2017 July 20 - پنج شنبه 29 تير 1396
چرا خداوند انسان را آفريد؟
کد مطلب: ٥٢١٢ تاریخ انتشار: ٢٢ آذر ١٣٨٦ تعداد بازدید: 43682
پرسش و پاسخ » خداشناسي
چرا خداوند انسان را آفريد؟


سؤال كننده : ياسين شوشتري

خداوند كريم در جاي جاي قرآن مجيد به اين پرسش اساسي و مهم بشر پاسخ داده است ؛ از جمله مي‌فرمايد :

وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنْسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ . الذاريات / 56 .

من جنّ و انس را نيافريدم جز براي اينكه عبادتم كنند (و از اين راه تكامل يابند و به من نزديك شوند) .

حرف «لام» در كلمه « ليعبدون» لام غرض است ؛ يعني تنها فلسفه خلقت جن و انس و غرض از خلقت آن ها اين است كه خداوند را با اختيار و نه اجبار ، عبادت كنند تا به تكامل و سعادت ابدي نائل شوند .

در نتيجه ، عبادت و فرمان برداري از دستورات خداوند و در نتيجه رسيدن به اعلي درجه كمال ، هدف اصلي خلقت جن و انس است و خداوند براي رسيدن بشر به اين هدف مهم ، تمام وسائل و ابراز مورد نيازش را نيز فراهم كرده است . از طرف در وجود آن‌ها عقل يا همان پيامبر دروني را نهاده است كه در هر لحظه و هر آن در اختيار انسان است و مي‌تواند با استفاده از آن از مهلكه نجات يافته و به هدف مقدسش برسد ، و از طرف ديگر در طول تاريخ بيش از صد هزار پيامبر را همراه با كتاب‌هاي الهي فرستاده است تا انسان‌ها را براي رسيدن به اين هدف ياري دهند و آن‌ها نيز به بهترين وجه وظيفه خود را انجام داده‌اند ، حال اگر انسان با وجود اين همه وسائل ، ابزار ، راهنما و ... نتواند به هدف اصلي اش برسد و به جاي رفتن به كعبه اعرابي راهي تركستان شود ، تقصير خود او است و نقص غرص پيش نخواهد آمد .

مرحوم شيخ صدوق رضوان الله تعالي عليه در كتاب شريف علل الشرائع ، ج‏1، ص 13 و 14 مي‌نويسد:

عَنْ أَبِي بَصِيرٍ قَالَ سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع عَنْ قَوْلِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ قَالَ خَلَقَهُمْ لِيَأْمُرَهُمْ بِالْعِبَادَة .

از ابي بصير نقل شده كه وي گفت : راجع به فرموده حقّ تعالي «وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ» از امام صادق عليه السّلام پرسيدم :

حضرت فرمودند : مقصود اين است كه : حقّ تعالي جنّ و انس را آفريد تا ايشان را به عبادت امر فرمايد.

و در روايت ديگري نقل مي‌كند :

عن جميل بن دراج، قال: قلت لأبي عبد الله (عليه السلام): جعلت فداك، ما معني قول الله عز و جل: وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ؟ فقال: «خلقهم للعبادة».

جميل بن درّاج نقل شده است كه وي گفت : به امام صادق عليه السّلام‏ عرضه داشتم :

 

فدايت شوم: معناي وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ الخ چيست؟

حضرت فرمودند: خداوند متعال جنّ و انس را فقط براي عبادت آفريده.

و همچنين مي‌نويسد :

عَنْ جَمِيلِ بْنِ دَرَّاجٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ (عليه السلام) قَالَ سَأَلْتُهُ عَنْ قَوْلِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ قَالَ خَلَقَهُمْ لِلْعِبَادَةِ قُلْتُ خَاصَّةً أَمْ عَامَّةً قَالَ لَا بَلْ عَامَّة .

از جميل بن درّاج نقل شده است كه وي گفت : از حضرت امام صادق عليه السّلام راجع به معناي فرموده حقّ تعالي «وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ» سؤال كردم .حضرت فرمودند :

مقصود اين است كه خداوند جنّ و انس را براي عبادت آفريده.

عرضه داشتم: گروه خاصي را يا عموم مردم را؟

فرمودند: خير، بلكه عموم را به منظور عبادت خود آفريده است‏ .

براي تحقيق بيشتر در اين باره ، به تفسير الميزان تأليف علامه طباطبائي رحمت الله عليه ، ذيل همين آيه مراجعه فرماييد .

 

 

گروه پاسخ به شبهات

مؤسسه تحقيقاتي حضرت ولي عصر (عج)

 

 

 

Share
81 | حسین | , ایران | ٢١:٠٢ - ١٦ اسفند ١٣٩٥ |
شما در این مطلب نوشتید که هدف اصلی از افرینش انسان نزدیک شدن به خداست
خب اگر انسان به خدا نزدیک شود چه سودی برای خدا دارد؟؟

پاسخ:
باسلام
دوست گرامی
در این خصوص به قسمت نظرات همین مقاله رجوع کنید
موفق باشید
گروه پاسخ به شبهات
82 | مهدئ | , ایران | ٢٢:٠٤ - ٢٠ اسفند ١٣٩٥ |
با سلام
ايا خداوند به عبادت ما نياز دارد

پاسخ:
با سلام
دوست گرامی
در قسمت نظرات مقاله فوق پاسخ داده شده است
موفق باشید
گروه پاسخ به شبهات
83 | م . ی | , آمریکا | ١٨:٣٦ - ٢٣ اسفند ١٣٩٥ |
با سلام
خداوند میتونه خلق کنه و خالقه و بسیار قدرتمند و دارا و توانا و البته واحد و یکتا هست.
قبل از وجود هر کسی و هر چیزی وجود داشته و بعد از هر موجودی هم وجود خواهد داشت.
خداوند شایسته ی ستایش و حمد هست و بسیاری از موجودات پیش از انسان اون رو میپرستیدند اما فاقد قوه ی ادراک و عقل به مانند انسان بودند.
و در این میان خداوند تصمیم به موجود ساختن موجودی به اسم انسان میکنه که به خواست خدا باید دارای عقل و خصوصیات لازم برای درک هستی و خداوند بشه و بنابراین خداوند از روح خودش در اون میدمه و این انسان که دارای عقل و خصوصیات متمایز هست و بسیار خارق العاده است نسبت به موجودات ماقبل خودش، به خواست خدا به وجود میاد.
پرسشی دارم که محدود به این نیست که بخوام هدف خداوند رو از خلقت انسان بدونم! چرا که خداوند نیازی نداره هدف داشته باشه و مثل ما ضعیف و محدود نیست و این اون هست که قدرت تصمیم گیری و هدف گذاری برای سایر موجودات رو داره و بنا گذاشته.
پرسش من بیشتر در این باب هست که، با وجود اینکه خداوند پرستش میشده پیش از انسان، بعد از خلق این موجود، فکر میکنم هدف اصلی این موجود هم عبادت خدا از مسیر پیچیده تر و جمیلتر و لدتبخش تری هست و اما چیزی که در ذهنمه این هست که
آیا امکان داره در پس این عبادت، در آخرت برنامه ای و نتایجی فراتر از دیدگاه ساده ی ما نسبت به عبادت در دنیای مادی، وجود داشته باشه؟
و اینکه پرسش دیگه ی من این هست که باتوجه به جهل انسانها و تکبرورزی انسانها و طمع و خصوصیات منفی دیگر ، زمانی که بسیاری از انسانها به میزان کافی به هدف که جلب رضایت الهی هست نزدیک نمیشن، به عنوان مثال در همین عصر حاضر، بسیاری میدونن که اسلام وجود داره و همچنان مسیحی میمونن با علم به این وجود اسلام، و بر طبق عرف کشورهای خودشون و البته دینشون ممکن هست مثلا مشروب روابط جنسی نامشروع و غیره رو داشته باشن بدون حتی نماز خواندن یا انجام واجبات دیگه یا مستحبات، اما در قلب اعتقاد به وجود خدا و مسیح دارند و حضرت مریم، و پرسشی که من دارم این هست که خداوند به میزانی که اینها جلو آمدند و به میزانی که با خدا آشنا شده اند، آیا حاضر هست که زندگی اخروی اونها رو در درجات خیلی پایینی از بهشت قرار بده یا اینکه مخلد در جهنم هستند؟
در واقع منظور بنده این هست که
من تا اینجا متوجه این شده ام که هدف خلقت جن و انس و موجودات شناخت و رسیدن به خدا و عبادت او و بندگی او بوده
ولی چیزی که میخوام بدونم این هست که خدا به تلاش انواع بشر بها میده یا فقط اسلام رو در نظر داره و سایر ادیان و پیروان سایر پیامبران قابل شفاعت نیستند؟
ممنون میشم اگر پاسخ من رو بدید
و البته خداوند اجرتون بده اگر این پرسشهارو پاسخ بدید و یک نسخه از پاسخ رو به ایمیل هم بفرستید

پاسخ:
با سلام
دوست گرامی
برترين‌ دين‌ آن‌ ديني‌ است‌ كه‌ جواب گوي‌ همة‌ نيازهاي‌ انسان‌ در دنيا و موجب‌ سعادت‌ او در آخرت‌ باشد و ساير اديان‌ آسماني‌ گرچه‌ براي‌مردم‌ زمان‌ خود مناسب‌ بوده‌، ولي‌ جامعيت‌ دين‌ اسلام‌ را نداشته‌اند. علت‌ آن‌نيز نبودن‌ زمينه‌ و آمادگي‌ در مردم‌ آن‌ زمان‌ها بوده‌ است‌؛ چون‌ افراد بشر درهمة‌ زمان‌ها از نظر فهم‌ و درك‌ مطالب‌ يكسان‌ نيستند. آنان‌ مانند دانش‌آموزاني‌هستند كه‌ هر كدام‌ آمادگي‌ براي‌ شركت‌ در كلاس‌ مخصوصي‌ را دارند و آنچه‌براي‌ كلاس‌ اول‌ ابتدايي‌ به‌ عنوان‌ درس‌ مطرح‌ مي‌شود يا آنچه‌ در سطح‌متوسطه‌ و كارشناسي‌ و بالاتر در نظر گرفته‌ مي‌شود فرق‌ مي‌كند و چون‌ از زمان ‌ظهور اسلام‌ به‌ بعد رشد فكري‌ بشر رو به‌ كمال‌ بود و روز به‌ روز كاملتر مي‌شد،ازين‌رو ديني‌ هم‌ كه‌ براي‌ هدايت‌ چنين‌ افرادي‌ در نظر گرفته‌ شده‌ كامل‌تر وجامع‌ترين‌ دين‌ مي‌باشد. قرآن‌ نيز صريحاً اين‌ معنا را بيان‌ مي‌كند كه‌: «ان‌ّ الدين‌ عندالله الاسلام‌ و من‌ يبتغ‌ غيرالاسلام‌ ديناً فلن‌ يقبل‌ منه‌ تنها دين‌ كامل‌ از نظرخدا اسلام‌ است‌ و هر كس‌ در آخرت‌ با ديني‌ غير از اين‌ بيايد از او قبول‌ نمي‌شود»
دین اسلام سایر ادیان را نسخ کرده است لذا بعد از پیامبر اسلام (ص) همه چه مسیحیان و یا یهودیان و غیره موظف به دینی هستند که کامل و مورد خواست خداوند است هر کس غیر از این دین را قبول کند اعمال او مورد پذیرش نیست و شرط ورد به بهشت نیز اسلام و عمل به دستورات این دین است اما  کسانی که مستضعف فکری بودند و راهی برای شناخت اسلام نداشتند تکلیف آنها در قیامت جداست
موفق باشید
گروه پاسخ به شبهات
84 | جواد | , ایران | ٢١:٠٦ - ٠٣ فروردين ١٣٩٦ |
سلام و خسته نباشید خدمت شما .
آیا خداوند انسان را افرید تا عبادت شود ؟؟
آیا انسان در اینجا زیر سلطه تصمیم خداوند است؟
(خدایا عاقبت به خیری همه)

پاسخ:
با سلام
دوست گرامی
توضیح مفصل در قسمت نظرات همین مقاله بیان شده است
موفق باشید
گروه پاسخ به شبهات
85 | حسین | , ایران | ١٧:٢٥ - ٠٦ فروردين ١٣٩٦ |
با سلام.
یک سوال فکر من رو مشغول کرده.باتوجه به تحقیقاتم در مورد فلسفه حیاتی انسان چرا خداوند انسان را آفرید تا آزمایش کند خوبی و بدی آن را در صورتی که جواب. این رو خود میداند.پس اگر میداند مارا بوجود آورد تا انشاءالله بریم به بهشت یا خدایی نکرده بریم جهنم؟اگر بریم جهنم خدا که میداند من جهنمی می شوم خوب اگر مهربان است که هست برای چه بوجودم آورد که جهنمی شوم او که مهربان است؟ تمنا میکنم جواب من را بدهید تشکر

پاسخ:
باسلام
دوست گرامی
درخصوص علم خدا به سرنوشت انسان بايد بگوييم علم خدا به معني عدم اختيار داشتن انسان در تغيير سرنوشت خود نيست بلكه علم خدا به سرنوشت انسان به اين معني است كه خدا مي داند اين انسان با اختيار خود به چه سرنوشتي گرفتار مي شود. توضيح بيشتر اينكه: خدا هر شخصي را مختار آفريده و از پيش مي داند که فلان شخص در فلان زمان چه کاري را با اختيار خود انجام خواهد داد. انسان از آن جهت که ذاتاً مختار آفريده شده است نمي تواند کار ارادي را بدون اختيار انجام دهد. لذا نمي توان وصف اختياري بودن را از فعل ارادي او حذف نمود.علم پيشين خدا نيز به کار اختياري او تعلّق گرفته است نه به کار او صرف نظر از اختيارش. بنابراين، در علم پيشين خدا، چيزي به نام «ابولهبِ کافر» وجود نداشت؛ لذا چنين چيزي نيز خلق نشده و آنچه در علم خدا وجود داشته و دارد « ابولهبِ مختاراً کافر» است «شمر مختارا ضالا » است لذا خدا هم «ابولهبِ به اختيار خود کافر» را آفريده است نه «ابولهبِ کافر» را.شمر به اختيار قاتل نه شمر قاتل بنابراين، از علم پيشين خدا نسبت به کار آينده ي انسان جبري لازم نمي آيد. خدا مي دانست که ابولهب به اختيارش کافر خواهد شد، لذا ابولهب طبق علم تغيير ناپذير خدا، به اختيار خود کافر شد  امّا علم خدا باعث مجبور شدن آن نشد؛ بلکه بر عکس چون در علم خدا ابولهب با اختيار خود کافر بود و پس حتماً بايد ابولهب به اختيار خود کافر مي شده است.
بنابراين علم خدا به سرنوشت با اختيار خود انسان تعلق گرفته است فرعون و يا يزيد اگر گمراه شد بخاطر اين است که مثل ساير انسانها داراي اختيار بودند و به جاي قدم نهادن در راه بندگي، راه عصيان و گمراهي را پيش گرفتند خدا آنها را با اختيار خلق کرد اما آنها از اين اختيار سوء استفاد کردندو راه کج را پيش گرفتند
جهت اطلاع بیشتر به قسمت نظرات همین مقاله رجوع کنید
موفق باشید
گروه پاسخ به شبهات
86 | محمدجواد | , ایران | ٠٣:١٥ - ٠٣ ارديبهشت ١٣٩٦ |
سلام چرا خدا ما رو تنها گذاشته بله خدا دین و راه رسیدن به خودشو به ما نشون داده ولی ایا واقعا با شرایط فعلی واقعا جایی برای دین هست؟ هر نوع دینی در واقع خدا بیشترین قدرتو به شیطان داده این خدایی که انقدر بنده هاشو دوست داره چرا همچین موجودی رو بین خودش و ما قرار داده و قدرت نسلط به قلبهای ما یعنی جای خودشو به شیطان داده و سوال دوم من خدا نتیجه و انتخابات انسانهارو میدونه پس چرا اونارو تو تنگنا قرار میده خدا گفته به بندانش که از دلهای اونا خبر داره ممنون میشم به این دو سوال من جواب بدین فی امان الله یاعلی

پاسخ:
با سلام
دوست گرامی
در خصوص سوال اول باید بگوییم:
اولا: شیطان از ابتدای خلقت موجود بدی خلق نشد چه بسا با عبادات خود توانست به مقام قربی برسد اما بعد بخاطر تمرد از دستور خدا سقوط کرد
ثانیا: قرآن می‏ فرمايد شيطان بی‌‏اختيار در شما نفوذ نمی‏كند، دروازه قلب شما به روى او بسته است و شما دروازه را باز می‏كنيد؛ در واقع هيچ موجود خبيثى راهى به كشور تن و روح انسان ندارد «إِنَّمَا سُلْطَانُهُ عَلَى الَّذِينَ يَتَوَلَّوْنَهُ وَالَّذِينَ هُمْ بِهِ مُشْرِكُونَ؛ تسلّط او تنها بر كسانى است كه او را به سرپرستى خود برگزيده‏ اند و آنها كه نسبت به او خدا شرك می‏ورزند (و فرمان شيطان را به جاى فرمان خدا گردن می‏نهند)».  كسانى كه او را شريك خداوند قرار میدهند و از او اطاعت می‏كنند، روز قيامت شيطان به آنها میگويد: «وَ مَا كَانَ لِىَ عَلَيْكُمْ مِنْ سُلْطَانٍ إِلَّا انْ دَعَوْتُكُمْ فَاسْتَجَبْتُمْ لِى فَلَا تَلُومُونِى وَلُومُوا أَنْفُسَكُمْ؛ من بر شما تسلّطى نداشتم جز اين كه دعوتتان كردم و شما دعوت مرا پذيرفتيد بنابراين مرا سرزنش نكنيد خود را سرزنش كنيد»اين نكته قابل ذكر است كه خودِ شيطان براى كسانى كه در راه تكامل هستند اسباب تكامل است، چون با او گلاويزشدن و دست و پنجه نرم كردن باعث تقويت ايمان است. ي
پس در خلقت شيطان حكمتى است، همچنان كه اگر هواى نفس نبود عارفان قوى نمی شدند.
 مشكات هدايت، ص: 30
درخصوص علم خدا به سرنوشت انسان بايد بگوييم علم خدا به معني عدم اختيار داشتن انسان در تغيير سرنوشت خود نيست بلكه علم خدا به سرنوشت انسان به اين معني است كه خدا مي داند اين انسان با اختيار خود به چه سرنوشتي گرفتار مي شود. توضيح بيشتر اينكه: خدا هر شخصي را مختار آفريده و از پيش مي داند که فلان شخص در فلان زمان چه کاري را با اختيار خود انجام خواهد داد. انسان از آن جهت که ذاتاً مختار آفريده شده است نمي تواند کار ارادي را بدون اختيار انجام دهد. لذا نمي توان وصف اختياري بودن را از فعل ارادي او حذف نمود.علم پيشين خدا نيز به کار اختياري او تعلّق گرفته است نه به کار او صرف نظر از اختيارش. بنابراين، در علم پيشين خدا، چيزي به نام «ابولهبِ کافر» وجود نداشت؛ لذا چنين چيزي نيز خلق نشده و آنچه در علم خدا وجود داشته و دارد « ابولهبِ مختاراً کافر» است لذا خدا هم «ابولهبِ به اختيار خود کافر» را آفريده است نه «ابولهبِ کافر» را. بنابراين، از علم پيشين خدا نسبت به کار آينده ي انسان جبري لازم نمي آيد. خدا مي دانست که ابولهب به اختيارش کافر خواهد شد، لذا ابولهب طبق علم تغيير ناپذير خدا، به اختيار خود کافر شد  امّا علم خدا باعث مجبور شدن آن نشد؛ بلکه بر عکس چون در علم خدا ابولهب با اختيار خود کافر بود و پس حتماً بايد ابولهب به اختيار خود کافر مي شده است.
موفق باشید
گروه پاسخ به شبهات
87 | علی | , ایران | ٢٢:٤٩ - ٢٦ ارديبهشت ١٣٩٦ |
اولا که دوست عزیز خدا هیچوقت بنده هاش رو تنها نمیزاره،دوما فرض کن شما معلمی چندتا دانش آموز داری نمیای از دانش آموزات امتحان بگیری ببینی درساشون رو خوب خوندن یا نه،خدا هم ماها رو تو شرایط سخت زندگی سبک سنگین میکنه ببینه بندش میتونه از توانایی هاش و هوشش استفاده کنه و مشکلات رو با عقلش حل کنه کلا ثابت شده پستی ها و بلندی های زندگی به نفع انسانهاست و اینکه خدا از دل انسانها خبر داره و انسان مونده که خودش انتخاب کنه که بره به سمت خوبی ها یا بدی ها
 [1] [2] [3]   قبلی
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
* کد امنیتی:
  

آخرین مطالب