2019 November 16 - شنبه 25 آبان 1398
خانواده‌های شیعه‌ هزاره چشم به راه خبری خوش + عکس
کد مطلب: ٧٠٤٩ تاریخ انتشار: ١٥ اسفند ١٣٩٣ - ١٤:٠٢ تعداد بازدید: 2073
اخبار » عمومي
خانواده‌های شیعه‌ هزاره چشم به راه خبری خوش + عکس

پنج کودک قد و نیم‌قد خدابخش هم هرچند هنوز کوچک‌اند اما سایه سنگین نبودن پدر را در خانه حس کرده‌اند، حالا تنها امیدشان به نیروهای امنیتی افغان است تا پدرشان را به خانواده بازگرداند.

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ خانواده «خدابخش» یکی از ۳۰ شیعه از قوم هزاره است که ۱۱ روز پیش در منطقه شاه جوی ولایت زابل توسط افراد مسلح ربوده شدند.

این خانواده در یکی از محلات فقیرنشین در غرب کابل زندگی می‌کنند، چشم‌های تک تک خانواده به در دوخته شده است تا شاید خبر آزادی خدابخش که جوان‌ترین پسر خانواده است به آنها داده شود و او به آغوش خانواده برگردد.

«قمر» همسر خدابخش می‌گوید هنوز هم صبح‌ها که از خواب بلند می‌شود به گوشی همراه شوهرش زنگ می‌‎زند، با این امید که یکبار دیگر صدای او را بشنود.

خانواده خدابخش از خانواده‌های فقیری است که به سختی می‌توانند شکمشان را سیر کنند. خدابخش از راه کارگری نان خانواده هشت نفری‌اش را فراهم می‌کرد، هرچند به سختی اما غم نبودن خدابخش سنگین‌تر از نداشتن غذا و سوخت برای خانواده اوست.

همسر خدابخش می‌‎گوید کودکانش تا صبح نمی‌خوابند و پدرشان را می‌خواهند.

خدابخش برای انجام کاری به هرات در غرب افغانستان رفته بود اما هنگام بازگشت همراه با ۳۰ نفر دیگر که همه از قوم هزاره‌اند به چنگ تروریست‌ها افتاد.

خانم قمر گفت: آخرین باری که با او صحبت کرد ساعاتی پیش از ربوده شدنش بود، هنگامی که سوار ماشین می‌شد تا به کابل بیاید. می‌گوید بعد از آن گوشی همراه خدابخش خاموش شد و ساعاتی بعد از طریق رسانه‌ها شنیدند که سرنشینان دو اتوبوس مسافربری از سوی افراد نا‌شناس ربوده شده‌اند.

برادر خدابخش می‌گوید هیچ خبری درباره چگونگی وضعیت گم شده‌شان ندارند و این آن‌ها را شدیدا نگران کرده است.

وی افزود: هیچ خبری نداریم از او، از ریش سفیدان زابل تشکر می‌کنیم، از اول آن‌ها تلاش زیاد کردند ولی نتیجه نداد و حالا هم عملیات شروع شده و ما تا هنوز هیچ خبری نداریم.

در پی بی‌نتیجه ماندن تلاش ریش سفیدان محل، دولت افغانستان عملیات نظامی را برای رهایی اسیران در زابل آغاز کرده است. اما با گذشت بیش از یک هفته، هنوز سرنخی از محل نگهداری اسیران در دست نیست.

در کنار این همه، هویت ربایندگان و انگیزه این آدم ربایی گروهی تا کنون روشن نشده است.

اما اینکه آدم ربایان کیستند و چه می‌خواهند برای خانواده خدابخش مهم نیست. مادر خدابخش از ربایندگان می‌خواهد فرزندش را سالم‌‌ رها کنند.

مادر خدابخش می‌گوید: او را‌‌ رها کنند، ر‌هایش کنند که برگردد، دولت و حکومت و هرجایی که هست، خدایا به خیر آن‌ها را سالم برگرداند که پیش خانواده خود بیاید.

پنج کودک قد و نیم‌قد خدابخش هم هرچند هنوز کوچک‌اند اما سایه سنگین نبودن پدر را در خانه حس کرده‌اند، حالا تنها امیدشان به نیروهای امنیتی افغان است تا پدرشان را به خانواده بازگرداند.

از این آدم ربایی ۱۱ روز گذشته، این گروگان‌ها روز دوشنبه ۴ اسفند، زمانی که با دو اتوبوس مسافربری از قندهار به طرف کابل در حرکت بودند، در ساعات غروب در راه شهرستان شاه‌جوی زابل به چنگ افراد مسلح نا‌شناس افتادند.

مسؤولان شرکت مسافربری غزنی پیما اعلام کردند که اتوبوس‌های این شرکت توسط افرادی در لباس ارتش افغانستان که نقاب‌های سیاه داشتند متوقف شدند و افراد مسلح نقاب‌پوش از سرنشینان اتوبوس شناسنامه خواستند.

«نصیر» نماینده این شرکت گفت که نقاب‌پوش‌ها از همه خواستند که شناسنامه‌های خود را نشان دهند و سپس هزاره‌ها را با خود بردند و بقیه مسافران را رها کردند.

«سرور دانش» معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد در عملیات جست‌وجوی گروگان ‌های افغان در ولایت زابل که دو روز پیش آغاز شد تا کنون بیش از صد جنگجوی مسلح کشته شده‌اند.
وی با بیان اینکه که اقدامات سیاسی و گفت‌وگو‌ها برای رهایی گروگان‌ها نتیجه نداد افزود: تصمیم گرفته شد نیروهای نظامی و امنیتی کشور با دقت کامل و حفظ احتیاط برای رهایی گروگان‌ها از هر شیوه و ابزاری که در اختیار دارند استفاده کنند.

Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | فروشگاه | طرح پرسش | گنجینه ولایت | نسخه موبایل | آثار و تألیفات | العربیة | اردو | English