2024 June 13 - پنج شنبه 24 خرداد 1403
آيا امام علي عليه السلام از نحوه استقبال ايرانيان انتقاد كردند؟
کد مطلب: ٥٢١٨ تاریخ انتشار: ١٢ آذر ١٣٨٦ تعداد بازدید: 13413
پرسش و پاسخ » امام علي (ع)
آيا امام علي عليه السلام از نحوه استقبال ايرانيان انتقاد كردند؟

سؤال كننده : منصور افتخاري

توضيح سؤال :

استقبال ايرانيان از امام علي (عليه السلام)

بارها شنيده ام كه جمعي از ايرانيان براي استقبال از امام علي (عليه السلام) در منطقه اي از عراق فعلي حاضر شدند و آن حضرت از نحوه استقبال آنان انتقاد فرمودندكه من سواره و شما پياده و دوان دوان بدرقه كردن شايسته من و شما نيست و چند مرتبه شاگردانم آدرس و منبع اين داستان تاريخي را طلب كرده اند ليكن بنده منبع اين واقعه را نداشتم .خواهشمند است كتاب و منبع اين واقعه تاريخي را اعلام فرماييد .

با تشكر از همه خدمتگزاران به دين مبين اسلام

پاسخ :

وقال عليه السلام : وقد لقيه عند مسيره إلي الشام دهاقين الأنبار فترجلو له واشتدوا بين يديه ) : ما هذا الذي صنعتموه ؟ فقالوا : خلق منا نعظم به أمراءنا . فقال : والله ما ينتفع بهذا أمراؤكم . وإنكم لتشقون به علي أنفسكم في دنياكم وتشقون به في آخرتكم ، وما أخسر المشقة وراءها العقاب ، وأربح الدعة معها الأمان من النار .

نهج البلاغة - خطب الإمام علي (ع) - ج 4 - ص 10 (باب ما قاله لدهاقين الأنبار عندما ترجلوا له) چاپ دار الذخائر - قم - ايران

در حالي كه عده اي از دهقانهاي انبار ( شهري در عراق) حضرت را ديدند پس به دنبال حضرت پياده به راه افتادند ودر جلوي حضرت به هم فشار مي آوردند ، حضرت فرمودند : چه مي كنيد؟ پس جواب دادند عادتي است از ما كه با آن امراي خودمان را تعظيم مي كنيم .

پس حضرت فرمودند : قسم به خدا امراي شما از اين كار شما هيچ سودي نمي برند .وشما با اين كار خود به خود سخت مي گيريد در دنياي خودتان و در آخرت هم خود را به سختي مي اندازيد

چقدر زيان آور است سختي كه به دنبال آن عذاب باشد وچقدر سود آور است راحتي كه بعد از آن امان از آتش باشد.

اما در مورد استقبال هايي كه در مقابل بعضي سران در مملكت ما انجام مي شود : اين استقبال ها براي رضاي خدا وتحت امر وي طبق آيه 120 سوره توبه است كه در آن خداوند مي فرمايد :

ولا يَطَئُونَ مَوطِئاً يَغِيظُ الكُفَّارَ وَلَا يَنَالُونَ مِن عَدُوٍّ نَيلاً إلّا كُتِبَ لَهُم بِهِ عَمَلٌ صَالِحٌ إنَّّ اللهَ لَا يُضِيعُ أجرَ المُحسِنِينَ

هيچ قدمي بر نمي دارتد كه در آن غضب كفار باشد وهيچ حمله اي به ايشان نمي كنند(در هر جهت چه سياسي چه ديني وچه نظامي) ، مگر اينكه به سبب آن براي ايشان عمل صالحي نوشته خواهد شد . خداوند اجر محسنين را ضايع نمي سازد .

امير مومنان از اينكه شخص براي احترام وجلب رضاي امير چنين كاري كنند نهي فرمودند .اما هدف اصلي از اين تجمع ها يك نوع رفراندوم غير رسمي و رأي گيري غير دولتي است كه مردم با حضور خود علاقه خود را به نظام ثابت كرده و به دشمنان ضربه مي زنند .

موفق باشيد

گروه پاسخ به شبهات

مؤسسه تحقيقاتي حضرت ولي عصر (عج)Share
1 | عباس سالاري | United Arab Emirates - Dubai | ١٢:٠٠ - ٢٠ تير ١٣٨٧ |
بسمه تعالي
سلام عليکم
اي مسلمانان جهان بيدار باشيد اطراف خود را خوب نگاه کنيد از روي هوا وهوس حرف نزنيد مثل اسرار احمد که خود را اهل علم ومسلمان مي داند از دين ذره ايي بويي نمي برد
به خود بياييد واز اين تهمتها ناروا که به ساحت مقدس امام ومولاي متقيان علي ع نزنيد وخود را در قهر اتش جهنم نفرستيد
اظهار ميدارد که امام علي ع اهل شراب بوده وشرب خمر کرده وبه نماز ايستاده وايه ايي در باره اين موضوع نازل شده اين شخص اسرار احمد که هميشه جلوي تلويزيون ظاهر مي شود وديگران را به اخلاق خوب دعوت مي کند ما امروز اورا به فکر کردن و انديشيدن دعوت مي کنيم تا در موضوعي که مطرح کرده خوب بينديشد وفکر کند وتحقيق کند که ايا امير المومنين علي ع چگونه شخصيتي بوده که خدا ورسولش امام علي ع را دوست ميدارند
امام علي ع را از طفوليت تا وقتي در مسجد کوفه گفت فزت ورب الکعبه بهتر بشناسيد
امام علي ع که به کسي تهمت نمي زند
اي اسرار احمد به خود بيا ودست از اين تهمتها بردار که الان جاي اين حرفها نيست
از وقتي پيامبر الاعظم ص از ميان امت چشم بربست اين تهمتها بيشتر شد تا به امروز که ما با چشمها ي خود مي بينيم که امام علي ع هنوز که هنوزه مظلوم واقع شده در سراسر کشور پاکستان به اين اسرار احمد که به امام علي تهمت زده براي خود دردسر پيدا کرده اورا واجب القتل دانسته اند چرا اين سخنان بي پايه مي زند
2 | مجيد م علي | United Arab Emirates - Dubai | ١٢:٠٠ - ٢٥ تير ١٣٨٧ |
با سلام
مقاله فوق را خواندم و واقعاً تحت تاثير زياد قرار گرفتم .
غم تمام وجودم را گرفت كه چرا يك عده محدود براي چند روز زندگي دنيا بشريت را ( كلهم اجمعين من غير اصحابهم ) از بهره بردن از وجود مقدس اين خاندان پاك و مطهر و والا مقام در دنيا و اخرت ( عده زيادي ) محروم ساختند .
لعنت خداوند بر اين جماعت منافق
يا علي
3 | سيد حامد حسيني | Iran - Babol | ١٢:٠٠ - ٠٩ آذر ١٣٨٧ |
کسي که در قنوت از خدا مي خواهد از عذاب آخرت رهايي يابد و در رکوع وسجود خداي يگانه را مي پرستد چگونه مي تواند به غير تعظيم کند.
4 | دكتر عباسعلي اميدي | Iran - Tehran | ١٢:٠٠ - ٢٢ آذر ١٣٨٧ |
بسمه الله الرحمن الرحيم
ما ينتفع بهذا امرائكم

شهان را شاه پرستان سودي نميرسانند .
نيروي عراق بسوي شام بسيج كرده بود ، دهگانان شهر زيباي انبار بر ساحل فرات بآيين ايران قديم صف بسته بودند ، تا موكب همايون اميرالمؤمنين (ع) را همچون شاهنشاهان ايران استقبال كنند . چون نوبت رسيد ، پيش دويدند . علي (ع) را كه از سربازان ديگر امتيازي نداشت ، با هلهله و شادباش تلقي كردند . آن پيشواي آزاده با بياني نوازش آميز از رفتار ايرانيان نسبت بشاه انتقاد فرمود.
پاكدل و پاكيزه جانيد ، قلبي حساس و عشقي شعله ور داريد ، اما اظهار آن را در حضور كسي كه همچون خودتان است ، بلكه وظيفة پاسداري و پرستاري شما را بر گردن دارد ، هرگز قبول ندارم .
اين احساسات را كه بكرنش و تملق شبيه تر است و براي وظيفة پيشوايي موقعيتي فوق العاده قائل مي شود و خودشناسي را بر پادشاه مشتبه ساخته بخود پرستي و غرور سوقش ميدهد ، من نمي پذيرم
شما مطابق قانون كشور خويش ، و آن چنان كه خسروان ايران ميان رعيت سنت گذاشته اند ، در ملت آزاد و با ارادة اسلام مي خواهيد از چون مني كه سربازي بيش نيستم ، پيشواز كنيد ،‌و چنين زحمت استقبال و احترام را بر خود تحميل كرده نيمروزي بانتظار امام امت بر روي پاي در حرارت خورشيد معطل و معذب بمانيد ؟!
علاوه بر آنكه پروردگار متعال از اين عمل راضي نيست ، و در نظر اميرالمؤمنين هم سخت ناپسند و مكروه است ، بدانيد كه هرگز احرار و اشراف بدين ننگ تن در نميدهند و جز خداوند بزرگ احدي را شايستة پرستش و نيايش نميدانند .
خسروان شما ، در آن روز كه آيين نامبارك طبقاتي را در ايران گذاشته بودند و گروهي پياده را در ركاب خويش ميدوانيدند و بر مقام موهوم خود مغرور و خيره سر تكيه ميداشتند ، هرگز باور نمي كردند كه روزي دورة اين باد و بروت بسر خواهد رسيد و آن تخت عاج و كرسي طلا كه بر پايه اي هموزن خيال قرار دارد واژگون خواهد شد و هم نخستين خود پرستان را در مذلتگاه نكبت بار نيستي فرو خواهد انداخت و سپس كشوري را نابود خواهد كرد . جامعه اي كه شاه را بپرستد ، خداي را نخواهد پرستيد ، و بر اراده و عزم خود ارزش نخواهد گذاشت . و همچون گوسپنداني ذليل و زبون ، كوركورانه بدنبال چوپان خواهد رفت و شبان بيخرد را هم بغرور و اشتباه خواهد انداخت و سرانجام طعمة گرگ خونخوار خواهد شد ، و از ذروة شرافت و حيات باسر سقوط خواهد كرد .
در اين كردار ناشايست دو گوهر گرانبها به رايگان از دست ميدهيد كه هدف موهوم شما لايق اين سوداي بهادار و عزيز نيست .
نخستين روح يگانه پرستي و اتكاء بنفس را در شما خفه و خاموش خواهد كرد و بر مناعت ذات و عزت طبعتان شكستي غير قابل مرمت وارد خواهد نمود و ديگر نعمت آسايش و راحت را از شما سلب و وقت گرانسنگتان را ناچيز و بيهوده تلف خواهد كرد .
شما در اين كار دشوار نتيجه اي ميگيريد كه ابلهان و تهي مغزان هم از آن ميگريزند . فكر كنيد آيا خردمند خشم خداوند را بقيمت مشقت و زحمت خويش خريدار است ؟!
آيا سزاوار است كه رنج شاه پرستي را در دنيا برخود هموار كنيد و در رستاخيز بجرم اين رذالت و پستي در آتش دوزخ فرو افتيد و با بت پرستان جاهل هم نشين و همسايه باشيد ؟
اي مباد ،‌ آن محنت و مشقت كه در اين جهان تن را آزرده و روح را ننگين و خوار دارد و در آن جهان هم به كيفر طاقت فرساي خداوند و عذاب جاويدان منتهي شود .
نهج البلاغه امير مومنان: ترجمه مرخوم جواد فاضل
تنظيم: دكتر عباسعلي اميدي
5 | محسن | Iran - Tehran | ١٢:٠٠ - ٠٨ ارديبهشت ١٣٨٩ |
در مورد استدلالي كه براي رفتار مسولان مملكتي به كار برده ايد. اين سوال مطرح است كه آيا حضرت امير المومنين نيز دشمني به نام معاويه و بني اميه نداشتند؟ آيا اجتماع مردم براي ايشان رفراندوم و ضربه زدن به بني اميه محسوب نمي شد؟
به نظر من توجيه شما و رفتار مسولان مملكت اشكال دارد.
هدف وسيله را توجيه نمي كند.
6 | محمد رضا حشمت خواه | United Kingdom - London | ١٢:٠٠ - ١٣ ارديبهشت ١٣٨٩ |
انقدر اين نعلين را وصله زدم كه از وصله زننده ان شرم دارم امام علي عليه السلام
7 | سيد عبدالرحمن | United Arab Emirates - Dubai | ١٠:١٨ - ٢٥ بهمن ١٣٩٠ |
پاسخي به شماره ي 5
آقا محسن عزيز !
1- آنچه امام علي عليه السلام از آن انتقاد کردند نحوه ي برخورد مردم در استقبال از شاهنشاهان و متعاقبا استقبال از امام علي عليه السلام به روش استقبال از پادشاهان بوده است . امام منع فرودند از ان نوع استقبال . اما نمي دانم آيا اهل مطالعه تاريخ هستيد يا خير ؟ وقتي که سادات علوي به ديار طبرستان گام مي نهادند آيا استقبال مردم ( نه به رسم استقبال از شاهنشاهان بلکه به رسم استقبال از عزيزان ) مورد اعتراض آن سادات که فقيه بوده اند واقع شد ؟ مسلما خير ! وقتي امام رضا عليه السلام از مدينه به سمت خراسان حرکت داده شدند در مسير مردم به استقبال ايشان مي آمدند و اوج اين استقبال در طوس و نيشابور و ديگر شهرهاي خراسان بود . آيا امام مانع از استقبال مردم شدند ؟؟؟؟ خير ! مانع نشدند ! وقتي حضرت معصومه سلام الله عليها به شهر قم وارد شدند جمع کثيري از محبين و شيعيان به استقبال آمدند . حضرت معصومه سلام الله عليها فقيهه عادله بودند . آيا منع از استقبال کردند ؟ خير !
2- در عصر بني اميه و بني عباس رسانه اي وجود نداشت ( جز جاسوسان اين حکومت ها ) لذا قياس آن زمان با زمان فعلي از نظر حيثيت رسانه اي حکومت اسلامي قياسي مع الفارق است .
3- استقبال از ميهمان از مستحبات است و مخصوصا اگر ميهمان نائب امام زمان باشد . البته نه استقبال شاهنشاهان ...
8 | بخت النصر | Iran - Khorramshahr | ١٩:١٨ - ٢٩ بهمن ١٣٩٠ |
جناب آقاي سيد عبدالرحمن

مگر حضرت حسين بن روح نوبختي (رحمة الله عليه) به ميان ما آمده‌اند که از ميهماني نائب امام زمان سخن مي‌گوييد؟
9 | سيد عبدالرحمن | United Arab Emirates - Dubai | ١٤:٢٨ - ٠٥ اسفند ١٣٩٠ |
بخت النصر عزيز ! مگه فقط حضرت حسين بن روح نوبختي (رحمة الله عليه) نائب امام زمان است ؟ آيا امام زمان ( عجل الله تعالي فرجه الشريف ) نواب ديگري نداشتند ؟ آيا در عصر غيبت کبري مراجع عظام تقليد ( حفظهم الله ) و از جمله مقام معظم رهبري حضرت آيت الله العظمي امام خامنه اي ( أيّده الله بنصره ) نائب عام امام زمان نيستند ؟ خداوند شما را حفظ کند برادر عزيز . سلام بر شما که مطيع اهل بيت پيامبر هستيد و لعنت بر دشمنان و ظالمين در حق اهل بيت عليهم السلام ...
10 | مصطفي | Iran - Khorramshahr | ١٣:٠٧ - ٢٠ آذر ١٣٩١ |
با سلام خدمت شما مي خواستم اطلاعي درباره مشاوره هاي حضرت اميرالمومنين به خلفا مخصوصا عمر داشته باشم، بطور دقيق درباره فتح ايران و نظرات حضرت درباره اصل اين حمله و کارهايي که بعد آن داخل ايران انجام شد آيا در اين مورد مشاوه اي داشتند و به خلفا درباره حمله کردن به ايران کمک کردند؟ و در مورد ادامه جنگ و اتفاقات بعدي که داخل کشور افتاد نظري را مطرح کردند و يا مشورتي دادند يا خير؟ ممنون ميشم پاسخ دهيد.

پاسخ:
باسلام
دوست گرامي
خطبه 146 نهج البلاغه درباره مشورت عمر در جنگ با ايران است در مورد مشورتهاي حضرت علي ع در اين آدرس سخن گفته ايم مراجعه كنيد: www.valiasr-aj.com/fa/page.php
موفق باشيد
گروه پاسخ به شبهات
(1)
11 | دیباجی | Iran - Tehran | ١٥:٢٠ - ٢٦ خرداد ١٣٩٦ |
به نظر من کسانی که رفتار مردم در استقبال از امام خامنه ای و برخی دیگر از مسؤولان را مورد انتقاد قرار می دهند، باید به ایشان تاریخ زمان امام رضا علیه السلام و استقبال مردم نیشابور از آن حضرت و عدم عکس العمل منفی امام از این استقبال خاطر نشان سازیم.
از این استقبال، ۲۴ هزار نفر از شیعه و سنی روایت زنده کرده اند.
   
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب