2024 July 23 - سه شنبه 02 مرداد 1403
بررسی جریانهای تکفیری در مصاحبه با رهبر شيعيان ترکيه
کد مطلب: ١٠٥٧١ تاریخ انتشار: ٠٢ آذر ١٣٩٣ - ١٩:٠٢ تعداد بازدید: 3932
حبل المتین » عمومي
بررسی جریانهای تکفیری در مصاحبه با رهبر شيعيان ترکيه

سخنرانی شیخ صلاح الدین رهبر شیعیان ترکیه در کنگره جهانی جریانهای افراطی و تکفیری
حبل المتین 93/09/02

بسم الله الرحمن الرحيم

تاریخ : 93/09/02

مجری:

بسم الله الرحمن الرحیم

به نام حضرت دوست که در سینه ها زلال محبت اوست. خالصانه ترین درود و سلام و تحیت خودمان را در طبق هایی از نور تقدیم می کنیم به ساحت مقدس و نورانی و ملکوتی نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی و اهل بیت پاک و نورانی اش.

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

بیننده گان عزیز و ارجمند شبکه ی جهانی ولایت برنامه ی زنده ی «حبل المتین»، به شما سلام عرض می کنم. اوقات و لحظات بسیار خوب و خوش و خرمی را برایتان آرزو می کنم. زیر سایه ی قرآن و اهل بیت زندگیتان همیشه نورانی باشد انشاء الله هر جا که هستید. چه عزیزانمان در گوشه و کنار ایران اسلامی و چه خواهران و برادران ایمانی خودم در هر جای این کره ی خاکی که همراه هستید با شبکه ی جهانی ولایت.

ماه «محرم الحرام» هم به پایان رسید و ماه «صفر» دارد از راه می رسد طبق توصیه و سفارشی که بزرگان و اهل بیت عصمت و طهارت به ما داشته اند این است که با فرا رسیدن ماه صفر حتما صدقه بگذاریم کنار. هم برای سلامتی خودمان، سلامتی خانواده مان و حتما عزیزانی که مقید هستند برای سلامتی وجود مقدس و نازنین آقایمان امام زمان (علیه السلام) هم صدقه کنار بگذارند

عزاداری هایتان هم قبول باشد انشاء الله.

همانطور که می دانید امروز یک اتفاق بسیار عظیم و یک اتفاق بسیار مبارک در شهر مقدس قم در آشیانه ی اهل بیت عصمت و طهارت برگزار شد و اتفاق افتاد. و انشاء الله همچنان فردا هم این اتفاق ادامه پیدا خواهد کرد. «برگزاری کنگره ی جهانی جریانهای افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام» بود.

حتماً شما شاهد این کنگره بودید و شاید از رسانه های مختلف تصاویر این کنگره را دیدید. و یا صبح به صورت زنده ومستقیم از شبکه ی جهانی ولایت همراه بودید که با فرمایشات مرجع عظیم الشأن جهان اسلام حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی این برنامه آغاز شد که یک عظمت و شکوه خاصی داشت.

واقعا باید بگوییم که جای شما خالی بود ما گزارشهایی هم تهیه کردیم انشاء الله فردا هم آنجا حاضر هستیم بتوانیم به صورت زنده آنجا هم خدمت شما باشیم.

اگر می خواهید برای ما پیامک بدهید آقای کیا زحمت کشیدند قبل از اینکه من بگویم خودشان زیر نویس کردند. 30001203 پیامک برنامه ی ماست و شبکه ی جهانی ولایت برای عزیزانی که در ایران اسلامی هستند و همچنین پیامک بین المللی شبکه ی جهانی ولایت که معمولا به صورت زیر نویس پایین شماره 30001203 حک شده از این طریق شما می توانید با دستان مهربانتان گوشی تلفن همراهتان را بردارید برای ما پیامک بدهید هر چه که دلتان می خواهد برای ما بگویید.

از عشق و ارادت ومحبتتان به ساحت مقدس امیر المومنین و اهل بیت عصمت و طهارت، یا در خصوص این کنگره ی عظیمی که در حال برگزاری است نمی دانم حالا هر چه که دوست دارید به هر صورت با ما در میان بگذارید ما هم تلاش می کنیم انشاء الله در طول برنامه از پیامک های شما استفاده کنیم.

در برنامه ی زنده ی حبل المتین شبکه ی جهانی ولایت توفیق داریم در محضر حضرت آیت الله دکتر حسینی قزوینی باشیم. حضرت استاد سلام علیکم و رحمة الله خدا قوت

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

سلام علیکم و رحمة الله و برکاته

بنده هم همچنین خدمت همه ی بیننده گان عزیز و گرامی و دوست داشتنی در هر کجای این کره ی خاکی بیننده ی این برنامه هستند و ما را مهمان کانون گرم و با صفای خانواده خودشان قرار داده اند خالصانه تریم سلامم را تقدیم می کنم موفقیت همه ی گرامیان را از خدای منان خواهانم

خدا را به آبروی محمد و آل محمد سوگند می دهم که همه ی ما و شما را حاجت روا نموده مشکلات ما را بر طرف کند دعاهای ناقابل ما را در درگاهش مورد قبول قرار بدهد انشاء الله

مجری:

انشاء الله خدا قوت به شما بدهد. و همچنین به همه ی عزیزانی که دست اند کار این کنگره ی عظیم بودند. البته حضرت استاد صبح به من حس غروری دست داد وقتی که نگاه می کردم این علمای جهان اسلام با چهره های مختلف با لباس های مختلف با گویش های مختلف در کنار هم در کنار علمای شیعه دسته دسته گروه گروه وارد آن سالن اجلاس می شدند.

یک ابهتی را برای جهان اسلام داشت که اینجا واقعا جای افتخار بود برای همه ی کسانی که مسلمان هستند و لا اله الا الله و محمد رسول الله را بر زبانشان جاری می کنند. شما هم مدتهاست که دارید تلاش می کنید و همچنین شاگردان شما در شبکه ی جهانی ولایت که این کنگره به خوبی برگزار بشود می خواهیم ببینیم که حضرت عالی چه تلاش ها و چه کوشش هایی را داشتید؟ لطف بفرمائید بخش هایی را بیان کنید.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین و هو خیر الناصر و معین الحمد الله و الصلواة علی رسول الله و علی آله آل الله لا سیما علی مولانا بقیة الله و لعن دائم علی اعدائهم اعداء الله الی یوم لقاء الله افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد حسبنا الله و نعم الوکیل نعم المولی و نعم النصیر.

الحمد الله الذی هدانا لهذا و ما کنا لنتهدی لو لا ان هدانا الله

من همین الان که مقداری تأخیر داشتم تا بیایم سر برنامه با حضرت آیت الله مکارم شیرازی تلفنی صحبت داشتیم.

ایشان هم خیلی خوشحال بودند و سلامشان را به همه ی بیننده گان رساندند و می فرمودند ما انتظار نداشیم که این کنگره به این عظمت باشد. خیلی بالاتر از انتظار ما بود.

البته مسئولیت گروه علمی ریشه های تکفیری به عهده ی بنده بود و در طول این یک سال و نیم حدود نزدیک دویست تا مقاله از داخل و خارج به دست ما رسید. چه مقاله های قرار دادی و چه مقاله های ارسالی.

هم از عزیزان اهل سنت بوده است و هم از عزیزان شیعه بود و از خارج از کشور هم بود. این مقالات را ما شبانه روزمخصوصا در این هفت، هشت، ده ماه اخیر دیگر ما شبانه روز هم من خودم و هم دوستان، این مقاله ها را می دیدیم.

آن مقاله هایی که واقعا وزن علمی داشت و نویسنده هایشان زحمت کشیده بودند و خوب از آب در آورده بودند را انتخاب می کردیم. البته همه ی مقاله ها خوب بود ما دیگر در میان خوبها خوبترها را انتخاب کردیم که مجموع این مقالات در هشت جلد چاپ شد.

الحق والانصاف هم امروز ما این جمعیت را که دیدیم، یک ابهت ویژه ی داشت. یعنی واقعا ابهت داشت به طوری که نزدیک نهصد و سی تا صندلی بود غالبا ما خودمان دوستان اصلا یک گوشه ای رفتیم که این مهمانهای عزیز جا بشوند حتی بعضی از دوستان تعجب می کردند که ما اصلا ایستاده بودیم ما تقریبا یک ساعت و نیم دو ساعت ایستاده بودیم.

مجری:

آخرش مجبور شدند که دیگر درب سالن را ببندند.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

بله خیلی ها هم پشت در ماندند. واقعا استقبال بی نظیربود. البته این استقبال به خاطر چند جهت بود یکی اینکه این کنگره زیر نظر مرجعین شیعه بود و رنگ وبوی سیاسی نداشت و خلاصه مسئولین و بنیانگذارانشان حکومت نبود! این خودش برای خیلی ها یک نقطه ی مثبتی بود و خیلی هم دوست داشتند بیایند اصلا خود حوزه را ببینند حوزه ی علمیه ی قم را ببینند.

و نکته ی دیگر که مهم بود، بودن این کنگره در قم بود. خلاصه مزید بر علت بود و صفایی بر این داشت و مسئله ی دیگر که الان دیگر خود آقایان اهل سنت به این نتیجه رسیدند بعضی از صحبتهایشان که صبح پخش شد بعضی از صحبتها بعدظهر در کمسیون ها و اینها قطعا ضبط شد پخش خواهد شد که خود علمای اهل سنت هم به این نتیجه رسیدند که باید با این پدیده ی تکفیر مبارزه کنند اگر چنانچه کوتاه بیایند امنیت خودشان و امنیت خانوادهشان به خطر می افتد.

یعنی اهل سنت قطعا به این نتیجه رسیده اند و واقعا ما از بزرگوارانی که از هم کشورهای خارج آمده بودند با دوستانی که از یمن آمده بودند ما را وقتی می دیدند می گفتند فلانی ما برنامه های شما را می بینیم دوستان از لبنان آمده بودند از کره از چین آمده بودند تعبیرشان این بود که ما هر روز نشاهدک فی الهوا ولن مشاهدک فی الارض: ما هر روز در هوا شما را می بینیم!! بعضی ها می گفتند ما شما را پشت شیشه ای می دیدیم الان حضوری می بینیم!!

علمای اهل سنت چه از خارج کشور چه از عزیزان اهل سنتی که از سیستان بلوچستان آمده بودند از ارومیه و کردستان آمده بودند از گلستان آمده بودند آمده اند، همه این عزیزان از سر محبت و اظهار محبت، با ما عکس گرفتند.

آیت الله مکارم شیرازی به بنده می گفتند: فلانی! تمام اینها که را فیلمبرداری می کردید به مردم نشان بدهید. برخی از این مریض قلبها که می آیند می گویند که اهل سنت با شبکه ی ولایت چنین و چنان اند، اینها را نشان بدهید تا مردم بدانند که اهل سنت نه با شبکه ی ولایت مشکل دارند و نه با شما مشکل دارند.

حالا یک سری افرادی هستند مریضند و همانجا هم مریض القلبها بعد از نماز داشتند یک سری حرفها رو می زدند. ولی الحمد الله رب العالمین در مجموع کنگره خیلی زیبایی بود.

همانطوری که حضرت آیت الله مکارم شیرازی در صحبتهایشان گفتند این قضیه کنگره پنجاه درصد کار است یا شاید کمتر از پنجاه در صد.

پنجاه درصد دیگر نزد علمای بزرگوار بعد از اینکه در اینجا به اجماع رسیدند که باید در برابر تکفیر قیام کنند و مردم را بیدار کنند و مردم در برابر حکومتها بایستند و حکومتها را متقاعد کنند در رابطه با این پدیده ی تکفیر.

این یدیده شوم تکفیر هست که در حقیقت نه تنها اسلام بلکه انسانیت را به خطر انداخته و هر گونه امنیت را از خانواده ها سلب کرده است. انشاء الله بایستند و حتی خیلی از علمای اهل سنت می گفتند این برنامه باید ادامه داشته باشد شما به یک کنگره نباید اکتفا کنید بعد از کنگره هم باید پیگیری بشود.

ما یک دفتری تشکیل دادیم که علمای بزرگوار از داخل و خارج، اصلا مقالاتشان را اینجا بدهند و اگر موفقیتی داشتند در کشور خودشان اینها را انعکاس بدهند. اگر مشکلاتی در برنامه ها بود اطلاع بدهند و مشورت کنند با مرجعیت شیعه و با دفتر کنگره.

حالا انشاء الله امیدواریم که بعد از اختتامیه اش که فردا بیانیه اش خوانده می شود شاهد یک تحولی باشیم و انشاء الله شاهد یک اجماع جهانی علیه پدیده ی تکفیر باشیم.

از آن طرف هم شبکه ی ولایت الان یک هفته است این برنامه های کنگره را تحت پوشش قرار داده و امروز هم از اول صبح کلا دوستان ما الحمد الله شکر خدای عالم، برنامه ها را منعکس کردند. حتی خیلی از بیننده ها پیامک داذند که چرا رسانه های ملی ما مثل شبکه ی ولایت این کنگره ی تکفیر را اینطور تحت پوشش قرار ندادند!؟

مجری:

البته رسانه ها مخصوصا شبکه ی یک دیدم سخنان حضرت آیت الله مکارم شیرازی را کامل پخش کردند.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

بله، ولی دوستان ما از همان اول صبح همان ساعت آغاز کنگره، استدیو و هم اینجا که دوستان ما بودند برنامه ها را تحت پوشش قرار دادند و شبکه های وهابی شیطانی صهیونیستی هم خیلی عجیب عصبانی هستند. من آن کلیپ تیزرشان را دیروز خدمت حاج آقای مکارم نشان دادم فرمودند معلوم است که خیلی اینها سوخته اند!!

مجری:

به قول فرمایش امام راحل اینها باید عصبانی باشند و از این عصبانیت بمیرند.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

بله باید بمیرند. یعنی واقعا باید اینها بمیرند. البته اینها دیشب اول برنامه شان را خوب شروع کردند و گفتند که تکفیر برای شیعه هست و چنین است و چنان است.

و الحمد الله شبکه ولایت به قدری آپدیت و به روز است که دوستان ما همان شب گذشته کلیپ ساعت هشت و نیم آنها را پخش کردند و تناقضهایی که اینها داشتند را مطرح کردند. که آقا شیعه صحابه را تکفیر می کند. شیعه چنین می کند ولی ما شیعه را تکفیر نمی کنیم

بلافاصله نیم ساعت نشد که از نظرشان برگشتند و گفتند آقا هر کس ابوبکر را تکفیر کند ما کافر می دانیم. هر کس توسل را قبول کند ما کافر می دانیم. هر کس معتقد به علم غیب باشد ما کافر می دانیم. هر کس چنین باشد... یعنی شروع کردند تمام مصادیق تکفیر خودشان را بیان کردند. یعنی حتی روی حرف خودشان نیم ساعت هم نماندند!

و واقعا تناقضهایی که داشتند عصبانیتی که داشتند مخصوصا این جناب آقای خدمتی رفیق ما دیگر از عصبانیت داشت بنده ی خدا منفجر می شد!! من دیشب برنامه ها را مرتب می دیدم به اینها همانطور که حضرت عالی فرمودید باید بگوئیم که: قل موتوا بغیظکم از عصبانیت بمیرید.

ما در خدمت حضرت عالی هستیم.

مجری:

متشکرم سلامت باشید. استاد! ما یک مهمان عزیزی داریم که انشاء الله تا لحظات دیگر وارد استدیو خواهند شد و در کنارشان خواهیم بود.

حاج شیخ صلاح الدین، رهبر شیعیان ترکیه و ازمجاهدینی که سالهای سال زحمت کشیدند تلاش کردند و رنج مجاهدت هم برچهره ی ایشان و هم در راه روش و منش ایشان دیده می شود وارد شبکه ی جهانی ولایت شدند و انشاء الله تا لحظاتی دیگر در خدمت ایشان خواهیم بود.

این را به این خاطر گفتم که ذوق وشوق شما بیننده های عزیز بیشتر بشود بعد از یک فاصله ی کوتاه با یک اشتیاق بیشتر و بهتری برنامه ی ما را ببینید مخصوصا عزیزانی که آذری زبان و ترک زبان هستند و مخصوصا بیننده های خوب و دوست داشتنی ما که در کشور ترکیه همراه هستند و برنامه ی ما را تماشا می کنند ما را تنها نگذارید بر می گردیم.

خیلی متشکریم از همراهی و شما بیننده گان عزیز وارجمند با برنامه ی زنده ی حبل المتین از شبکه ی جهانی ولایت چند لحظه پیش یک مژده به شما دادم مهمان عزیزی داریم حاج شیخ صلاح الدین البته یک پسوندی هم دارند اوزگوندوز اگر اشتباه نگفته باشم!

سلام علیکم خیلی خوش آمدید. سلام و علیکی داشته باشید با دوستان بیننده ما تا من سوالات را مطرح کنم.

حاج شیخ صلاح الدین؛ رهبر شیعیان ترکیه:

بسم الله الرحمن الرحیم الحمد الله رب العامین و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین و صالحین

بنده آرزوی موفقیت آیت الله دکتر قزوینی و همکارانش را در این شبکه ی مبارکه دارم و عرض سلام به مؤمنینی که بیننده این شبکه مبارکه هستند آرزوی موفقیت برای بیننده گان شبکه ولایت می کنم.

مجری:

خیلی خوش آمدید به شهر مقدس قم و به ایران اسلامی جناب حاج شیخ صلاح الدین. شما قبلا تشریف آورده بودید شهر مقدس قم؟

مهمان برنامه:

بله چند بار آمده بودم.

مجری:

امروز شما جزء مهمانان این کنگره عظیم هم بودید. می خواهیم از زبان شما قدری در خصوص این کنگره بشنویم.

مهمان برنامه:

کنگره در این ایام حتی می شود گفت که دیر هم برگزار شد. با توجه به اینکه مرجعیت شیعه قدیما و حدیثا مسئله وحدت مسلمین وعزت اسلام و مسلمین را همیشه در نظر داشته و در نظر خواهد داشت.

همت و غیرت علمای شیعه و مراجع شیعه همیشه به اعتلای کلمة الله بوده و تعصبات مذهبی را بالای اسلام نبردند که امروز هم یک نشانه قشنگ و واقعیتی انکارناپذیر را از مرجعیت شیعه به خصوص حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی و آیت الله العظمی سبحانی هم همکاری کافی را دارند.

این دو بزرگوار جهان اسلام در این کنگره شرکت دارند و علمای ما در ترکیه علمای اهل سنت و تشکیلات ریاست و دیانت ترکیه که یک تشکیلات عظیمی است و دولتی هست فی الواقع و از مهم ترین موسسات دولتی هم هست.

ریاست این موسسه هم با سلیقه ی تکفیری سلفی شدیدا مخالف هستند و این خاک پرونده ی همچو افکار تکفیری و افراطی نخواهد شد این یکی از عبارات رئیس محترم دیانت است در مورد تکفیری ها و در این مجلس علمایی با اعتبار و مورد اعتماد مردم کشور خودشان حضور دارند هم بحث های علمی خصوصا سخنرانی حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی آن خیلی آموزنده بود.

طرف مقابل ما فقط عسگری حرکت می کند. عسگری نظامی. ولی آنها برای جنایات خود یک روپوش دینی اسلامی هم گذاشته اند که مردم را فریب دهند

و احتیاج نظامی خودشان را احتیاج نفرات خودشان را بدینوسیله تأمین کنند بالاخره در این راه اگر کسی در این راه کشته شود جنت می رود و با حور العین هست و...!!

مردم را اینچنین فریب هم می دهند لذا در روبروی ما دو جبهه است یکی نظامی دوم علمی علمیی که به آن گفته بشود یک کم شاید اعتبار قائل بشویم ولی حرفهای فریب دهنده که باید علمی جواب داده بشود تا مردم روشن بشوند و فریب آنها را نخورند.

مجری:

بسیار خوب جناب شیخ صلاح الدین ما انشاء الله باز در خدمت شما هستیم ما یک ارتباط زنده ی تصویری داریم از محل برگزاری کنگره ی جهانی جریانهای افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام که همکار عزیزمان جناب آقای حسینی آنجا حضور دارند یک مهمانی هم در استدیوی مستقر در محل برگزاری کنگره هستند قرار است یک گفتگوی کوتاهی داشته باشیم انشاء الله با این عزیزان مجددا ما در خدمتتان هستیم.

آقای حسینی عزیز بسم الله ما در خدمت شما هستیم

گزارشگر:

بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم عرض سلام و ادب و احترام دارم خدمت استاد عزیز و آقای اسماعیلی. ممنونم از این فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.

ما از کنگره ی جهانی جریانهای تکفیری افراطی از دیدگاه علمای اسلام الان میهمان منازل شما هستیم و خب از ابتدای روز که مراسم آغازین بود علمای عزیز از سرار جهان اینجا تشریف آوردند مطالب و مباحث بسیار مهمی در اینجا مطرح شد در مصاحبه ها در گزارش ها در سخنرانی ها که انشاء الله به مرور به سمع و نظر شما بیننده گان عزیز وارجمند خواهد رسید.

اما در این فرصت ما در خدمت عزیزی هستیم که شاید چهره و نام ایشان برای بسیاری آشنا باشد ما در خدمت حاج قاضی شرف الدین جامی الاحمدی امام جمعه ی محترم تربت جام هستیم بنده عرض سلام و ادب و احترام دارم خدمت شما و خوش آمدگویی عرض می کنم خدمتتان در خدمتتان هستیم.

مهمان دوم (حاج قاضی شرف الدین جامی الاحمدی):

بسم الله الرحمن الرحیم الحمد الله رب العالمین و الصلاة و السلام علی سیدنا محمد و آله و اصحابه اجمعین

قبلا تشکر می کنم از حضرت آیت الله مکارم شیرازی در مورد تشکیل کنگره ی جهانی جریانهای افراطی تکفیری از دیدگاه علمای اسلام و برگزار کننده گان کنگره ی مزبور صمیمانه تشکر می نمایم.

مجددا عرض کنم اول از نظر دیدگاه اهل سنت برای حکم تکفیر برای احدی از اهل قبله که کلمه ی شهادت را لا اله الا الله محمد رسول الله را قائل باشد و قبول داشته باشد و در قبله ی مسلمانها نماز بخواند روا نمی دارند و جایز نمی دانند و بنابراین اگر کسی به این چنین فرضی حکم کفر و یا شرک بدهد خواه ناخواه کفر به خود او بر می گردد و متأسفانه مشمول این ادعای او خواهد شد.

سابقه و ریشه ی تکفیری و جریانهای تکفیری را می توان حتی در زمان رسول اکرم صلی الله عیه و آله و سلم جستجو کرد زمانی که گروهی در حیات پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم آنقدر در امور دینی افراط می کردند که حتی از خود ایشان که مرتبط با وحی ربانی بودند و همچنین مکتب اسلام آنها خود را جلوتر می دانستند.

از نظر افراطی گری اولین مورد از این گونه تفکرات را در برخورد عبدالله بن وهب افراطی در تقسیم اموال غنیمتی در حنین در غزوه ی حنین توسط پیامبر بود که وی اعتراض کرد و به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم گفت که تو عدالت نکردی!!

پیامبر فرمودند اگر من در جهان به بی عدالتی عمل کنم پس چه کسی عدالت را عمل خواهد کرد و حضرت عمر رضی الله عنه در اینجا وی را به خاطر جسارتش مذمت کردند و می خواستند او را بکشند پیامبر وی را منع فرمود و گفتند او را بگذارید که در آینده از او و همفکرانش افرادی پدید خواهند آمد که از شدت افراط در دین از دین خارج خواهند شد و در قضایای حنین و نهروان از اولین بنیانگذاران و رهبران خوارج بوده اند.

همین افراد بودند که اولین ندای تکفیری را بر علیه حضرت علی رضی الله عنه سر دادند و ایشان را متهم کردند که چرا حکمیت را قبول کردی و العیاذ بالله کافر شدی و باید توبه کنی تا ما دوباره از تو اطاعت کنیم.

این جسارتی بود که این خوارج به خرج دادند پس با همین اندیشه طرفداران خود را جمع کردند و باعث برپایی جنگ نهروان شدند که در این جنگ عبدالله و همفکرانش هنگامی که در نهروان اردو زده بودند سربازان خود را به دلیل برداشتن خرما که پای درختان ریخته شده بود اینها را منع کردن که حرام است از آن کنار اردوگاه خرما بردارید!!

اینها هباب بن ارک و همسر او حامله بود و این آقایان به بهانه ای که اینها محب علی رضی الله عنه هستند و محبت آنها را در دل دارند اینها را شهید کردند! و همان زن حامله را هم شهید کردند ببینید این رفتار چرا آمده فقط به خاطر تفرقه ای که بین مسلمانها بوجود آوردند

گزارشگر:

بله متشکرم از شما استاد عزیز و ارجمند البته ما صدا و تصویر استاد عزیز و مجری محترم را نداریم در اینجا و امیدواریم که پوزش ما را بپذیرید.

اگر به هر حال به خاطر نداشتن صدا و تصویر آنچه که باید و شاید ارائه نشود از طریق این استدیو عذرخواهی می کنیم. ممنونیم از شما و تشکر می کنم از شما از اینکه این تایم را در اختیار ما قرار دادید و همه ی شما عزیزان را تا برنامه ی دیگر که در محضرتان باشیم به خدا می سپاریم یاعلی مدد

مجری:

خب خیلی متشکرم از آقای حسینی عزیز تلاش کردند این ارتباط زنده برقرار شد از محل کنگره و گفتگویی که آقای حسینی داشتند.

برنامه زنده ی حبل المتین همچنان تقدیم حضور شما می شود و همانطور که خدمتتان عرض کردم مهمان عزیزی داریم. حاج شیخ صلاح الدین رهبر شیعیان ترکیه میهمان برنامه ی ما هستند.

جناب شیخ همانطوری که می دانید بحث تکفیر را می خواهیم در خصوصش صحبت بکنیم که حالا در ترکیه می بینیم که متأسفانه حمایتهایی هم از سوی داعش در واقع از سمت دولت ترکیه از طرف داعش شده خب این برای همه روشن شده می خواهیم ببینیم که برخورد علمای بزرگوار اهل سنت و علمای شیعه در خصوص این پدیده و این اتفاق نامیمون ونامبارکی که متأسفانه در جهان اسلام دارد رخ می دهد چه هست؟

ادامه صحبتهای حاج شیخ صلاح الدین؛ رهبر شیعیان ترکیه:

بله باید این را عرض کنم که دولت جمهوری ترکیه اخیرا صراحتا اعلام می کند تمام مسئولین والا مقام از ریاست نخست وزیر و سائر مسئولین ما به هیچ وجه از گروه تروریستی دفاع نکردیم و همکاری هم نمی کنیم اینها تروریست هستند!

البته در قضایای سوریه که بیش از هشتاد کشور جهان ریختند آنجا و مال و جان و عرض مردم را مورد تجاوز قرار دادند در آن مورد شاید دولت ما به نظر خودش برای رفع ظلم به مخالفین دولت سوریه کمک می کردند و این را علنا می گفتند.

ما هم آنوقت عرض می کردیم که در آن مورد نظر ما کاملا با دولت ما مغیر بود در مورد سوریه حالا هم در آن مورد متأسفانه ندارد و امیدوارم که در آینده ی نزدیک مثل تمام دول غرب دولت محترم ما هم به این نتیجه برسند که اگر دولت سقوط کند در سوریه همسایه ی بدتری خواهیم داشت به جای بشار اسد یک دولت بدتری حاکم خواهد شد.

در این مورد شاید در آینده ی نه چندان دور با دولت ما هم نظر باشیم چون جهان دیگر این را دریافت حالا داعش یک حرکتش دیروز اسمش چیز دیگری بود مسئله ی تکفیر اصلا مشکل این خود فروخته بگویم فریب خورده بگویم نمی دانم چه اسمی بگذارم. متاسفانه خیلی از این فریب خورده ها خیلی هم مومن هستند اعتقادشان این است که اگر ما هشت تا شیعه بکشیم جنت می رویم اعتقادشان این است که اگر ما در این راه کشته بشویم جنت می رویم!!

نمی داند دارد جان خود را به پول می فروشد. ایمان به این دارند چون فریب خوردند لذا من امیدوارم که انشاء الله امثال این کنگره ها و نتایجش در تمام جهان اسلام به فریب خوردن همچو افراد مومنی مانع بشود. سد بشود در جلوی این فریب دهنده گان.

حالا ما با اهل سنت اختلاف داریم یا نداریم بله صدها بله هزاران اختلاف داریم موارد اختلاف ما از نظر تعداد با موارد اتفاق ما نسبت به موارد اتفاق و اتحاد خیلی خیلی بیشتر است این مخصوص بین ما و اهل سنت نیست بین مذاهب اهل سنت هم همین طور است

مجری:

خودشان هم با هم اختلافاتی با هم دارند

مهمان برنامه:

بله از نظر تعداد در هر مسئله ای که مسائل فقهی نگاه کنید قال فلان قال فلان فلانی اینطوری گفت نظرات مختلفی دارند حتی از یک مذهب علما با یکدیگر اختلاف نظر دارند

مراجع ما با یکدیگر در مسائل فقهی نگاه کنید که هیچ خیلی کم هست که یک مثلا خلافی نباشد در آن در همه ی مسائل ما اختلاف داریم و این اختلاف است که ما را وادار می کند کوشش بیشتر بکنیم کوشش علمی و فقهی.

و البته این رحمت است. این اختلاف برای ما رحمت است هر جا که ما این اختلافات را سبب عداوت قتل و کشتار دیدیم آنجاست که این اختلاف رحمت نیست عذاب دنیا و آخرت است ذلت دنیا و عذاب آخرت می شود و الا مباحثات علمی بکنیم هر چه داریم بگوییم چه اشکالی دارد آزادانه هر کس فکر خودش را بگوید فتوای خودش را بگوید نظر خودش را بگوید این اشکال ندارد و باید باشد اگر نباشد علم رکود می کند باید باشد.

ولی من یک حرف دیگری دارم آن این است تعداد ستارگان را کسی نمی داند میلیاردها می گویند بله میلیاردها ستاره داریم اگر این اختلاف را به تعداد آنها بگذاریم بله اختلاف داریم در هر مسئله اختلاف داریم وقتی طلع البدر شد بدر طلوع کرد آنوقت می بینید که تقریبا هشتاد درصد در آنچه که ماه چهاردهم ماه قمری دیگر کم دیده می شود ستاره ها در روشنایی بدر دیده نمی شود

ما وقتی محمد رسول الله می گوییم هشتاد در صد آن اختلافات نادیده می شود. چون وقتی که خورشید طلوع کرد دیگر هیچ ستاره ای دیده نمی شود وقتی لا اله الا الله گفتیم مگر قیمت و ارزش این کلمه را کلمه ی مبارکه ی توحید را نمی دانیم وقتی آن طلوع کرد دیگر اختلاف دیده نمی شود.

کاش در پکن از مناره ها این صداها را می شنیدیم اشهد ان لا اله الا الله اشهد ان محمد رسول الله دیگر من این اجتهاد را دارم وضو را چطور می گیرم نماز دست بسته می خوانند یا نه به آن نگاه نمی کنم از خوشحالی گریه می کنم آن صدا را ای کاش در آنجا بشنوم در مسکو بشنوم در پاریس در لندن در هند بشنویم باید این را بفهمیم اول این طلع البدر را طلعت الشمس تمام اختلافات ما را موجب می شود نادیده بگیریم.

بحث کنیم ولی موجب عداوت ما نباشد. این شهادتین خیلی بزرگتر از این است که ما در پیش آن از اختلافات جزئی ما یک استفاده ی عداوت و کشت و کشتار و تجاوزات و اینطوری چیز بگیریم.

مثلا امام حسين علیه السلام روایت در این مورد مختلف است در مورد طفل رضیع سلام الله علیه فرمودند: ان لم ترحمونی فرحموا هذا الطفل الصغیر می فرماید یعنی این گناه ندارد خدا برایش گناه نمی نویسد هر کاری بکند خدا برایش گناه نمی نویسد خب شما به آن هم رحم نمی کنید شما در همانجا ارتباطتان را با اسلام قطع نمی کنید هیچ اثری داریم روایتی داریم که رسول اکرم طفلی را کشته؟ صغیری را کشته حتی مجازات کرده؟ نداریم.

خب پس شما این دینتان را که به خورد مردم جاهل می دهید از این پیغمبر رحمت نگرفتید از هر جایی گرفتید مردانه آنجا را بگویید از واشنگتن گرفتیم یا از تلاویو گرفتیم یا جای دیگر؟

این کار محمدی نیست صلی الله علیه و آله وسلم این یکی، دلیل محکمی است که اینها با دین خدا سر و کاری ندارند با دین پیغمبری که رحمة للعامین فرستاده شده سر و کار ندارند ثانیا قرآن می فرماید که بالاتر از آن دیگر کلامی نداریم که«وَ لا تَقُولُوا لِمَنْ أَلْقى‏ إِلَيْكُمُ السَّلامَ لَسْتَ مُؤْمِناً» این حق را ندارید به کسی که به شما سلام می گوید، سلام اسلامی می گوید، بگوئی تو مومن نیستی. این حق را نداری این را بگویی. این یک نحو ربانی است خوب روی این باید فکر کرد که نمی شود ما حتی حق نداریم حتی بگوییم مومن نیستی

شما این حق را از کجا در آوردید که به مردم شرک نسبت دهید. آثار اسلامی را آثار تاریخی را از بین ببرید که اینها مشترکات دنیاست میراث دنیاست شما از آفریقا گرفته تا آسیای میانه عالم اسلام را و آثار اسلامی را آثار تاریخی را از بین می برید این حق را ندارید.

یک مسئله ی دیگر این که می گویید شما مشرک هستید خب بگذارید باشند به تو چه مربوط است؟ یعنی حکم ارتداد چیز دیگری است من مرتد نیستم اگر در نظر شما با این اعمال و رفتار من من مشرک باشم پدرم من همانطور بود اجداد من همانطور بود پس من مرتد نیستم. آباء و اجدادا من مشرکم

تازه، من مسلمان نبودم مثل شما این حال من اگر شرک است صدها سال است که اجداد من اینطوری بوده پس من ارتداد ندارم و با تو جنگ ندارم وقتی این طور شد شما به من بگویید رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم برای تحمیل دین کسی را کشته یا این که مماثله کرده. خدا فقط این حق را بعد از پانزده سال به رسول داده یعنی دو سوم رسالتش را آنها شروع کردند این فرار کرد این سکوت کرد بعد از آن حق مماثله داد باز با حقوق، حقوق جنگی گذاشت ما نمی توانیم مثل مشرکین حرکت کنیم ما چون این دین ، دین رحمت است

مجری:

حتی در فتح مکه هم فرمودند الیوم یوم المرحمه

مهمان برنامه:

بله یعنی این حق را شما ندارید که به من بگویید چون مشرک هستید باید تو را بکشیم تو این حق را نداری به تو چه مربوط است!؟ من با تو جنگ ندارم خب با اسلام جنگ ندارم خب سرباز اسلام هم هستم از وجود من استفاده کن در مقابل کفار کسانی که کشورتان را اشغال می کنند.

کسانی که به مقدساتتان تجاوز می کنند، کسانی که قبله ی اول شما را با چکمه های چرکین خودشان لکه دار می کنند. الان می خواهند خرابش کنند خب بروید با آنها بجنگید ما هم سرباز اسلام در خدمت شما ما با شما جنگ نداریم و این مراجع ما همه ی آنها ، آنهایی که مقلدین دارند در جهان شیعه مردم به آنها اعتماد دارند واقعا مرجع هستند همه ی آنها فتوا دادند که توهین به مقدسات اهل سنت حرام است.

دیگر چه مخاطبین شما این معاصرین است دیگر شما بروید صد سال پیش پانصد سال پیش یک نظر شاذی بوده از یک عالمی صادر شده آن مربوط به ما نیست لذا فرق ما با شما یک مجتهد باید معاصر باشد من مشکلات امروز من را از آن بگیرم آن حل کند.

این مخاطب ما مراجع امروز ماست که تحریم کردند حتی امام رضوان الله علیه بحث خلافت را منع کرد در اوایل انقلاب گفت توهین که هیچ وقت ائمه ی ما به این اجازه نداده توهین بکنیم و این قرآن نهی کرده از توهین به اعتقادات طرف مقابل ما هم اهل قرآن هستیم و به این اعتماد داریم به کسی هم توهین نداریم.

بحث علمی هم هیچ کسی نباید بترسد این را توهین حساب نکنید باید بحث کنیم که واقعیت را ببینیم بحث کنیم. من از اجداد شما بحث نمی کنم که با علی پسر عموی علی داریم صحبت می کنیم. ما دشمن یک طرف دوست یک طرف که نیستیم در مسئله ی غدیر اگر نمی دانم کونوا اربوا هردو تای آنها نسبت به ما همان است. البته سادات مستثناء هستند آنه به جای خودشان ولی مسلمین واقعا همین است می خواهیم حقیقت را بیابیم ولی با ادب با ارکان.

علی علیه السلام حتی در جنگ اجازه نمی داد به معاویه فحش بدهند این اجازه را ما نداریم شما به ما بهتان می گویید درباره ی ام المومنین عایشه هم به ما صدها سال است که بهتان می گویید این روایاتی که در کتب اهل سنت است علیه ام المومنین در کتب ما نیست

ما چون اصرار داریم که رسول اکرم غیور است علی غیور است این خانواده غیور است در این خانواده یک عروس یک زن نمی تواند بی عفت باشد نمی تواند بی عفت باشد و خدا هیچ نبی خود را با ناموسش امتحان نمی کند.

عقیده ی شیعه این است و ما همیشه دفاع می کنیم و جمهوری اسلامی ایران روی این مسئله که امام آن سلمان رشدی ملعون توهین کرده بود به ام المومنین عایشه امام فتوایی داد بر قتل آن حکم داد حالا جمهوری اسلامی در جهان در این مسئله حکم قتل حکم قتل یک هموطن غربی را صادر کرده به ایرانی ها فشار می آورند ایران هم سر حرف خود ایستاده از آن دست بر نمی دارد چون کسی نمی تواند به مادر ما فحش بدهد.

حالا شما چرا اینقدر بهتان می گویید به ما واقعا بهتان حرام نیست؟ حتی به غیر مومن بهتان حرام نیست مگر؟ دروغ حرام نیست مگر؟ غیبت را گذاشتیم کنار اول تکفیر و تفسیق می کنید بعد غیبت می کنید

اما بهتان که به هیچ وجه جایز نیست به ما بهتان می گویید میلیاردها انسان روز محشر یقه ی شما خواهد گرفت که ما این را نکردیم. شما به ما بهتان می گفتید دوستی یک چیز دیگری است دوست داشتن تا چه حد دوست داشتن یک چیز دیگری است ولی احترام گذاشتن یک چیز دیگری است.

ما هیچ وقت نه خود ما فحش نمی دهیم به زن پیغمبرمان نه اجازه بدهیم کسی فحش بدهد چون این ناموس ماست این مادرماست مادر اگر دوست هم نداریم اجازه نمی دهیم کسی فحش بدهد به او. این نظر شیعه است.

واقعا مراجع ما این را به ما یاد می دهند این فتوا را به ما می دهند. بدون تقیه و توریه ما هم این اخلاق را هم از ائمه ی ما هم از مراجع تقلیدمان گرفتیم پس مسلمین نباید با بهتانی که در روزهای اخیر خوب ما انشاء الله صدها سال در این جغرافیا هستیم تازه تولد نشدیم!!

شما از کجا آمدید حالا شروع کردید حالا شما چنین و چنان هستید یعنی ما صدها سال است اینطوری هستیم چه شد در بعد از اشغال آمریکا عراق را و افغانستان را شما تولد شدید شما از کجا آمدید شما بی نسب هستید نسب ما همان است ما صدها سال است اینجا هستیم شما کجا بودید یک دفعه بیدار شدید.

ما اینجا شیعه بودیم صدها سال است که اینجا هستیم هزاران سال است که هزار سال است که ما اینجا هستیم و هستیم. شما تازه تولد هستید نسبتان از کجا آمد نسب فکریتان شما دنبال این باید به ما جواب بدهید

مجری:

بسیار عالی ممنونم جناب شیخ صلاح الدین. دوستانمان گفتند یک فاصله ای بگیریم برویم اتاق فرمان ولی من می خواهم یک سوال کوچکی بپرسم چون بعدش می خواهیم با زبان ترکی استانبولی هم برای ما صحبت بکنید.

مخصوصا مخاطبین عزیزی که در جای جای این کره ی خاکی همراه هستند و شبکه جهانی ولایت را می بینید آنجا چقدر حالا علاقه مند هستید به این شبکه اصلا نظرتان در مورد کار ما در شبکه چه هست؟

مهمان برنامه:

شبکه ولایت به نظر بنده برای مسلمین شیعه و سنی یک شبکه ای است که واقعا احتیاج بیشتری داشتیم به این و بحث ها با صراحت باشد بدون توهین حتی اهل سنت هم باشد یعنی اهل سنت هم بیاید نظراتشان را بدون پرده نظرات علمی خودشان را بدهند بدون فحش بدون توهین به طرف مقابل صحبت کنند این هیچ اشکالی ندارد.

اصلا مشکل ما این بود که نظرمان را نمی گفتیم. یعنی آن صمیمت اخوت را از دست داده بودیم لذا هرچه می گفتیم خیال می کردند که ما تقیه می کنیم اصل ما این نیست الان شبکه ولایت نظر شیعه را با صراحت در می آورد می گذارد اهل سنت هم بدانند شیعه چه حرفی دارد که صراحتا هم بدون تقیه و توریه می گوید این نظر ماست.

توهین نه ولی بحث علمی تا آخر داریم بیایید بحث کنیم. این سبب می شود که به سنی چه فایده دارد علمای اهل سنت هم روشنفکرانه اهل سنت هم یک بار دیگر به تحقیقات خودشان عمق بدهند بروند دنبال تحقیقات این تحقیقات و علم آموزی به اسلام و مسلمین ضرر نمی رساند فایده دارد خیر دارد.

از این جهت شما را تبریک می گویم به خصوص حضرت آیت الله دکتر قزوینی واقعا زحمت می کشند طلبه های خوبی هم به بار آوردند بحث ها خیلی خوب است جایی برای گفتن هم نگذاشتند.

کسی اگر حرفی دارد چند بار شنیدم دهها بار علمای اهل سنت بفرمایید اینجا برای شما هم هست بنشینید هر نظری هم دارید علمی بنشینید بگویید یعنی دیگر چه دیگر چه کاش آنها به ما بگویند این شبکه برای شما بنشینید اینجا هر نظری دارید بگویید دیگر چه اگر شما به اعتقاد خود شما خودتان اعتماد کامل دارید فرصت خوب است روبروی شما. بیایید اینجا نظرتان را بگویید. حالا نظری نداریم بروید پیدا کنید تحقیق کنید یعنی این وادار می کند توفیق جبری می شود برای علمای اسلام شیعه و سنی اما نیاییم به جان هم بیفتیم نیاییم از این نظرات یا مباحث علمی یک اسباب دشمنی درست بکنیم نه اخوت کامل اخوت ما بیشتر خواهد شد باذن الله.

اگر با این نظر نگاه کنند تحقیق کنیم. خوب تحقیق کنیم. عمق داشته باشیم در مسائل تعصب را کنار بگذاریم من با تعصب شدیدا مخالفم چون آن یک رنگ دیگری می دهد به چشمتان عالم را خوب نمی بینید آن رنگ واقعی را نمی بینید.

در آن دعا که امام می فرماید «ارنی الاشیاء کماهی» خدا به مسلمین آن چشم را بدهد که تمام چشمها را با کنهش با واقعیتش را ببیند واقع بین باشیم این اصل است. واقع بین باشیم ما خدا را به خاطر علی دوست نداریم، محمد را به خاطر علی دوست نداریم علی را به خاطر محمد و خدا دوست داریم این را بفهمند.

ما می گوییم ائمه ما علم غیب داشتند ولی بنفسه نیست باذن الله از جانب خدا، خدا خبر داده به رسول اکرم، رسول اکرم هم به آنها خبر داده. علمنی ألف من الباب العلم یفتح من کل باب ألف باب حتی از صحابی ها بودند که از یوم موتشان خبر می دادند کجا کشته می شوند

چون پیغمبر خبر داده بود علم غیب فقط به خدا أو من ارتضی من رسول به آن داده او هم به ما می فرماید یعنی این چه اشکالی دارد. چه اشکالی دارد این را کسی که نمی تواند که انکار کند.

تمام اقوال پیغمبر نسبت به کون مبدا و معاد علم غیب است قیامت چنین می شود جنت چنان می شود جهنم چنین می شود این افعال را هر کسی بکند چنین معذب خواهد شد از کجا می داند علم غیب است دیگر.

یا از عیسی ، موسی ، آدم ، نوح علیهم السلام خبر می دهند اینها همه اش علم غیب است از کجا می داند خدا وحی می کند او هم می داند این قدر بس است و غیب نسبی است یعنی یک چیزی نسبت به شما غایب است نسبت به من شهود است آن هم به جای خودش بحث باید بشود

اگر ما گفتیم که ائمه ی ما از غیب خبر می دادند شما این را چرا انکار می کنید ما هم از غیب خبر می دهیم از گذشته گان خبر می دهیم. از بدو خلقت خبر می دهیم. نه ما فقط عموم مسلمین هم ماده چطور ساخته شد چطور به این مرحله رسید آنها هم خبر می دهند این علم است دیگر

غیب خدایی که غیر از رسول مرضی خودش اطلاع نداده آن چیز دیگری است وقتی که خدا می فرماید از اول کلامم عرض کردم شما به کسی که به شما سلام می گوید حق ندارید بگویید لست مؤمنا تو مومن نیستی

این حق را نداری شما به چه حق باید روی این فکر کنی به چه حقی می توانید این را بگویید باید ما حتی الامکان نه توثیق نه تکفیر به ایمان مردم باور داشته باشیم. سوء ظن نداشته باشیم آخر سوء ظن هم حرام است

چرا شما سوء ظن می کنید درباره ی ما یعنی ما تقیه می کنیم می گوییم لا اله الا الله محمد رسول الله یعنی واقعا ما رسول خدا را قبول نداریم؟ واقعا این طور فکر می کنید ما از روی تقیه این طور نمی کنیم که چون ما می بینیم شما با کسانی که با رسول دشمنی می کنند در اسرائیل وقتی تعلیم آتش می دهند تعلیم عسگری نظامی می گویند عکس رسول یا اسم رسول را ظاهرا می گذارند می گویند آتش!!

با آنها نمی جنگید ما این را می بینیم اطراف ما کشورهایی است مثلا ارمنستان خاک اسلامی را اشغال کرده شما نمی روید با آن جنگ بکنید کسانی که غیر مسلمند با آنها جنگ نمی کنید. حتی در میانمار شما رفتید آلهه آنها را تحریک کردید زدید با توپ در افغانستان آنها آمدند در کشور خودشان مسلمین که در اقلیت هستند بچه های آنها را دارند کباب می کنند با آنها نمی روید بجنگید.

اسرائیل که خاک مسلمین را قبله مسلمین را اشغال کرده هر روز دارد جسارت می کند با آنها نمی روید بجنگید وقتی این را دیدیم تقیه ایجاب می کرد که ما انکار اسلام بکنیم اعلام یهودیت یا مسیحیت بکنیم نسبت به شما در قبال شما.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

واقعا از جناب آقای شیخ صلاح الدین تشکر می کنم به قدری بیاناتشان شیوا و شیرین است ما جذب صحبتهای ایشان شدیم. من واقعا ایشان را به عنوان مایه ی فخر جهان اسلام نه تنها شیعیان می دانم و بارها هم با حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی صحبت جناب آقای صلاح الدین شد ایشان می فرمودند واقعا یک مرد شایسته و شایسته ی تقدیر و حمایت است. البته من چند روز قبل یک بحثی بود خدمت ایشان گفت من تکلیف می دانم حمایت از جناب آقای صلاح الدین را.

حتی من امشب که قبل از برنامه تلفنی با آیت الله مکارم شیرازی صحبت داشتیم گفت آقای صلاح الدین مگر آمده بود گفتم اتفاقا پشت سر شما بودند گفتند ایشان نیامدند من ببینم گفتم حالا فردا انشاء الله آنجا یعنی همین امشبش هم چون ظاهرا حاج آقا یک مقداری دیر آمدند آخر تقریبا دیگر درها که داشت بسته می شد آمدند.

الحق و الانصاف من شاهد برنامه های ایشان از نزدیک بودم که البته همانطور که جضرت عالی هم اشاره کردید ایشان خلاصه مجاهدت را از همان دوران چهارده پانزده سالگی و حتی در دوران سربازیشان مجاهدتها و تبلیغ فرهنگ اهل بیت و چه شکنجه هایی در این راه متحمل شدند و الحق و الانصاف واقعا زحماتشان و بینششان و برخوردشان آنجا چه با اهل سنت چه با عزیزان علوی ما واقعا ما تقدیر می کنیم و قابل تقدیر هم هست.

حالا ما از ایشان درخواست می کنیم که انشاء الله وقتی تشریف می آوردند ایران ایشان در برنامه های زنده ی ما انشاء الله شرکت کنند هم به زبان فارسی که من نمی دانستم این قدر مسلط هستند و هم به زبان ترکی استانبولی.

ایشان با ما که صحبت می کنند ترکی صحبت می کنند. و من باور نداشتم یعنی من اولین بار دیدم که ایشان اینطور سلیس و زیبا و پر انرژی ما شا ءالله فارسی صحبت می کنند.

و برنامه ها و صحبتهایی که هم داشتند صحبتهای خیلی شیرین مخصوصا یک جمله ی داشتند که حاج آقای مکارم همیشه می گوید که ما از مادرمان حالا شاید خودشان هم آن تعبیر را گلایه داریم مادر چرا بچه هایت را بردی به کشتن دادی این را شاید چندین بار حاج آقای مکارم از خود ایشان نقل کردند که واقعا اگر ما بخواهیم موارد اختلافیمان را با این زبان بگوییم و با این بیان بگوییم هم حق مطلب را رساندیم و هم رنجشی در عزیزان اهل سنت ایجاد نکردیم.

مجری:

درست است. خیلی متشکرم همچنان برنامه زنده ی حبل المتین از شبکه جهانی ولایت تقدیم حضور شما می شود و مهمان عزیز ما هم حاج شیخ صالح الدین رهبر شیعیان ترکیه هستند برویم اتاق فرمان یک فاصله ی کوتاهی را بگیریم برگردیم انشاء الله می خواهیم به زبان استانبولی هم در واقع ترکی استانبولی هم برای ما صحبت بکنند مخصوصا مخاطبین عزیزی که همراه هستند با این شبکه جهانی.

خب درود و سلام مجدد خدمت دوستان بیننده ای که شاید تازه به جمع بیننده گان شبکه جهانی ولایت برنامه زنده حبل المتین که ما یک شنبه شبها خدمت شما می رسیم و مهمان نگاههای مهربانتان می شویم.

هر جا که هستید در ایران اسلامی و یا فراتر از این مرزها در هر کشور در هر قاره ای که همراه هستید، بهترینها را برایتان آرزو می کنیم همانطور که می دانید کنگره ی عظیم و جهانی جریانهای افراطی تکفیری از دیدگاه علمای اسلام امروز صبح کلید خورد و آغاز شد یک کنگره ی عظیم که خیل علمای بزرگوار از هشتاد و چهار کشور جهان و بیش از سیصد میهمان حضور پیدا کردند.

آنهایی که در طول برنامه ی زنده حبل المتین همراه بودند عرض کردم مهمان عزیزی هم داریم که در واقع رهبر شیعیان ترکیه هستند جناب حاج شیخ صلاح الدین که الان هم مهمان ما هستند ما خدمتشان بودیم از صحبتهایشان استفاده کردیم به زبان فارسی اما می خواهیم به زبان ترکی استانبولی هم چند دقیقه ای ما را بهره مند کنید جناب شیخ هر چیزی که خلاصه دل تنگتان می خواهید می توانید در این زمان بفرمایید

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

مخصوصا یک چیزی که ما بتوانیم همین را تکه تکه در مقاطع مختلف هم می شد پخش کنیم. یک پیامی که ما در ترکیه عزیزانمان زیاد است کار تبلیغ که باشد ما اعلام کنیم شاید عزیزان ترکیه ی ما بیشتر حالا َآن که الان ضرورت دارد عزیزان ما چه شیعه چه سنی چه علوی از محضر شما و پیام شما انشاء الله استفاده کنند و همچنین عزیزان ترک زبان ما در اروپا و آمریکا انشاء الله از محضرتان استفاده کنند.

مهمان برنامه:

بله با تشکر از شما. البته این شبکه خیلی مستمع زیادی دارد. فوق تصور. چون برنامه های شما واقعا خیلی برنامه های علمی است. آدم را اشباع می کند یعنی من خودم هم واقعا از برنامه های شما استفاده می کنم و خیلی زیباست.

من یک جمله بگویم فقط یک جمله من واقعا با صمیم قلب می گویم که خیلی استفاده کردم از فرمایش مرجع عالی قدر. ما درباره این حقیر یعنی تمام خستگی من را چهل ساله را از دستم گرفت. خیلی چون ایشان به عنوان نائب عام صاحب علیه السلام تایید این حقیر را اینطوری تکلیف می داند این برای من خیلی مهم است و واقعا از ایشان خیلی خیلی تشکر می کنم

مجری:

بله ممنویم از شما جناب شیخ صلاح الدین. شما فارسی هم خیلی خوب صحبت می کنید هم با انرژی صحبت می کنید حتی با زبان ترکی استانبولی هم صحبت می کردند با انرژی صحبت می کردید.

من چند تا از پیامکها را بخوانم از جهت اینکه گفتید مرجع عالیقدر آن طور بیان فرمودند شما خستگی تان خلاصه از تنتان بیرون رفت خستگی چهل ساله؛ این را هم بگوییم اگراحیانا امروز هم خسته شدید این دوستان بیننده مان گفتند خواهش می کنم به شیخ صلاح الدین بگویید بیننده های ایرانی عاشق صحبت کردن شما و عاشق علم شما هستند.

علی آقا از تهران گفتند آقای اسماعیلی به مهمان برنامه تان آقای صلاح الدین سلام مخصوص برسانید یک کلمه هم ترکی هم گفتن ساقول سون!

عزیز دیگری گفتند که شبکه ولایت واقعا از شما ممنون هستم این عالم ترکیه خیلی فصیح و بلیغ صحبت می کند و گفتند که مخلص شما هم هستند.

عزیز دیگری گفتند با سلام و تشکر از برنامه ی عالیتان حاج آقای قزوینی خسته نباشید خستگی در چهره ی شما نمایان است این عزیزمان گفتند گفتند یک استراحتی به ایشان بدهید واقعا دوستشان داریم راضی نیستیم که خسته بشوند.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

ما از ساعت دو و نیم بیدار بودیم مشغول بودیم صبح از اول صبح رفتیم کنگره حالا آقایان شاهد بودند من تا بیست دقیقه قبل اینکه به برنامه برسم به زور من از دوستان از کمسیون همان ریشه یابی تکفیر دیگر همه ی اهل سنت و اینها همه منتظر بودند من تا آخر جلسه باشم از همه شان عذرخواهی کردم و جلسه را ترک کردم آمدم اینجا.

مجری:

بله خیلی عزیزان تشکر کردند. عزیزی گفتند با سلام و خسته نباشید تشکر از برنامه خوب شما بعد گفتند خاک پای شما را سرمه ی چشمان خوب می کنیم سعید یار محمدی از اراک این جمله را برای ما گفتند.

گفتند سلام و احترام و عرض ادب خالصانه شبکه ولایت که یکی از شاخه های شجره طیبه است و شبکه های وهابی از انشعاب همان شجره ی خبیثه هستند بعد گفتند این را بدون تعصب عرض می کنم آقای مصطفی پور از کرج

سلام گفتن خدمت حضرت استاد و شما جناب استاد صلاح الدین و گفتند واقعا از صحبتهای دلنشین و خالصانه ی استاد صلاح الدین و از این کنگره ی جهانی و باشکوه لذت برده و استفاده کردیم و گفتند حتی به زبان ترکی هم صحبت کردید متوجه شدند این عزیزمان آقای محمد رضایی از قم و خیلی از پیامکهای دیگر که من اگر بخواهم بخوانم شاید ساعتها زمان ببرد.

همیشه دوستان بیننده ما نسبت به شبکه ی جهانی ولایت لطف دارند مخصوصا امشب که دیگر به صورت ویژه شما مهمان برنامه ی ما بودید از شما خیلی ممنون هستم و تشکر سلام ویژه ی ما را به همه ی شیعیان ترکیه ابلاغ بفرمایید و ما بگویید که ما همه دوستشان داریم انشاء الله همراه شبکه جهانی ولایت هم هستند اگر نکته ای هست خیلی کوتاه بفرمایید تا دعای استاد را داشته باشیم.

مهمان برنامه:

چشم. من هم به نوبه خود به نمایندگی از شیعیان ترکیه ارادت و محبت ایشان را هم به مراجع تقلید هم به مردم مومن ایران سنی و شیعه ترک و فارس و لر می رسانم و این پیامهای دلنشین ایشان واقعا موجب شادی ما شد ما از آنها تشکر می کنیم خدا در جهان و آخرت دست ما را از دامن اهل بیت اطهار علیهم السلام جدا نکند.

مجری:

الهی آمین الهی آمین. ممنونم از شما حضرت استاد دعا بفرمایید.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

خدایا تو را قسمت می دهیم به آبروی محمد و آل محمد فرج مولای ما حضرت ولی عصر نزدیک بگردان.

ما را از یاران ویژه ی آن بزرگوار قرار بده. قلب مقدسش با ظهورش شاد و مسرور بگردان

قلب تمام منتظرانش را با ظهور پر نور حضرت ولی عصر شادمان بگردان.

خدا به ابروی محمد آل محمد بر همه ی بیماران شفای عاجل کرم نما.

خدا به آبروی محمد و آل محمد رفع گرفتاری از همه ی گرفتاران عزیزانمان در عراق در سوریه ترکیه بحرین عربستان سعودی میانمار جاهای دیگر که گرفتارند خدا به آبروی محمد و آل محمد از همه ی آنها رفع گرفتاری بفرما

خدایا خیر دنیا و آخرت به ما ارزانی دار. شر دنیا و آخرت از ما دور بگردان

حوائج ما حوائج بیننده گان عزیز شبکه ی جهانی ولایت حوائج مهمانان عزیز ما در امشب حوائج بیننده گان عزیز مخصوصا حوائج ولایت یاوران و اهل سنت ولایت یاور خدا به آبروی محمد و آل محمد حوائج همه و همه را برآورده نما.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

مجری:

اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم می خواهم حسن ختام برنامه ی امشب زنده حبل المتین نام قشنگ و زیبا و دلنشین مولای عرشیان و فرشیان آقا امیر مومنان علی علیه السلام باشد

عمری است که دم به دم علی می گویم

در حال نشاط و غم علی می گویم

تا حال علی گفته ام انشاء الله

تا آخر عمر هم علی می گویم

یا علی مددShare
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب