2023 June 1 - پنج شنبه 11 خرداد 1402
نقشه‌هاي دشمنان اسلام براي از بين عزاداري سيد الشهداء عليه السلام
کد مطلب: ٧٠٨٨ تاریخ انتشار: ٢٦ مرداد ١٣٩٣ - ٠٩:٤٧ تعداد بازدید: 3889
حبل المتین » وهابیت
نقشه‌هاي دشمنان اسلام براي از بين عزاداري سيد الشهداء عليه السلام

وهابیت و کمونیست وصهیونیست و استکبار جهانی به دنبال نابودی شیعه با تخریب عزاداری و مرجعیت
حبل المتین 93/05/26

بسم الله الرحمن الرحيم

تاريخ : 93/05/26

مجري:

ممنونيم از شما که اين برنامه را براي ديدن انتخاب کرده ايد . برنامه حبل المتين در هفته يک شب پخش مي شود و موضوع تاريخ اسلام و اتفاقاتي که در صدر اسلام افتاده و مي تواند منشأ اعتقادي هم داشته باشد را در يک واکاوي عالمانه مورد بحث و بررسي قرار مي دهيم . عمده مطالبي که تقديم حضور شما مي شود ، از کتب و منابع اهل سنت است . از جهت اين که هم برادران اهل سنت بتوانند راحت تر ارتباط بر قرار کنند و هم حقانيت مکتب اهل بيت (عليهم السلام) مشخص مي شود .

ما از بينندگان عزيز چه شيعه و چه اهل سنت ، خواهش مي کنيم که با يک عينک حقيقت بين مسائل را پيگيري کنند . ما مي خواهيم به حقايقي برسيم که فرداي قيامت ، زماني که از ما سؤال مي شود ، بتوانيم پاسخگو باشيم . ما با برادران اهل سنت برادر هستيم ؛ ولي در بعضي از مسائل اختلاف نظر داريم. با اين حال اين مسائل را کنار هم گذاشته و بررسي مي کنيم .

اما قضيه وهابيت و تکفيري ها ، کاملا از اهل سنت جدا هستند که هم شيعيان عزيز و هم اهل سنت عزيز ، مواظب باشند که در دامان اين وهابي هاي تکفيري که الان بليه اي براي جهان بشريت شده است ، گرفتار شوند . ما بايد خطوط خود را از وهابيت جدا کنيم و با اين برنامه هايي که اجرا مي شود ، بتوانيم هويت اين ها را که ريشه اسلام را مي زنند ، معرفي کنيم .

در خدمت استاد و کارشناس بزرگوار ، حضرت آيت الله حسيني قزويني هستيم . اگر در خاطر شما عزيزان بوده باشد ، سلسله مباحثي را که در اين برنامه دنبال مي کرديم ، پيرامون توسل بود . تا به حال در جلسات گذشته موارد بسياري از توسل را مورد بحث و بررسي قرار داديم و به نتايج خوبي رسيدم . اما امشب زاويه اي ديگر از اين بحث را مطرح مي کنيم . بحث توسل به امام حسين ﴿عليه السلام ) و توجه به عزاداري امام حسين ﴿عليه السلام) است .

اتفاقاتي که در چند روز قبل در ايران رخ داد و شخصي که در يکي از شبکه هاي ملي صحبتي را کرد و مطلبي را که صحيح نبود را بيان کرد و موجي از اعتراضات را در ايران عزيزمان به وجود بيايد . ما از حضرت استاد خواهش مي کنيم مطلبي را که اين شخص در آن شبکه مطرح کرد و عزاداري امام حسين ﴿عليه السلام) را زير سؤال بردند ، را مطرح کرده و در باره آن توضيحاتي را بيان کنند .

حضرت آيت الله حسيني قزويني :

به قول معروف : هر دم از اين باغ بري مي رسد ** تازه تر از تازه تري مي رسد

از آن جايي که هدف و سياست شبکه جهاني ولايت ، دفاع از اسلام و فرهنگ اهل بيت (عليهم السلام) و پاسخگويي به شبهات معاندين و افراد جاهل است ، ناگزير هستيم با توجه به بعضي از مسائلي که پيش مي آيد و سؤالاتي که از ما مي کنند ، مخصوصا آن چه که در رسانه ها انجام مي گيرد . حال اين رسانه ها چه رسانه ملي باشد يا رسانه وهابي و چه شبکه هاي شيعيان تندرو باشند ، بايد پاسخ اين برنامه ها و سؤالات را بدهيم و اگر پاسخ ندهيم ، قطعا مسئول هستيم .

إِذَا ظَهَرَتِ الْبِدَعُ فِي أُمَّتِي فَلْيُظْهِرِ الْعَالِمُ عِلْمَهُ فَمَنْ لَمْ يَفْعَلْ فَعَلَيْهِ لَعْنَةُ اللَّهِ .

زماني که بدعتي ظاهر مي شود ، آگاهان و عالمان بايد مباحث را مطرح کرده و پاسخ دهند. اگر در برابر حوادث نادرست و بدعت ها پاسخگو نباشد ، گرفتار لعن خداوند مي شوند .

الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏1، ص: 54

همان طور که عزيزمان آقاي محسني مطرح کردند ، عزيزاني هم که با رسانه ها و فضاي اينترتي سر و کار دارند ، چندي قبل در يکي از برنامه هاي شبکه ملي ، فردي به نام دکتر نجفقلي حبيبي ، نسبت به عزاداري امام حسين (عليه السلام) مطلبي را گفت که باعث ايجاد موجي از اعتراضات شده است .

اولا ما اين کار را محکوم مي کنيم و ايشان هم موظف به عذر خواهي هستند و بايد توبه کند . اگر مسئولين قضايي صلاح بدانند جلوي اين قضايا ، طبق قوانين اسلامي بايد برخورد کنند ، تا مشابه اين قضايا دوباره تکرار نشود . ما امام حسين (عليه السلام) را به سادگي به دست نياورده ايم و اين عزاداري ها را به سادگي در طول اين 1400 سال حفظ نکرده ايم که هر کسي از جايش بلند شود و به عنوان اظهار نظر اين مسائل را زير سؤال ببرد که اين عزاداري ها چه فايده اي دارد ، اين همه پول خرج مي شود و در آخر مقداري گريه مي کنند و مي روند .

اين نشان دهنده اين است که اولا اين شخص از اسلام و از فلسفه قيام امام حسين (عليه السلام) هيچ خبري ندارد و نقشي که قيام امام حسين (عليه السلام) در طول اين 1400 سال داشت ، هيچ اطلاعي ندارد . اين خوشبينانه ترين تصوري است که در باره اين شخص مي توان داشت و گرنه اگر با چشم حقيقت بين نگاه کنيم ، مي بينيم که اين ها يا عناد دارند يا براي اين که حزب مخالف خود را بکوبند ، اهل بيت (عليهم السلام) را وجه المصالحه قرار مي دهند و اين گمان نمي کنم که زيبنده يک انسان آزاده باشد . به گفته آقاي گاندي که گفت : من اگر بخواهم هند را از زير يوق استعمار برهانم ، بايد قيام امام حسين (عليه السلام) را سرمشق خود قرار دهم .

علت فروپاشي حکومت نحس بني اميه ، خون پاک امام حسين (عليه السلام) بود . در طول تاريخ قيام هاي زيادي رخ داده که الهام گرفته از قيام سيد الشهداء (عليه السلام) است و حتي بعضي از مسيحيان مثل آقاي آنتوان بارا که يک شاعر مسيحي بود ، مي گفت : اگر امام حسين (عليه السلام) براي ما مسيحيان بود ، در هر جايي از کره زمين منبري مي گذاشتيم و مردم را با نام امام حسين (عليه السلام) به مسيحيت مي خواديم .

اين برداشت يک مسيحي است . ما قصد هيچ گونه توهيني نداريم و فقط مي خواهيم اين تفکر و اين عبارات را محكوم مي كنيم . ان شاء الله اشتباه بوده و ايشان متوجه نشده که چه گفته و از روي نفهمي سخن گفته و اميدواريم که ايشان از همه مسلمانان هاي جهان عذر خواهي کند ؛ چون امام حسين (عليه السلام) فقط براي شيعه نيست و متعلق به همه بشريت است .

آقاي آنتوان بارا کتابي دارد به نام « الحسين في فکر المسيحيه » حسين (عليه السلام) در تفکر مسيحيت . زماني که اين کتاب را مي خوانيم ، از تفکري که يک مسيحي نسبت به امام حسين (عليه السلام) دارد ، لذت مي برد . از طرف ديگر تأسف مي خورد که يک شيعه چنين سخناني را بيان مي کند .

دوستان اگر در گوگل کلمه استالين و کربلا را سرچ کنند ، مقاله اي مي آيد که در آن استالين ، رهبر کمونيست هاي شوروي مي گويد :

اقتلوا کربلاء لانه کلما بقيت كربلاء فمشكلتنا باقية لانها مادامت موجودة فهي تصنع وزعم رجال و تخرج المزيد من العلماء وتنشرهم في الآفاق .

كربلا را بكشيد ، چون تا زماني که کربلا باقي است و مردم براي عزاداري او به خيابان هاي مي آيند ، مشکل ما ضد دين و کمونيست ها باقي است . اين ها در هر دوره شخصيت هاي برجسته و علماي دين را تربيت مي کنند و به همه دنيا منتشر مي کنند .

در حقيقت مي خواهد بيان کند که اين عزاداري ها در هر سال حسين هايي را تربيت مي کند که در سراسر دنيا منتشر مي کند .

آقايان فکر مي کنند که فقط وهابي ها با امام حسين (عليه السلام) مشکل دارند ، در صورتي که کمونيست ها و ضد دين ها هم به علت اين که قيام امام حسين (عليه السلام) با منافع مادي آن ها در تضاد هستند .

مجري :

بنده از شما تقاضا داشتم که يک مرزبندي داشته باشيد و آن که اين شخصي که اين حرف را زده ، آيا اين اعتراض همان خواسته وهابيت نيست و ايشان در زير علم وهابيت قرار نگرفته ؟

حضرت آيت الله حسيني قزويني :

نکته خوبي است ؛ البته ما در ايام محرم و صفر مفصل در اين باره سخن گفتيم ؛ ولي من يکي دو جمله از ابن تيميه حراني ، بزرگ تئوريسين وهابيت ، فقط نقل مي کنم و هيچ تحليلي هم بيان نمي کنم.

از عزيزان اهل سنت هم تقاضا دارم که مقداري دقت کنند در مورد قضيه مخالفت با عزاداري و قيام امام حسين (عليه السلام) که امروز از جانب وهابيت که خود را نماينده اهل سنت مي دانند ، مطرح مي شود و اگر با تفکر آن ها مخالفت کنند ، يا برچسب رافضي گري يا صوفي گري و جهل مي زنند ؛ حتي اين ها در برابر دانشگاه الازهر و مفتي اعظم مصر چه تعابير وقيحي به کار بردند و نسبت به ابن حجر مکي که از علماي تراز اول شافعي هاست ، در يکي از شبکه هاي وهابي ـ تکفيري ، تعبير بسيار زشتي در باره ايشان به کار بردند . بنده نمي دانم چرا عزيزان شافعي پاسخي به اين توهين نمي دهند و جلوي اين جسارت ها را نمي گيرند .

ما ديديم که شبکه ظلمت چه توهين زشتي نسبت به محمد عمر سربازي داشت و زماني که ما افشاگري کرديم ، دادشان به آسمان رفت که ما چنين توهيني نکرديم و اين توطئه شبکه ولايت بود و عذر هايي هم آوردن که بدتر از گناه بود .

اما نگاه ابن تيميه به موضوع عزاداري امام حسين (عليه السلام) در کتاب منهاج السنه ، جلد 1 ، چاپ مؤسسه قرطبه ، با تحقيق دکتر محمد رشاد سالم :

ومن حماقتهم إقامة المأتم والنياحة على من قد قتل من سنين عديدة ومن المعلوم أن المقتول وغيره من الموتى إذا فعل مثل ذلك بهم عقب موتهم كان ذلك مما حرمه الله ورسوله فقد ثبت في الصحيح عن النبي

از حماقت شيعه اين است که ماتم سرايي و نوحه سرايي براي امام حسيني مي کنند که چندين سال پيش کشته شده و از دنيا رفته است .

ابن تيميه ، منهاج السنه ، ج 1 ، چاپ مؤسسه قرطبه ، با تحقيق دکتر محمد رشاد سالم ، ص 52

اين ها به دنبال اين هستند که اين عزاداري براي امام حسين (عليه السلام) که در هر جامعه و هر عصري جرقه اي براي حفظ دين و شريعت است ، زير سؤال ببرند . امام حسيني که اين جانبازي را انجام داد و تمام خانواده خود را در طبق اخلاص گذاشت و براي حفظ دين و شريعت تقديم خداوند کرد و خواهر بزرگوارشان در عصر عاشورا گفت : خدايا اين قرباني را از ما بپذير . هر مسلماني که اين قضيه را بشنود ، اين تفکر در او ايجاد مي شود که اين دين چقدر اهميت دارد و اسلام و شريعت چه جايگاهي دارد .

امام حسين (عليه السلام ) حجت خدا ، فرزند رسول الله (صلي الله عليه و آله) ، خود و خانواده اش را براي حفظ شريعت فدا مي کند . اين اولين فايده آگاهي از قيام امام حسين (عليه السلام) است و اين كه در برابر ظلم و استکبار ، تا مرز شهادت قيام مي کند ، در هر جامعه اي روح استکبار ستيزي را در روحيه جوانان ايجاد مي کند . با اين وضع وهابي ها نمي توانند برنامه هاي اسلام ستيزي و اهل بيت (عليهم السلام) را داشتند ، عملي کنند .

عبارت ديگر ايشان ، باز هم در منهاج السنه ، جلد 4 ، صفحه 554 :

وصار الشيطان بسبب قتل الحسين رضي الله عنه يحدث للناس بدعتين بدعة الحزن والنوح يوم عاشوراء من اللطم والصراخ والبكاء والعطش وإنشاد المراثى وما يفضي إليه ذلك من سب السلف ولعنتهم وإدخال من لا ذنب له مع ذوي الذنوب حتى يسب السابقون الأولون وتقرأ أخبار مصرعه التي كثير منها كذب وكان قصد من سن ذلك فتح باب الفتنة والفرقة بين الأمة فإن هذا ليس واجبا ولا مستحبا باتفاق المسلمين بل إحداث الجزع والنياحة للمصائب القديمة من أعظم ما حرمه الله ورسوله وكذلك بدعة السرور والفرح

شيطان با شهادت امام حسين (عليه السلام) ، دو بدعت را براي مردم ايجاد کرد . بدعت حزن و ناراحتي در روز عاشورا .... و هم چنين بدعت خوشحالي و شادي .

اين وهابي هايي که در روز عاشورا در اين چند سال اخير ، اظهار شادي و خوشحالي مي کنند و شيريني پخش مي کنند ، طبق نظر ابن تيميه ، از بدعت گذاران به خاطر امام حسين (عليه السلام) هستند. اين نگاه ابن تيميه است ؛ البته ما حرف هاي ديگر از لجنه عاليه افتاء ، بن باز و غيره داريم که به همين اندازه بسنده مي کنيم که عزيزان ببينندکه اين تفکر حسين ستيزي ، نوحه ستيزي و زير سؤال بردن عزاداري ، تفکر وهابي گري است و اگر ما بخواهيم يک نگاه عادي داشته باشيم همان طور که امام راحل (ره) فرمود : اين محرم و صفر و اين عزاداري ها بود که اسلام را زنده نگه داشت .

اين ها حداقل يک نگاه سياسي داشته باشند ، ما نمي خواهيم بگوييم امام راحل (ره) به عنوان يک مرجع تقليد يا يک روحاني يا يک ولي فقيه نه ، به عنوان يک سياستمدار اگر قبول داشته باشند ، نبايد چنين تعابير زشت و وقيحي را در برنامه زنده تلويزيوني مطرح کنند ، بدون اين که حتي يک عذر خواهي کنند و تازه بعدا کار خود را توجيه کنند .

مجري :

از يک طرف سخن امام خميني (ره ) است که فرموده : اين محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته ، از طرف ديگر مي بينيم که دشمنان اسلام تيشه به ريشه اسلام مي زنند و قصد دارند که مخصوصا تفکر شيعه را به صورت کامل نابود و مضمحل کنند . از طرفي زماني که ما نگاه مي کنيم اين ها دست به چه نقاطي مي گذارند و چه چيز هايي براي آن ها مهم است و مي دانند که بايد از بين ببرند.

يکي از همين مسائل و مباحث ، زير سؤال بردن عزاداري ها است که ما الان هم در اين مصاحبه هايي که انجام شده مخصوصا مصاحبه اي که دکتر مايکل درباره طرح نابودي شيعه مطرح کردند . با توجه به اين مسائل که از يک طرف دشمنان اسلام هستند و از طرف ديگر اين افراد ، به نظر شما اين ها با هم همگام نيستند ؟

حضرت آيت الله حسيني قزويني :

در رابطه با دکتر مايکل براون ، معاون سابق سازمان سيا و مسئول خاورميانه در سازمان سيا بوده . ايشان در مصاحبه اي که در کتاب طرحي براي نابودي دين ، مطرح شد . اگر در گوگل واژه شيعه ، مايکل ، ضد را جستجو کنيد ، حدود 700 يا 800 سايت در رابطه با صحبت هاي اين شخص که عليه شيعه بيان کرده ، وجود دارد و اين که چگونه بايد شيعه را نابود کرد .

بنده يکي از اين سايت ها را باز مي کنم . سايت آرمان مهدويت که در آن اين مصاحبه وجود دارد . اين مصاحبه حدود 28 سال قبل انجام شده که مي گويد :

اگر ما اين کار را انجام دهيم ، در سال 2010 ميلادي ديگر اثري از شيعه و نفوذ مرجعيت روي کره زمين نمي ماند . سازمان سيا 900 هزار دلار (حدود سه هزار ميليارد تومان ) براي سازماندهي جريان هاي تخريب و نابودي شيعه اختصاص داده است .

ببينيد عزيزان ! اين که شما اين همه شبکه هاي وهابي يا بعضي از شبکه هاي خودي و افراطي ، براي نابودي تشيع دست به دست هم داده اند ، مثلا 300 شبکه وهابي است . اين ها بودجه براي راه اندازي شبکه هاي خود را از کجا مي آوردند؟ يا اين که آن شخص مي گويد که يک چمدان پر از دلار به من دادند که عليه جمهوري اسلامي صحبت کنم . اين جا بحث جمهوري اسلامي نيست ، بحث تشيع است .

در کتاب ديگر به نام تفرقه و منزوي کردن دين منتشر شده مي گويد :

ما ديديم که وضع روي کار آمدن جمهوري اسلامي ايران به خاطر عملکرد غلط شاه نبود ؛ بلکه به خاطر نفوذ مرجعيت و روحانيت و نقشي که اعتقادات مذهبي مخصوصا قضيه عاشورا و عزاداري ، اين جريان را به وجود آورد .

بسيار عجيب است ، دشمنان اسلام اين عزاداري ها را خوب شناختند ؛ ولي ما ارزش تشيع را نمي دانيم . ما نسبت به اين کساني که عليه شيعه صحبت مي کنند ، به سادگي از کنار آن رد مي شويم . بنده از عزيزان چه شيعه و چه اهل سنت تقاضا دارم که توجه کنيد ! اين که ما مي گوييم هر گونه سخن که باعث اختلاف بين شيعه و سني مي شود ، هر کسي با هر مقامي که باشد ، خدمت به دشمنان شيعه است .

سازمان سيا طرح داد که با چه شيوه هايي مي توان منازعات داخلي و اختلافات ميان شيعيان را تشديد کرد ؟

بعضي از عزيزان با اين شبکه هايي مثل اهل بيت و فدک تماس مي گيرند که چرا شما اين همه بناي ناسازگاري داريد يا اين که اين همه سر و صدا مي کنند و به وزارت اطلاعات زنگ مي زنند که چرا شما فلان شبکه را بسته ايد و شبکه ولايت را نبسته ايد؟

اگر ما هم يک روز در اين شبکه اعلام کرديم به جاي هفته وحدت ، هفته برائت بايد گفت ، يقين بدانيد همين فردا شبکه را تعطيل مي کنند . اگر به آن شبکه ها يک سال وقت دادند و از آن ها تعهد گرفتند که چنين سخناني را نگوييد ، از ما اين تعهد را هم نمي گيرند . ما اين را تفرقه افکني را براي خود خلاف شرع و خيانت به تشيع مي دانيم که ما کاري انجام دهيم که اين حدود 50 ميليون مخاطب شبکه را که از برنامه اين شبکه استفاده مي کند ، با برنامه هاي نادرست و نسنجيده از دست بدهيم .

علاوه بر آن بنده بارها گفته ام ما کاري به اين نداريم که قرآن کريم تفرقه را حرام و وحدت را واجب دانسته ، ائمه (عليهم السلام) و مراجع تقليد ما به آن توصيه کردند . فقط ما و عقل و خرد خودمان بوديم ، عقل به ما دستور مي دهد که هر گونه اختلاف ميان مذاهب اسلامي ، باعث از هم پاشي و برادر کشي مسلمان ها و آب به آسياب دشمن ريختن مي شود .

به هر حال کساني که به نام دين و به نام مذهب ، تفرقه افکني مي کنند و در بين کتب اهل سنت مي گردند تا مطالبي عليه شيعه و در کتب تشيع مي گردند تا مطالبي عليه اهل سنت پيدا کنند ، تا اختلاف بين شيعه و سني درست کنند ، هر دو در خدمت دشمنان اسلام هستند .

با چه شيوه هايي مي توان منازعات داخلي و اختلاف بين شيعيان را تشديد کرد ؟

چگونه مي توان به اختلافات موجود ميان دو فرقه اساسي اسلام يعني تشيع و تسنن دامن زد و آن را تقويت کرد؟

چرا سني ها از شيعيان مي ترسند ؟

توجه داشته باشيد که چه شيطنتي مي کنند ؟ همان سخناني را که امروز اين شبکه هاي وهابي مي زنند ، دقيقا همان سخناني است که دشمنان اسلام از جمله آقاي دکتر مايکل مي زند .

در ادامه نکته جالبي در رابطه با مرجعيت شيعه دارد . اين هايي که به مرجعيت شيعه جسارت مي کنند ، چه وهابي ها ما از آن ها بيش از اين انتظار نداريم و چه افراطي هاي . ما اصلا توقع نداشتيم که شخصي در لباس روحاني عليه مرجعيت شيعه سخن بگويد و خودش را اعلم علما معرفي کند . کسي که هنوز نمي داند يک اصطلاح فقهي را درست بخواند .

دکتر مايکل در رابطه با مرجعيت شيعه مي گويد :

پس از جمع آوري اطلاعات و تحقيقات ميداني در باره شيعيان جهان در کشور هاي مختلف ( با 900 ميليون دلار حدود 3 هزار ميليارد تومان هزينه کردند ) نتيجه زير به دست آمد که مرجعيت شيعه قدرت واقعي مکتب شيعه جعفري است که از تشيع در همه شرائط و به هر قيمتي که باشد ، پاسداري مي کند . مراجع شيعه در اعتقاد به اصول و باور هاي خود بسيار قوي هستند . در طول تاريخ تشيع مراجع هرگز با حاکماني که به فرامين اسلامي عمل نکرده اند ، بيعت نمي کنند .

فتواي آيت الله شيرازي (ره ) مانع از ورود انگليس به ايران شد که در عراق نيز بزرگترين مر کز تعليم آموزه هاي اسلامي براي مکتب شيعه جعفري ، در نجف است . صدام حسين تلاش کرد تا حوزه علميه نجف را با رشوه بخرد و آن را کنترل کند ؛ اما نتوانست اين کار را انجام دهد . در نهايت تصميم گرفت اين حوزه را تعطيل کند .

حوزه علميه قم نيروي اصلي حرکت گسترده مردمي ايران بود که به سر نگوني شاه منجر شد . مرجعيت شيعه با آمريکاي ابر قدرت به زور آزمايي پرداخت و در برابر آن قد علم کرد . در لبنان نيز آيت الله موسي صدر (ره ) نيرو هاي نظامي آمريکا ، فرانسه و انگليس را وادار کرد از اين کشور عقب نشيني کنند و خارج شوند .

از زماني که اسرائيل موجوديت پيدا کرد ، آيت الله موسي صدر (ره ) بزرگترين تهديد براي اسرائيل بود . در حال حاضر نيز حزب الله ، اين مانع بزرگ در برابر اسرائيل است .

ما به قسمت هاي سياسي آن کاري نداريم ، اين ها مي گويند : نقشي که مرجعيت شيعه در طول تاريخ داشته ، محوري و اساسي بوده است . من سال 1385 يا 1386 در مکه بودم . با تعدادي از دانشجويان سعودي در طبقه بالا مقابل بيت الحرام بحث مي کرديم که بحث ما تا نيمه هاي شب طول کشيد . بنده در خاطرتم همه اين ها را يادداشت کردم . ما فقط جلسات رسمي را ضبط مي کردم و جلسات دوستانه ضبط نمي شد وگرنه صداي او را براي شما پخش مي کردم .

يکي از اين دانشجوها گفت : شما بايد به وجود رهبران و مراجعتان افتخار کنيد که در برابر آمريکا مي گويند آمريکا هيچ غلطي نمي توانند بکنند ؛ ولي رهبران ما به نوکري در مقابل آمريکا افتخار مي کنند. حتي يک از اين دانشجو ها گفت : اگر شما در جلسه اي آيت الله خامنه اي را ديديد ، از طرف ما به ايشان سلام برسانيد و بگوييد ما جوانان و دانشجوهاي سعودي به وجود انسان هاي با شهامت و شجاع افتخار مي کنيم .

اين سخن يک دانشجو وهابي بود که در دانشگاه ام القراي مکه و از اعضاي هيئت امر به معروف بود که رأس آن ها شخصي به نام جابر ، مسئول اين جوان ها بود . بنده در کتاب قصة الحوار الهادئ ، بخشي از اين بحث ها را بيان کردم . مخصوصا اين آقاي جابر ، سر تيم گروه امر به معروف و نهي از منکر داخل بيت الله الحرام بودند. ما با ايشان جلسات زيادي را با هم بحث داشتيم که ايشان زمينه آشنايي را با بعضي از شخصيت هاي سعودي را فراهم کردند . ما را با خود به خوابگاه دانشجويي دانشگاه ام القري مي برد و ما با دانشجويان آن جا ساعات متعددي را با هم بحث دوستانه داشتيم .

افرادي که مرجعيت شيعه را هدف قرار مي دهند ، امثال فرزند کالي کلاب يا کساني که لياقت ندارند با عباي خود نعلين مراجع ما را پاک کنند . با اين حال تعابير زشت و وقيحي را در مورد مراجع به کار مي برند . ما از اين ها هيچ گلايه اي نداريم . نيش عقرب نه از ره کينه است ، اقتضاي طبيعتش اين است. اگر اين کار را انجام ندهند ، بايد تعجب کنيم و در خصومت اين ها با مراجع و اهل بيت (عليهم السلام) شک کنيم . اين که بعضي ها در لباس اسلام و شيعه ، در لباس روحانيت ، به مرجعيت توهين مي کنند اين واقعا درد آور است .

ايشان در پايان مي گويد :

نتيجه سازمان سيا و با کمک سازمان جاسوسي انگلستان به اين جا رسيديم : بهره گيري از کساني که بر ضد شيعه نگرش هاي تعصبي دارند و با آن خصومت دارند ( مثل اين کارشناساني که هر روز مي بينيم )

حمايت و ستودن افراد فوق به منظور تقويت آن ها در جريان سازي بر ضد شيعيان .

استفاده از تبليغات منفي بر ضد شيعيان براي منزوي کردن آن ها در جهان اسلام .

انتشار مطالبي که ترويج کننده خصومت با شيعيان است .

به موازات افزايش شيعيان به افراد متعصب مذکور ، بايد از آن ها به عنوان حربه اي ضد شيعه استفاده کرد . طالبان و سپاه صحابه از جمله اين گروه ها هستند .

آن زمان هنوز از داعش و گروه النصره خبري نبود وگرنه از آن ها هم نام مي برد .

ترويج اطلاعات غلط عليه علماي شيعه ، اين اقدام سبب باز شدن باب ديگري براي توطئه مي شود. به اين ترتيب ستون پنجمي در ميان شيعيان ايجاد مي شود تا محبوبيت مراجع شيعي در ميان شيعيان از بين ببرد و شيعيان از علماي خود متنفر شوند . بايد چهره تشيع منسوخ شود .

اين ها با سه هزار ميليارد توماني که هزينه کردند ، نتيجه اش اين شده . اين طرح و برنامه براي نابودي شيعه توسط چه کساني اجرا مي شود . من تقاضا دارم از بعضي عزيزان شيعه که مقداري تندرو هستند ، چند روايت با سند ضعيف خواندند يا چند مطلب تند مي بينند ، شروع مي کنند اين مطالب را در مجالس عزادراي و در رسانه هاي جهاني مطرح کردن و قداست شيعه را در عرصه جهاني زير سؤال مي برند .

تا اين جا در مورد مراجع بود از اين به بعد مربوط به امام حسين (عليه السلام) مي گويد :

عزاداري براي امام حسين (عليه السلام ) سبب مي شود احساسات شيعيان به شدت تحريک شوند .

اميدوارم اين آقاي نجفقلي حبيبي و هم حزب هايش ، آقاياني که در دوره اصلاحات گفتند :

قيام امام حسين (عليه السلام) ، نتيجه خشونت جد بزرگوارشان رسول اکرم (صلي الله عليه و آله) در بدر و احد بود .

از اين وقيح تر چه توهيني مي توان کرد ؟ دقت کنيد که اين کارشناس ارشد سازمان سيا نتيجه سه هزار ميليارد تومان هزينه را چگونه بيان مي کند ؟

شيعيان گرد هم جمع مي شوند تا ياد امام حسين (عليه السلام) گرامي دارند و به ياد واقعه کربلا باشند . در اين تجمع يک نفر درباره اين فاجعه سخنراني مي کند و چهره روشن از واقعه کربلا ارائه مي کند . در اين مراسم همه مردم اعم از پير و جوان براي امام حسين (عليه السلام) و خاندان وي عزاداري و گريه مي کنند .

ببينيد اين عزاداري و گريه استخوان گلوي آن ها شده است .

به خاطر همين تجمع و سخنراني ، احساسات شيعيان به گونه اي تحريک مي شود که آن ها آماده مي شوند تا براي دفاع از حق و راستي بر ضد ناراستي و بدي قيام کنند .

به نظر بنده بايد اين تعبير با طلا نوشته شود . بسيار عجيب است که دشمن اين گونه فهميده ؛ اما خودي هاي ما مي آيند و مي گويند :« اين همه پول خرج مي کنيم که چه شود ، در نهايت دو ساعت گريه مي کنند و تمام مي شود .» واقعا انسان بايد به عقل اين ها انا لله وانا اليه راجعون بگويد .

ادامه مي دهد : حتي اگر اين اقدام به بهاي از دست رفتن زندگي شان تمام شود . بنابر اين بايد ميليارد ها دلار هزينه شود تا نه تنها اين سخنرانان ؛ بلکه توده هاي شيعي ربوده شوند .

يعني عزاداران امام حسين (عليه السلام) براي دفاع از حق حاضرند ، جانشان را هم فدا کنند .

حالا شما ببينيد اين شبکه هاي وهابي با اين بودجه هايي که دارند ، سازمان سيا مي تواند بودجه هاي اين شبکه ها را تا دو سه قرن ، پرداخت کنند . اين ها همه نشان مي دهد که تمام قضايا همه حساب شده است ، بعضي از افراد آگاهانه وارد اين ميدان شده اند مثل شبکه هاي وهابي و شبکه هاي افراطي . بعضي ها هم ناآگاهانه وارد شده اند و ما مي گوييم ان شاء الله توجه نداشته اند . گرچه ما بسيار تشکر مي کنيم از بعضي هم حزبي هاي اين آقا کار ايشان را رد کرده و محکوم کردند و از او خواستند که رسما در مقابله اين جسارتي که کرده ، عذر خواهي کند .

اين مقاله بخش ديگري دارد که من از سخنران ها ، طلبه هاي عزيزي که برنامه را مي بينند ، مخصوصا آن هايي که نسبت به اين حقير محبت و بزرگواري دارند و مداحان ، مي خواهم که به اين مطلب دقت کنند تا برايشان حقائق روشن شود و بتوانند در تصميم گير هايشان تجديد نظر کنند.

ايشان مي گويد : يکي از طرح هاي ما ، حمايت از سخنران ها و نوحه سراياني که اطلاعات درستي در باره عاشورا و اسلام شيعي ندارند .

سراغ افرادي مي روند که اطلاعات کافي در باره اسلام ندارند . فرق بين قذف و قذف را نمي دانند . اين ها معرف اسلام راستين و شيعه واقعي مي شوند .

جستجو براي يافتن شيعياني که به کمک هاي مادي يا مالي نياز دارند و استفاده از آن ها براي مبارزه با مذهب تشيع به منظور تضعيف پايه هاي تشيع و انداختن تقصير اين کار به گردن علما و مراجع شيعيان .

شما بياييد اين بند از سخنان آقاي مايکل را با سخنان اين شخصي که آبروي افغاني ها را برده مقايسه کنند . افغاني ها انسان هاي شريفي هستند . بنده هر جا که رفته ام ، کاري به قسمت هاي شرق ندارم ؛ اما در آلمان هر کجا که رفتم ، بزرگترين و با شکوهترين مجالس اسلامي را عزيزان افغاني داشتند . حتي من به هامبورگ رفتم ، ديدم که مساجد برادران افغاني به مراتب پر رونق تر از مساجد عزيزان ايراني بود . در آمريکا هم که رفتم ، اگر ما را ده مجلس دعوت مي کردند ، هشت مجلس براي عزيزان افغاني بود . بعد شما ببينيد که يک فردي با اين اهانت هاي وقيح ، همان کاري را مي کند که معاون سازمان سيا مي گويد . مراجع و علماي شيعه را زير سؤال بردن و بدبين کردن مردم نسبت به مراجع و علماي شيعه .

ترويج شيوه هاي عزاداري براي امام حسين (عليه السلام) که با عقائد شيعي منطبق نيست و ترويج شيوه هاي جديد عزاداري که بر ضد آموزه هاي شيعي است .

من نمي خواهم اين مطلب را باز کنم . کاملا خطوط را مشخص کرده است . بعضي از عزاداري ها ، قمه زدن ها ، قلاده به گردن بستن يا سينه خيز رفتن و بعضي از کارها که در شأن يک شيعه نيست . مخصوصا در اين عصر که دشمن به دنبال اين است که نقطه ضعف از ما بگيرد و بزرگ نمايي کنند و عليه مذهب از آن استفاده کنند .

شما هر اندازه که به امام حسين ﴿عليه السلام ) احترام بگذاريد ، يقين بدانيد اين مراجع بزرگوار با اين طور عزاداري هاي جديد يا بعضي از عزاداري هايي که در سطح بين الملل چهره تشيع را مخدوش مي کند ، قطعا بيشتر از اين ها به امام حسين ﴿عليه السلام) ، علاقه ندارند .

من اين مطلب را شايد براي اولين بار بيان مي کنم ، يکي از خانم هايي که با شبکه در ارتباط است ، براي من نقل کرد که من در حرم مطهر حضرت معصومه ﴿عليها السلام ) بودم که تعداد ۵۰ نفر از خانم ها آمدند و بسيار معقول و مؤدبانه شروع به عزاداري کردند . من هم با آن ها همراه شدم و رفتيم در جاي ديگري که آن جا عزاداري به صورت چنگ زدن به صورت انجام مي دادند .

زماني که اين را براي من تعريف مي کردند ، مو به تنم سيخ مي شد که اين ها چه کار مي کنند ؟

دشمنان ما از اين قضايا بخواهند يا نخواهند ، با خبر مي شوند . عزاداري هايي که باعث وهن در مذهب و توهين به عزاداري است .

اين آقا هم مي گويد : شيوه هاي جديدي از عزاداري را طراحي کنيم و اين شيوه هاي جديد امروز مقبول جهان نيست . بعد آقايان مي آيند اين مسائل را با مسائلي مثل رمي جمرات مقايسه مي کنند. ما براي آن دليل از قرآن ، سنت ، اجماع است ؛ ولي در بعضي از مسائل نيست . بله ، اگر ما دو روايت ضعيف هم براي اين گونه عزاداري ها داشتيم ، يقين بدانيد که ما بيشتر از بقيه طرفدار اين گونه از عزاداري ها بوديم .

علي اي حال اين شخص کل مباحث را مطرح مي کند و مي گويد :

ترويج اطلاعات غلط عليه علماي شيعه سبب باز شدن باب ديگري براي توطئه مي شود . بدين ترتيب ستون پنجمي در بين شيعيان ايجاد مي شود تا محبوبيت مراجع شيعي در ميان شيعيان از بين برود و شيعيان از علماي خود متنفر شوند .

افرادي که نسبت به مراجع باب توهين و جسارت به مراجع را در اين دو سال باز کرده اند و براي ما سابقه نداشت که يک عالم اهل سنت بيايد و نسبت به مراجع ما بي احترامي کند . ما بارها گفته ايم که مرجعيت شيعه رکن رکين مذهب است و بنده با اين که حکم اجتهادم براي چندين سال قبل است و مقلد هم نيستم ؛ اما دست همه مراجع را با افتخار مي بوسم و هر گونه بي احترامي به ساحت مراجع را خيانت به تشيع و اهل بيت (عليهم السلام) مي دانم .

بار ها شده نظرات و سلائق بنده با حضرت آيت الله مکارم شيرازي با هم نبوده اما نظر و سليقه ايشان را در شبکه اعمال کردم . چون از وجود اين مراجع است که در شبکه مثل بلبل شروع به سخن گفتن مي کنيم و وهابي ها را زمين گير مي کنيم . ولي چنانچه بياييم روي شاخه بنشينيم و از طرف مقابل شروع به بريدن شاخه کنيم ، اولين کسي که از شاخه مي افتد ، خود ما است .

لذا بايد بدانيد که احترام به مراجع ، احترام به مذهب ، احترام به اهل بيت (عليهم السلام) است . امام صادق (عليه السلام) مي فرمايد : «الرادّ عليهم كالرادّ علينا، هر کس بخواهد عليه مراجع سخن بگويد ، عليه ما سخن گفته است و کسي عليه ما سخن بگويد ، عليه خداوند سخن گفته و هر که عليه خدا سخن بگويد ، در آتش جهنم و در شرک عظيم قرار گرفته است .

اين اسلوب و روش ما بوده و اميدواريم که ان شاء الله اين اسلوب را خداي عالم در ما و ديگر عزيزان ما در شبکه ما و بينندگان عزيز ما باقي بماند و اميدواريم که شيعياني که مقداري روحيه افراط گري دارند ، مقداري فکر کنند و به سخناني که ما امشب بيان کرديم ، دقت بيشتري داشته باشند . اگر کسي نسبت به اين مطالبي که ما بيان کرديم ، انتقاد يا پيشنهادي داشته باشند ، دست انتقاد کننده ها را مي بوسيم و انتقادات آن ها را با جان و دل مي پذيريم .

مجري :

از بيانات بسيار شيرين و روشنگرانه شما تشکر مي کنيم و از خداوند مي خواهيم که وجود شما را براي ما حفظ کند . به هر حال هر مسئله اي که پيش مي آيد ، امثال اين فقها هستند که ما را هدايت مي کنند و مطالبي را براي ما مي گويند و حقيقت هم است ، ما را روشن مي کنند .

توجه داشته باشيد که اسلام ناب هميشه از دو دسته ضرر ديده و اين ها باعث شدند که اسلام را واقعا اذيت کنند و تيشه به ريشه آن بزنند . آن دشمن دانايي بود که امشب حضرت استاد گفتند که دکتر مايکل چقدر دقيق اين مسائل را مطرح کرده بود و نقاط قوت و ضعف ما را بيان کرده و دست گذاشته بود بر مرجعيت که اگر مي خواهيد مذهب تشيع را از بين ببريد ، بايد مرجعيت که محور مذهب شيعه است را بگيريد و آن را از بين ببريد . پس ما با دشمن بسيار دانايي رو به رو هستيم که نقاط ضعف و قوت ما راهم به خوبي مي داند .

از طرف ديگر دوست ناداني است که در همين سخنان آقاي مايکل هم روشن شد آن ها با استفاده از همين جاهلان و نادانان که علم کافي به مذهب شيعه ندارند ، به قول خودشان از درون انفجاري از داخل باشد و از درون اين دين و مذهب را بپوسانند و نابود کنند .

پس ما بايد مواظب باشيم که هم از عالمان شيعه قرار بگيريم و هم در دينمان فقيه و آگاه شويم که خداي نکرده دچار اين مسائلي که دشمنان انجام مي دهند ، قرار نگيريم و آب به آسياب آن ها نريزيم .

خواهش بنده از عزيزان شيعه اي که روحيه و شور افراطي دارند ، توجه کنند که اين شور خوب است اما بايد در پشت اين شور ، شعوري هم باشد . با پشتوانه شعوري ، اين شور را داشته باشيم تا بتوانيم از آن اسلام ناب و حقيقت امام حسين (عليه السلام) و قيام ايشان دفاع کنيم . ما نبايد اختلاف ايجاد کنيم ؛ بلکه بايد با وحدت شيعه و سني ، ان شاء الله به اين دين و اين مذهب عزت دهيم .

تماس بينندگان

بيننده : محمد از اهواز ـ شيعه

پيرو بيانات زيباي حضرت استاد ، واقعا بنده لذت بردم . يکي از نقاطي که در حال حاضر مورد نياز تمام جامعه به خصوص جوانان عزيز است و مردم جامعه بايد واقعيت ها را بدانند . بنده شب گذشته با آقاي احراري در مورد يکي از آيات عظام صحبت مي کردم که ايشان را متهم مي کردند به اين که در سخنراني هاي خود گفته جمعيت اهل سنت بايد کم شود .

با هر بدبختي که بود با آن ها تماس گرفتم . با اين که اجازه صحبت به من ندادند ، فقط اين نکته را گفتم که دروغگو دشمن خداست . شما مدرک و دليل خود را بيان کنيد . پاسخ اين سخن من را هم دادند و گفتند : من دروغ مي گويم اما دروغگويي من به خاطر مسلمانان اهل سنت ايران است .

برادران اهل سنت توجه بفرمايند که دروغگو دشمن خداست ، ايشان حاضر بود دشمن خدا شود و دروغي بگويد ؛ ولي به خاطر فلان مسأله . شما به چه دليل به خاطر ديگران مي خواهي به جهنم بروي ؟ علنا هم تأييد کرد که من دروغ مي گويم .

بيننده: آقاي رمضاني از خراسان ـ اهل سنت

سؤالاتي در خصوص توسل دارم که از حضرت استاد خواهش مي کنم پاسخ آن را بدهند . شبکه کلمه توسل به پيامبر (صلي الله عليه و آله) و ائمه (عليهم السلام) و قبور اين بزرگواران را به منزله توسل و دعا در برابر بت ها مي داند و مي گويد : وَالَّذِينَ اتَّخَذُوا مِنْ دُونِهِ أَوْلِيَاءَ مَا نَعْبُدُهُمْ إِلَّا لِيُقَرِّبُونَا إِلَى اللَّهِ زُلْفَى ...

بنده مي خواستم بدانم توسلي که به بت ها مي کردند و مي گفتند که اين ها شفاعا ما نزد خداوند هستند ، اين چه اشکالي داشته که پيامبر اکرم (صلي الله عليه و آله) مردم را نهي مي کردند .

حضرت آيت الله حسيني قزويني :

شما فقط از اين آقايان يک جمله سؤال کنيد که آيه آمده مَا نَعْبُدُهُمْ إِلَّا لِيُقَرِّبُونَا إِلَى اللَّهِ... را معنا کنند . که ما بت ها را عبادت مي کنيم تا اين ها وسيله تقرب ما شوند .

آيا شيعه ها و اهل سنت که به پيامبر (صلي الله عليه و آله) و بزرگان متوسل مي شوند ، پيامبر (صلي الله عليه و آله)‌ را عبادت مي کنند يا نه ؟

بيننده :

اتفاقا اين يک جوابي دارد که در قرآن کريم بيان شده : أَلَمْ أَعْهَدْ إِلَيْكُمْ يَا بَنِي آَدَمَ أَنْ لَا تَعْبُدُوا الشَّيْطَانَ ، آيا کسي براي شيطان رکوع و سجده کرده . يا مي فرمايد : اتَّخَذُوا أَحْبَارَهُمْ وَرُهْبَانَهُمْ أَرْبَابًا مِنْ دُونِ اللَّهِ وَالْمَسِيحَ ابْنَ مَرْيَمَ وَمَا أُمِرُوا إِلَّا لِيَعْبُدُوا إِلَهًا وَاحِدًا لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ سُبْحَانَهُ عَمَّا يُشْرِكُونَ ، مگر کسي علما يا مسيح را عبادت کرده که خداوند مي فرمايد : شيطان را عبادت نکنيد .

همين را از کارشناس شبکه کلمه پرسيدم گفت : دعا مخ عبادت است و شما که در نزد پيامبر (صلي الله عليه و آله) دعا مي کنيد ؛ چون دعا مخ عبادت است، توسل و دعاي شما عبادت آن ها مي شود .

حضرت آيت الله حسيني قزويني :

منظور از دعا چيست ؟ الدعا مخ العبادة به چه معناست ؟ دعا را به معناي صدا زدن مي دانند .

بيننده :

بنده هم همين را مي گويم ، اگر اين گونه باشد که دعا الرسول در سخن خداوند که مي فرمايد : لَا تَجْعَلُوا دُعَاءَ الرَّسُولِ بَيْنَكُمْ كَدُعَاءِ بَعْضِكُمْ بَعْضًا. عبادت مي شود .

حضرت آيت الله حسيني قزويني :

يا در رابطه با حضرت رسول (صلي الله عليه و آله) مي فرمايد : وَالرَّسُولُ يَدْعُوكُمْ فِي أُخْرَاكُمْ. حضرت نوح (عليه السلام) مي فرمايد : قَالَ رَبِّ إِنِّي دَعَوْتُ قَوْمِي لَيْلًا وَنَهَارًا. اگر بنا باشد که الدعا مخ العباده باشد ، بايد حضرت نوح (عليه السلام)‌ قوم خود را شب و روز عبادت کند . يا اين که وَالرَّسُولُ يَدْعُوكُمْ فِي أُخْرَاكُمْ ، پيامبر اکرم (صلي الله عليه و آله) پشت سر دعا مي کند ؛ يعني نستجير بالله رسول اكرم (صلي الله عليه وآله ) صحابه را عبادت مي کردند .

برادر بزرگوارم ! اين ها همان کاري را که خوارج انجام مي دادند و آياتي را که در حق کفار بود ، آن آيات را در حق مسلمان ها تحميل مي کردند . امروز هم اين ها چنين کاري را مي کنند . در کتاب تفسير طبري ، با تحقيق دکتر عبد الله بن عبد المحسن الترکي ، چاپ عربستان سعودي ، جلد 20 :

وقوله : والذين اتخذوا من دونه ما نعبدهم الا ليقربونا الي الله زلفي . يقولون تعالي ذكره : والذين اتخذوا من دون الله اولياء يتولونم و يعبدونهم من دون الله يقولون لهم : ما نعبدكم ايها الآلهة الا ليقربونا الي الله زلفي قربة ومنزلة و تشفعوا لنا عنده في حاجتنا .

در اين جا خودش آيه را معنا کرده و گفته : اي خدايان ما شما را عبادت مي کنيم براي شما در پيشگاه رسول خدا (صلي الله عليه و آله) از ما شفاعت کنيد و براي ما آبرو باشيد .

زماني که من مي گويم يا رسول الله يا محمد ياعلي يا حسين (صلي الله عليهم اجمعين ) ، آيا اين عبادت است ؟ اگر عبادت است که قطعا شرک مي باشد . اين گونه باشد ، نستجير با لله اول از هم رسول خدا (صلي الله عليه و آله) مشرک هستند که مي گويد : وَالرَّسُولُ يَدْعُوكُمْ فِي أُخْرَاكُمْ. يا همان آيه اي که شما نقل کرديد : لَا تَجْعَلُوا دُعَاءَ الرَّسُولِ بَيْنَكُمْ كَدُعَاءِ بَعْضِكُمْ بَعْضًا.

اين ها يا آيات را نمي فهمند يا مي فهمند و خود را به عناد زده اند . مشکل اين است . بنده يکي از چيز هايي که در همين ماه رمضان تلاش کرديم که آن را مطرح کنيم ، در رابطه با توسل علماي اهل سنت به رسول خدا (صلي الله عليه و آله) بود : از علماي حنبلي ، آقاي ابن قدامه مقدسي است که در کتاب المغني ، تأليف ابن قدامه مقدسي ، جلد 5 مي گويد :

کسي که کنار قبر رسول خدا (صلي الله عليه و آله) مي رود ، به رسول خدا (صلي الله عليه و آله) سلام کند و بگويد :

السلام عليك يا ايها النبي ورحمة الله و بركاته . ولو انهم اذ ظلموا انفسهم جاؤوك فاستغفر الله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحيما . وقد اتيتك مستغفرا من ذنوبي . مستشفعا بك الي ربي ، فاسئلك يا رب ان توجب لي المغفرة . كما اجبتها لمن اتاه في حياته اللهم اجعله اول الشافعين وانجح السابقين .

بعد از سلام آيه 64 سوره نساء را بخواند و بگويد : اي پيامبر ! من نزد تو آمدم ، استغفار مي کنم و از خداوند مي خواهم که مرا مورد مغفرت خود قرار بده . اي پيامبر ! من از تو مي خواهم که شفيع در نزد خداوند باشي .

به نظر شما مستشفا الي ربي ، به معناي عبادت است ؟

ابن قدامه مقدسي ، المغني ، ج ۵ ، ص ۴۶۷

آقاي سامري حنبلي که ايشان هم از علماي بزرگ حنابله است در کتاب المستوعب با تحقيق دکتر عبد الملک بن عبد الله بن دهيس ( از علماي بزرگ و بر جسته مکه بود که پادشاه عربستان سعودي به ديدار او مي رفته . ) جلد اول ، ايشان هم مي گويد :

در کنار قبر رسول خدا (صلي الله عليه و آله) برود و آيه 64 سوره نساء را بخواند و بگويد :

اللهم اني اتوجه اليك بنبيك نبي الرحمة يا رسول الله اني اتوجه بك الي ربي ليغفر لي ذنوبي

اي پيامبر (صلي الله عليه و آله) من نزد تو آمده ام و توبه و استغفار مي کنم . خدايا من به واسطه رسول خدا (صلي الله عليه و آله) به تو روي مي آورم . يا رسول الله ! من به تو روي مي آورم تا براي من طلب استغفار کني .

سامري حنبلي ، المستوعب ، ج 1 ، با تحقيق دکتر عبد الملک بن عبد الله بن دهيس

آيا اين شرک است ؟ شما چه مذهبي داريد ؟

بيننده :

حضرت استاد! اين ها غير از ابن تيميه علماي ديگر و کتب آن ها را قبول ندارند .

بنده حنفي هستم .

حضرت آيت الله حسيني قزويني :

بنده دو مورد از علماي حنفي را براي شما بخوانم . آقاي ابن همام حنفي از بزرگان علماي حنفي هستند در کتاب فتح القدير ، جلد 3 ، صفحه 168 کسي که کنار قبر رسول خدا (صلي الله عليه و آله) مي آيد ، بگويد :

ويسأل الله تعالي حاجته متوسلا الي الله بحضرة نبيه (ص)

حاجتش را در کنار قبر رسول خدا ﴿صلي الله عليه و آله ﴾ از خداي عالم بخواهد . توسل کند به خداي عالم در محضر رسول خدا ﴿صلي الله عليه و آله﴾ و بگويد يا رسول الله .

آيا يا رسول الله گفتن شرک است ؟ دعا است يا نه ؟ يا حسين يا علي يا رسول الله با هم فرقي نمي کند . آيا اين آقايان فقها آمده اند در کتاب هاي فقهي خود شرک را تبليغ کرده اند ؟

بهترين پاسخ براي اين ها فتواي فقهاي بزرگ حنفي ، مالکي ، حنبلي و شافعي در باب زيارت رسول خدا ﴿صلي الله عليه و آله﴾ و خواندن آيه ۶۴ سوره نساء و توسل در کنار قبر نبي مکرم اسلام ﴿صلي الله عليه و آله﴾ به آن حضرت است .

يا رسول الله اسئلك الشفاعة يا رسول الله اسئلك الشفاعة واتوسل اليك بك الي الله ...

يا رسول الله از تو مي خواهم که مرا شفاعت کني . يا رسول الله از تو مي خواهم که مرا شفاعت کني . من به واسطه تو به خداوند متوسل مي شوم .

ابن همام حنفي ، فتح القدير ، ج ۳ ، ص ۱۶۷

همچنين آقاي ابو البقاء حنبلي ، آقاي شرنبلالي ، آقاي کليبولي ، آقاي موصلي حنبلي ، فقهاي شافعي مي گويند : مستحب است که در کنار قبر رسول خدا (صلي الله عليه و آله) آيه 64 سوره نساء را بخواند و بعد از آن به حضرت متوسل شويد و بگوييد يا رسول الله ! من آمده ام نزد تو تا از من شفاعت کني و براي از خداي عالم حاجتم را بگير .

بيننده : عباس از مازندران ـ شيعه

شب قبل يکي از شبکه هاي وهابي را نگاه مي کردم که براي بنده شبهه اي به وجود آمد . کارشناس آن شبکه روايتي را از امام صادق (عليه السلام) خواند که فرمودند همان خاکي که از قبر خارج كرديم را بايد روي مرده ريخت و اگر خاک ديگري روي او بريزيد ، بر مرده سنگيني مي کند ؛ حتي در کنار قبر نبايد مسجد ساخت و روي قبر هم سنگ گذاشته نشود .

حضرت آيت الله حسيني قزويني :

مگر قبر رسول خدا (صلي الله عليه و آله) داخل مسجد نيست ؟ مگر گنبد و ضريح ندارد ؟

بيننده :

در مورد قبر آن حضرت مي گويند اين ها را بعد از رحلت رسول خدا (صلي الله عليه و آله) انجام داده اند .

حضرت آيت الله حسيني قزويني :

مگر گنبد و بار گاه را کساني غير از مسلمانان براي آن حضرت ساخته اند ؟ يهودي ها که نبودند ، همين مسلمان ها بودند که اين کار را انجام دادند .

بيننده :

چون آن کارشناس وهابي حديثي از امام صادق (عليه السلام) خواندند ، به همين دليل براي بنده مقداري ايجاد شبهه کرد .

حضرت آيت الله حسيني قزويني :

نه عزيز من ، اين ها نه امام صادق (عليه السلام) را مي شناسند و نه با احاديث آن حضرت آشنايي دارند . اگر راست مي گويند نه با ما و نه با شاگردان ما ؛ بلکه با بينندگان ما مناظره کنند و ثابت نمايند که اين رواياتي را که مي خوانند يا رواياتي با سند ضعيف هستند يا اصلا معناي روايت را نمي فهمند . ما اگر روايتي صد در صد صحيح نباشد ، به هيچ وجهي طبق آن روايت عمل نمي کنيم .

ما روايات صحيح ، ضعيف ، مرسل ، مرفوع داريم که فقهاي ما بررسي مي کنند و تا روايت صحيح نباشد ، به آن عمل نمي کنند . در کنار آن رواياتي را از آقا رسول الله و آقا اميرالمؤمنين (صلوات الله عليهم اجمعين ) که مي فرمايند : شيعيان ما مي آيند و قبور شما را تعمير مي کنند و براي شما حرم و گنبد مي سازند . پيامبر (صلي الله عليه و آله) براي آن ها دعا مي کنند و يک سري انسان هاي گنديده و هرزه به شيعيان شما اعتراض مي کنند .

در کتاب تهذيب الاحکام ( از کتب اربعه شيعه ) جلد 6 ، صفحه 22 :

روايت مفصلي است که راوي از امام صادق (عليه السلام) نقل مي کند که در محضر آن حضرت بوديم که گفتم :

وَ عَنْهُ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِيِّ بْنِ الْفَضْلِ قَالَ أَخْبَرَنِي الْحُسَيْنُ بْنُ مُحَمَّدِ بْنِ الْفَرَزْدَقِ قَالَ حَدَّثَنَا عَلِيُّ بْنُ مُوسَى بْنِ الْأَحْوَلِ قَالَ حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ أَبِي السَّرِيِّ إِمْلَاءً قَالَ حَدَّثَنِي عَبْدُ اللَّهِ بْنُ مُحَمَّدٍ الْبَلَوِيُّ قَالَ حَدَّثَنَا عُمَارَةُ بْنُ زَيْدٍ عَنْ أَبِي عَامِرٍ السَّاجِيِّ وَاعِظِ أَهْلِ الْحِجَازِ قَالَ: أَتَيْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ جَعْفَرَ بْنَ مُحَمَّدٍ ع فَقُلْتُ لَهُ يَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ مَا لِمَنْ زَارَ قَبْرَهُ يَعْنِي أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ وَ عَمَرَ تُرْبَتَهُ قَالَ يَا أَبَا عَامِرٍ حَدَّثَنِي أَبِي عَنْ أَبِيهِ عَنْ جَدِّهِ الْحُسَيْنِ بْنِ عَلِيٍّ- عَنْ عَلِيٍّ ع أَنَّ النَّبِيَّ ص قَالَ لَهُ وَ اللَّهِ لَتُقْتَلَنَّ بِأَرْضِ الْعِرَاقِ وَ تُدْفَنُ بِهَا قُلْتُ يَا رَسُولَ اللَّهِ مَا لِمَنْ زَارَ قُبُورَنَا وَ عَمَرَهَا وَ تَعَاهَدَهَا فَقَالَ لِي يَا أَبَا الْحَسَنِ إِنَّ اللَّهَ جَعَلَ قَبْرَكَ وَ قَبْرَ وُلْدِكَ بِقَاعاً مِنْ بِقَاعِ الْجَنَّةِ وَ عَرْصَةً مِنْ عَرَصَاتِهَا وَ إِنَّ اللَّهَ جَعَلَ قُلُوبَ نُجَبَاءَ مِنْ خَلْقِهِ وَ صَفْوَتِهِ مِنْ عِبَادِهِ تَحِنُّ إِلَيْكُمْ وَ تَحْتَمِلُ الْمَذَلَّةَ وَ الْأَذَى فِيكُمْ فَيَعْمُرُونَ قُبُورَكُمْ وَ يُكْثِرُونَ زِيَارَتَهَا تَقَرُّباً مِنْهُمْ إِلَى اللَّهِ مَوَدَّةً مِنْهُمْ لِرَسُولِهِ أُولَئِكَ يَا عَلِيُّ الْمَخْصُوصُونَ بِشَفَاعَتِي وَ الْوَارِدُونَ حَوْضِي‏ .

كسي كه به زيارت قبر اميرالمؤمنين (عليه السلام) برود و قبر او را تعمير کند ، امام صادق (عليه السلام) فرمودند که پيامبر اکرم (صلي الله عليه و آله) فرمودند : در عراق تعدادي از فرزندانم کشته مي شوند و عده اي براي آن ها گنبد و بارگاه مي سازند و آن ها را زيارت مي کنند . اين افراد کساني هستند که شفاعت ويژه من نصيب آن ها مي شود . اين ها زائرين من هستند . يا علي ! هر کس قبور شما را تعمير کند و گنبد و بارگاه بسازد ، گويا حضرت سليمان را در ساختن بيت المقدس ياري کرده و هر کس قبر شما را زيارت کند ، اين زيارت معادل با هفتاد حج واجب است .

اما تعدادي از افراد بي ارزش زائرين قبر شما را مسخره مي کنند ، اين ها از شرور ترين امت من هستند و شفاعت من هرگز نصيب اين ها نخواهد شد .

تهذيب الاحکام ، ج 6 ، ص 22 ، حديث 50

بيننده : محمد از سقز ـ اهل سنت

ما حمله اين يزيديان را به کردستان عراق محکوم مي کنيم . بنده بايد بگويم که ما اول کرد زاده شديم و بعد مسلمان . ما از زمان ساسانيان گوينده اشهد ان لا اله الا الله و اشهد ان محمد رسول الله بوده ايم و اين يزيديان مي خواهند به خيال خود ما را مسلمان کنند .

يک گله هم از اين شبکه کلمه داشتم که چرا يک بار هم شده حمله اين داعشيان خونخوار و وحشي را به کردستان ، محکوم نکردند . من خودم در سليمانيه بودم که در آن کودک چهار ساله براي نماز جمعه مي آيد . آيا ما کافريم که مي خواهند ما را مسلمان کنند ؟

يک سخني هم حضرت استاد فرمودند که در دبي روز عاشورا براي شهادت امام حسين (عليه السلام) رقص و خوشحالي مي کنند . با اين سخن قلب همه ما مسلمانان جريحه دار شد . لعنت خدا و رسول خدا (صلي الله عليه و آله) بر اهل سنتي که بر قتل امام حسين (عليه السلام) خوشحالي مي كنند .

ما امام حسين (عليه السلام) را از خودمان مي دانيم .

حضرت آيت الله حسيني قزويني :

ما يقين داريم که هيچ اهل سنتي در شهادت امام حسين (عليه السلام) نه به ايشان توهين مي كند و نه در عزاداري آن حضرت شادي مي کند . اين هايي که شادماني مي کنند و شيريني پخش مي کنند ، اين ها سني نيستند و خودشان را به اهل سنت نسبت مي دهد . اين ها دشمنان اهل سنت هستند . اين ها از نسل يزيد بن معاويه ، شمر بن ذي الجوشن و عمر بن سعد هستند و امروز به نام اهل سنت ، آبروي اهل سنت را مي برند . ما اين ها را اهل سنت نمي دانيم .

مجري :

شما که به عنوان نماينده اهل سنت صحبت مي کنيد ، مي دانيم که اهل سنت محب اهل بيت (عليهم السلام) هستند . همان طور که حضرت استاد در سفر هندوستان داستاني را از عزاداري اهل سنت هندوستان بيان کردند و گفتند که به مراتب جمعيت آن ها از شيعيان بيشتر بودند . اين ها همه نشان مي دهد که محبت به خاندان عصمت و طهارت به چه اندازه است .

بيننده : علي از جهرم ـ شيعه

بنده مي خواستم نکته اي را بيان کنم که اين وهابي ها همه مسائلي که ما از جمله توسل را قبول دارند ، اما نمي خواهند قلبا آن را بپذيرند . سليمان بن عبد الوهاب ، برادر محمد بن عبد الوهاب در کتاب خود مي گويد: هفتصد سال از علماي اربعه اهل سنت مي گذرد و هيچ کس در مورد توسل چنين فتوايي را نداده است . فرياد اي مسلمانان که همه شما به قتل الواجب محکوم هستيد .

آيه اي هم از قرآن در سوره اعراف ، آيه 176 که خداوند مي فرمايد : مثل کساني که ما آيات را به آن ها نشان داديم و نمي خواهند قبول کنند ، مثل سگ هاري است که زماني که مي خواهند به آن ها حمله کنند ، زبانشان را از دهان خارج مي کنند .

مسأله اين وهابي ها مانند چنين سگ هار است . دست شما استاد گرامي را از راه دور مي بوسم .

بيننده : محمد علي از آلمان ـ شيعه

بنده مي خواستم به کساني که مي گويند با ديدن برنامه هاي شبکه وهابي ، دچار شبهه شدند ، بگويم که کارشناسان اين ها کساني هستند که در مناظره با آقاي شريفي نتوانستند پاسخ ايشان را در رابطه با روايتي که خواستند نشان دهند ، گفت : اگر تا صبح هم زمان ببرد ، روايت مورد نظر را نشان نخواهم داد و کارشان به درگيري کشيد .

با اين وجود چگونه مي توانند در مسائل اساسي دين صحبت کنند ؟

بيننده : آقاي بيگي از ايلام ـ شيعه

از اين پاسخ هاي دندان شکني که حضرت استاد مي دهند ، بسيار تشکر مي کنيم . در قسمت پرسش هاي مؤسسه تحقيقاتي حضرت ولي عصر (عجل الله تعالي فرجه الشريف ) آقاي عبد الله حيدري از شيعيان دوازده سؤال پرسيدند که آن ها را هم با ذکر سند پاسخ داده ايد . دوازده سؤال هم شما پرسيديد که مي خواستم از شما بپرسم که آيا تا به حال به آن ها پاسخ داده اند ؟

حضرت آيت الله حسيني قزويني :

اگر شما شنيده ايد ، ما هم شنيده ايم . کارشناسان اين ها هنوز نمي توانند يک کلمه را به صورت صحيح تلفظ کنند ، بعد بخواهند شبهات را پاسخ بدهند .

بيننده :

يک سؤالي هم در مورد حديث عشره مبشره مي خواستم توضيحاتي را بيان کنيد .

حضرت آيت الله حسيني قزويني :

بنده در مورد اين که اين حديث جعلي است يا خير ، هيچ اظهار نظري نمي کنم ؛ ولي مي گويم که اگر اين روايت صحيح باشد ، توهين به صحابه است . چرا که تکليف بقيه صحابه نامعلوم است . مثلا در اين روايت حضرت زهرا (سلام الله عليها ) نيست يعني حضرت زهرا (عليها السلام) نيستند يا نامي از حضرت خديجه (سلام الله عليها ) نيست .

کلا اگر ما بخواهيم اين روايت را بپذيريم ، ديگر صحابه زير سؤال مي روند . به نظر بنده اين مباحث خيلي مهم نيست که ما بخواهيم در اين موضوع وقت بگذاريم . مثلا يک بار از اين آقايان کسي سؤال کرد که من هر آنچه که در صحيح بخاري است را قبول دارم . گفتم : اين عشره مبشره را هم قبول داريد يا نه ؟ گفت : جزء عقائد مسلم ما است . پرسيدم در کجاي صحيح بخاري و مسلم اين روايت بيان شده ؟ همان طور ماندند و نتوانستند جوابي براي آن بيان کنند .

بيننده : آقاي محمدي از بم ـ شيعه

بنده مي خواستم نظر خود را در باره گروه داعش بيان کنم که اين ها دست نشانده آمريکا و اسرائيل هستند و اين که از حضرت استاد مي خواستم که براي همه بيماران مخصوصا عموي بنده که بيمار هستند ، دعا کنيد .

حضرت آيت الله حسيني قزويني :

الهي به ذات اقدست ، به اسماء حسنايت و به حق محمد و آل محمد هر چه سريعتر فرج مولاي ما حضرت ولي عصر (عجل الله تعالي فرجه الشريف ) را نزديک تر بفرما .

قلب مقدسش با ظهورش مسرور بگردان .

ما را از ياران مخصوصش قرار بده .

بر تمام بيماران به ويژه سفارش شدگان ، شفاي عاجل عنايت بفرما .

رفع گرفتاري از همه گرفتاران بفرما .

مجري :

ممنون و سپاسگذاريم از حضرت استاد با بيانات شيوا و شيرين و مستدلشان که الحق از اين برنامه بسيار استفاده کرديم . هم چنين از شما بينندگان عزيز به خاطر همراهي ما تا اين ساعت ، تشکر مي کنيم.

اللهم عجل لوليک الفرج

يا علي مدد

خدايار و نگهدارتان .Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب