2021 December 1 - چهار شنبه 10 آذر 1400
نگاهي گذرا بر زندگينامه حضرت معصومه (سلام الله علیها)
کد مطلب: ٥٨٤٦ تاریخ انتشار: ٢٤ آبان ١٤٠٠ تعداد بازدید: 187739
يادداشت » عمومي
نگاهي گذرا بر زندگينامه حضرت معصومه (سلام الله علیها)

حضرت فاطمه معصومه (س)

در روز اول ذيقعده سال 173 هجري، در شهر مدينه چشم به جهان گشود. اين بانوي بزرگوار، از همان آغاز، در محيطي پرورش يافت كه پدر و مادر و فرزندان، همه به فضايل اخلاقي آراسته بودند. عبادت و زهد، پارسايي و تقوا، راستگويي و بردباري، استقامت در برابر ناملايمات، بخشندگي و پاكدامني و نيز ياد خدا، از صفات برجسته اين خاندان پاك سيرت و نيكو سرشت به شمار مي رفت. پدران اين خاندان، همه برگزيدگان و پيشوايان هدايت، گوهرهاي تابناك امامت و سكان داران كشتي انسانيت بودند.

 

  سرچشمه دانش

 حضرت معصومه (س) در خانداني كه سرچشمه علم و تقوا و فضايل اخلاقي بود، پرورش يافت. پس از آنكه پدر بزرگوار آن بانوي گرامي به شهادت رسيد، فرزند ارجمند آن امام، يعني حضرت رضا (ع) عهده دار امر تعليم و تربيت خواهران و برادران خود شد و مخارج آنان را نيز بر عهده گرفت. در اثر توجهات زياد آن حضرت، هر يك از فرزندان امام كاظم (ع) به مقامي والا دست يافتند و زبانزد همگان گشتند. ابن صباغ ملكي در اين باره ميگويد: ?هر يك از فرزندان ابي الحسن موسي معروف به كاظم، فضيلتي مشهور دارد?. بدون ترديد بعد از حضرت رضا (ع) در ميان فرزندان امام كاظم (ع)، حضرت معصومه (س) از نظر علمي و اخلاقي، والامقام ترين آنان است. اين حقيقت از اسامي، لقب ها، تعريف ها و توصيفاتي كه ائمه اطهار (ع) از ايشان نموده اند، آشكار است و اين حقيقت روشن مي سازد كه ايشان نيز چون حضرت زينب (س) ?عالمه غير معلمه? بوده است.

  مظهر فضايل

حضرت فاطمه معصومه (س) مظهر فضايل و مقامات است. روايات معصومان (ع) فضيلت ها و مقامات بلندي را به آن حضرت نسبت مي دهد. امام صادق (ع) در اين باره مي فرمايند: ?آگاه باشيد كه براي خدا حرمي است و آن مكه است؛ و براي پيامبر خدا حرمي است و آن مدينه است. و براي اميرمؤمنان حرمي است و آن كوفه است. بدانيد كه حرم من و فرزندانم بعد از من، قم است. آگاه باشيد كه قم، كوفه كوچك ماست، بدانيد بهشت هشت دروازه دارد كه سه تاي آن ها به سوي قم است. بانويي از فرزندان من به نام فاطمه، دختر موسي، در آن جا رحلت مي كند كه با شفاعت او، همه شيعيان ما وارد بهشت مي شوند.?

  مقام علمي حضرت معصومه (س)

 حضرت معصومه (س) از جمله بانوان گرانقدر و والا مقام جهان تشيع است و مقام علمي بلندي دارد. نقل شده كه روزي جمعي از شيعيان، به قصد ديدار حضرت موسي بن جعفر (ع) و پرسيدن پرسش هايي از ايشان، به مدينه منوره مشرف شدند. چون امام كاظم (ع) در مسافرت بود، پرسش هاي خود را به حضرت معصومه (س) كه در آن هنگام كودكي خردسال بيش نبود، تحويل دادند. فرداي آن روز براي بار ديگر به منزل امام رفتند، ولي هنوز ايشان از سفر برنگشته بود. پس به ناچار، پرسش هاي خود را باز خواستند تا در مسافرت بعدي به خدمت امام برسند، غافل از اين كه حضرت معصومه (س) جواب پرسش ها را نگاشته است. وقتي پاسخ ها را ملاحظه كردند، بسيار خوشحال شدند و پس از سپاسگزاري فراوان، شهر مدينه را ترك گفتند. از قضاي روزگار در بين راه با امام موسي بن جعفر (ع) مواجه شده، ماجراي خويش را باز گفتند. وقتي امام پاسخ پرسش ها را مطالعه كردند، سه بار فرمود: پدرش فدايش.

  فضيلت زيارت

 دعا و زيارت، پر و بال گشودن از گوشه تنهايي، تا اوج با خدا بودن است. دعا و زيارت، جامي است زلال از معنويت ناب دركام عطشناك زندگي؛ و زيارت حرم معصومه (س)، بارقه اميدي در فضاي غبارآلود زمانه، فرياد روح مهجور در هنگامه غفلت و بي خبري، و نسيمي فرحناك و برخاسته از باغستان هاي بهشت است. زيارت مرقد فاطمه معصومه (س)، به انسان اعتماد به نفس مي دهد، و او را از غرق شدن در گرداب نوميدي باز مي دارد و به تلاش بيشتر دعوت مي كند. زيارت مزار با صفاي كريمه اهل بيت (س)، سبب مي شود كه زائر حرم، خود را نيازمند پروردگار ببيند، در برابر او خضوع كند، از مركب غرور و تكبر- كه سرچشمه تمامي بدبختي ها و سيه روزي هاست- فرو آيد و حضرت معصومه (س) را واسطه درگاه پروردگار عالميان قرار دهد. بر همين اساس است كه براي زيارت آن حضرت، پاداش بسيار بزرگي وعده داده شده و آن، ورود به بهشت است. در اين باره از امام جواد (ع) نقل شده كه فرمود: ?هر كس عمه ام را در قم زيارت كند، بهشت از آن اوست?.

  برگزيدن شهر قم

 پس از آنكه حضرت معصومه (ع) به شهر ساوه رسيد، بيمار شد. چون توان رفتن به خراسان را در خود نديد، تصميم گرفت به قم برود. يكي از نويسندگان در اين باره كه چرا حضرت معصومه (س) شهر قم را برگزيد، مي نويسد: ?بي ترديد مي توان گفت كه آن بانوي بزرگ، روي ملهم و آينده نگر داشت و با توجه به آينده قم و محوريتي كه بعدها براي اين سرزمين پيش مي آيد - محوريتي كه آرامگاه ايشان مركز آن خواهد بود - بدين ديار روي آورد. اين جريان به خوبي روشن مي كند كه آن بانوي الهي، به آينده اسلام و موقعيت اين سرزمين توجه داشته و خود را با شتاب بدين سر زمين رسانده و محوريت و مركزيت آن را با مدفن خود پايه ريزي كرده است.

  زيارت حضرت معصومه (س) از منظر روايات

 درباره فضيلت زيارت حضرت معصومه (س) روايات فراواني از پيشوايان معصوم رسيده است. از جمله، هنگامي كه يكي از محدثان برجسته قم، به نام ?سعد بن سعد? به محضر مقدس امام رضا (س) شرفياب مي شود، امام هشتم خطاب به ايشان مي فرمايد: ?اي سعد! از ما در نزد شما قبري است?. سعد مي گويد: فدايت شوم! آيا قبر فاطمه دختر موسي بن جعفر (س) را مي فرماييد؟ مي فرمايد: ?آري، هر كس او را زيارت كند، در حالي كه به حق او آگاه باشد، بهشت از آن اوست.?

 پيشواي جهان تشيع امام جعفر صادق (س) نيز در اين باره مي فرمايد: ?هر كس او را زيارت كند، بهشت بر او واجب گردد?. و در حديث ديگري آمده است: ?زيارت او، هم سنگ بهشت است?.

  زيارت مأثور درباره حضرت معصومه (ع)

 يكي از ويژگيهاي حضرت معصومه (س)، ورود زيارتنامه اي از سوي معصومان (س) درباره ايشان است كه پس از حضرت فاطمه زهرا (س)، او تنها بانوي بزرگواري است كه زيارت مأثور دارد. بانوان برجسته اي چون: آمنه بنت وهب، فاطمه بنت اسد، خديجه بنت خويلد، فاطمه ام البنين، زينب كبري، حكيمه خاتون و نرجس خاتون كه هيچ شك و ترديدي در مقام بلند و جايگاه رفيع آن ها نيست. هيچ كدام زيارت مأثور از سوي معصومان (س) ندارند و اين نشان دهنده مقام والاي اين بانوي گرانقدر اسلام است. باشد كه شيعيان و پيروان اهل بيت عصمت و طهارت (س) به ويژه بانوان، اين مقام بزرگ و عالي را پاس بدارند و همواره الگو و مظهر عفاف و تقوا و حيا باشند. تنها در اين صورت است كه روح باعظمت اين بانوي بزرگ از همه ما خشنود خواهد شد.

  امام رضا (ع) و لقب معصومه

 حضرت فاطمه معصومه (س) بانويي بهشتي، غرق در عبادت و نيايش، پيراسته از زشتي ها و شبنم معطر آفرينش است. شايد يكي از دلايل «معصومه» ناميدن اين بانو، آن باشد كه عصمت مادرش حضرت زهرا (س) در او تجلي يافته است. بر اساس پاره اي از روايات، اين لقب از سوي امام رضا (ع) به اين بانوي والامقام اسلام وارد شده است؛ چنان كه فقيه بلند انديش و سپيد سيرت شيعه، علامه مجلسي (ع) در اينباره ميگويد: امام رضا (ع) در جايي فرمود: «هركس معصومه را در قم زيارت كند، مانند كسي است كه مرا زيارت كرده است».

  كريمه اهل بيت

 حضرت معصومه (س) در زبان دانشمندان و فقيهان گران قدر شيعه، به لقب ?كريمه اهل بيت? ياد مي شود. از ميان بانوان اهل بيت، اين نام زيبا تنها به آن حضرت اختصاص يافته است. بر اساس روياي صادق و صحيح نسب شناس گرانقدر، مرحوم آيت الله مرعشي نجفي، اين لقب از طرف امام صادق (ع) بر حضرت معصومه (س) اطلاق شده است. در اين رؤيا، امام صادق (ع) به آيت الله نجفي كه با دعا و راز و نياز، تلاش پيگيري را براي يافتن قبر مطهر حضرت زهرا (س) آغاز كرده خطاب فرمود: برتو باد به كريمه اهل بيت.

  القاب حضرت معصومه (س)

 به طور كلي، سه زيارت نامه براي حضرت معصومه (س) ذكر شده كه يكي از آن ها مشهور و دو تاي ديگر غير مشهور است. اسامي و لقب هايي كه براي حضرت معصومه (س) در دو زيارت نامه غير مشهور ذكر شده؛ به قرار ذيل است: طاهره (پاكيزه)، حميده (ستوده)؛ بِرّه (نيكوكار)؛ رشيده (حد يافته)؛ تقّيه (پرهيزگار)؛ رضّيه (خشنود از خدا)؛ مرضيّه (مورد رضايت خدا)؛ سيده صديقه (بانوي بسيار راستگو)؛ سيده رضيّه مرضّيه (بانوي خشنود خدا و مورد رضاي او)؛ سيدةُ نساء العالمين (سرور زنان عالم). هم چنين محدثّه و عابده از صفات و القابي است كه براي حضرت معصومه (س) عنوان شده است.

  شفاعت حضرت معصومه (س)

 بالاترين جايگاه شفاعت، از آن رسول گرامي اسلام است كه در قرآن كريم، از آن به ?مقام محمود? تعبير شده است. همين طور دو تن از بانوان خاندان رسول مكرم اسلام، شفاعت گسترده اي دارند كه بسيار وسيع و جهان شمول است و مي تواند همه اهالي محشر را فرا گيرد. اين دو بانوي عالي قدر، صديقه اطهر، حضرت فاطمه زهرا (س) و شفيعه روز جزا، حضرت فاطمه معصومه (س) هستند. در مورد شفاعت گسترده حضرت زهرا (س) همين بس كه شفاعت، مهريه آن حضرت است و به هنگام ازدواج، پيك وحي طاقه ابريشمي از سوي پروردگار آورد كه در آن، جمله ?خداوند مهريه فاطمه زهرا را، شفاعت گنهكاران از امت محمد (ص) قرار داد?، اين حديث از طريق اهل سنت نيز نقل شده است. پس از فاطمه زهرا (س) از جهت گستردگي شفاعت، هيج بانويي به شفيعه محشر، حضرت معصومه (س) نمي رسد. بر همين اساس است كه حضرت امام جعفر صادق (ع) فرمودند: ?با شفاعت او، همه شيعيان ما وارد بهشت مي شوند?.

  سرّ قداست قم

 در احاديث فراواني به قداست قم اشاره شده است. از جمله امام صادق (ع) قم را حرم اهل بيت (ع) معرفي و خاك آن را، پاك و پاكيزه تعبير كرده است. همچنين ايشان در ضمن حديث مشهوري كه درباره قداست قم به گروهي از اهالي ري بيان كردند، فرمودند: ?بانويي از فرزندان من به نام فاطمه دختر موسي، در آن جا رحلت مي كند كه با شفاعت، او همه شيعيان ما وارد بهشت مي شوند?. او مي گويد: من اين حديث را هنگامي از امام صادق (ع) شنيدم كه حضرت موسي بن جعفر(ع) هنوز ديده به جهان نگشوده بود. اين حديث والا، از رمز شرافت و قداست قم پرده برمي دارد و روشن مي سازد كه اين همه فضيلت و شرافت اين شهر كه در روايات آمده، از ريحانه پيامبر، كريمه اهل بيت (س)، مهين بانوي اسلام، حضرت معصومه (س) سرچشمه مي گيرد كه در اين سرزمين ديده از جهان فرو مي بندد و گرد و خاك اين سرزمين را، توتياي ديدگان حور و ملايك مي كند.

  محبت و مباهات حضرت معصومه (س) به امام هشتم

 مدت 25 سال تمام، حضرت رضا (ع) تنها فرزند نجمه خاتون بود. پس از يك ربع قرن انتظار، سرانجام ستاره اي تابان از دامان نجمه درخشيد كه هم سنگ امام هشتم (ع) بود و امام (ع) توانست والاترين عواطف انباشته شده و در سوداي دلش را بر او نثار كند. بين حضرت معصومه و برادرش امام رضا (ع) عواطف سرشار و محبت شگفت انگيزي بود كه قلم از ترسيم آن عاجز است. در يكي از معجزات امام كاظم (ع) كه حضرت معصومه (ع) نيز نقشي دارد، هنگامي كه نصراني مي پرسد: شما كه هستيد؟ مي فرمايد: ?من معصومه، خواهر امام رضا (ع) هستم?. اين تعبير، از محبت سرشار آن حضرت به برادر بزرگوارش امام رضا (ع) و نيز از مباهات ايشان به اين خواهر- برادري سرچشمه مي گيرد.

  سرآمد بانوان

 فاطمه معصومه (س) از جهت شخصيت فردي و كمالات روحي، در بين فرزندان موسي بن جعفر (ع) بعد از برادرش، علي بن موسي الرضا (ع) در والاترين رتبه جاي دارد. اين درحالي است كه بنا بر مستندات رجالي، فرزندان دختر امام كاظم (ع) دست كم هجده تن بوده اند و فاطمه در بين اين همه بانوي گران قدر، سرآمد بوده است. حاج شيخ عباس قمي آنگاه كه از دختران موسي بن جعفر (ع) سخن مي گويد، درباره فاطمه معصومه (س) مي نويسد: ?بر حسب آنچه به ما رسيده، افضل آن ها، سيده جليله معظمه، فاطمه بنت امام موسي (ع) معروف به حضرت معصومه است.

  فضيلت بي نظير

 شيخ محمد تقي تُستري، در قاموس الرجال، حضرت معصومه (س) را به عنوان بانوي اسوه معرفي كرد و فضيلت وي را در ميان دختران و پسران حضرت موسي بن جعفر (ع)، غير از امام رضا (ع) بي نظير دانسته است. ايشان در اين زمينه چنين مي نويسند: ?در ميان فرزندان امام كاظم (ع) با آن همه كثرتشان، بعد از امام رضا (ع) كسي هم شأن حضرت معصومه (س) نيست?. بي گمان اين گونه اظهار نظرها و نگرش به شخصيت فاطمه دختر موسي بن جعفر (ع) بر برداشت هايي استوار است كه از متن و روايات وارده از ائمه اطهار (ع) به دست آمده است. اين روايت ها، مقام هايي را براي فاطمه معصومه (س) برشمرده اند؛ مقامي كه نظير آن، براي ديگر برادران و خواهران وي ذكر نكرده اند و به اين ترتيب، نام فاطمه معصومه (س) درشمار زنان برتر جهان قرار گرفته است.

   به جـــان پاك تو اي دختر امام، ســلام به هر زمان و مـكان و به هر مقام، سـلام

 تويـي كه شــاه خراسان بود بــرادر تــو بـــر آن مقام رفيــع و بـر اين مقام، ســلام

 به هر عدد كه تكلم شـود به ليل و نهار هــــزار بـار فـــزون تـر ز هـر كـلام، ســلام

 صبح تا شب و از شام، تا طليعه صبــح بر آستـانه قــدسـت علي الـدوام، ســلام

 در آســـمان ولايــت، مــه تمــامي تـــو ز پاي تا به ســرت اي مـــه تـمـام، ســلام

 به پيشگــاه تو اي خواهـــر شه كـَـونين ز فـرد فـرد خليـق، به صبح و شام ســلام

 منم كه هر سر مويم به هر زمان گويـد به جـان پــاك تـو اي دخــتـر امـام، ســلام

  غروب غمگين

 حضرت فاطمه (س) پس از ورود به شهر قم، تنها هفده روز در قيد حيات بود و سپس دعوت حق را لبيك گفت و به سوي بهشت برين پرواز كرد. اين حادثه در سال 201 هجري رخ داد. سلام بر اين بانوي بزرگوار اسلام از روز طلوع تا لحظه غروب. درود بر روح تابناك معصومه (س) كه اينك آفتاب حرم باصفايش، زمين قم را نوراني كرده است. سلام بر سالار زنان جهان و فرزند پيام آوران مهر و مهتران جوانان بهشتي. اي فاطمه! در روز قيامت، شفيع ما باش كه تو در نزد خدا، جايگاهي ويژه براي شفاعت داري.
Share
41 | عبد عاصي | | ١٦:٤٥ - ١٨ مهر ١٣٩١ |
با سلام . من خيلي دوست دارم مجاور حضرت معصومه سلام اله عليها در قم بشوم ولي توفيق نمي شود . از دوستان ميخواهم که دعا کنند ما هم از مجاورت حضرت بهره مند شويم . يا حق !
42 | سيدعلي دهقاني | | ٠٨:٥٨ - ٢١ آبان ١٣٩١ |
سلام . خوش به حال کساني که در مجاورت آن بانوي با فضيلت وکرامت هستند ما که 700 کيلومتر دوريم ومشتاق زيارت بانو از تمام قمي ها التماس دعا دارم (هرکه دل تنگ زيارت امام حسين (ع) امام رضا(ع) حضرت فاطمه(ع) شد به زيارت فاطمه معصومه(ع) برود) السلام علي الحسين و علي ابن الحسين و علي اولاد الحسين وعلي اصحاب الحسين و علي عباس الاخ الحسين(ع).
43 | تكتم دانش | | ٢٤:٠١ - ٢١ آبان ١٣٩١ |
سلام به بانوي خوبي ها ، مدتي است سعادت زيارت شما نصيب ما نشده ، سلام و ارادت ما را بپذيريد و سعادت زيارتتون رو نصيب ما کنيد ، بانو از خدا بخواهيد در اين دنياي وانفسا ما بنده هاشو تنها نذاره ، درسته که ما آنگونه که شايسته خداوندي اوست قدرش را نميدانيم ولي ما هميشه به لطف و کرم او اميدواريم .
44 | مجيد رضا كاكو | | ١٠:٥٢ - ١٨ آذر ١٣٩١ |
سلام دوستان چهارشنبه 15/9/91 به پابوس خانم رفته بوديم و ازش شفا خواستيم ،خانم حضرت معصومه دعاي ما را اجابت كرده و اين رفتن ما داستاني دارد و در وقت مناسب برايتان خواهم نوشت ....
45 | منتظر | | ١٤:٢٦ - ٠٥ دي ١٣٩١ |
سلام.
امروز به زيارت خانوم ميرم
چه داستاني؟ ميشه زودتر تعريف کنيد؟
46 | زهرا منتظري تاريخ 9/10/91 | | ١٨:٠٤ - ٠٩ دي ١٣٩١ |
سلام بر بانوي بزرگوار حضرت معصومه ( س ) دعا کنيد به زودي با برآورده شدن حاجتم زيارت آن بزرگوار نصيبم شود
47 | مريم ع | | ٢٤:٥٦ - ١٠ دي ١٣٩١ |
سلام به خانم فاطمه معصومه.باخواندن زندگينامه خانم مشتاق شدم به قم بروم براي زيارت اين خانم که تاحالا زيادنميشناختمشون.!!
48 | ن.شاهين زاده | | ٠٩:٥٤ - ٢٨ دي ١٣٩١ |
سلام نميدونم چرا باوجود علاقه وافر و اشتياق به زيارتشون هنوز نطلبيدم.از دختراني ک زندگينامه اين دوشيزه پاک را خواندند ميخواهم به بقيه دختران انتقال بدهند تا الگويي براي همه باشد.
49 | محمود | | ٢٤:٥٥ - ٠٢ بهمن ١٣٩١ |
التماس دعا .
50 | بهمن بادسار | | ٠٩:٣٢ - ١٧ بهمن ١٣٩١ |
lممنون ازاين مطلب خوب که نيازمارابرطرف کرد
51 | پرويزكهنسالي | | ١٩:٠٦ - ٢٤ بهمن ١٣٩١ |
در وصف تو همين سه سخن بس که گفته اند فاطمه اي و معصومه اي وخواهر رضا
52 | محمود-شاهرود | | ٠٦:٣٨ - ٢٦ بهمن ١٣٩١ |
کاش توفيق حضور و سکونت در جوارش را داشتيم. يا وجيهة عندا... اشفعي لي في الجنه
53 | ايليا | | ١١:١٨ - ٢٨ بهمن ١٣٩١ |
يا فاطمه اشفعي لنا في الجنه.هر وقت دلم برا خانم حضرت فاطمه(س)ف تنگ ميشه ميرم پابوس بي بي ضرت معصومه ولي شكوه و عظمت زيارت حضرت معصومه كجا و قبر ناپيداي مادرمون حضرت فاطمه(س)كجا. توي مدينه كه ميري هرجاي حرم كه پا ميذاري دنبال مادرمون مي گردي آخه هيچكي نميدونه قبرش كجاس اين بيشتر دل آدمو ميسوزونه.
54 | محمدرضا فغاني | | ١٧:٠٥ - ٢٩ بهمن ١٣٩١ |
سلام.دنيا دنيا ممنون.يا علي
55 | سيدنواب مومني | | ١٣:٠٣ - ٠١ اسفند ١٣٩١ |
سلام عليکم اين بارگه که چرخ در رفعتش گم است بقعه البقاع، مزار معصومه ي قم است يه انتقاد داشتم ازتون: براي چي جريان "شهادت" حضرت معصومه سلام الله عليها رو نميگيد؟ متاسفانه امروزه جا افتاده که بي بي وفات کردن و کسي هم نيست به گوش مردم برسونه که حضرت رو شهيد کردن و به مرگ طبيعي از دنيا نرفتن(!) همونطور که شهادت حضرت رسول صلي الله عليه وآله رو براي مردم جا انداختن که حضرت رحلت کردن. واقعا که براي بعضي ها بايد تاسف خورد. حداقل شما که در جريان موضوعات هستيد و به شبهات پاسخ ميدين به گوش مردم برسونيد. ممنون از سايت خوبتون. التماس دعا ياعلي اعلي
56 | حميدشاه محمدي | | ٢١:٣٧ - ٠١ اسفند ١٣٩١ |
سلام بايد بگم دمتون گرم وانشاالله عشقتون به اهل بيت لحظه به لحظه بيشتر باشد و توفيق خدمت گذاري بيشتر به اهل بيت پيغمبر رحمت را داشته باشي وبادل وزبان ودست وحکمت تون از حريم اهل بيت دفاغ کنيد عالي هست من دست شما را مي بوسم
57 | محمدرضا فهيم | | ١٨:٣٧ - ٠٢ اسفند ١٣٩١ |
اميدوارم درپناه حق باشيد
58 | علي اميدي | | ١٩:١٩ - ٠٢ اسفند ١٣٩١ |
سلام من خيلي دنبال خلاصه ي فضايل حضرت معصومه مي گشتم و از شما براي اين كار گرانقدرتان متشكرم
59 | نويد كرده مير | | ٢٢:١٥ - ٠٢ اسفند ١٣٩١ |
با سلام و صلوات بر پيامبر اسلام و اهل بيتش.درود خداوند بر افتخار ما ايرانيان فاطمه معصومه(س)
60 | معصومه | | ٠٨:٤٦ - ٠٣ اسفند ١٣٩١ |
سلام . وفات حضرت معصومه(س) به تمامي دوست داران اهل بيت تسليت عرض مي کنم ممنون از سايت خوبتون . التماس دعا
61 | افشين احمدي | | ١٢:٥٨ - ٠٣ اسفند ١٣٩١ |
در شامگاه غمگين شهادت کريمه اهل بيت،وي را به مادر اطهرش فاطمه زهرا سوگند ميدهم که بيماران ودردمندان را جهت شفاي عاجل،شفاعت کند.
62 | هستي | | ١٣:٠٦ - ٠٣ اسفند ١٣٩١ |
ماها چقدر بنده هاي بدي هستيم تا قم ميريم و روز اول زندگيمون با عشق اونجا شروع ميكنيم و جلوي ضريحش سوگند وفاداري ميخوريم اما.....
تا چشم بازميكنيم همه چيز يادمون ميره
حالا حسرت زيارتش تا ابد با يد بدلم بمونه ديگه نميخام برم جايي كه حرمتش نگه نداشتن جايي كه قسم قرآن خورده شدو فراموش شد
شرمنده حضرت معصومه شدم اما بهم حق ميده نميتونم جايي برم كه پر از خاطره يه عشق تو خالي بودالتماس دعا
63 | مهدي رستمي | | ١٣:١٧ - ٠٣ اسفند ١٣٩١ |
سلام عليکم .
وفات فاطمة معصومة سلام الله عليها بر همگان تسليت
64 | سيدكاظم موسوي | | ١٣:٤٩ - ٠٣ اسفند ١٣٩١ |
يافاطمه اشفعي لنا في الجنه00بانوي بزرگوارماسرتا پاگناهيم شمارابحق برادري که تشنيه ديدارش بودي وبانديدنش به لقاء الله شتافتي شفيع ماباش
65 | محمد عبادات | | ١٧:٥٣ - ٠٣ اسفند ١٣٩١ |
اللهم ارزقنا زيارتها في الدنيا وشفاعتها في الاخرة
66 | محمدجلال ذبيحي | | ٢٢:٤٤ - ٠٣ اسفند ١٣٩١ |
شنيدن کي بود مانند ديدن - خداوندا به من گنه کار لياقت زيارت حضرت معصومه (س) را عطا فرما.آمين يا رب العالمين.
67 | زهرا جودكي | | ١٤:٠٣ - ٠٤ اسفند ١٣٩١ |
السلام عليک يا کريمه اهل البيت (س) جانم به فداي بانوي مهربان شهرم ... اي کاش بتونيم رضايت بانو رو در تمام لحظه هامون بدست بياريم ... اجرتون با خود بانو (س) ... ياعلي
68 | رضوان الشهدا | | ١٧:٥٤ - ٠٤ اسفند ١٣٩١ |
سلام انشاء ا... ما هم قمي واقعا شويم التماس دعا
69 | مجتبي محمدلو | | ٢٣:٢٠ - ٠٤ اسفند ١٣٩١ |
سلام اي بانوي کرامت. مارو ببخش بخاطر گناهمون.بانو از شما درخواست مي کنم بخاطر کرامتتون کمک کنيد تا بتونم آنچه که درست هست در مورد زندگيتان بدست بياورم و تحقيقم را شروع به نوشتن کنم.التماس دعا بانو.
70 | مجتبي خدادوست | | ٢٤:٢٦ - ٠٤ اسفند ١٣٩١ |
سلام بر محبان خاندان نبوت سوالي از گروه پاسخ به شبهات داشتم: در زيارتنامه حضرت فاطمه معصومه سلام الله عليها فراز زير آمده: يا فاطِمَةُ اِشْفَعى لى فِى الْجَنَّةِ ؛ اى فاطمه در مورد بهشت از من شفاعت كن معمولا شفاعت در مورد نجات از جهنم و عذاب الهي معني مي شود در حالي که در زيازتنامه اين بانوي بزرگوار اين عبارت آمده است. لطفا مفهوم اين فراز را بفرماييد. با تشکر

پاسخ:
باسلام
دوست گرامي
مفهوم عبارت يا فاطِمَة اشْفَعي لي فِي الْجَنَّة ِ فَاِن َّ لَك ِ عِنْدَ اللّه ِ شَأناً مِن َ الشَأن » اين است، اي فاطمه ! برايم در رسيدن به بهشت شفاعت فرما كه تو نزد خدا گرانمايه و صاحب مقامي. بنابراين با دقت در عبارت معلوم مي شود كه مقصود، شفاعت در مورد ورود به بهشت است
موفق باشيد
گروه پاسخ به شبهات
71 | رسول محمدي | | ٠٩:١٦ - ٠٥ اسفند ١٣٩١ |
از خدا ميخوام معرفت همه ي ما را بيشتر کنه و ما را پيروان خالص اهل بيت (ع)و معصومين قرار دهد. يا فاطمه معصومه (س) شفيع مادرم باش از خدا ميخواهم مادرم را با شما محشور گرداند .
72 | محمد معيني كربكندي | | ١٤:٣٣ - ٠٦ اسفند ١٣٩١ |
سلام بر بانوي بزرگوار بنده يكي از مريدان اين بزرگوار هستم ان شائالله بيبي حضرت فاطمه معصومه و آقا امام رضا(ع) دوستداران آن حضرت را شفاعت فرمايند. من الله توفيق
73 | مائده | | ١٩:٥٨ - ١٥ اسفند ١٣٩١ |
خوب بود به دردم خورد
74 | زايران فردا | | ٢٠:٣٩ - ٠٨ فروردين ١٣٩٢ |
سلام
مطلب عالي بود
اگر خدا بخواهد وخانم فاطمه معصومه (س)بطلبند فردا عازم سفر به قم هستيم
دعا کنيد لياقت داشته باشيم.
75 | حميد الوند | | ٢٣:١٥ - ١٣ فروردين ١٣٩٢ |
به نظر من بزرگترين لذت مادي و معنوي زيارت اين بزرگان است
76 | صفيه محمدزاده | | ٢٠:٤٦ - ٠٧ ارديبهشت ١٣٩٢ |
بسيار خوب بود من ششم دبستان هستم.مقاله ي شما بهم کمک کرد.ممنون
77 | مهسا جوادي | | ٢١:٣١ - ٠٧ مرداد ١٣٩٢ |
مي خوام بدونم چرا حضرت معصومه مجرد بودن؟

پاسخ:
با سلام
کاربر گرامي
مهمترين عاملي که باعث شد تا حضرت معصومه عليها السلام و دختران ديگر حضرت موسي بن جعفر عليه السلام ازدواج نکنند و مجرد بمانند، جو خفقاني بود که در آن زمان توسط هارون الرشيد بر عليه موسي بن جعفر عليه السلام ايجاد شده بود . وجود خفقان در آن عصر، چنان شديد بود كه حتي كسي جرئت نداشت براي پرسيدن مسائل شرعي به در خانه موسي بن جعفر(ع) مراجعه كند، تا چه رسد به اينكه کسي بخواهد از دختران آن حضرت خواستگاري کند و از طرفي زنداني شدن امامو بعد شهادت حضرت نيز ، انگيزه خواستگاري از دختران آن حضرت را كاهش مي‌داد
موفق باشيد
گروه پاسخ به شبهات
78 | بنده ي خدا | | ٠٢:٤٩ - ١٢ شهریور ١٣٩٢ |
خدايا من اشتباه کردم اونجوري حرف زدم تو رو به حق خودت منو از زيارت پر فيض و رحمتي که تا چندي پيش نصيبم کرده بودي به خاطر حرفام اکنون محرومم نکن من فقط تورو دارم...
واسم دعا کنيد .....تا برم زيارت خانم حضرت معصومه(ع)وبرادرشان امام علي ابن موسي الرضا(ع)
التماس دعا.....
79 | فاطمه زماني | | ١٤:٥٢ - ١٢ شهریور ١٣٩٢ |
با سلام. تشکر مي کنم از اطلاعاتي که در باره اين بانوي بزرگوار در اختيار مون گذاشتيد اين شبهه اي که مطرح کرديد فکر مي کنم ذهن خيلي از دخترا را به خودش مشغول کرده ممنون از جوابتون
80 | معصومه | | ١٢:٥٨ - ١٤ شهریور ١٣٩٢ |
سلام
من فرمانده پايگاه حضرت معصومه هستم مي خوام براي اولين گردهمايي پايگاه جشن ميلاد اين بانوي عزيز را بگيرم دعا كنيد مراسم خيلي خوب بشه
  بعدی [1] [2] [3] [4]   قبلی
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها