نسخه موبایل
www.valiasr-aj .com
ممنوعیت اکران اینترنتی محمد رسول‌الله(ص) در هند
کد مطلب: 13390 تاریخ انتشار: 31 تير 1399 - 17:56 تعداد بازدید: 111
اخبار » عمومي
ممنوعیت اکران اینترنتی محمد رسول‌الله(ص) در هند

در حالی که قرار بود از ۲ روز آینده، فیلم سینمایی «محمد رسول‌الله(ص)» در یکی از سامانه‌‌های اینترنتی هندوستان به نمایش در آید، با اکران این فیلم در همه شبکه‌های مجازی هند جلوگیری شد.

پس از درج شکوائیه گروهی سازمان اهل سنت رضا آکادمی، «اَنیل دشمُخ» وزیر امور داخلی ایالت مهاراشترا در نامه‌ای خطاب به وزیر امور الکترونیک و تکنولوژی دولت مرکزی هند از وی درخواست کرد تا از اکران فیلم محمد رسول الله(ص) در همه شبکه‌های مجازی ممانعت به عمل آید.

این نامه شامل سه بند است و در عنوان این نامه با استناد به ماده 69A مصوب سال ۲۰۰۰ از وزیر امور الکترونیک و تکنولوژی دولت مرکزی خواسته شده است که از نمایش این فیلم در تمامی شبکه‌های اجتماعی هندوستان جلوگیری شود.

طبق گزارش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در بندهای این نامه آمده است که:

۱. دولت مهاراشترا شکوائیه‌ای را از سوی سازمان رضا آکادمی دریافت کرده است، که در آن خواستار ممنوعیت اکران فیلم محمد رسول‌الله(ص) شده‌اند. در این شکایت ادعا می‌شود که این فیلم به شدت باعث جریحه‌دار شدن احساسات مردم مسلمان هند می‌شود و این جماعت خاص این فیلم را موهن اعلام کرده‌اند. این فیلم بالقوه می‌تواند باعث جریحه‌دار شدن احساسات شهروندان مسلمان در کشور شود و ممکن است باعث تنش‌های مذهبی و پیامدهای آن در کشور شود.

۲. بدین‌وسیله ما با استناد به ماده 69A فناوری اطلاعات مورخ سال ۲۰۰۰ از شما درخواست مسدود نمودن و یا تعلیق شبکه اجتماعی مذکوری که قرار بوده در تاریخ ۲۱ ژوئیه ۲۰۲۰ این فیلم را اکران کند را داریم و همچنین خواستار صدور بخشنامه‌ای خطاب به مسئولین همه شبکه‌های اجتماعی همانند یوتیوب، فیس بوک، توییتر، تلگرام، واتس اپ، اینستاگرام، اسنپ شات و غیره را برای ممنوع کردن اکران این فیلم را داریم.

۳. بر این مبنا دپارتمان سایبری مهارشترا، آژانس گروه قانونی برای بررسی موضوع‌های سایبری مهارشترا دارد، همچنین از ریاست کل وزارت الکترونیک و فناوری اطلاعات (ایالت مهاراشترا) در نامه ای مورخ ۱۵ ژوئیه ۲۰۲۰ درخواست کرد تا از اکران این فیلم در تمامی شبکه‌های اجتماعی ممانعت به عمل آید.

صدور این دستور پس از ملاقات میان «امین پاتل» نماینده مسلمانان بمبئی از حزب کنگره ملی هند با معاون سروزیر ایالت مهاراشترا «شرات پاوور»، وزیر امور داخلی ایالت مهاراشترا «انیل دشمخ» با طرح ممنوعیت اکران این فیلم انجام پذیرفت. در این ملاقات امین پاتل خواستار ممنوعیت این فیلم به علت موهن بودن و همچنین ایجاد تنش در جامعه انجام پذیرفت.

سازمان رضا آکادمی که وابسته به گروه بریلوی‌ها است در نامه‌ای از رئیس اپلیکیشن «دان سینما» خواسته بود که از اکران فیلم محمد رسول الله به خاطر موهن بودن و نشان دادن مادر و پدر پیامبر عظیم‌الشأن اسلام صرفه‌نظر کند. این سازمان در نامه خود اعلام کرده بودند که اگر مسلمان با دیدن و حتی شنیدن این فیلم، جان خود را از دست دهد جای هیچ تعجبی نیست. در پایان نامه نیز با تهدید اعلام کرده بودند که اگر این اگر این فیلم اکران شود و تنش میان گروه‌های اسلامی در جامعه ایجاد شود، مسئولیت آن مستیماً به عهده دان سینما خواد بود.

اپلیکیشن دان سینما (Don Cinema) متعلق به یک مسلمان اهل سنت به نام محبوب پاتل است و به گفته ناظران و تحقیقات به عمل آمده، وی فیلم «محمد رسول الله» را از یک شرکت کانادایی خریداری کرده و این فیلم برای استفاده کاربران به زبان هندی دوبله شده است.

مجید مجیدی، کارگردان ایرانی فیلم سینمایی «محمد رسول‌الله» را در سال ۱۳۹۴ با محوریت کودکی پیامبر اسلام ساخته است. شیطنت‌های رسانه‌ای موجب شد اکران بین‌المللی این فیلم در کشورهای عربی با مخالفت الازهر مصر مواجه شود. همچنین از اکران فیلم در کشور هند با جمعیت ۳۰۰ میلیونی مسلمانان به علت فتاوای صادره علیه فیلم جلوگیری به عمل آمد. اکنون با گذشت پنج سال از این موضوع، همچنان مخالفت‌ها با این فیلم کمرنگ نشده و غیر از ترکیه و عراق، توفیق چندانی برای اکران نداشته است.


منبع: ابنا
Share