلْيَنْتَظِرْ وَ لْيَعْمَلْ بِالْوَرَعِ وَ مَحَاسِنِ الْأَخْلَاق‏»

اصحاب حضرت مهدی شدن فقط با ادعا نیست نیاز به عمل، ساخته شدن و سیر و سلوک است. شرط اولش این است که منتظر باشیم هم فکراً و نظراً و هم قولاً و عملاً؛ یعنی آن چنان منتظر باشیم همان طوری که بارها عرض کردیم کسی که عزیز سفر کرده ای دارد مدت ها نیامده است خبر داده مثلاً فلان روز و فلان ساعت خواهد آمد بی تابی و لحظه شماری می کند.

روزها را می شمارد می گوید ده روز دیگر می آید، نه روز دیگر می آید، هشت روز دیگر می آید و... به همین شکل تمام روزها را می شمارد، آن روز فرا می رسد مثلاً بنا است ساعت دوازده بیاید آن روز، ساعت شماری می کند. همه اش بی تابی می کند.

منتظر بودن حضرت ولی عصر (ارواحنا فداه) برای ما باید اینطوری باشد دوستان، اگر این چنین هستیم منتظر هستیم و اگر نه این چنین نیستیم مقداری باید در انتظارمان تجدید نظر کنیم.

از نظر عمل همان طوری که اگر میهمانی می آید مقدمات پذیرایی او را فراهم می کنیم حضرت ولی عصر بیاید مقدمات پذیرایی او ساخته شدن، دوری از گناه و عمل به واجبات است، مکارم اخلاقی و محاسن اخلاقی را در خودمان بارور کنیم. یعنی آن چنان کنیم:

(صِبْغَةَ اللَّهِ وَمَنْ أَحْسَنُ مِنَ اللَّهِ صِبْغَةً وَنَحْنُ لَهُ عَابِدُونَ)

رنگ خدايی (بپذيريد! رنگ ايمان و توحيد و اسلام؛) و چه رنگی از رنگ خدايی بهتر است؟! و ما تنها او را عبادت می ‌کنيم.

سوره بقره (2): آیه 138

قلب، روح، چشم، دست و پا همه اعضای ما رنگ خدایی بگیرد. جز برای خدا فکر نکنیم، جز برای خدا عمل نکنیم، جز برای خدا حرکتی انجام ندهیم. ولذا این چنین بودن نشانه اصحاب حضرت مهدی بودن است در غیر این صورت نه.

در رابطه با این که چه کار کنیم از گناه دور باشیم محاسن و مکارم اخلاقی را در خودمان احیا کنیم و رنگ الهی بگیریم گفتیم راه های وجود دارد، یکی از آن راه ها این است که دوربین خدا آن بالا از ما همه اش فیملبرداری می کند

(أَلَمْ يعْلَمْ بِأَنَّ اللَّهَ يرَى)

آيا او ندانست که خداوند (همه اعمالش را) می ‌بيند؟!

سوره علق (96): آیه 14

آیا این بشر نمی داند خدا او را دارد می بیند؟! آن خدایی که: «عَالِمَ السِّرِّ وَ الْخَفِيَّات‏» است:

(إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ بِذَاتِ الصُّدُورِ)

خدا از (اسرار) درون سينه ‌ها آگاه است.

سوره آل عمران (3): آیه 119

آن خدایی که از عالم زَر گرفته، عالم رحم، دوران کودکی، دوران بچگی، دوران نوجوانی و جوانی شاهد حال مان بوده است. و هیچ عملی چه عمل ظاهری، چه عمل باطنی حتی اگر از ذهن مان هم چیزی گذشته باشد خدای عالم از او هم آگاه است.

ما نسبت به خدای عالم این چنین باشیم که خدا دارد ما را می بیند و فردای قیامت ما را محاسبه خواهد کرد. اگر یک کسی این چنین باشد قطعاً نه تنها گناه نمی کند فکر گناه و معصیت هم نمی کند.

همان طوری که اگر یک بزرگی یک جایی باشد شما حتی جلوی آن بزرگ پایت را دراز نمی کنی چون خلاف ادب است. قهقه نمی خندی کارهای نادرست انجام نمی دهی ولی آیا ما در برابر و محضر خدای عالم اینگونه هستیم؟

خدایی که عالِم به گذشته، حال و آینده ما است. چه زمانی می میریم، چطور می میریم، کجا دفن می شویم. سوال قبرمان چگونه خواهد شد. جواب ما در قبر چگونه خواهد شد. در برابر نکیر و منکر چه برخوردی داریم. ائمه موقع جان دادن با ما چه برخوردی خواهند کرد؟ در عالم برزخ چه به سر ما خواهد آمد؟ سرنوشت ما چه خواهد شد؟ فردای قیامت چه خواهیم شد؟ آیا جزء اصحاب یمین هستیم؟ همه را خدا می داند.

اگر یک همچنین حالی نسبت به خدای عالم داشته باشیم، دوستان شما را به خدا دیگر گناه می کنیم؟ اصلا فکر گناه و معصیت می کنیم؟

یکی از بزرگ ترین ریاضتی که اولیاء خدا می کشند این است که تلاش می کنند همواره خود را در محضر خدا ببینند. اگر به این مرحله رسیدیم در بیست و چهار ساعت، بیست و چهار دقیقه، بیست و چهار ثانیه خودمان را در محضر خدا دیدیم.

همان طوری که فرض شما بنده را می بینید من جناب آقای «مرعشی» را می بینم اگر با خدای عالم این چنین بودیم یعنی احساس کردیم که خدای عالم ما را می بیند، شاهد و ناظر حال ما است این بندگی می شود.

ولی متأسفانه ماها در طول بیست و چهار ساعت نمازی هم می خوانیم نمازمان که پنج تا ده دقیقه طول می کشد در آن نماز هم ما خدا را شاهد و ناظر حال خودمان نمی بینیم. این بدبختی و بیچارگی ما است.

اگر این کار را از صمیم قلب انجام بدهید، یقیناً درهای رحمت باز می شود!

ما باید تلاش کنیم این حال را در خودمان احیاء کنیم و از نماز هم شروع کنیم. بزرگان می گویند قبل از این که شما نماز بخوانید چند دقیقه ای روی سجاده بنشینید مقداری چشم تان را ببندید فکر کنید گذشته، حال و آینده اعمالی که انجام داده اید گناهان تان را یکی پس از دیگری از جلوی چشم تان بگذرانید. خدا، فلان روز این گناه را کردم و این گناه را کردم بعد همان تعبیر امام سجاد:

«فَمَنْ يَكُونُ أَسْوَءَ حَالًا مِنِّي‏‏»

خدایا بدتر از من هم بنده ای داری؟

مصباح المتهجّد و سلاح المتعبّد؛ نویسنده: طوسى، محمد بن الحسن، محقق/ مصحح: ندارد، ناشر: مؤسسة فقه الشيعة، ج2، ص591

خدایا من این همه بدی کردم ولی در برابر این بدی های من، من را مجازت، رسوا و مفتضح نکردی!

«فَلَمْ أَرَ مَوْلًى كَرِيماً أَصْبَرَ عَلَى عَبْدٍ لَئِيمٍ مِنْكَ عَلَيَّ يَا رَبِّ»

خدایا مولایی بهتر از تو در برابر بنده بد، این همه صبور باشد ندیدم.

تهذيب الأحكام (تحقيق خرسان)؛ نویسنده: طوسى، محمد بن الحسن، ناشر:  دار الكتب الإسلاميه، محقق/ مصحح: خرسان، حسن الموسوى‏، ج3، ص89

بعد آن جمله حضرت امیر را بخواند:

«إِلَهِي إِنْ طَالَ فِي عِصْيَانِكَ عُمُرِي وَ عَظُمَ فِي الصُّحُفِ ذَنْبِي‏»

خدایا اگر تمام عمرم را به گناه و غفلت گذراندم پرونده ام را پر از گناه و معصیت کردم

«فَمَا أَنَا مُؤَمِّلٌ غَيْرَ غُفْرَانِك‏»

خدایا الان جز رحمت، کرم و آقایی تو امیدوار نیستم

الأمالي (للصدوق)؛ ابن بابويه، محمد بن على، محقق/ مصحح: ندارد. ناشر: كتابچى، ص78

«إِلَهِي وَ رَبِّي مَنْ لِي غَيْرُكَ أَسْأَلُهُ كَشْفَ ضُرِّي‏»

غیر از تو چه کسی هست از او بخواهم؟

إقبال الأعمال (ط - القديمة)؛ ابن طاووس، على بن موسى، محقق/ مصحح: ندارد ناشر: دار الكتب الإسلاميه، ج2، ص707

«الهي لا رب لي سواک فادعوه ولا اله لي غیرک فارجوا»

خدایا غیر از تو پروردگاری ندارم در خانه اش بروم. غیر از تو خدایی ندارم به دادم برسد. اگر این ها را از صمیم قلب بگوییم درهای رحمت یقیناً باز می شود. این را به بینندگان عزیز قول شرف می دهم. چند روزی قبل از این که نماز را شروع کنیم روی سجاده مان بنشینیم همین طوری با خدا دوستانه حرف بزنیم با خدا رفیق بشویم.

یکی از آقایان می گفت به یکی از اولیاء الله گفتم هر روز هفتصد بار ذکر یونسیه را می گویم

(لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحَانَكَ إِنِّي كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ)

(خداوندا!) جز تو معبودی نيست! منزهی تو! من از ستمکاران بودم!

سوره انبیاء (21): آیه 87

سرش را پایین انداخت گفت فلانی با خدا رفیق شدی یا نشدی؟ می گوید ماندم چه بگویم؟ اگر ما توانستیم با خدا رفاقت داشته باشیم یکی از اسامی خدا در دعای جوشن کبیر می خوانیم:

«يَا رَفِيقَ مَنْ لَا رَفِيقَ لَه‏»

بهترین رفیق من خدا است از خدا مهربان تر و رفیق تر سراغ داریم؟ این همه بدی کردیم در برابر این بدی های ما:

«إِلَهِي خَيْرُكَ إِلَيْنَا نَازِلٌ وَ شَرُّنَا إِلَيْكَ صَاعِد»

رحمت و آقایی تو همه اش بر سر ما سرازیر است از ما جز بدی به طرف تو چیزی در نمی آید.

مصباح المتهجّد و سلاح المتعبّد؛ نویسنده: طوسى، محمد بن الحسن، محقق/ مصحح: ندارد، ناشر: مؤسسة فقه الشيعة، ج2، ص586

«يَا مَنْ عَارَضَنِي بِالْخَيْرِ وَ الْإِحْسَانِ وَ عَارَضْتُهُ بِالْإِسَاءَةِ وَ الْعِصْيَان‏‏»

خدایا هر وقت خوب و آقایی در حق من کردی از من جز بدی چیزی ندیدی!

إقبال الأعمال (ط - القديمة)؛ ابن طاووس، على بن موسى، محقق/ مصحح: ندارد ناشر: دار الكتب الإسلاميه، ج1، ص344

این اعتراف است، اعتراف پیش خدای عالم بالاترین سرمایه است. خدا به هر کس نمی دهد اگر یک روزی خدا توفیق داد در سجاده ات قبل از نمازت نشستی با خدا مثل یک رفیق و دوست شروع به حرف زدن کردی این باعث می شود که نماز تو یک حال دیگری پیدا کند.

مجری:

این حالات، حالات خیلی معنوی و زیبایی است. اما یکی از آن امتیازاتی که بارها خودتان تأکید کردید و ما هم شنیدیم این است که راه رسیدن به این رفاقت با خدا، راه اهل بیت است.

هر کسی با هر کدام از ائمه شاید بهتر بتواند صحبت کند و بهتر بتواند یک راهی را پیش بگیرد آیا ما چیزی هم داریم بخواهیم این طوری نگاه کنیم؟ آیا این که اهل بیت ناظر بر اعمال ما هستند همین گونه برخورد را با اهل بیت انجام بدهیم، می توانیم این طور حساب کنیم؟

حضرت محمد و آل محمد (علیهم السلام) مظهر اتم صفات خداوند عالم

حضرت آیت الله حسینی قزوینی:

سوال زیبایی کردید. ذات اقدسِ خدای عالم قابل تصور برای انبیاء هم نیست آنجا دیگر «لا إسمَ ولا رسم» فوق اطلاق است. هر چه بخواهیم از خدا تصور کنیم خدا فوق اوست. هر کمالی برای خدا تصور کنیم چون ذهن ما محدود است با توجه به ذهن محدودمان از خدای عالم تصور می کنیم خدا فوق آن است. ما فقط با صفات و اسماء الهی با خدا می توانیم مرتبط باشیم.

(إِنِّي وَجَّهْتُ وَجْهِي لِلَّذِي فَطَرَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ حَنِيفًا وَمَا أَنَا مِنَ الْمُشْرِكِينَ)

من روی خود را به سوی کسی کردم که آسمانها و زمين را آفريده؛ من در ايمان خود خالصم؛ و از مشرکان نيستم!

سوره انعام (6): آیه 79

حضرت ابراهیم بعد از این که از آن حالات سیر کمالی بالا می رود می گوید رویم را گرداندم به خدایی که (فَطَرَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ) است. خدایی که رحیم است، خدایی که کریم است، خدایی که غفور است، خدایی که علیم است، خدایی که قدیر است و خدایی که حی است. با صفات خدا آشنا هستیم.

مظهر اتم این صفات محمد و آل محمد هستند. اگر ما بخواهیم اسماء و صفات الهی را به قدر ذهنمان تصور کنیم جز محمد و آل محمد چیز دیگری نیست. اصلاً بخواهیم با خدا حرف بزنیم هم در سیر نزول هم در سیر صعود، امروز واسطه حضرت ولی عصر است.

 اگر من بخواهم با خدا رفاقتی حرف بزنم خدای عالم توسط ولیش اراده می کند و این اراده متعلق به قلب مقدس امام زمان است. حضرت اراده می کند و بعد از او من اراده می کنم. این در سیر نزول. چیزی هم بخواهم با خدا حرف بزنم اول تمام حرفهای ما منتقل به قلب مقدس حضرت ولی عصر می شود و بعد به ساحت مقدس ربوبی منتقل می شود. یعنی:

«فَمَا شَيْ‏ءٌ مِنْهُ إِلَّا وَ أَنْتُمْ لَهُ السَّبَبُ وَ إِلَيْهِ السَّبِيل‏»

بحار الأنوارالجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار (ط - بيروت)؛ نویسنده: مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، ناشر: دار إحياء التراث العربي، محقق/ مصحح: جمعی از محققان، ج99، ص93

چیزی از خوبی ها به ما نمی رسد جز این که واسطه، اینها هستند از بالا بیاید واسطه این ها هستند. از طرف ما عبادت، مناجات و گفتگو باز هم اینها واسطه هستند. مظهر اتم اعلمیت خدا که خدای عالَم «عَالِمٌ بِمَا فِي الصُّدُور» است «عَالِم بِمَا کان»، «بِما هو کائن وبما یکون» مظهور اتمش امروز وجود مقدس حضرت ولی عصر است.

البته آنجا آقایان بحث دارند می خواهیم متوجه ساحت مقدس حضرت ولی عصر بشویم به وجود نورانیت اینها یا وجود نوری؛ آن یک بحثی است که الان شاید صلاح نباشد وارد بشویم. شاید بحث وجود نورانیّت در رسانه صلاح نباشد. وجود نوری اینها که مرتبه نازل وجود نورانیت اینها است همان:

«خَلَقَكُمُ اللَّهُ أَنْوَاراً فَجَعَلَكُمْ بِعَرْشِهِ مُحْدِقِين‏»

من لا يحضره الفقيه؛ نویسنده: ابن بابويه، محمد بن على، ناشر: دفتر انتشارات اسلامى وابسته به جامعه مدرسين حوزه علميه قم مصحح: غفاری، علی اكبر، ج2، ص613

خدای عالم اینها را از نور وجودش آفریده است از اراده اش این نور را آفریده است و برای هدایت ما اینجا فرستاده است. اینها یک وجود نوری دارند که آن وجود نوری به تعبیر مرحوم آقای «مصباح» از وجود نوری حضرت زهرا تمام بهشت و جهنم آفریده شده است.

(وَسَارِعُوا إِلَى مَغْفِرَةٍ مِنْ رَبِّكُمْ وَجَنَّةٍ عَرْضُهَا السَّمَاوَاتُ وَالْأَرْضُ أُعِدَّتْ لِلْمُتَّقِينَ)

و شتاب کنيد براي رسيدن به آمرزش پروردگارتان؛ و بهشتي که وسعت آن، آسمانها و زمين است؛ و براي پرهيزگاران آماده شده است.

سوره آل عمران (3): آیه 133

فقط از نور حضرت زهرا، یک وجود نوری آن بالا است. یک وجود جسمانی هم اینها دارند. البته اینها وقتی اینجا می خواهند بیایند چون این عالم، عالم طبیعت است ناگزیر است یک سری مسائلی را در صلب پدر و رحم مادر طی کند ولی رحم مادر اینها مثل ماها نیست.

باز هم آقای «مصباح یزدی» تعبیری دارد خدا روحشان را شاد کند می گوید اینها در رحم مادر، حرف می زنند. در رحم مادر، خدا را عبادت می کنند. در رحم مادر، با مادر و پدر حرف می زنند و فکر می کنند. بعد تعبیرش این است که تمام اعمالی که من در عمرم انجام دادم مقایسه کنند یک لحظه و یک سر سوزن فکر امیرالمؤمنین در رحم مادر قابل مقایسه نیست.

اینجا هم هستند وقتی از رحم مادر می آیند همان لحظه به سجده می افتند. در وحدانیت خدای عالم و رسالت رسول اکرم شهادت می دهند. این وجود غیر از وجود ما است.

می خواهیم متوجه بشویم با وجود حضرت ولی عصر می خواهیم درد دل کنیم آیا با وجودی که در این عالم (عالم ماده) است یا وجود خلقکم الله انواراً. البته بنده عقیده ام بر این است آقا ولی عصر (ارواحنا لتراب مقدمه الفداء) جسمش مثل جسم ما است گوشت، استخوان و ... اینها کار نمی کنند. آن که می تواند:

«بِيُمْنِهِ رُزِقَ الْوَرَى وَ بِوُجُودِهِ ثَبَتَتِ الْأَرْضُ وَ السَّمَاءُ وَ بِهِ يَمْلَأُ اللَّهُ الْأَرْضَ قِسْطاً وَ عَدْلًا بَعْدَ مَا مُلِئَتْ ظُلْماً وَ جَوْرا»

زاد المعاد- مفتاح الجنان‏؛ نويسنده: مجلسى، محمد باقر‏ (مؤلف: 1110 ق‏)، محقق: اعلمى، علاءالدين‏، ناشر: موسسة الأعلمي للمطبوعات‏، بيروت‏ 1423 ق، ص423

روح مقدس اوست.

 (تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ أَمْرٍ)

فرشتگان و «روح» در آن شب به اذن پروردگارشان برای (تقدير) هر کاری نازل می ‌شوند.

سوره قدر (97): آیه 4

بر روح مقدس حضرت ولی عصر که مرتبه نازل آن وجود نوری بالا است. آن وجود نوری هم مرتبه نازل وجود نورانیت اینها است که در حقیقت اولین تجلی ذات حق به ذات یعنی از توجه ذات به ذات آن وجود نورانیت ایجاد شده است. یک مرتبه پایین آمد نوری شده است. یک مرتبه پایین آمد اسماء، صفات و افعال شده است.

(الله نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ)

خداوند نور آسمانها و زمين است.

سوره نور (24): آیه 35

نمی گوید «الله منور السماوات والارض» شاید درکش برای همه سخت باشد. در این بحث ها می آید می گوییم شاید یک نفر از بینندگان عزیز مان توجهی داشته باشند مطلب را بگیرند همین هم ان شاءالله برای مان فردای قیامت ذخیره باشد.

«بِكُمْ فَتَحَ اللَّهُ وَ بِكُمْ يَخْتِمُ اللَّهُ وَ بِكُمْ يَمْحُو مَا يَشَاءُ وَ بِكُمْ يُثْبِتُ وَ بِكُمْ يَفُكُّ الذُّلَّ مِنْ رِقَابِنَا وَ بِكُمْ يُدْرِكُ اللَّهُ تِرَةَ كُلِّ مُؤْمِنٍ يُطْلَبُ بِهَا وَ بِكُمْ تُنْبِتُ الْأَرْضُ أَشْجَارَهَا وَ بِكُمْ تُخْرِجُ الْأَشْجَارُ أَثْمَارَهَا وَ بِكُمْ تُنْزِلُ السَّمَاءُ قَطْرَهَا وَ رِزْقَهَا وَ بِكُمْ يَكْشِفُ اللَّهُ الْكَرْبَ وَ بِكُمْ يُنَزِّلُ اللَّهُ الْغَيْثَ وَ بِكُمْ تَسِيخُ الْأَرْضُ الَّتِي تَحْمِلُ أَبْدَانَكُمْ وَ تَسْتَقِرُّ جِبَالُهَا عَنْ مَرَاسِيهَا إِرَادَةُ الرَّبِّ فِي مَقَادِيرِ أُمُورِهِ تَهْبِطُ إِلَيْكُمْ وَ تَصْدُرُ مِنْ بُيُوتِكُم‏»

الكافي (ط - الإسلامية)؛ نویسنده: كلينى، محمد بن يعقوب، محقق: غفارى على اكبر و آخوندى، محمد، ناشر: دار الكتب الاسلامیة، ج4، ص577، بَابُ زِيَارَةِ قَبْرِ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ الْحُسَيْنِ بْنِ عَلِيٍّ (علیه السلام)، ح2

یا:

«فَبِحَقِّ مَنِ ائْتَمَنَكُمْ عَلَى سِرِّهِ وَ اسْتَرْعَاكُمْ أَمْرَ خَلْقِه‏»

من لا يحضره الفقيه؛ نویسنده: ابن بابويه، محمد بن على، ناشر: دفتر انتشارات اسلامى وابسته به جامعه مدرسين حوزه علميه قم مصحح: غفاری، علی اكبر، ج2، ص616

امر خلقت دست اینها است. بارها گفتم دوستان اگر بتوانند کتاب «مصباح الهدایة» حضرت «امام» مخصوصاً‌ از باب اول تا پنجم را به خوبی مطالعه کنند (البته زیر نظر یک استاد) خیلی از مسائل حل خواهد شد.

عرض کردم بنده کتابی در رابطه با مقام ائمه (علیهم السلام) مثل کتاب «مصباح الهدایة» حضرت «امام» ندیدم. نمی گویم نیست. عمری در بحث امامت بودیم کتابی مثل «مصباح الهدایة امام» (رضوان الله تعالی علیه) در رابطه با مقام و جایگاه امام چه مقام نورانیت، نوری چه مظهر اسماء، صفات و افعال حق، ندیدم.

آنهایی که اهل دل هستند خیلی از اولیاء خدا بر این عقیده هستند در این زمینه کسی این طور قلم نزده است. یعنی الحق والإنصاف شاید اگر کسی بگوید تمام آثار علمی «امام» را در یک طرف بگذارند یک صفحه کتاب «مصباح الهدایة» در یک طرف بگذارند باز این سنگین می شود. شاید برای بعضی ها تحملش هم سخت باشد واقعاً هم سخت است چون کسانی که در این فاز نیستند قبولش دشوار است.

برای دور شدن خطورات شیطانی از ذهن، چه کنیم!؟

ولی اگر همان طوری که آقای «مصباح» می گوید یکی از راه هایی که ما بتوانیم خطورات را از ذهنمان بیرون کنیم و تلاش کنیم گناه و معصیت در زندگی مان نباشد به یاد حضرت مهدی باشیم. یعنی احساس کنیم دوست عزیز، مهربان و بزرگواری داریم از خود به خود ما نزدیک تر است.

یا به تعبیر آقای «بهجت» حرف می زنیم قبل از این که صدا به گوش مان برسد حضرت می شنود. نگاه می کنیم قبل از این که مثلاً من چهره حاج آقای «مرعشی» را ببینم حضرت می بیند. می خواهم به طرف دوربین نگاه کنم اراده من به دنبال اراده حضرت است این طور معرفت ارزش دارد، نه این که مثل بعضی از علقه مضغه ها، که می گویند اینها علمای ابرار هستند مثل مراجع هستند یک مقدار از مراجع بالاتر هستند. باید بگوییم این امام شناسیت به سرت بخورد!

در هر صورت باید دقت کنیم، آن دفعه هم عبارت حضرت «امام»‌ را از وصیتنامه الهی سیاسی شان آوردم. یعنی دارد یک مسئله عقیدتی قاطع را برای ما بیان می کند.

همین تعبیر را داشته باشیم وصیتنامه الهی سیاسی «امام» را از «سایت رهبری» گرفتم. تعبیر ایشان چه است؟ می گوید: "ما مفتخریم ائمه معصومین از علی ابن ابی طالب گرفته تا منجی بشر حضرت مهدی صاحب الزمان (علیهم آلاف التحیة والثناء) که به قدرت خداوند قادر،‌ زنده و ناظر امور است."

ائمه، ناظر امور ما هستند یعنی الان که ما در خدمت شما هستیم حضرت ولی عصر ناظر به همه اعمال قالبیه و قلبیه ما است. در عبارتی در توقیع به «شیخ مفید» آمده است در آنجا هم به صراحت حضرت فرمودند ما اطلاع کامل از احوال شما داریم و چیزی از اخبار شما بر ما پوشیده نیست. تعبیر را دوستان توجه بفرمایند؛

«فَإِنَّا يُحِيطُ عِلْمُنَا بِأَنْبَائِكُمْ»

به تمام کارهای شما احاطه داریم.

این احاطه هم احاطه جسمی و نگاهی نیست مثلاً‌ بنده به کیبورد که جلویم است احاطه دارم نگاه می کنم ولی از داخل این خبر ندارم چیست، زیر کیبورد چیست خبر ندارم. میز جلویم را می بینم احاطه نگاهی دارم نگاه حضرت این نیست.

نگاه حضرت، نگاه معنوی، نورانی و مجرد است. این که به تمام کارهای شما احاطه داریم یعنی به تمام ذرات وجود شما، به تمام افکار شما، به تمام گذشته شما، حال و آینده شما احاطه داریم. فرمایش حضرت ولی عصر است:

«وَ لَا يَعْزُبُ عَنَّا شَيْ‏ءٌ مِنْ أَخْبَارِكُمْ»

تصور نکنید اتفاقاتی برای شما می افتد از این ها بی خبر هستیم.

بحار الأنوارالجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار (ط - بيروت)؛ نویسنده: مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، ناشر: دار إحياء التراث العربي، محقق/ مصحح: جمعی از محققان، ج53، ص175

این تعبیری است که از خود حضرت ولی عصر (ارواحنا فداه) است. همچنین روایات متعدد دیگری از ائمه (علیهم السلام) داریم. مرحوم «شیخ صدوق» در «معانی الأخبار» روایتی را نقل کرده که موثقه است.

«حسن ابن علی ابن ابی حمزه» از پدرش از «ابو بصیر» که دودمان «بطائنی»ها قطعاً در زمان ائمه (علیهم السلام) روایاتی که نقل کرده اند همه مربوط به دوران استقامت اینها است. بعد از انحرافی که از اینها صادر شد این ها مطرود جامعه شدند.

«قُلْتُ لِأَبِي عَبْدِ اللَّهِ إِنَّ أَبَا الْخَطَّابِ كَانَ يَقُولُ إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ تُعْرَضُ عَلَيْهِ أَعْمَالُ أُمَّتِهِ كُلَّ خَمِيسٍ فَقَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ لَيْسَ هَكَذَا وَ لَكِنْ رَسُولُ اللَّهِ تُعْرَضُ عَلَيْهِ أَعْمَالُ أُمَّتِهِ كُلَّ صَبَاحٍ أَبْرَارِهَا وَ فُجَّارِهَا»

راوی می گوید به امام گفتم که «ابو الخطاب» می گوید پیغمبر هر روز پنجشنبه از اعمال امتش با خبر می شود. حضرت فرمود این طوری نیست. بلکه اعمال امت صباحاً و مساعاً یعنی هر روز چه کارهای خوب امت و چه کارهای بد امت حضرت از آنها با خبر است.

 «فَاحْذَرُوا»

 حواس تان را جمع کنید.

یعنی اگر من یک گناهی می کنم حضرت رسول اکرم از این گناه من مطلع است. کار خوب هم می کنم حضرت رسول اکرم از این با خبر است. چون این ها مظهر اتم:

(إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ بِذَاتِ الصُّدُورِ)

خدا از (اسرار) درون سينه ‌ها آگاه است.

سوره آل عمران (3): آیه 119

هستند بعد حضرت فرمود:

«وَ هُوَ قَوْلُ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ- وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللَّهُ عَمَلَكُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُونَ»

هر کاری کنید خدا شما را می بیند پیغمبر هم می بیند و مؤمنون هم می بینند.

مراد از مؤمنون فرمود ائمه هستند.

«وَ سَكَتَ قَالَ أَبُو بَصِيرٍ إِنَّمَا عَنَى الْأَئِمَّةَ علیهم السلام»

معاني الأخبار؛ مؤلف: ابن بابويه، محمد بن على، محقق / مصحح: غفارى، على اكبر، ناشر: دفتر انتشارات اسلامى وابسته به جامعه مدرسين حوزه علميه قم، ص392

مراد از مؤمنون در این آیه ائمه هستند یعنی خدای عالم ذاتا می بیند، رسول اکرم به اذن الله می بیند. ائمه هم به اذن الله تبارک وتعالی می بینند. پس ائمه (علیهم السلام) ناظر بر حال ما هستند به اذن الله تبارک وتعالی این یک روایت.

روایت دیگر در «کافی شریف» است که روایت خیلی عجیب است. این روایت از «یعقوب ابن شعیب» است که روایت معتبری است فرمود مراد از مؤمنون، ائمه هستند.

در روایت بعدی، روایت صد در صد صحیحه است «سماعة ابن مهران» دوازده امامی است روایت صحیحه است موثقه نیست این که بعضی ها می گویند موثقه است قبول نداریم روایت صحیحه است. می گوید شنیدم امام صادق فرمود:

«مَا لَكُمْ تَسُوءُونَ رَسُولَ اللَّهِ»

چرا رسول اکرم را اذیت می کنید، چرا پیغمبر را آزار می دهید؟

«فَقَالَ رَجُلٌ كَيْفَ نَسُوؤُهُ»

کسی گفت یابن رسول الله ما چطور پیغمبر را آزار می دهیم؟

«فَقَالَ أَ مَا تَعْلَمُونَ أَنَّ أَعْمَالَكُمْ تُعْرَضُ عَلَيْهِ»

آیا نمی دانید تمام اعمال شما بر حضرت ولی عصر، عرضه می شود؟

در نماز نمی گوییم «السلام علی النبی»؛ بلکه می گوییم «السلام علیک ایها النبی». اگر پیغمبر نمی شنود اصلاً «السلام علیکَ» بی خود است. مثل این که بنده این جا باشم رفیقم در «تبریز»‌ یا «تهران»‌ باشد از اینجا بگویم دوست من سلام علیکم همه به من می خندند می گویند دوستت «تهران»‌ است شما این جا هستی چرا سلام می کنی؟

این که هر روز «السلام علیک ایها النبی» می گوییم اگر چنان چه عقیده نداشته باشیم پیغمبر سلام ما را می شنوند جواب ما را هم می دهد ولی مای بدبختِ بیچاره نمی شنویم. این گناهان ما حجاب و پرده شده است صدای پیغمبر به گوش ما نمی رسد. اگر این عقیده را نداشته باشیم «السلام علیک ایها النبی» گفتن هیچ فایده و ارزشی ندارد.

مثل «وهابی»های تازه به دوران رسیده «السلام علی النبی» می گویند. «السلام علیک» هم نمی گویند. می گوید اعمال شما بر پیغمبر عرضه می شود همان طور که سلام ما عرضه می شود گناه و توسل ما هم عرضه می شود.

«فَإِذَا رَأَى فِيهَا مَعْصِيَةً سَاءَهُ ذَلِكَ»

اگر رسول اکرم ببیند گناهی از ما سر زده است از این گناه ما وقتی با خبر می شود حضرت آزرده، ناراحت و دل شکسته می شود.

«فَلَا تَسُوءُوا رَسُولَ اللَّهِ وَ سُرُّوهُ.»

مایه اذیت و ناراحتی پیغمبر نشوید پیغمبر را خوشحال کنید.

الكافي (ط - الإسلامية)؛ نویسنده: كلينى، محمد بن يعقوب بن اسحاق، محقق/ مصحح: غفارى على اكبر و آخوندى، محمد، ناشر: دار الكتب الاسلامیة، ج1، ص219

به خاطر قیامت اگر عمل نمی کنیم به خاطر خدا هم عمل نمی کنیم به پیغمبر عشق و علاقه داریم به هیچ وجه گمان نمی کنم هیچ مسلمانی در کره زمین پیدا کنید پیغمبر را دوست نداشته باشد. شیعه، سنی،‌ وهابی حتی خوارج همه پیغمبر را دوست دارند.

به خاطر این که پیغمبر خوشحال می شود گناه نکنیم عبادت کنیم. معصیت نکنیم اطاعت کنیم. به خاطر خوشحالی او قطعاً خوشحالی او خوشحالی خدا است. ناراحتی او هم ناراحتی خدا است. خداوند فرمود:

(مَنْ يُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطاعَ اللَّهَ وَ مَنْ تَوَلَّى فَما أَرْسَلْناكَ عَلَيْهِمْ حَفيظا)

سوره نساء (4): آیه 80

این روایت، روایت خیلی تکان دهنده ای است. اگر امشب هیچ برنامه ای نباشد اولاً برای خودم دارم عرض می کنم، بعد برای جناب آقای «مرعشی» بعد دوستان در اتاق فرمان بعد بینندگان عزیز همین روایت را ملاک قرار بدهیم از همین الان تصمیم بگیریم کاری نکنیم که رسول اکرم و فرزند بزرگوارش ولی عصر از ما ناراحت شوند.

 در روایات مثال به رسول اکرم می زند. «علامه مجلسی» نقل می کند:

«أَوَّلُنَا مُحَمَّدٌ وَ آخِرُنَا مُحَمَّدٌ وَ أَوْسَطُنَا مُحَمَّدٌ وَ كُلُّنَا مُحَمَّد»

بحار الأنوار(ط - بيروت)؛ نویسنده: مجلسى، محمد باقر، ناشر: دار إحياء التراث العربي، محقق/ مصحح: جمعی از محققان، ج26، ص6

«أَشْهَدُ أَنَّ أَرْوَاحَكُمْ وَ طِينَتَكُم‏ واحِدَة»

بحار الأنوار(ط - بيروت)؛ نویسنده: مجلسى، محمد باقر، ناشر: دار إحياء التراث العربي، محقق/ مصحح: جمعی از محققان، ج98، ص266

اینها یک نور هستند چهارده جلوه دارند. وقتی رسول اکرم می گوییم یعنی رسول اکرم، علی، زهرای مرضیه، امام حسن، امام حسین تا حضرت مهدی. حضرت مهدی می گوییم یعنی امام عسکری، امام هادی تا حضرت رسول اکرم اینها نور واحد هستند، جلوه ها تفاوت می کند. اگر چنانچه ظرفی که چند تا سوراخ دارد جلوی نوری بگیرید پایین می بینید سی چهل نور است.

اول تصور می کنیم اینها نورهای جدایی هستند ولی مقداری دقت کنیم از بالای این ظرف نگاه کنیم می بینیم یک نور بیشتر نیست ما نورهای مختلفی می بینیم. ولذا در بعضی از روایات دارد خداوند من را از نورش آفریده است. بعضی دارد منِ‌ علی را از نور آفریده است.

«أَنَا وَ عَلِيٌّ مِنْ شَجَرَةٍ وَاحِدَة»

إقبال الأعمال (ط - القديمة)؛ ابن طاووس، على بن موسى، محقق/ مصحح: ندارد ناشر: دار الكتب الإسلاميه، ج1، ص296

من و ائمه را از نور آفریده است مراد این است یک نور است مثل ظرفی که چهارده سوراخ دارد نور از این سوراخ ها عبور کرده نورهای زیادی دیده می شود ما تصور می کنیم که چهارده نور است یک نور بیشتر نیست.

وقتی گناه می کنیم رسول اکرم، امیر المؤمنین، زهرای مرضیه و حضرت ولی عصر هم می رنجند. آن وقت می گوییم چرا نماز ما روح ندارد؟ چرا در نماز حضور قلب نداریم؟ چرا شبانه روز به یاد حضرت مهدی کم هستیم؟

هر چه کنی به خود کنی * هر آن چه نیک و بد کنی

(إِنْ أَحْسَنْتُمْ أَحْسَنْتُمْ لِأَنْفُسِكُمْ)

اگر نيکی کنيد، به خودتان نيکی می ‌کنيد

سوره اسراء (17): آیه 7

راهکار فوق العاده زیبا، برای کسب حضور قلب در نماز

وقتی من روزی ده تا غیبت می کنم. ده تا دروغ می گویم. ده تا به نامحرم نگاه می کنم تمامی اینها موجب رنجش قلب حضرت ولی عصر، رسول اکرم و امیر المؤمنین است. وقتی قلب آنها را رنجاندم انتظار دارم که در نمازم حضور قلب داشته باشم؟ نمازم، نماز امیرالمؤمنین باشد؟

وقتی بسم الله الرحمن الرحیم می گویم احساس کنم این زبان من، زبان حضرت مهدی است دارد بسم الله الرحمن الرحیم می گوید.

دوستان عزیز چند روزی گناه و معصیت نکنیم یعنی خودمان را مراقب باشیم بعد می بینیم وقتی می خواهید نماز بخوانید الله اکبر می خواهید بگویید احساس می کنید که زبان شما الله اکبر نمی گوید زبان حضرت حجة ابن الحسن است دارد الله اکبر می گوید.

بسم الله الرحمن الرحیم می گویید احساس می کنید خودی در کار نیست «قزوینی، مرعشی» چیزی در کار نیست حجة ابن الحسن دارد (الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ) می گوید.آن نماز ارزش و صفاء دارد. آن نماز رفاقت می آورد. آن نماز انس می آورد. آن نماز «الصَّلَاةُ مِعْرَاجُ المُؤْمِن‏» می شود. آن نماز «الصَّلَاةُ قُرْبَانُ كُلِّ تَقِيٍّ» می شود.

نماز، معراج مؤمن است معراج یعنی چه؟ رسول اکرم در معراج با خدا دو به دو حرف زد. اگر آمدیم کاری کردیم زبان، قلب و روح ما روح مهدوی شد. چشم ما چشم مهدوی شد. دست ما دست مهدوی شد. دست مهدوی که مظهر اتم تمام اسماء و صفات خدای عالم است آن نماز، نماز می شود. آن نماز می شود:

(الصَّلَاةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْكَرِ)

نماز (انسان را) از زشتی ها و گناه باز می ‌دارد.

سوره عنکبوت (29): آیات 45

دیگر آن نماز نمی گذارد من طرف گناه بروم (وَالَّذِينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِينَّهُمْ سُبُلَنَا) ولذا اگر همین روایت را ملاک قرار بدهیم تلاش کنیم ولی یقین داشته باشیم اگر گناهی می کنیم به سر بچه یا همسرمان داد می کشیم به سر همکارمان داد می کشیم. به فکر فقراء و بیچاره ها نیستیم. اینها موجب رنجش قلب مقدس حضرت ولی عصر و ائمه (علیهم السلام) است همین را داشته باشیم بیش از هیچ چیزی نمی خواهد.

همین را به خودمان القاء کنیم الان که من غیبت کردم من که به یک نامحرم نگاه کردم باعث شد قلب حضرت ولی عصر همین اندازه رنجید. همین را داشته باشیم به این عقیده داشته باشیم همه کارهایمان را درست می کند احساس کنیم که من دارم الان گناه می کنم من دارم عصبانی می شوم من دارم کار نادرست می کنم. کار بد را همه می فهمیم اصلاً لازم نیست شریعت بخوانیم.

عقل ما تشخیص می دهد الان فرض بفرمایید به حاج آقای «مرعشی» نگاه می کنم با نظر محبت نگاه می کنم با غضب نگاه می کنم یا با تحقیر نگاه می کنم. این ها را خودمان تشخیص می دهیم لازم نیست کسی بیاید به ما یاد بدهد. اگر این چنین کردیم اگر من با نظر تحقیر نگاه کردم این باعث می شود قلب مقدس حضرت ولی عصر آزرده شود.

اگر من به کسی حسد ورزیدم اگر نسبت به کسی بخل ورزیدم دیدم یک آقایی مقامش بالا رفته است یک آقایی خانه خوب و ماشین زیبا خریده است فرش تازه خریده است در دلم احساس حسادت کردم این باعث رنجش قلب حضرت ولی عصر است. رنجاندن حضرت ولی عصر شاخ و دم ندارد بعضی وقتها کارهای می کنیم توجه نداریم؛

(الَّذِينَ ضَلَّ سَعْيهُمْ فِي الْحَياةِ الدُّنْيا وَهُمْ يحْسَبُونَ أَنَّهُمْ يحْسِنُونَ صُنْعًا)

آنها که تلاش هايشان در زندگی دنيا گم (و نابود) شده؛ با اين حال، می ‌پندارند کار نيک انجام می ‌دهند!»

سوره کهف (18): آیه 104

این ها را برای خودم هم می گویم

(وَذَكِّرْ فَإِنَّ الذِّكْرَى تَنْفَعُ الْمُؤْمِنِينَ)

و پيوسته تذکر ده، زيرا تذکر مؤمنان را سود می ‌بخشد.

سوره ذاریات (51): آیه 55

نه این که می گوییم بله خودمان همه این مراحل را گذراندیم نه هم خودمان اینها را استفاده کنیم، بعضی وقت همین بحثها را می کنم مدت ها در روح من اثر معنوی و نورانیت می گذارد.

 وقتی این بحث ها را کنار می گذاریم یا توفیق پیدا نمی کنیم می بینیم تاریکی می آید خیلی رُک به شما بگویم اینها را بگویید با خودتان زمزمه کنید.

عرض کردم قبل از هر نماز، نمازی که «حی علی خیر العمل» اگر بهتر از نماز چیزی بود می آمد می گفت در مثلاً‌ روزه که می گیرید قبل از سحر «حی علی خیر العمل» بگویید. به «مکه» می روید «حی علی خیر العمل» بگویید، زکات می دهید «حی علی خیر العمل» بگویید. اما فقط در نماز این را می گوییم، بشتاب به بهترین عمل اگر همانی که عرض کردم یادتان نرود قبل از نماز چهار پنج دقیقه ای روی سجاده ات بنشین البته نه این که اذان گفتند نماز را به تأخیر بیاندازی قبل از این که اذان بگویند بعضی وقتها کارهایمان به عکس است.

قبل از این که اذان بگویند چند دقیقه ای روی سجاده ات رو به قبله بنشین با خودت زمزمه کن بهترین زمزمه دوستان عزیز (از من یادگاری داشته باشید) با خدا دوستانه بدون رو در بایسی حرف بزن، شُسته روفته حرف بزن. بگو خدایا من فلان و فلان گناه را انجام دادم اگر از دستم نگیری باز گناه می کنم باز گناه می کنم باز گناه می کنم.

خیلی با خدا رُک، مرد و مردانه حرف بزنید مثل یک رفیق یا صاحب (نستجیر بالله، نستجیر بالله) فرماندار، استاندار و صاحب کار داری حرف می زنی خدایا این گناهان را انجام دادم ولی خدا، خودت آگاه هستی. فرمود:

 «مَا أَرَدْتُ بِمَعْصِيَتِي مُخَالَفَتَكَ، وَ مَا عَصَيْتُكَ إِذْ عَصَيْتُكَ وَ أَنَا بِكَ جَاهِلٌ، وَ لَا لِعُقُوبَتِكَ مُتَعَرِّضٌ، وَ لَا لِنَظَرِكَ مُسْتَخِف‏»

اگر این گناهان را کردم بنا نداشتم با تو مبارزه کنم، بنا نداشتم متعرض غضب تو بشوم بنا نداشتم با تو بجنگم!

«وَ لَكِنْ سَوَّلَتْ لِي نَفْسِي وَ أَعَانَنِي عَلَى ذَلِكَ شِقْوَتِي»‏

نفس اماره ام وادارم کرد و باعث شد این گناهان را انجام دادم.

المزار الكبير (لابن المشهدي)؛ نویسنده: ابن مشهدى، محمد بن جعفر، ناشر: دفتر انتشارات اسلامى جامعه مدرسين حوزه علميه قم، محقق/ مصحح: قيومى اصفهانى، ص142

خدایا اگر تو نبخشی کجا بروم، یا ببخش یا خدایا یک دری را به من نشان بده بروم آن در را بزنم. با خدا خیلی رُک و بدون رو در بایسی حرف بزنیم خدا این را دوست دارد. در روایت داریم بنده اگر گناهی از گناهانش به یادش بیاید چشمش اشک آلود بشود این اشک اگر به جهنم بیافتد آتش جهنم را خاموش می کند.

بهترین راه اعتراف به گناهان است این را ان شاءالله عزیزان از ما یادگاری داشته باشند اگر یادتان آمد عمل هم کردید منِ فلک زده را هم دعا کنید.

مجری:

خیلی عالی و قابل استفاده به نحو اتم و اکمل الحمد لله بیان شد. چقدر زیباست همین تعبیر حضرت استاد جلوی یک نفر که فرد با احترام و بزرگی است یک کار خوب انجام می دهیم می خواهیم پرواز کنیم فلانی ما را دید. اگر یک خبط و خطایی از ما سر بزند شرمندگی آن چند برابر خواهد شد.

با همین دید و منظر نگاه کنیم که لحظه لحظه ما در منظر حضرت آقا صاحب العصر و الزمان است به خاطر این گناهان ما ناراحت می شود و خوشحال می شود اگر ما ثوابی را انجام می دهیم.

تماس بینندگان برنامه:

بیننده: (آقای علیزاده از کرج – شیعه)

سلام عرض می کنم فرا رسیدن عید غدیر را تبریک می گویم حاج آقا من یک سوالی داشتم این «شبکه های وهابی» منکر حضور تعدادی منافق در «صلح حدیبیه» هستند مخصوصاً «عبد الله ابن أبی» را. اگر ممکن است حضور ایشان به صورت صریح در کتاب های معتبر اهل سنت آمده است بنده را راهنمایی بفرمایید. «ابو الغادیه» و «عبد الرحمن ابن ادیس» را می گویند اصلاً نمی شناسیم. تأکید من بیشتر روی «عبدالله ابن ابی» است که در کتاب های معتبر این ها اسمش آمده است یانه؟ یا علی مدد خدا قوت خیلی ممنون.

مجری:

موفق و مؤید باشید. ان شاءالله مفصل در خدمت حضرت استاد خواهیم بود مختصراً مقاله ای در سایت شبکه شبکه جهانی حضرت ولی عصر است آن جا هم می توانید این مقاله را مطالعه بفرمایید.

حضرت آیت الله حسینی قزوینی:

جناب اقای «علیزاده» عزیز! در سایت شبکه ولی عصر آمده است آیا «عبد الله ابن أبی» در بیعت رضوان حضور داشت و با رسول الله بیعت کرد یا نه؟

https://www.valiasr-aj.com/persian/mobile_shownews.php?idnews=5068

تمام این مطالب اینجا آمده است یعنی تمام روایات از منابع اهل سنت است. «عمدة القاری شرح صحیح بخاری»، «ابن حزم اندلسی» در «محلی»، «سیره حلبی».

مجری:

بسیار عالی خیلی ممنون و متشکر، جناب آقای «محمدی» از «اصفهان» بفرمایید

بیننده: (آقای محمدی از اصفهان – شیعه)

سلام علیکم خدمت جناب اقای «مرعشی» و استاد بزرگوار آیت الله «قزوینی»، از زحماتتان تشکر می کنم. اول به امید بحثهای کلامی خدمت برنامه شما رسیدم اما هر چه پیش تر رفت استاد مطلب را در ابتدا به سوی عرفان و اخلاق اسلامی سوق داد، خیلی استفاده می کنیم از حضرت استاد تشکر می کنم. ما به اعتبار چیزهایی که از پنجاه، شصت سال پیش تا الان یاد گرفتیم به اعتبار این که ولایت فقیه، ولایت رسول الله است ایمان داریم و آن چه که در محیط اجتماعی سیاسی مان می گذرد.

اما گاه به مسائلی بر می خوریم مثلاً فرمایشی از امام باقر (علیه السلام) در «کافی شریف» می بینیم فرمودند اگر دور، دور «کعبه» طواف کنم پاداشش چقدر است همین طور مثال را به آن جا رساندند نتیجه این که اگر من آبرو، خرج و حیثیت مسلمان را نجات بدهم مثل این که پنجاه هزار حج مقبول انجام داده باشم. یا آیت الله «بحر العلوم»‌ در ارتباط با آن کسی که خبر از همسرش نداشت.

راستش دغدغه مسائل اقتصادی از یک طرف و تمکین آن چه بر جامعه ما می گذرد ذهن ما را آشفته می کند. آیا گاهی اظهار نظر نکردن ها به بهانه یا به احترام علماء در مسئله اقتصادی خودش گناه محسوب نمی شود که زمانی ما را به صلیب یا صلابه بکشند شما این مسائل را دیدید علماء اعلام نظرات مختلفی داشتند.

سوالم این است دیدن برخی مشکلاتی که در جامعه پیش می آید و از یک طرف اگر کوچک ترین حرف و اشاره ای زده بشود دشمنان قدّاری که بیرون هستند واقعاً سوء استفاده می کنند و نظام ما را مورد حمله قرار می دهند. به هر حال این عرض بنده بود که خدمتتان بیان کردم. خدا نگهدار شما.

حضرت آیت الله حسینی قزوینی:

جناب آقای «محمدی» بزرگوار این را باید داشته باشیم بزرگان ما بویژه ولایت فقیه هر چه بنده و حضرتعالی اطلاع داریم آنها بیش از ما اطلاع دارند. ولی بعضی از مسائل است اینها از حضرت علی بالاتر نیستند. اینها می گویند ما خاک زیر پای «قنبر» حضرت علی هم نیستیم. در زمان حضرت امیر چقدر مشکلات بود؟ مشکلات مالی، مشکلات سیاسی، مشکلات ظلم، مشکلات جور، ظلم ها در زمان حضرت امیر چقدر بود؟

آیا اینها را ما به حساب حضرت امیر می نویسیم؟ بالاتر از حضرت امیر، رسول اکرم تعدادی را با «خالد» به سمت «قبیله بني جذيمة» فرستاد این آقا در زمان جاهلیت یک عقده ای داشت آنجا رفت چقدر آدم کشت وقتی که پیغمبر شنید گفت:

«اللَّهُمَّ إِنِّي أَبْرَأُ إِلَيْكَ مِمَّا فَعَلَ خَالِد»

كتب ورسائل وفتاوى شيخ الإسلام ابن تيمية؛ اسم المؤلف: أحمد عبد الحليم بن تيمية الحراني الوفاة: 728، دار النشر: مكتبة ابن تيمية، الطبعة: الثانية، تحقيق: عبد الرحمن بن محمد بن قاسم العاصمي النجدي، ج28، ص255

اگر یک مشکلاتی است مقصر آنی که در رأس حکومت است قرار بدهیم. مشکلات مال ما است رانت بازی ها، تخلف ها آمدند چهار تا جنس را گران کردند در کنارش چهارصد تا جنس گران شد. این را دولت و رئیس جمهور یا ولی فقیه کرده است؟

 هر کس در نوبه خودش بنده در نوبه خودم، شما در نوبه خودت یک عده ای هستند مثل زالو به جان مردم افتادند، مایحتاج عمومی مردم را در انبارها احتکار می کنند می بینیم بعضی وقت ها اینها را کشف می کنند این پیش زن و بچه اش حیاء نمی کند که میلیاردی در انبارها می برند ذخیره می کنند چه کار کنند گران بشود.

یا عده ای را اجیر می کنند هر کجا می روید برنج است همه را بخر، می خرد بازار را با رکود مواجه می کند انبارش را پر می کند.

اخبار چند روز پیش گفت کسانی که اموال را احتکار می کنند 350 برابرش جریمه می شوند از این بالاتر این طور شنیدم شاید اشتباه شنیده باشم.

آقای «محمدی» بزرگوارم گرانیها محصول عملکرد ما است ماها گناهی کردیم گرفتار این می شویم، یک معصیتی کردیم چهار تا آدم های این چنینی به جان ما می افتند استغفار کنیم.

ولی من معتقد هستم استغفار حضرت امیر (سلام الله علیه) را که امام حسین (سلام الله علیه) نقل کرده است از «مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر» بگیرند. دعای استغفار حضرت امیر جهت فزونی روزی.

من به هر کس این را دادم می گفت وقتی خواندم البته با شرایطش که ‌آوردیم ترجمه هم بنده کردم طوری هم ترجمه کردم کلاس دوم ابتدایی بفهمد در ترجمه هایم عبارات قلبمه سلمبه نمی آورم. هر کس این را شروع کند به خواندن خدای عالم یک فرجی در زندگی برای او می دهد که به ذهنش نمی آید.

ولی اگر اثرش را دیدید حاج آقای «محمدی» و بینندگان عزیز تا آخر عمرتان فراموش نکنید در هر حالی بودید به این عمل کنید حتی در دریا هم خدای ناکرده دارید غرق می شوید دعای استغفار حضرت امیر را فراموش نکنید اصلاً زندگی دنیوی آدم را زیر و رو می کند.

مجری:

این هم راهکاری که در این ایام و روزها آدم باید به همین چیزها متمسک بشود. آقای «صدر الدین» از «رشت» بفرمایید

بیننده: (آقای صدر الدین از رشت – شیعه)

سلام علیکم خدمت مجری محترم و جناب استاد قروینی. جناب استاد چند شب پیش خدمت شما تماس گرفتم احساس می کنم سوالم را یا بد مطرح کردم یا شما خوب متوجه نشدید سوال من را جواب نفرمودید.

سوالم این بود چون رسول الله فرمودند زمان ظهور اگر بخواهد طول بکشد خداوند آن قدر آن روز را طولانی می کند که حضرت صاحب ظهور کنند بعد قیامت بر پا بشود.

سوال بنده این بود با توجه به این که شما فرمودید و روایت هم است زمین دست صالحان می افتد و صالحان بر زمین حکومت می کنند حالا که می خواهد قیامت بشود بالاخره در سوره تکویر قیامت با یک هول و هراسی و حالت عظمتی است. مثل بلایی است گویا که بر زمین نازل می شود.

آیا در زمانی که صالحان بر زمین دارند حکومت می کنند قیامت بخواهد بر پا بشود در این حالت است یا نه دوباره باید زمین دست زشتی ها بیافتد تا مسائل قیامت که مثل یک هول و هراس و بلاء است. خداوند کارهایش را طبیعی انجام می دهد بخواهد بر زمین حاکم بشود و این سیستم در هم پیچیده بشود. سوال بعدی روایت داریم جزء 313 یار امام زمان شهدای «کربلاء» هم حضور دارند که رجعت کرده باشند؟

حضرت آیت الله حسینی قزوینی:

بله، در روایت داریم که شهدای «کربلاء» هم می آیند غیر از 313 نفر، 313 نفر از زنده ها هستند آنهایی که از دنیا رفتند در زمان ظهور حضرت ولی عصر رجعت می کنند عددشان را نمی دانیم الی ماشاء الله هستند. در بعضی از روایات دارد که شهدای «کربلاء» هم آن چه که در ذهنم است رجعت می کنند.

این چیزی که حضرتعالی فرمودید ان شاءالله این را به شما قول می دهم در رابطه با بحث قیامت، مقدمات قیامت چیست؛ اینها را اگر خیلی عجله دارید کتاب «حق الیقین علامه شبر» جلد 2 را مطالعه بفرمایید که قیامت، مقدماتش از کجا شروع می شود؟ این طوری نیست که قیامت در اثر فساد بیاید نه؛

(وَإِذَا النُّجُومُ انْكَدَرَتْ * وَإِذَا الْجِبَالُ سُيرَتْ * وَإِذَا الْعِشَارُ عُطِّلَتْ * وَإِذَا الْوُحُوشُ حُشِرَتْ * وَإِذَا الْبِحَارُ سُجِّرَتْ)

و در آن هنگام که ستارگان بی ‌فروغ شوند، و در آن هنگام که کوه ‌ها به حرکت در آيند، و در آن هنگام که با ارزش‌ ترين اموال به دست فراموشی سپرده شود، و در آن هنگام که وحوش جمع شوند، و در آن هنگام که درياها بر افروخته شوند

سوره تکویر (81): آیات 2 تا 6

یکی از آقایان مراجع تعبیر زیبایی دارد می گوید نور خورشید یواش یواش کاسته می شود دیگر این نور به ظلمت تشکیل می شود ستاره ها نورشان را در اثر کهنگی مثل لامپ در اثر استفاده یواش یواش کم سو و خاموش می شود. آنی که بحث قیامت است این طور نیست که گناهانی ما می کنیم نتیجه گناهان این است که جهان به هم می ریزد.

نه این یک دنیا دیگری است و بحث دیگری دارد این را به شما قول می دهم چون الان وقت نیست یک شب مفصل در رابطه با مقدمات قیامت ان شاءالله خدمت شما عرض کنم. متوجه این فرمایش تان نشدم از شما عذر می خواهم.

مجری:

آخرین تماس جناب آقای «بهادری» بفرمایید

بیننده: (آقای بهادری از کرج – شیعه)

بسم الله الرحمن الرحیم سلام عرض می کنم خدمت حضرت آیت الله حسینی قزوینی و جناب آقای مرعشی دو سید بزرگوار. قرآن به رسولش می فرماید:

(ادْعُ إِلَى سَبِيلِ رَبِّكَ بِالْحِكْمَةِ وَالْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَجَادِلْهُمْ بِالَّتِي هِي أَحْسَنُ إِنَّ رَبَّكَ هُوَ أَعْلَمُ بِمَنْ ضَلَّ عَنْ سَبِيلِهِ وَهُوَ أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدِينَ)

با حکمت و اندرز نيکو، به راه پروردگارت دعوت نما! و با آنها به روشی که نيکوتر است، استدلال و مناظره کن! پروردگارت، از هر کسی بهتر می ‌داند چه کسی از راه او گمراه شده است؛ و او به هدايت‌ يافتگان داناتر است.

سوره نحل (16): آیه 125

حضرت آقا ابزار حقایق گذشته که تاریخ است متأسفانه این وسیله، وسیله استانداردی نبوده چون کنترل تاریخ و نویسنده تاریخ، مخالف اهل بیت پیغمبر بودند. بر وفق مذاق حاکمان نوشتند، اسلام چه بوده؟ ما می گوییم قرآن تحریف نشده است اسلام همین قرآن است قرآن یک جمله فرموده است و آن این است که:

(لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ)

مسلما برای شما در زندگی رسول خدا سرمشق نيکويی بود.

سوره احزاب (33): آیه 21

رسول خدا قرآن نبود یک انسان است قرآن می فرماید من حجت هستم و یک حجتی از انسان ها را معرفی می کنم سمبل انسانیت را من ترسیم می کنم پس منِ قرآن و رسولش اسوه هستیم.

(الم * ذَلِكَ الْكِتَابُ لَا رَيبَ فِيهِ هُدًى لِلْمُتَّقِينَ)

الم (بزرگ است خداوندی که اين کتاب عظيم را، از حروف ساده الفبا به وجود آورده). آن کتاب با عظمتی است که شک در آن راه ندارد؛ و مايه هدايت پرهيزکاران است.

سوره بقره (2): آیات 1 و 2

پس ما دو مقتدا داریم یکی قرآن و دیگری رسول خدا است. رسول خدا فرمود من امتداد دارم شجره طیبه و اصلها ثابت اهل بیت و مرام اهل بیت است.

«إِنِّي‏ تَارِكٌ‏ فِيكُمُ‏ الثَّقَلَيْنِ‏ كِتَابَ اللَّهِ وَ عِتْرَتِي أَهْلَ بَيْتِي وَ إِنَّهُمَا لَنْ يَفْتَرِقَا حَتَّى يَرِدَا عَلَيَّ الْحَوْضَ مَا إِنْ تَمَسَّكْتُمْ بِهِمَا لَمْ تَضِلُّوا»

بحار الأنوار (ط - بيروت)؛ نویسنده: مجلسى، محمد باقر، ناشر: دار إحياء التراث العربي، محقق/ مصحح: جمعی از محققان، ج2، ص226

قرآن خدا حجت است ولی حجت ناطق. ولی منِ قرآن به بشر می گویم یک انسان است که شما به او اقتداء کنید حتی رفتار رسول خدا چگونه سلام می کرد، چگونه با مردم رفتار می کرد، فعل و قول ایشان را.

بر طبق منطق قرآن، رسول خدا اسوه است. یعنی هر آنچه که می فرماید آن چه که عمل می کند حجت می شود. خدا فرموده منِ پیغمبر امر به معروف خواهم کرد و آن خرافات و غل و زنجیرهای دست و پا گیر آداب و رسوم گذشته را می خواهم از روی دوش مردم بر دارم. برای این پیغمبر آیا می شود یک خلیفه ای بیاید بگوید من خلیفه رسول الله هستم؟ مثل «معاویه» دستور می دهد صحابه رسول خدا را بکشید مثل «حجر ابن عدی، عمار یاسر، عمرو حمد خزائی» به قول آقایان اصحابی که در کنار علی در «جنگ صفین» بودند.

صریحاً آقایان گفتند «معاویه» حق داشت صحابه همراه امام علی را بکشد ولو علی ابن ابی طالب هم در میان آنها باشد. کل علمای محترم اهل سنت نوشتند همه صحابه عادل هستند این چه دین و مسلکی است که حاکمش دستش باز است می تواند همه صحابه ای که عادل هستند همه را بکشد خودش هم فاسق نباشد یعنی قاتل و مقتول همه اهل بهشت باشند!!!

ما باید از وجدان های اهل سنت و «وهابیون» بپرسیم شما روز قیامت ندارید؟ شما به معاویه «رضی الله عنه» می گویید اجتهاد کرد ولی خطاء کرده است. و این حکم اسلام است و مشروع یعنی کل صحابه ناب را کشته است ولی از عدالت نیفتاد و ساقط هم نشده است.

سوالم این است وجداناً تو را به خدا آیا این (لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ) بود که سرمشق باید می گرفتند دستورات زندگی پیغمبر را سر لوحه زندگی شان قرار می دادند آيا دادند؟ این را اگر یک نفر از این آقایان پیدا بشود به ما جواب بدهد ممنون می شویم والسلام علیکم ورحمت الله و برکاته.

مجری:

تشکر می کنیم باز هم سوال از وجدان های بیدار بود اینها چگونه می خواهند به این سوالات پاسخ بدهند. حضرت استاد از محضرتان تشکر می کنم بسیار استفاده کردیم و بهره بردیم. همچنین تشکر می کنم از همه شما بینندگان عزیز و ارجمند که تا انتهای برنامه همراه ما بودید تا دیدار آینده خدا نگهدار! 


Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها