2024 July 13 - شنبه 23 تير 1403
اتحاد گروه‌های شیعی پاکستان، برای دفاع از موضوعات اساسی شیعیان/ انقلاب اسلامی ایران نویدبخش ظهور امام مهدی(عج) است
کد مطلب: ١٥٥٨٢ تاریخ انتشار: ٢٤ مرداد ١٤٠٢ - ١٣:٢٢ تعداد بازدید: 1744
اخبار » عمومي
اتحاد گروه‌های شیعی پاکستان، برای دفاع از موضوعات اساسی شیعیان/ انقلاب اسلامی ایران نویدبخش ظهور امام مهدی(عج) است

ماهیت و عقاید علمای شیعه پاکستان چه در مجلس وحدت مسلمین این کشور و چه در شورای علمای شیعه پاکستان، یکسان است و هر دوی آن‌ها، هدف مشترکی را دنبال می‌کنند.

خبرگزاری اهل‌بیت(ع) – ابنا: پاکستان کشوری واقع در جنوب آسیا است که از غرب با ایران و  افغانستان و از شمال شرق با چین و از شرق با هند، هم مرز است و از جنوب به دریای مکران راه دارد. این کشور در ۱۴ اوت سال ۱۹۴۷ میلادی با جداشدن از هند به استقلال رسید و پایتخت آن اسلام آباد است.

طبق سرشماری، حدود 96 درصد مردم پاکستان مسلمان، 2 درصد مسیحی و 2 درصد هندو هستند. مسلمانان عمدتاً سنی مذهب و پیرو فقه حنفی و شمار اندکی نیز حنبلی‌اند. بیشتر شیعیان که احتمالاً 15 تا 20 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند، دوازده امامی‌اند. شیعیان در پاکستان، بسیار پراکنده‌اند و بیشترین جمیعت آنها در ایالت های پنجاب و سند، زندگی می‌کنند.

 

پیشینه تشیع در منطقه پاکستان

بر اساس برخی شواهد تاریخی، تشیّع در نیمه اول قرن یکم هجری به سرزمین شبه قاره هند راه پیدا کرده است. به طوری که در دوران حکومت حضرت علی (ع) نیروهای عرب که از مرزهای سند عبور کرده بودند موجب شده بود بخشی از مردم «جات» ارادتی عمیق به حضرت پیدا کنند.

«شنسب جد غوریان» که فاتح شمال هند بود به دست حضرت امیرالمومنین علی(ع) اسلام آورد و با امام پیمان وفاداری بست و از ایشان مقررات و دستورالعمل‌هایی را گرفت. در مراسم تاج‌گذاری حاکم جدید، میثاقی که توسط حضرت علی(ع) نوشته شده بود، به زمامدار جدید تحویل داده شد و او نیز متعهد گردید به شرایط و مفاد آن عمل کند. آنان مریدان حضرت علی(ع) بودند و عشق آن حضرت و اهل بیت(ع) عمیقا در عقایدشان ریشه دوانده بود.

مردم سند پس از تشرّف به اسلام، روابط خود را با اهل‌بیت پیامبر(ص) حفظ کردند. به گفته ابن قتیبه، یکی از همسران امام سجّاد(ع) به نام حمیدان از اهالی سند بود و زید شهید نیز از فرزندان همسر سندی امام سجّاد(ع) بوده است. در عصر امام صادق(ع) نیز افراد زبده ای از ناحیه سند نزد امام صادق(ع) مشغول فراگیری علوم اسلامی بودند که از آن میان می توان به ابان سندی، خلاد سندی و فرج سندی اشاره نمود.

در زمان منصور، خلیفه دوم عباسی، عمرو بن حفص به فرمان داری سند منصوب شد. او یکی از طرفداران جدّی حضرت علی(ع) بود و از قیام محمّد «نفس زکیّه» حمایت کرد و برای عبدالله اشتر، فرزند محمّد، که در بصره مشغول جمع آوری سلاح و تجهیزات بود، پول هایی فرستاد تا اسب و شمشیر تهیه کند. بدین ترتیب شیعیان تدریجا در سده‌های بعد، قدرت بیشتری کسب کردند.

پاکستان پس از ایران دومین کشورِ دارای بیشترین جمعیت شیعه در جهان است. شیعیان پاکستان، مراکز دینی متعددی در شهرهای مختلف این کشور از جمله مرکز بزرگ دینی «المنتظر» در لاهور، «جامعه اهل‌بیت(ع)» در اسلام‌آباد، «مدرسه مؤمن» و «مدرسه آیت‌الله حکیم» در راولپندی، «مدرسه مشارع العلوم» در حیدرآباد و «مدرسه امام صادق علیه‌السّلام» در کویته دارند. مواد درسی این مدارس، عموما از مدارس دینی ایران اقتباس می‌شود و مدرسان آن در نجف، قم و پاکستان تحصیل کرده‌اند.

آنچه در پی می‌‏آید گفتگویی با حجت‌الاسلام و المسلمین «سید افتخار حسین نقوی» عضو شورای ایدئولوژی اسلامی پاکستان و رئیس شبکه خبری «سچ تی وی» و از اعضای پاکستانی مجمع عمومی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) در خصوص وضعیت شیعیان این کشور است:

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ
 

ابنا: در ابتدا لطفا خودتان را معرفی بفرمایید و در خصوص فعالیت‌هایتان توضیح دهید؟

- من سیدافتخار حسین نقوی از منطقه «میانوالی» در ایالت پنجاب پاکستان هستم. از نخستین فعالیت‌های من، راه‌اندازی مدرسه و مجتمع دینی به امام خمینی(ره) در پاکستان در سال 1982 میلادی بود که آموزش‌های دینی در این مرکز به برادران و خواهران از مقطع ابتدایی تا پایان دوره متوسط ارائه می‌شود. برنامه آتی ما در این عرصه، راه‌اندازی دانشگاهی در پاکستان به عنوان «الفجر» است.

علاوه بر فعالیت‌های آموزشی، فعالیت‌های منسجمی را هم در عرصه‌های بهداشتی و خیریه داریم و در این راستا مجتمع بهداشتی و خیریه امام خمینی(ره) را در پاکستان، تاسیس کردیم. آبرسانی به روستاهای دورافتاده، کمک به ازدواج جوانان، ساخت مسکن برای محرومان، ایجاد اشتغال و سرپرستی ایتام از جمله سایر فعالیت‌های خیریه مرکز ما است.

 

ابنا: چه فعالیت‌هایی را در عرصه‌های پژوهشی و رسانه‌ای دارید؟

مجموعه تحقیقاتی به نام «منتهای نور» را ایجاد کردیم تا در این موسسه کارهای پژوهشی در عرصه دین، صورت بگیرد. از جمله فعالیت‌های موسسه، تدوین خلاصه ترجمه تفسیر المیزان به زبان اردو در هشت جلد بود. در موسسه همچین کتاب «قوانین اسلام بر مبنای فقه جعفری» به زبان اردو تدوین شده است. این کتاب در 10 جلد و نخستین کتاب در زبان اردو است که در آن با این جزئیات به مبانی حقوقی فقه جعفری پرداخته شده است.

در عرصه رسانه‌ای نیز شبکه تلویزیونی «سچ تی وی» را راه‌اندازی کردیم که این شبکه تلویزیونی دارای تارنمای خبری فعالی است.

 

ابنا: وضعیت اتحاد و همکاری میان شیعیان کشور پاکستان چگونه است؟

- در بین شیعیان پاکستان، دسته‌بندی‌های مختلفی وجود دارد، اما همه شیعیان این کشور در مسائل مهم با یکدیگر اتفاق نظر دارند و اقدام به نقش‌آفرینی در این خصوص می‌کنند. چندی پیش برای تصویب قانونی برای رسیدگی به پرونده‌های شیعیان در دادگاه‌های پاکستان بر مبنای فقه جعفری نیاز به اجتماع شیعیان داشتیم که شاهد بودیم همه نماینده‌های شیعه در مجلس ملی این کشور از احزاب مختلف، نقش‌آفرینی کردند. این قانون با همراهی همه نمایندگان شیعه مجلس، با تبادل نظر با علمای این کشور و بدون مخالفت هیچ گروه شیعه‌ای به تصویب رسید تا مبنای رسیدگی به پرونده‌های پیروان مکتب اهل‌بیت(ع) در دادگاه‌های پاکستان، فقه جعفری باشد که این مسئله دستاورد بزرگی برای شیعیان پاکستان محسوب می‌شود.

 

ابنا: آیا وجود گروه‌های مختلفی در بین شیعیان پاکستان مانعی برای اتحاد آن‌ها ایجاد می‌کند؟

- ماهیت و عقاید علمای شیعه پاکستان چه در مجلس وحدت مسلمین این کشور و چه در شورای علمای شیعه پاکستان، یکسان است و هر دوی آن‌ها، هدف مشترکی را دنبال می‌کنند. وجود گروه ها و احزاب مختلف در بین شیعیان پاکستان، مانع خاصی را برای ایجاد اتحاد در میان آنها ایجاد نکرده است.

متاسفانه شاهد هستیم که برخی از مزدوران انگلیس برای تحریف عقاید مکتب اهل بیت(ع) از منابر حسینی، سوء‌استفاده می‌کنند که این اقدام با موضع‌گیری همه علمای شیعه پاکستان علیه آن‌ها مواجه شده و ما اقدامات حقوقی متعددی را علیه این دسته از افراد انجام دادیم تا جلوی بدعت‌های آنها را بگیریم و در پی این پیگیری‌ها، آن‌ها ممنوع‌المنبر شدند و موفق شدیم که جلوی رشد این فرقه انحرافی را در پاکستان بگیریم.

 

ابنا: علمای شیعه چه تلاش‌هایی برای وحدت میان دیگر مسلمانان در پاکستان دارند؟

- با تحولات دنیای امروز، ضرورت وحدت، بیش از پیش احساس می‌شود و اگر مسلمانان به مقدسات هم احترام بگذارند، همدلی بیشتری پیدا خواهد شد. ما در دنیای امروز به اندازه کافی دشمن و بدخواه داریم و مسلمانان نباید به دلایل و بهانه‌های مختلف، وحدت خود را از بین ببرند.

 

ابنا: چشم‌انداز دنیای اسلام را چگونه می‌بینید؟

- انقلاب حضرت امام خمینی حرکت مهمی در اعتلای اسلام بود که اکنون مقام معظم رهبری این مسیر را ادامه ‌می‌دهند. انقلاب اسلامی ایران در برابر قدرت‌های استکبار ایستادگی کرده و هیچ قدرتی نتوانسته آن را متوقف کند، انقلاب اسلامی ایران نویدبخش ظهور امام مهدی(عج) است. جوامع اسلامی نیز باید با الگوگیری از حرکت ضداستکباری انقلاب اسلامی ایران در برابر زورگویان عالم قد علم کنند.

نقش رسانه‌ها در این عرصه بسیار پررنگ است و افشای اهداف پشت پرده اقدامات تفرقه افکنانه و فتنه انگیزی دشمنان و همچنین تلاش برای تبیین معارف اسلامی برای جامعه امروز از وظایف اصلی ماست.

طبق وعده خداوند، حکومت آینده جهان در اختیار محرومان و مستضعفان خواهد بود و پیروزی از آن ما است و با حفظ وحدت و عمل به معارف قرآن و اهل‌بیت(ع) مستکبران نخواهند توانست به هدف خود که انشقاق و عقب‌راندن جامعه اسلامی است، دست پیدا کنند.

...................................

پایان پیامShare
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها