2019 March 24 - يکشنبه 04 فروردين 1398
خشونت علیه شیعیان هزاره؛ مجازات قومی یا مذهبی؟
کد مطلب: ١١٩٧٥ تاریخ انتشار: ٢٤ ارديبهشت ١٣٩٧ - ١٢:٠٣ تعداد بازدید: 258
اخبار » عمومي
خشونت علیه شیعیان هزاره؛ مجازات قومی یا مذهبی؟

اقوام مختلفی در شهر کویته پاکستان زندگی می کنند، اما دو قوم پختون و بلوچ دارای اکثریتند و قوم هزاره ساکن دراین شهر با پیشینه سکنی از دهه های گذشته تا کنون، زندگی مسالمت آمیزشان با دیگر اقوام زبانزد خاص و عام در منطقه است.

شیعیان پاکستان که 20 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند، در مناطق مختلف از جمله گلگت، بلتستان، کشمیر، سند، پنجاب، ایالت خیبرپختونخواه و بلوچستان زندگی می کنند اما قوم هزاره تنها در شهر کویته مرکز ایالت بلوچستان ساکن هستند.

هزاران تن از قوم هزاره قبل از تشکیل پاکستان و در اثر آزار و اذیت حاکمان افغان از منطقه بامیان در مرکز افغانستان مجبور به کوچ اجباری به شهر کویته در ایالت بلوچستان شدند.

در گزارش کمیسیون ملی حقوق بشر پاکستان آمده است: حملات تروریستی از جمله انفجار بمب، حملات انتحاری و حملات هدفمند علیه قوم هزاره به صورت مستقیم بر زندگی آنها تاثیری منفی گذاشته به نحوی که این تاثیر را در زندگی روزمره و در بخش های آموزشی و تجاری قوم هزاره می توان مشاهده کرد.

ترور و خشونت علیه شیعیان هزاره پاکستان از سوی تروریست ها، قصه پر غصه ای است که این روزها اخبار آن بیش از گذشته در رسانه ها منتشر می شود.

متاسفانه این قوم از سال ها پیش هدف حملات هدفمند اقدامات تروریستی و حملات انتحاری بوده اند، آنها تنها به خاطر شیعه بودن هدف تروریست ها قرار می گیرند.

انفجار تروریستی زمستان سال 2013 در شهر کویته جان بیش از 100 تن از هزاره ها را گرفت و این اقدام بزرگترین تراژدی برای قوم هزاره بود بنابراین در پی این انفجار آنها برای احقاق حقوق خود با خودداری از دفن اجساد کشته شدگان در یکی از خیابانهای اصلی کویته دست به تحصن زدند.

این اقدام تظاهرات سراسری در پاکستان را به دنبال داشت به نحوی که حزب مردم وضعیت فوق العاده در این شهر اعلام کرد.

پس از آن نیز حملات تروریستی و هدفمند علیه قوم هزاره ادامه داشت که گروهک لشکر جهنگوی از گروه های فرقه گرای پاکستان مسئولیت این حملات را بر عهده گرفت.

پس از آن بود که حادثه حمله تروریستی به مدرسه متعلق به ارتش در پیشاور روی داد و طی آنها صدها تن از دانش آموزان در حمله طالبان کشته شدند.

پس از این حمله خونین ملک اسحاق رهبر گروه تروریستی لشکر جهنگوی زمانی که طرفدارانش قصد داشتند وی را از بازداشت پلیس برهاند به همراه چندین نفر از رهبران این گروه در درگیری با پلیس به هلاکت رسیدند.

متاسفانه با تمامی تلاشهایی که صورت گرفته نسل کشی شیعیان همچنان ادامه دارد و هر ماه تعدادی از ساکنان شهر کویته تنها به جرم هزاره و شیعه بودن جان خود را از دست می دهند.

بر اساس آمار رسانه های پاکستانی، طی چهار ماه گذشته (از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون) 40 تن از شیعیان، در شهر کویته بلوچستان مورد حمله تروریستی قرار گرفته اند.

مسلمانان شیعه شهرهای پاکستان همواره هدف اقدامات ناجوانمردانه عناصر تندرو قرار گرفته اند، و اخیرا نیز در ایالت بلوچستان تروریست ها بار دیگر با ادامه ترور شیعیان داغ مردم این منطقه از جمله شهر کویته را تازه کردند.

به گزارش ایرنا، طی روزهای اخیر دست کم 10 نفر از اعضای جامعه شیعیان هزاره در شهر کویته هدف حملات هدفمند تروریستی قرار گرفته و جان خود را از دست دادند.

هنگامی که کشتار مسلمانان روهینگیا مطرح شد بسیاری از گروه های سیاسی و مذهبی در پاکستان در حمایت از قوم روهینگیا تظاهرات و راهپیمایی کردند در حالی که در پاکستان نیز قوم هزاره است که مانند 'روهنگیایی ها ' مظلوم و بی یارو مددکار هستند.

در تحصن اعتراضی اخیر در کویته، ژنرال 'قمر جاوید باجوا ' فرمانده ارتش پاکستان به ایالت بلوچستان سفر کرد و متحصنان پس از دیدار با وی به تحصن خود پایان دادند.

پنجشنبه هفته گذشته 20 اردیبهشت نیروهای امنیتی پاکستان از بازداشت یک تروریست وابسته به گروه غیرقانونی ˈلشکر جهنگویˈ در شهر 'کویته ' که در عملیات های تروریستی علیه شیعیان ' هزاره ' دست داشت، خبر دادند.

مقامات امنیتی کویته اعلام کردند: نیروهای امنیتی پس از دریافت گزارشی از نیروهای امنیتی و اطلاعاتی، 'قاری اسماعیل ' تروریست مرتبط با شاخه لشکر جهنگوی العالمی در منطقه هزار گنجی را در یک عملیات پیچیده اطلاعاتی بازداشت کردند.

به گفته «اعتزاز گوریا» رئیس دایره مبارزه با تروریسم در شهر کویته، تروریست بازداشت شده در بسیاری از حملات علیه نیروهای امنیتی و به ویژه قتل های هدفمند غیرنظامیان در شهر کراچی نقش داشته است.

اسماعیل اعتراف کرد که در سال 2014 به عضویت گروه تروریستی لشکر جهنگوی العالمی درآمده و پس از گذراندن دوره های آموزشی در افغانستان، ده ها نفر از نیروهای سپاه مرزی از جمله افراد وابسته به جامعه شیعیان هزاره را در کویته به قتل رسانده است.

براساس این گزارش، نیروهای امنیتی این تروریست را به منظور تحقیقات برای دستیابی به اطلاعات بیشتر به مکان نامعلومی منتقل کرده اند.

«ثاقب نثار» رئیس دیوانعالی کشور نیز حین استماع پرونده کشتار هزاره ها در کویته گفت: دولت اگر نمی تواند اوضاع را کنترل کند، باید راهی برای زندگی این قوم پیدا کند.

وی این کشتار را نسل کشی دانست و گفت: مجبورم در خصوص این نسل کشی اقدام کنم.
Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | فروشگاه | طرح پرسش | گنجینه ولایت | نسخه موبایل | آثار و تألیفات | العربیة | اردو | English